Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Testament

Účast velkých hereckých hvězd slibuje silný filmový zážitek. Ale jen slibuje, už dlouho mě nic tak nezklamalo. Robin Williams jako vrah-nic moc, příběh také nic moc objevného a ještě k tomu by se vešel do stopáže okolo 90-ti minut. Zklamání. ()

Dánek

Překvapuje mě, že má film jenom necelých 80%. Neříkám, že je to něco úplně převratného, ale výborná atmosféra, která mě místy ani nenechala dýchat, si zaslouží uznání. Příběh nijak nepolkuhává, takže z mé strany je to pěkných 85%. ()

Ondra16

Stejně je působivé, jak ten film v jednatřiceti letech Nolan ukočíroval s Al Pacinem a Robinem Williamsem pod palcem. Atmosféru dokáže vytvořit dvěma nepříjemnými záběry. Nic nepřebývá. Všechno stylově čisté. ()

Seti

Mrazivý thriller s intenzivní atmosférou a skvělým Al Pacinem. Jak už jsem jednou někde psal, tak mám rád profesionály, a proto jsem si jeho naprosto dokonalé způsoby vyslýchání a psychologické působení na svědky a podezřelé navýsost užíval. Nepochopil jsem akorát jednu věc - proč, když nemohl spát, si třeba nevzal nějaký prášky nebo si nevožral hubu? Robin Williams mi ale do role inteligentního vraha moc neseděl. Sice poměrně dobře fungoval kontrast mezi jeho nevinnou usměvavou tváří a činy, které páchal (nikdo by to od někoho takového nečekal), ale na mě prostě nepůsobil (mám radši psychopaty ve stylu Johna Doea). Nolan mě ale začíná přesvědčovat, že žádné průměrné filmy nebo dokonce sračky vážně netočí. ()

Mistickzz

Nolan nás zaviedol do mesta, ktoré nikdy nespí. Napínavý dej a výborná atmosféra, vždy skvelý Al Pacino a prefíkaný Williams. 80% ()

Chipsonator

Skvělý krimi thiller, vůbec bych se nezlobil na Nolana kdyby po Batmanovské trilogie se pustil opět do vod tohoto žánrů. Jelikož tenhle žánr ovládá skvěle, Insomnia spolu s Mementem rozhodně můžu zařadit k špičce žánru, i když ruku na srdce, Memento je ještě tak o třídu výš, nejspíš je to i tím že se jedná o Remake, takže si Nolan nemohl udělat vše tak jak by chtěl. Pokud opravdu musím něco na Insomnii ocenit, tak je to stejně jako u Mementa děj, který je nepředvídatelný, a až do konce filmu jsem si nedovolil hádat jak film skončí. Atmosféra maloměstečka na Alijašce kde momentálně jsou noci stejně bíle jako den, se povedla Nolanovy vážně dobře, do všeho nám navíc hraje hudba která atmosféru jenom umocňuje. Al Pacino spolu s Robinem Williamsem a Hilary Swank předvádějí vynikající herecké představení, všichni se svých postav zhostily na výbornou. Ale i přesto nedám plný počet hvězd a to proto že Nolan rozhodně z filmu nevytřískal všechno, ale i přesto jak jsem psal v úvodů jedná se o skvělý krimi thiller, který se řadí ke špičce žánru. 87% ()

Devadesát Dva

Jeden z těch filmů, do něhož je potřeba se tak trochu víc vcítit. Stupňující nespavost, podmanivá honička při první konfrontaci a naopak senzačně ostrá přestřelka při té poslední, atmosféra věčného dne a drsné aljašské přírody. I na Nolana velmi velmi netradiční, možná proto, že ten film není jednak komplikovaný, jednak je to remake a jednak si k němu Nolan snad poprvé a naposledy nedělal sám scénář. Severská detektivka přetavená do komerčního amerického mainstreamového thrilleru, v režii člověka, co má na to vyprávět velké příběhy, ale na začátku kariéry není v pozici. ____ Jedné věci jsem litoval a to poněkud nevyužitého Williamse, jako záporák v poměrně ambiciózním projektu by si zasloužil víc, s čímž sice souvisí, že všecko to má punc syrové autenticity, resp. ne každý záporák musí být hned Hannibal Lecter, ale pořád víme, že je to film, takže ona uvěřitelnost vlastně není až tak potřebná a využitá, ale to už k Nolanovi holt patří. Chtěl jsem jen trochu koření. Velmi by mě zajímalo, jak by si Chris poradil s komedií. I kdyby už nic jiného, tak ta jeho zručnost, vykřesat i z něčeho takového poutavou záležitost je přinejmenším působivá. Prvně viděno více jak čtyři roky zpět 08/2010. Měl jsem to za jednoduché, prostinké a standartní, víceméně jsem do toho teď jen díky THC o něco víc pronikl, ale ne že bych zase až tak změnil názor. Přesto, sledoval jsem to podruhé, což se o stovkách lepších filmů říct nedá, čili, něco tu bude, nějaký háček, něco mi tu pořád uniká. A nebo zkrátka nejsem ochoten věřit tomu, že Nolan poprvé a naposledy udělal něco, u čeho nemusíte přemýšlet, abyste si to byli schopní složit, taková ta prázdná blockbusterová skořápka. ()

Nassau

A good cop can't sleep because he's missing a piece of the puzzle. And a bad cop can't sleep because his conscience won't let him. (8/10) ()

iXtr3m3

Skvelý trilerík s originálnym spracovaním v podobe Aljaška tak, ako ju bežne nevidíme a síce v nekonečnom dni. Al Pacino klasika, Robin Williams v netradičnej úlohe, skvelá dvojka. Nie je to nervydrásajúce, nie je to akčné, nie je to veľkolepé, ale je to skvelé. ()

black_adder

Robin Williams se v záporných rolích příliš často neobjevuje, což je možná pro diváka škoda, protože v tomhle snímku zahrál naprosto skvěle, stejně jako Al Pacino a Hilary Swanková... ()

cold

Spánek je základ zdravého úsudku, když se ti ho jaksi nedostává, mužeš sklouznout do velmi nebezpečné hry, z které není návratu.____ Tak a je to tu. Po dlouhé době skvělá kriminálka, které nechybí koule v podání Al Pacina a Williamse BRAVO. Nolan po skvělém "Mementu" dokazuje, že kriminálky s tísnivou atmosférou jsou jeho parketa. ()

Peiper2

Bohužel jsem tento film viděl s českým dabingem, což mi hlavně z počátku než jsem si zvykl, trochu kazilo dojem z filmu, jehož jasným pozitivem jsou skvělé herecké výkony. Film je hodně napínavý, Nolan se opět předvedl v parádně formě a po předchozím Mementu servíruje další nadprůměrný film. ()

eagle-eye

Mazec. Al Pacino mě zase jednou příjemně překvapil. Asi nenapíšu nic nového, neviděl jsem ani originál, takže nemůžu srovnávat, každopádně nebýt Nolana, mohlo to skončit i jinak. Takhle se jedná o lahůdku, pěkně syrovou a mrazivou. ()

Holina

Je to slušné psychologické dílko, třeba říci, že notně tomu napomáhá všudypřítomná mlha. V dílě pana Nolana je to ale spíš lehčí podprůměr. ()

bila.tecka

Po stylistickém cvičení v Mementu Christopher Nolan potvrdil, že zvládne i krimi thriller s důrazem na chování a motivace postav. Ospalý Al Pacino je k sežrání, Robin Williams je ve své atypické roli padoucha působivě uvěřitelný a svým civilním projevem o to víc nebezpečnější. Úžasně napsaná postava. Dvě zaviněné smrti, dva naprosto odlišné motivy. Zúčastněná lítost nad zabitím člověka a vítězství vlastního ega nad sebou samým. Pro oba je charakteristější to druhé, i když každý stojí na (pomyslné) opačné straně zákona... ()

Giggs

Opäť zas žiak, ktory sa snaži prechcať svojho učiteľa (rozumej remake). Ako už však byva takmer pravidlom, opäť neuspešne. Norsky original je proste lepši. Film zachraňuje jedine vykon Al Pacina. ()

barlow

Kdo nespal čtyři noci po sobě a přežil to, tak ví, jak se Al Pacino cítil. Skvěle zpracované, především halucinační klipové sekvence a vstřihy. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)