For All Mankind

• USA For All Mankind
USA, (2019–2024), 40 h 5 min (Minutáž: 42–82 min)

Joel Kinnaman, Wrenn Schmidt, Krys Marshall, Jodi Balfour, Shantel VanSanten, Cynthy Wu, Coral Peña, Michael Dorman, Sarah Jones, Edi Gathegi (viac)

Predstavte si svet, v ktorom sa vesmírne preteky nikdy neskončili. Ronald D. Moore prináša strhujúci pohľad na alternatívnu históriu a ukazuje riskantné životy astronautov v NASA a ich rodín. (Apple TV+)

zelvopyr

Kinnaman válí, další herci zdatně pomáhají, seriál zpomaluje a zrychluje a soustředí se krom alternativního dobývání vesmíru také na alternativy ve společenských normách a stereotypech, které by se mohly změnit taky. Tzn. není to otravná propagace feminismu a minorit, spíš se tím tak pěkně kontrastuje doba, a Kennedyho sexuální aféra je jen takový running joke. Civilně a přesvědčivě jsou podány rodinné dopady a rozpady. Jako příznivec hard sci-fi jsem si dost užil naprosto věrohodnou techniku i soulad s reálnými ději v kosmu. A ta nostalgie, kdy NASA neznamenala úředníky a hlavně účetní jako teď... ()

Marigold

Zapomněl jsem si zrušit trial subscription na Apple TV, takže jsem víceméně z nudy zkusil kliknout na 𝔽𝕠𝕣 𝔸𝕝𝕝 𝕄𝕒𝕟𝕜𝕚𝕟𝕕 a zabít tak nějaký čas otravného postonávání. O dva dny a dvacet dílů pozdějc jsem na tom naprosto závislej. Jednoduchá myšlenka alternativní historie, kde Sověti první pověsí vlajku na Měsíci a rozjede se vesmírný závod, vede k výtečný směsici emancipačního dramatu a jakýhosi realistickýho prequelu Star Treku. Je to taková hezky inkluzivní záležitost se spoustou bezva silných ženských a ambivaletních mužských postav, která asi nepotěší milovníky NASA jako party vesmírných kovbojů. Pokud vás ale berou hvězdné války (ty opravdový), Marťan a První člověk, je to absolutní droga. ()

Slasher

S01: Zajímavý alternativní scénář pro všechny, kdo si říkají, proč sakra vesmírná explorace tak velkolepě vyvrcholila v letech 1969-72, načež další čtyři dekády jsme na měsíc nepáchli jedinkrát... Ubral bych ta personální melodramata, ale chápu, pořád je to mainstreamová TV show. Naštěstí boduje po stránce herců a emocí, kladně hodnotím neotravné zasazení dnes i tehdá hojně propíraných sociálních issues, no a vyloženě radost jsem měl z pár alt-historických perliček; zde raketový konstruktér von Braun za nacistickou minulost zaplatí, pilotka Jerrie Cobb (jako Molly) se dočká své vesmírné mise, Ted Kennedy je prezident, NASA je na ocasu a nucena více riskovat, zazní výčitky z Nagasaki... Pro příště beru ještě větší fokus na vesmírný program samotný, i tak ale: spokojenost veliká - po technické stránce naprostý top, měsíční krajina je nádherná. Body i za správný retro šmrnc a výborný písničkový soundtrack. 85% / S02: O chlup horší. A to hlavně proto, že na prvním místě jsou postavy a vztahy, zatímco ten hlavní tahák, vesmír a alt-historie, je až jako druhá kolej... A sice super sluníčkový otvírák, pak ale trvá dobrou polovinu série, než dojde na pořádnější dění; vtipná Sojuz-Apollo konfrontace, sestřel a silný finále s DEFCON2. Až to místy vypadá, že další řada přepne rovnou na Fallout :)) 75% ()

3DD!3

Alternativní dějiny kosmonautiky, kde Sověti přistáli na měsíci jako první nabízí kvalitní mix dramatu i vesmírné akce. První muž se potkává s Mad Meny. Herecky není co vyčíst, Kinnaman to táhne a holky, které to ve feministické vlně vtlačí do popředí jsou fajn. Závěrečná potitulková scéna skvěle navnadí na další sérii. Prvotřídní práce. ()

Kaka

Skvělý nápad alternativní historie, nepřeberné množství možností a nápadů jak koncepci dobývání vesmíru uchopit a vesměs se to daří výborně. Kinnaman je tahoun, ale ani ostatní herci, sic méně známí, se neztratí. Bohužel jak už to občas bývá, season 1 je nepřekonána. Měla nejlépe namixovanou vesmírnou akci, parádně alternované události té doby a pro postavy zbývalo místa tak akorát, aby to nebylo zbytečně moc uslzené, upovídané a přehnaně emocionální. Dvojka a trojka už nemají optimální balanc a sklouzává to občas to vesmírné a pozemské soap-opery, která pořádně nikam nevede a jen vyplňuje hluchá místa, potažmo je tak over-the-top, že i borci z Armageddonu musí občas valit bulvy. Přesto tam je mnoho scén, které vezmou za srdce vesmírné fandy a nikdo z tvůrců se za výsledek celého projektu nemusí stydět. ()

Kothy

Toto je jediný seriál, který mě z nabídky Apple TV zaujal. Zaměřuje se na alternativní historii, kdy Rusové vyhrávají vesmírné závody a dostávají se na Měsíc jako první. Američané samozřejmě reagují, ale ani to se neobejde bez komplikací. Vše se dost vyhrotí, takže se na Měsíci začnou stavět i lunární základny. Sledujeme osudy postav jak na Měsíci, tak na Zemi. Po pár nehodách se Američanům daří si upevnit své postavení, Rusové tam jsou jen minimálně. Děj se odehrává v letech 1969-1974. Na konci je skok do roku 1983. Dost mě to zaujalo. Je to dost promakané a věnují se hodně detailům a dobové přesnosti. Na seriál mě částečně nalákalo i dobré obsazení. Další série vše posouvá o level výš. Vztahy mezi USA a Ruskem se vyhrocují a boj o Měsíc pokračuje. Finále nás hezky nalákalo na rok 1995, kdy se podíváme i na Mars. :) "Hi Bob." ()

luka4615

Velmi vydařené seriálové alternativní okénko, které nám ukáže, jak extrémně by vesmírný závod eskaloval, kdyby Sovětský Svaz přistál na Měsíci jako první. Seriál For All Mankind tuto neodolatelnou otázku, kterou si určitě položil téměř každý fanoušek kosmonautiky a pilotovaných letů obecně, zabaluje do velmi realisticky působící podívané s přirozenou příchutí emancipačního dramatu, která Vás dokonale “přiková” ke gauči. Jistě, některé epizody jsou až moc táhlé a nemají ten patřičný spád, ale těchto případů zde naštěstí moc není, takže to nepůsobí až tak rušivým dojmem. Za zmínku rovněž vyjma uvěřitelných hereckých výkonů stojí i precizní skloubení “naší” a “vymyšlené” historie, jež si zde podávají ruku velmi nápaditými způsoby. Pokud jste tedy fanoušky NASA a pilotovaných letů na Měsíc, tato delikátní seriálová záležitost je pro Vás určitě tím pravým. Skvělá práce! (Apple TV+) „Remember, we chose to go to the moon not because it was easy, but because it was hard.” ()

Lacike

1. séria: skvelý retro sci-fi seriál z pera génia Ronalda D. Moorea (Star Treky, BSG) v štýle filmu Apollo 13 alebo seriálu From the Earth to the Moon, o súperení amíkov a rusov o dobitie Mesiaca počas 60-70 rokov minulého storočia. Na jednej strane to má dokonale vykreslenú dobovú atmosféru a určite sa tu nájde kopa odkazov na skutočné udalosti a osoby, ktoré som ani zďaleka nepochytal, keďže nejak extra sa v histórii kozmonautiky nevyznám, Ale na druhej strane seriál prichádza s kopou nových a zaujímavých zvratov, keďže sa jedná o alternatívny vývoj udalostí v ktorých prim pri dobývaní Mesiaca hrajú rusi a amíci ich neustále len doťahujú. Ako je dnes normou, tak sa seriál vo veľkej miere venuje aj menšinám, s čím ako vidím majú niektorí stále problém. Tu to ale rozhodne nepôsobí nasilu, vďaka dobre prepracovaným postavám. Bavili ma všetci. Či už tí, ktorí mi boli viac ale aj tí menej sympatickí. Každý mal nejaké chyby, ale vďaka tomu pôsobili uveriteľne a ľudsky. Možno by som predsa len prijal, keby sa seriál trochu viac venoval technickým veciam a problémom, ktoré museli prekonať na úkor niektorých viacmenej zbytočných línií. Napríklad línia o mexických imigrantoch ide príliš mimo hlavný dej a samostatne vôbec nefunguje. Zato triková stránka je perfektná. Celkovo Ronald D. Moore nesklamal a prvá séria je za silných 8/10. 2. séria: Vďaka posunu deja o 10 rokov dopredu pôsobí druhá séria jak nejaké pokračovanie, ktoré natočili po rokoch. Len na vzhľade hercov sa to neprejavilo. Ale atmosféra osemdesiatok je úplne iná ako sedemdesiatok. A aj keď mám filmy z toho obdobia rád, tak tentoraz mi dianie v tomto seriály nesadlo. Fakt to už vyzerá ako telenovela v ktorej občas riešia nejaký dej vo vesmíre. Chápem, že mali nejaké finančné limity, ale namiesto vzťahov a zbytočných a miestami až otravných línií (mexická ilegálka, vietnamská dcéra) mohli vo väčšej miere riešiť politické pozadie a pikle jak na americkej, tak ruskej strane. Celkovo ma táto séria skoro vôbec nebavila a až finálny diel mal konečne grády. Odchod dvoch stálych postáv bol smutný a prekvapivý. Snáď posun do deväťdesiatok seriál znova nakopne. P.S: rusom sa nedalo, nedá a nikdy nebude dať v ničom veriť. 6/10. Tretia séria sa kvalitatívna vrátila prakticky späť na úroveň prvej série. Síce seriál stratil na dokumentárnej atmosfére, pretože sa neustále odkláňa alternatívny vývoj dejín od známych skutočností a zároveň je to stále viac sci-fi, keďže vo vesmírnom programe tu sú značne napred, a to už aj oproti dnešným časom. Ale oproti minulej sérii sa oveľa lepšie podarilo vybalansovať telenoveloidné vzťahy a aj niektoré nudnejšie vzťahové epizódy mali pre dej v tejto sérii význam. Dokonca som si obľúbil aj dve otravné postavy (mexická ilegálka, vietnamská dcéra), ktoré ma doteraz štvali, keďže konečne dostali v deji nejaký zmysel. Štvali ma len synovia zo Stevensovej famílie, ktorí idú v stopách rodičov a zakaždým sú iba zdrojom problémov a tentoraz si to neodskáču na životoch oni ale ľudia okolo nich. Parchanti. Pekný vývoj mala Margo a jej ruský kamarát a vyústenie ich osudov je ironicky zábavné. Trochu tvrdý mi pripadal vývoj u niektorých ženských postáv. Skoro to vyzerá, že Moore sa v tom vyžíva a niektoré z nich mi budú chýbať.  Aspoňže Ellen snáď konečne našla v súkromí šťastie. Trochu sklamala technická stránka. V minulých sériách bola na TV pomery dych vyrážajúca. Tentoraz bola len ok. Nie je to tragédia ako píšu niektorí ale už neohúri. Hlavná línia o troch stranách, ktoré sa snažia dobyť Mars bola dobre vygradovaná od začiatku do konca. Tentoraz bude čakanie na ďalšiu sériu utrpením. Hneď by som si pustil ďalšie diely. Takže táto séria je za silné 4*. 8/10. () (menej) (viac)

Makky

Alternatívna história, respektíve čo by bolo, keby... For All Mankind je vynikajúci seriál z útrob prostredia NASA a celého vesmírneho programu. Momenty príprav, štartu, pristávania, programov, nehôd, sme svedkami všetkého a tento seriál šliape. Čo niektoré projekty prezentujú celú svoju stopáž, tento seriál to zhrnie to niekoľkých minút a tempo je miestami raketové. Nanešťastie, i na úseku desiatich epizód prvej série, sme svedkami sprostej vaty a debilného chovania sa postáv, ktoré je hrozne otravné, hoci osobné linky astronautov respektíve pracovníkov NASA sú poväčšinou zaujímavé. Hra na efekt tomuto projektu v mojich očiach veľmi ubližuje. ()

M.i.k.e

černý kůň jablečné produkce,který zůstal skrytý za propagovanějším See a obsazením nabité Morning Show.Zprvu jsem tenhle seriál vůbec neměl v plánu,ale nakonec by to byla věčná škoda ho nevidět.Stejně jako všechny ostatní má i For All Mankind slabší chvilky,ale ve výsledku je to působivý,napínavý a místy hodně emočně silný kousek mixující alternativní vývoj dějin s Apollem 13.Nebudu hodnotit do jaké míry je vědecky správně všechno co se tam děje (počítám,že není),protože to vůbec nevadí.Na funkčnosti to téhle sérii nijak neubírá.Dokonce tu dobře funguje i to co je dnes v rámci politické korektnosti potřeba mít všude,tzn. máme tu černochy,homosexuály,ženská práva a máme je tu tak,že to nebije do očí a naopak to působí přirozeně v rámci místního alternativního vývoje dějin.Těším se na druhou řadu...80% ()

BarryLyndon

OK, tohle se Applu fakt nepovedlo a je vtipný že to má asi nejlepší hodnocení. To prostředí je nesmírně zajímavé a fakt mne bavilo čekat, s čím tvůrci ještě přijdou. Výprava ať už vesmírná nebo retro nádherná. Kinnaman strašnej bůh, řádil tam srovnatelně jako Billy Crudup v Morning Show. Neskutečnej byl teda taky Colm Feore jako Werner von Braun, hlavně v soudní síni. Překvapila Sonya Walger. Problém je, že to má strašně nezajímavou vatu. V podstatě se to snaží být ve výplni stejné jako Mad Men, ale selhává to ve všech ohledech, bylo mi naprosto buřt co se komu stane v osobním životě. 5/10 škoda.. ()

Pajky3

Vesmírné závody zasazené do alternativní historie. Historie, kdy v těchto závodech (alespoň na úvod) mají navrch Sověti.  Přijde mi, že u tohohle seriálu všechno funguje tak, jak má. Obsazení je skvělé a všichni mi do svých rolí pasují. Retro atmosféra tehdejší doby z toho přímo čiší a hned jsem si vzpomněl na seriál The Astronaut Wives Club, protože tam se dařilo to samé. Naštěstí For All Mankind se zaměřuje na ten vesmírný program přeci jen o něco víc. Postavy jsou zajímavé a to co se děje, je naprosto skvělé sledovat. Jestli mi něco úplně nevonělo, tak to byl ten velký skok v čase na konci série. Druhá řada začíná časovým skokem o deset let do roku 1983. A funguje to stejně jako předtím. Opět se přesně daří vystihnout atmosféru doby, perfektně jsou zapracované detaily z alternativní historie a postavy jsou pořád zajímavé. Přidávají se linky, které mě zase tolik nebavili a celkově mi přijde, že se to míň soustředí na dění na Měsíci. Chtěl jsem napsat, že to je to celkově slabší než první řada, ale napětí u poslední epizody, mě to donutilo přehodnotit. Teď jen počkat na další časový skok a závody na Mars. ()

LasT_Olt

For All Mankind, má velmi sympatický vesmírný námět, který vyvažuje osudy hlavních astronautů a jejich rodin na Zemi. Hlavním mínusem je časté natahování dílů, i když je ta vata na Zemi v porovnání s jinými seroši dost dobře napsaná, tak mě občas dokázala řádně uspat. Opět je tam plno drobností, které mě dokázaly vytočit, ale nic hroznýho. Na druhou stranu, celé to alternativní pojetí historie, famózní scény z Měsíce, časové skoky mezi sériemi a ambice v dalších sériích ukazovat kolonizaci Marsu a dokonce měsíců Jupiteru je zkrátka boží a já tvůrcům přeji, aby to táhli tak dlouho jak budou moct. Je to totiž formátově udělané tak šikovně, že to může mít i deset sérií a furt to bude koukatelné. Takže nebýt, pár horších dílů, bylo by to na slaboučkých pět, takhle to nechám na hodně silné čtyři a rozhodně doporučuji. ()

dr.fish

Znáte ten pocit, když šlápnete na plyn a nejde turbo? Tak to je přesně tento seriál. Na půl plynu, vhodný ke sprchování, šlofíku, žehlení. Dokonce mi nešel jeden díl, tak jsem ho vynechal. Nevadilo. Úplně o ničem. Škoda potenciálu. A čekat pět hodin na něco co možná nepřijde, to se mi nechce. Alternativní historie, která vlastně vůbec žádná v seriálu není. ()

noriaki

Mám rád kosmonautiku a mám rád alternativní historii. Seriál který kombinuje obojí je tedy zdánlivě ideální, ale stejně se nemůžu zbavit pachuti zmařené šance. Na třetí velký ruský triumf ve Vesmírném závodě Američané zareagovali stejně jako na dva předchozí. O žádnou skutečnou výhru nejde, závod dál pokračuje. Na Měsíc se létat nepřestane a v plánu je stálá základna. Kdyby se opravdu ubírala historie tudy, tak bych USA prohru i přál. Bohužel tahle zápletka deset dílů neutáhne. Místo aby se autoři zaměřili na rivalitu se zatvrzele triumfujícím protivníkem, zabrousili do mezilidských vztahů. Postavy jsou slušně napsané a dobře zahrané, takže to není vyloženě jalová linie, přesto trochu obyčejná a povrchně schématická. Kupříkladu v ženském týmu jsou mezi kandidátkami holka z plakátu, černoška, feministka, lesba a nakonec schopná kandidátka. Jedna z nich zažije tragickou nehodu. Hádejte která. Šedesátá léta byla dobou velkých změn a proto tady politický aktivismus nepůsobí tak násilně jako v jiných projektech. Přesto občas touha vyprávět dobrý příběh ustoupila snaze poučovat. Dobrým příkladem je rodinka mexických imigrantů, s níž si scenáristé očividně nevěděli rady a proto je pro děj úplně zbytečná. Druhou sérii jsem vzdal po dvou dílech. Děkuji nechci, a snižuji hodnocení na tři hvězdičky. ()

vyfuk

Po prvním díle, který jsem viděl na podzim jsem věděl, že jde o čistou nudu. To bylo nějak jasné. Lidé si jasně stěžovali zase na nějakou ultra hyperkorektnost a podobně, takže jsem věděl, že to půjde silně mimo mě. Sice jsem tam nic tak hrozného nenašel, ale u mě spíše hlavně hrála roli ta neuvěřitelná nuda. I tak jsem chtěl dát šanci podruhé. Stalo se v únoru a skončilo to nějak stejně. Seriál mi neukázal nic, co by mě nějak nebo nijak zaujalo, abych měl motivaci sotva dokoukat onen díl nebo snad i celý seriál. Plus k tomu přidaná nová série, která nějak má asi smysl jako vykálené hovno. Je mi to tak nějak líto, ale co člověk nadělá. Za dva díly seriálu se nestalo v podstatě vůbec nic. A tím to hasne. ()

Darth_AK

Díky Apple TV se začínám cítit jak pokroková holyúdská celebrita, protože můžu sledovat feministky a #metoo ve dvou seriálech, a ani mi to moc nevadí. For All Mankind má krásné scény alternativní historie, které člověka zapalují touhou říct si - "Tohle jsme mohli mít, a bylo by to boží." Co na tom, že na 10 minut reálných scén z vesmíru připadá tak 50 minut řešení toho, zda jsou lesby v NASA závadné, či jestli 50letá astronautka co bitchuje na každého získá důvěru hlavního protagonisty, či jestli dokáže černoška vydržet na základě stejně dlouho jako dva muži. Člověk aspoň zjistí že i astronauti se bojí, že nedokáži naučit své syny jezdit na kole, že i muži můžou mít na Měsíci nervy, atp. Opravdu, všechen tento crap by za jiné situace dělal seriál nekoukatelným, ale ty herecké výkony tam zkrátka jsou, jak z mužské, tak z ženské strany, a i když tam chybí naprosto pohled do zákulisí SSSR dobývání, a obecně tam chybí víc kosmu proti hlubokým tématům, těch několik minut koukání na přistávající měsíční základny a brouzdání lodí programu Apollo skrz vesmír člověk vnitřně často tak uspokojí, že přežije i 80 % dílu, kde dvě postavy debatují o svých snech a kouří u toho trávu. Jakmile je díl celý v kosmu, jako finále, je téměř bezchybný - a obecně i přes výtky, ženské charaktery opravdu dobře fungují, včetně chemie s muži. Co nefunguje, jsou problémy které řeší. 4*, těším se na druhou sérii a očekávám zlepšení. ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Apple TV+ nabízí seriály zdarma

Apple TV+ nabízí seriály zdarma

12.04.2020

Na jeden týden nabízí streamovací služba Apple TV+ několik ze svých seriálů všem divákům zdarma. Akce by měla být spuštěna v USA a všech dalších zemích, kde je služba dostupná, tedy včetně České… (viac)

Prosinec na Apple TV+

Prosinec na Apple TV+

04.12.2019

Druhou streamovací službou po Netflixu, která si bude chtít o svátcích přetáhnout na svoji stranu nové diváky, je Apple TV+. Ten vyrukuje již 6. prosince s prvními třemi epizodami dramatického… (viac)

Disney+ už drtí Apple TV

Disney+ už drtí Apple TV

13.11.2019

Streamovací války započaly a web Business Insider teď čerstvě vydal analýzu, která popisuje start obou nejnovějších velkých streamovacích služeb Disney+ a Apple TV Plus. Klíčová je zde poptávka … (viac)