Andor - Season 1

(séria)
USA, 2022, 9 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Kyle Soller, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain, Alastair Mackenzie, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård (viac)

BoredSeal

Andor mě zajímal, protože celovečerák SW: Rogue One považuji za jediný podařený SW film nové éry. A i přes pro dnešní dobu typický syndrom o něco většího počtu dílu, než by stačilo k výbornému hodnocení, jsem spokojený, výtvarná stránka je prostě skvělá a přístup autorů k látce je fajn - ukazují, jak funguje totalita Impéria z pohledu obyčejných občanů i bezpečnostního aparátu, komplikovanost fungování odboje. Hlavní postava je stejně jako ve filmu zahraná tak nějak chladně, ale dá se to vydržet díky většímu množství zajímavých osudů. ()

M.i.k.e

po průserech s Bobou a hlavně Obi Wanem sem od Andora raději nic moc nečekal a spíš tajně doufal, že Tony Gilroy naváže na Rogue One (které zraje jako víno) a dostanu víc než prostoduchou omalovánku. No a Gilroy se ukázal jako to nejlepší co mohlo Star Wars potkat za hodně dlouhou dobu. Krom toho že se Gilroy a jeho parta spoluscénaristů ukázali jako mistři ve psaní vzletných monologů, které se solidně zaryjí pod kůži, dokázali stvořit jakousi odvrácenou stranu Star Wars světa, kde se šetří nejen světelnými meči, rytíři Jedi a různými příšerami a do popředí vystupuje zmar, šeď a deprese a snad poprvé je tu Impérium ukázáno ve světle kdy z něj jde docela respekt a není omezené jen na bandu nic netrefících Stormtrooperů. Sám Andor pak není žádným superhrdinou s jedním rozměrem, ale velmi dobře napsanou postavou která dělá chyby a má jasně nastavenou motivaci a to taky není u Star Wars zrovna obvyklé. Ač miluju Star Wars, tak je dost příemnou změnou to jak Andor ukazuje tenhle svět jinak a dost mě mrzí, že nemá tolik fanoušků kolik by si zasloužil. Při vší úctě k Mandalorioanovi (kterého mám hodně rád) je totiž Andor tím nejlepším co v tomhle vesmíru vzniklo od původní trilogie + Rogue One...90% ()

Lexonka97

Naprosto skvělý atmosférický seriál. Rogue One je nejlepším filmem Disney éry a Andor rozhodně nijak nezaostává. Sice pro mne nedorovnal takového Mandaloriana, ale rozhodně je to něco stokrát lepšího než Boba, či Kenobi. Ještě do teď mám v sobě emoce z finální epizody, která je jednou z nejlepších. Seriál je geniálně nápaditý a bohatý na silné momenty. Není to 100% dokonalost, a některé vedlejší linky jsou slabší, ale FUNGUJE TO! A to je sakra dobře. Menší výčitkou je trochu nezakončený směr na Ferrixu, ale jak si jen mohu stěžovat, když jsem v té samé epizodě dostal jeden z nejsilnějších dialogů ve Star Wars. Já jsem si Andor prostě zamiloval, ale trochu se obávám plánované druhé série. Obávám se, jestli není lepší to nechat zakončené takto, dokud to funguje. Ale uvidíme… zatím 9, ne-li 9,5/10 ()

moviefreak

Keby to niekto postrihal do 6 dielnej minisérie, tak hodnotím určite lepšie.  Doslova ma prvé tri diely skoro odplašili od pozerania, áno je to všetko fajn zahrané, výborne nakrútené ale strašne STRAŠNE pomalé, a jednotlivé epizódy sú (pre mňa) až nudné. 11 diel najlepší, a skoro mi oči vypadli ako WOW to vie byť, a aký sci-fi James Bond tam bol :D Škoda, že sa seriál venuje hlavne "zatiaľ" tak nezaujímavej postave... ()

Cheeter

Andor vyloženě nezklamal, Obi-wan byl podle mě horší. Nicméně nemůžu říct, že bych byl nějak víc přesvědčen o kvalitě tohoto seriálu, přišlo mi to jako slepených několik příhod ze života Andora dohromady. Počkám si tedy na reakce na druhou řadu a podle nich se budu rozhodovat, jak dál. ()

Lenka.Vilka

Neskutečně jsem se bavila. Protože tenhle seriál má úplně všechno. Napínavý děj, skvělé herecké výkony, dobrý scénář, napínavé i dojemné momenty. Score je naprosto geniální. Navíc, moc se mi líbilo, jak pracovali s úpravou hlavního hudebního motivu podle toho, co se zrovna dělo. Ani minutu jsem se nenudila a přestože jsem se koukala systémem po třech dílech, je mi jasný, že bych se bavila úplně stejně, kdybychom viděla jenom jeden díl týdně. Akorát bych trpěla mnohem víc během toho čekání. Takhle se mají točit SW seriály i seriály obecně. Sakra! To bylo! ()

NiWi

Star Wars v té nejsyrovější a pro mě nejzajímavější poloze. Projekt, který zpočátku nepůsobil ani důležitě ani potřebně je nakonec jeden z nejlepších hraných SW počinů. Velmi se mi líbila celková estetika filmu, kde se prolíná industriální Ferrix, technicky vyspělý a politicky vytříbený Coruscant, a odlehlou a divokou přírodou protkaný Aldhani. Každá z lokací vytváří jedinečné ekosystémy, které mají svoje kouzlo, a především sami sobě slouží jako skvělý protiobraz. Seriál navíc vypadá opravdu skvěle vizuálně, a vytváří hmatatelný sci-fi svět, což považuji za jednu z jeho největších výsad. Snadno se potom věří, že se v něm pohybují (nejen) lidské postavy. Diego Luna v hlavní roli je fajn, ale cestu si k němu divák musí hledat. V mých očích ho zastiňuje charismatický Stellan Skarsgard, kterého jsem doufal že si užiju v seriálu jako Luthena víc. Spousta vedlejších postav je lidských a stojí za pozornost, což nebývá zvykem. K dokonalosti chybí lepší vedlejší linky, které trochu upírají prostor hlavnímu příběhu počátků rebélie. Rozjezd je pomalejší, a někdy je počínání postav přinejmenším podivné. Celkově však zanechává Andor velmi dobrý dojem, a vedle Mandaloriana si krade pozici pro mě do budoucna nejvyhlíženějšího Star Wars projektu. ()

BoXBe

Kdyby takto vypadala nová trilogie, bylo by vymalováno. Nevycházím z úžasu jakou péči Andor dostal. Produkce. Design interiérů, ulic. Kamera. Zvuk. Hudba. Scénáristi, tam kde jsou potřeba nejvíc - Willimon u desáté epizody třeba. Budování atmosféry. Propletený scénář. Kostýmy. Práce s triky i fyzickými modely v pravé momenty dávkované akorát. I když to není někdy dokonalá dynamika, je to luxus, je to epic, je to nové a svěží a je to návrat k něčemu velmi slibnému do budoucna, co by mohlo ovlivnit i další série od Star Treku po Jurský svět důrazem na autenticitu a přístup, kde méně je mnohem mnohem více a kde se příběh vypráví pro příběh, ne na efekt. Za mě překvapení roku a pecka jako dům. ()

okkac

Oceňuji dospělý přístup k tématu. Žádná The Force, žádní jedi, žadné světelné meče. Ale prostě jen lidé a politika, s minimem emzáků. Ale řišlo mi, že 12 epizod je moc. Systém 3 epizody na jeden dějový oblouk bylo moc, že jsem měl pocit, že udělat to na 2 epizody a tímpádem zkrátit to na 8 epizod a byla by to pecka. Přesto se těším na druhou sezónu, která má končit těsně před Rouge One. ()

Remivsremi

Nejlépe zpracovaný hraný seriál ze světa SW. Ano, i Mandolarian se musí sklonit před tímto dílem, neboť úroveň scénáře je tady na jiné úrovni. Dvě strany, které se svými činy až děsivě pobodají. V některých momentech. Každý má svůj motiv a tvrdě si za ním jde. A výsledkem jsou mrtvý, často nevinní civilisté. A to je krása tohoto seriálu. Postavy dostaly dostatek prostoru na to, aby ukázaly své charakterové rysy. Navíc je to vše zabalené v úžasném vizuálu, který mě bavil každou minut. Neskutečně se těším na další sezónu. ()

filmmovier

Andor je špinavý, temný, dospělý a naplňuje tak nějak to, co od Star Wars čekám (jenom o  Jediích to prostě fakt není). Je sice pravda, že zrovna úvodní jednání (tedy první tři díly) à la špionážní thriller jsou trošku slabší a chvíli mi trvalo se do nich dostat (sice seriál jako je Andor přesně takový typ úvodu vlastně dost potřebuje, nicméně jsem asi nebyl sám, kdo se jimi docela pronudil), ale pak to byla až do konce jedna veliká paráda. Po celých dvanáct dílů se tady buduje jeden obrovský příběh, jehož každý (anti)hrdina je skvostně napsán i ztvárněn. Diego Luga je sice skvělý, což ukázal právě už ve filmu, ale veškerou pozornost a prostor si pro sebe kradou dva onačejší borci - jednak Andy Serkis, který zde pronese nejeden památný monolog či moudro, a jednak (a zejména) vynikající Stellan Skarsgård, jehož zcela nová postava je asi tou vůbec nejlepší, kterou jsme v Disney éře dostali. Ti dva tady prostě dokazují, že jsou skutečnými hereckými velikány. Celkové napětí je postupně gradováno nejen napříč seriálem, ale i v rámci jednotlivých dílů za pomoci výtečné hudby. 8/10. ()

BROKEN_

Pro mě osobně filmy ze světa Star Wars znamenaly hodně v dětství. Proto musím říct, že práce pod Disneym mi dvakrát nevoní. Sequelová trilogie měla problém v tom, že neměli plán pro celou trilogii. A celkově to působilo, jako mišmaš něčeho, co si fanoušci nezasloužili. Pak, ale přišel Mandalorian a ten zase navrátil mojí vášeň, jenom aby jí zhasl Boba Fett a Obi-Wan Kenobi. Andor nebyl pro mě nijak očekávaný projekt a ačkoliv se mi Rogue One líbilo, tak jsem i tak nevěnoval Andorovi pozornost. Při premiéře prvních tří epizod jsem tomu dal šanci a byl překvapen. Pozitivně překvapen. Andor je dospělejším projektem, který sází na pomalé tempo a budování. Postavy se nám prokreslují. Cassian Andor v podání Diega Luny je netypickým hrdinou, který se pomalu stává tím Andorem z Rogue One. Od začátku se stará o sebe a postupně si projde zajímavým vývojem, který je dobře zpracován. Z obsazení se nedá vytnout nikomu nic, všichni tady odvádějí kvalitní výkony. Za zmínku nejvíce stojí Andy Serkis (Glum z Pána prstenů), který si již zahrál ve Star Wars. Konkrétně ztvárnil Snokea, vůdce Prvního řádu ze sequelové trilogie. Tam, ale byla jeho postava udělaná pomocí CGI. Tentokrát dostal možnost se předvést bez pomocí počítačových triků. Dovolím si tvrdit, že díky svému výkonu na něho jen tak rychle nezapomenete. Co se týče technické stránky, hudby, vizuálu je seriál pěkně zpracovaný. Tony Gilroy pochopil podstatu rebelie a přinesl nám úžasný seriál, který je vedle Mandaloriana tím nejlepším Star Wars projektem, jaký jsme dostali pod Disneym. Je smutné vidět, že diváci seriál nesledují. Místo toho budou sledovat She-Hulk a podobné hlouposti, ale tomuto kvalitnímu počinu nechtějí věnovat pozornost. Je to obrovská škoda, protože tohle si zaslouží Vaší pozornost! Dejte tomu šanci a věřte mi, že to bude stát za to. 8/10 ()

Lachtaan

Ortodoxní nefanoušek univerza Hvězdných válek se vrhnul s odstupem času do projektu, který si během podzimu chválili i tímhle fenoménem nepolíbení. Nutno uznat, že ačkoli byla kvalita a půvab dílů jako na houpačce, fakticky jde o jeden z těch lepších Disney+ original seriálů. A vzhledem k tomu, že akčních sci-fi projektů je na streamu jako šafránu, rád budu i u druhé sérky. [viděno na Disney+] ()

fabecc1222

Já vlastně pořádně ani nevim, jak to ohodnotit. Andor je ve výsledku velmi dobrý, nabízí dobré herecké výkony, solidně vystavěny příběh s dobrým hlavním hrdinou, který prožije několik důležitých dějových zvratů, vymaňuje se ze škatulky fan servisu SW fanouškům za éry Disney, technické zpracování je snad naprosto bezchybné...No ale prostě, nic z toho výše zmiňovaného nepůsobí jako Star Wars, a to ani trochu...Jsou tu věci, které byste v rámci SW díla vůbec nečekali, a mnohdy to působí více jako klasický špionážní thriller z našeho skutečného světa, než z fikčního fantasy. Těch prvků, které vás spojí se starými SW je tu oproti minulým seriálům vlastně až příliš málo, paradox oproti Mandovi nebo Kenobimu...Jediná větší výtka mimo hranice SW světa pak ode mě směřuje k tomu, že v ději se nahodile objevují nové postavy, které se tváří jako velmi důležité, ale po pár dílech mnohdy bez vysvětlení zmizí, a jejich osud je neznámý. To je spojeno s tím, že první řada Andora je vlastně několik řad v jednom, je rozdělena na určité bloky, které vždy tvoří vlastní příběh. Jsem zvědavý, jak se opravdu bídná sledovanost přenese do druhé řady, a jestli si tvůrci udrží svůj styl, a to co, co chtějí vyprávět, a hlavně jak to chtějí vyprávět, a jestli to třeba nastaví nějaký nový trend v SW (asi ne, když se na to nikdo nedívá...), potažmo jak moc jim do toho manažeři vlítnou, a dočkáme se Vadera a všemožných dalších odkazů na původní filmy. ()

VanTom

Poprvé v historii vypadá svět Star Wars jako reálné místo, v němž se dá žít (i když pod útlakem Impéria byste asi nechtěli): špinavé dělnické ulice, odlehlé základny pošlapávající tradice domorodých obyvatel, technokratické věznice. Tony Gilroy kapku po kapce, pomalu a soustředěně, postrkuje mladého zlodějíčka Cassiana Andora k roli hybatele událostí, doprostřed rodící se rebélie (sledované jak ze spodu, tak z vrchu). ()

vyfuk

Těžko k uvěření, že Disney v jeden moment udělá kravinu a pak něco, co má docela slušný potenciál. Nějaké epizody až strhující. Šlape jako hodinky. Docela i rád ocením výjimečně pokračování. ()

JohnSmith

Tohle období v předaleké galaxii mám nejradši. Opravdu se mi velice líbila výpravnost, která nebije digitálností do očí. Bohužel mě moc nechytil příběh. Nápad to sice nebyl špatný, ale ta neskutečná roztahanost a poměrně časté nudné politické tlachání mi to všechno zkazila. Doufám, že v druhé sérii se to zlepší. ()

kenkaku

Za mě jako celek je Andor zcela zbytečný počin. Prakticky je to o tom, že v první epizodě udělal 3 nelogické debility a celou řadu za ně nese následky. Z celých 12ti jsou solidní 3-4. Zbytek si hraje na drama a není nijak moc záživný (tedy možná maximálně pro hard-core fanoušky SW universa). Podrobně u jednotlivých epizod. ()

Soweek

3,5*. Škoda toho vážně divného formátu, kdy spíš než o seriál se jedná o 4 na sebe navazující celovečerní filmy v podobě 3 epizod. Jinak jsem rád, že i ze Star Wars universa se dá na něco koukat. Andor a na něj navazující Rogue One film je asi to nejlepší, co z novodobých Star Wars vzešlo. ()