Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

mala_kea

Nikdy jsem nečekal, že můžu kriminálku hodnotit z více jak 70%, ale vyjímka potvrzuje pravidlo. S takovýmito skvělými hereckými výkony, originální zápletkou, skvělou kameru a nenudným scénářem jsem se dost dlouho nesetkal, zkrátka Pacino umí hrát na obě strany :). ()

optimus0s

Christopher Nolan mě trochu timhle filmem zklamal. Čekal jsem nějaký šokující odhalení na konci, ale on se držel jen zavedených kolejí. A natočil to opravdu skvěle. Mráz leze po zádech. ()

Wargoo

Nespavosť v podaní Al Pacina, jemne trafený psychoš Robin Williams, bifľomorná detektívka Hilary Swank, mne srdcu blízke podanie Aljašky zavŕšené Nolanovskou réžiou - to sú prísady slušne napínavého detektívneho thrilleru. Celkom logická zápletka, ešte lepšie rozuzlenie a záver, tak ako má byť. Ale... Nedalo mi to toľko, ako som očakával. 4**** a 76,544% ()

agassi68

Al Pacino zahral svoj štandard, aj keď ten je poriadne vysoký. Williams sa na zápornú rolu vôbec nehodí a Swanková mi silne pripomína Juliu Roberts, ktorá má príliš veľké všetko na tvári. Taká slušná detektívka. Nič viac, nič menej.. ()

kacirek_

No, tak s tímhle u mě Nolan teda neuspěl, námět možná má něco do sebe, ale jinak je ten film opravdu hrozně ospalej:-). Stejně jako Al Pacino sem celej film přemýšlela, kdy se už vyspím, Williams je podle mě víc komediální herec a role záporňáka a navíc vraha mu opravdu nesedla. Prostě jsem od Nolana čekala víc... ()

Rokle

Psychologické hrátky Robina Williamse s Al Pacinem. To nemá chybu. Navíc v těžké depresi, která v tu chvíli stíhá jednoho z nich. Skvělá scéna na kládách! ()

Andronikos

Insomnii musím strhnúť body minimálne za dve veci. 1. Výber R. Williamsa do roly buď mierne vyšinutého alebo mierne "vychcaného" (aby som si pomohol češtinou) záporáka. Ale tomu dobráckemu williamsovskému Gesichtu bohužiaľ nič také veriť nedokážem, ľutujem. 2. Ide o výkrádačku Insomnie (1997), ktorú som síce dosiaľ nevidel, ale štve ma to aj tak. Pretože silnou stránkou tu nie je nič iné než zápletka (pátranie po vrahovi kombinované s ututlávaním zabitia). - Vcelku sa teším na prípadnú komparáciu, pretože mám pocit, že staršia verzia so svojou menej hviezdnou stafážou a prostredím dobre plnila úlohu surového a napínavého thrilleru. Ale nech už sa tam veci mali akokoľvek, Nolanov film práve takýmto nervy drásajúcim kusom nie je. Je pomerne zdĺhavý a mdlý (takmer sa žiada povedať: ospalý), nepochybne aj kvôli Al Pacinovej noblese a milej Hilarinej tváričke. Na dovažok by si za niektoré momenty scenárista zaslúžil šibenicu. "Chceli ste ho zabiť?" - "Ja už neviem. Fakt neviem". Hm. A ja zase neviem, či je Insomnia nielen uchádzajúci, ale naozaj aj nadpriemerný film. ()

Eluin

Zajímavé drama, nicméně od Nolana jsem zvyklý na trochu něco jiného - a přiznejme si, že i nápaditějšího. Skvělý Robin Williams táhne tento film z průměru. ()

DHDV

Klidnější práce od Nolana, kdo by to řekl v roce 2002, že to bude jeden z nejlepších režisérů současnosti. V minulosti sem tento film viděl, ale vůbec mne neoslovil, postupem času se ale každý divák vyvíjí a sem rád, že tento film hodnotím i po zhlédnutí ostatních Nolanových filmů! Nadprůměrná kriminálka lehce „cinknutá“ psychologickým dramatem a rozhodně poznáte kameru a styl Nolona. Jistá podobnost ve scénáři s novějšími filmy z jeho tvorby je patrná! Hlavní postava bojuje sama se sebou a řeší morální pravidla a záporná postava je velmi charismatická, chytrá, šílená a upřímná (podobný profil má i Joker). Herecké obsazení je jako vždy velmi dobré, ale po zhlédnutí tvorby musím říct, že Nolan nepřichází s ničím novým, ale jen dovádí k dokonalosti filmy jako Heat apod. Takže tento film je sázka na jistotu, ale ve filmu poznáte i jiné filmy! (původní verze o něco slabší) ()

hororwatch

Opět vynikající Al Pacino se svým super výkonem a ostatní ho perfektně doplňují. Zápletka je krapet propletenější, než nějaká tuctovka a ikdyž není bůhví jak zapeklitá s vývinem postupujícího příběhu je zábavná. Dal bych jen čtyři, protože přeci jen to není žádný majstrštyk po všech stránkách, ale mělo to opravdu pár silných scén, konec nevyjímaje a to právě díky skvělému Al Pacinovi. Za to tu pátou. ()

Iwiiik

Myslím, že víc z daného tématu prostě vymáčknout nešlo. Nolan vyždímal scénář tohoto aljašského krimi thrilleru až na kost i když je pravda, že velkou část práce mu usnadnila fotogenická krajina a samozřejmě pánové Al Pacino a Robin Williams. Atmosféra snímku byla místy až elektrizující, technické zpracování bezchybné a výsledný efekt uspokojivý. Hezkých 75 - 80%. ()

WillyMarks

Pacino jedna hvězda, Nolan druhá hvězda, scénář třetí a nadšení čtvrtá... Pěkná kriminálka se zajímavou zápletkou skvělým obsazením ve skvělé lokaci doplněno hezkou hudbou a parádní napínavou atmosférou... 78% ()

marshaall

Prostredie Aljasky malo v sebe urcitu atmosferu, len skoda, ze ucinky samotnej nespavosti a halucinacie, neboli zobrazene intenzivnejsie. Este viac popracovat na zmatenosti v tom co je pravda a co skutocnost, co realita a co iba sen a ‘Insomnia’ mohla byt skutocna psychologicka lahodka. ()

Adm.Nelson

Atmosféra. Al Pacino. Aljaška. Analógia s Fincherom (či už Se7en, alebo Klub bitkárov). Alternatíva ku mimoriadne slabým súčasným filmovým detektívnym príbehom. 9/10 ()

sadlokan

Stoletý detektiv se pobleje,stáhne žaluzii na půl žerdi,schová kvér do podlahy v hotelu kde bydlí a žvejká nějakej hnus.Dál to nedávam,končim,sem blbej? ()

Warlukyn

Chvílema dobrý, chvílema napínavý, chvílema nudný....herecký výkony nic moc....čekal jsem víc...jedinej Al Pacino svítil, myslim že 3* sou tak akorát. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)