Andor - Season 1

(séria)
USA, 2022, 9 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Kyle Soller, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain, Alastair Mackenzie, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård (viac)

RobinPM100

Strašná nuda, vůbec to nemá atmosféru Star wars, kecací díly se skoro nulovym nezáživnym "dějem", žádný Star wars rasy, všude jen lidi, tohle se hodně nepovedlo, kdo chce pravý Star wars, doporučuju parádního Mandaloriana a Ahsoku ()

GejmronCZ

Začátek fakt pomalej a moc mě to ani nebavilo, ale postupem času se to začíná rozjíždět víc a víc a je to čím dál lepší. Pokud druhá série začne přesně tam, kde tahle přestala, tak druhá bude KUREVSKY dobrá. A doufám, že ještě uvidíme Andyho Serkise, protože ten byl fking úžasnej... jako vždy. Taky jsem rád, že vidím starou známou tvář Stellana Skarsgårda. Konečně ho vidim někde, kde má velkou roli. A vzhledem k době, kde se seriál odehrává, opravdu velmi, ale že velmi doufám (ikdyž nejspíš marně), že uvidíme alespoň kameo Ahsoky, klidně i se zbytkem posádky Stínu . To by mě fakt zvedlo ze židle. ()

Petrmachovec

Od seriálu Andor jsem moc neočekával. Mandalorian mě moc nechytnul a rozhodně mi nepřipadal jako dospělejší verze Star Wars světa. Den po premiéře prvních epizod jsem si pustil trailer, který mě poměrně zaujal, a tak jsem si Andora pustil. Nelitoval jsem. První tři díly nám představují postavy a připravují nás na budoucí děj. Kyle Soller je jako antagonista skvělý a Diego Luna ve vás vzbudí sympatie. Vedlejší postavy fungují a působí zajímavě, celkově byl můj dojem lepší, než jaký jsem kdy měl z Mandaloriana. Další tři epizody považuji za kvalitní také, přeci jen mi ale některé postavy nesedly a jejich budoucí vystoupení mě v seriálu spíše iritovalo. Imperiální inspektorka mě jako antagonistka bavila. Hlavně tedy šestá epizoda "Oko" je dle mě opravdu skvělá. Další epizody jsou lehce slabší.. Ač mám politiku rád, dějová linka senátorky není dostatečně zajímavá a chytrá, aby mě zaujala. Vrcholem jsou ale desátá a dvanáctá epizoda, obě ve mně vyvolaly pocity, které jsem u seriálu dlouho necítil, měl jsem strach o postavy, děj mě zajímal atd. Celkově ale za lepší epizodu považuji "One Way Out", vzpouru zde zpracovává lépe a její hořká tečka je něco, co v té poslední postrádám. Andor se mi líbil, vyvolal ve mně emoce, jaké Star Wars nikdy vyvolat nedokázal, udělal pro mě z Impéria zajímavé nepřátele. Nebojím se dokonce říct, že tohle už není o klišovitém boji dobra se zlem, spíše se jedná o Hru o trůny v předaleké galaxii. 8/10 ()

Filans

Fantastický. Tím bych jedním slovem měl popsat tuhle sérku a prozatím celý seriál. Doporučuji všem, kdo má trpělivost zvládnout ten pomalý náběh, ale od poloviny je to božárna pro oči. 9/10 ()

Predator77

Po pravdě tenhle seriál ve mě zanechal dost rozporuplné pocity a připadal jsem si jako na houpačce kdy jsem se jednou nudil a následně jsem nedokázal odtrhnout oči od obrazovky ale první co musím říct že v rámci star wars seriálu se po mandalorianovi pro mě jedná o dobrý seriál který by měl rozhodně vidět každý a né jen fanoušci star wars, jenom jedno takové menší varování seriál má celkem dost pomalé tempo ale pokud vydržíte tak vás neskutečně odmění jak technickou stránkou, dobrou akcí, hereckými výkony, po úžasnou kameru přes hudbu a lokace které jsou skutečně nádherné a jediné co bych tak vytkl tak je vydávání epizod po týdnu protože to čekání na každý díl je fakt dlouhé !!! ()

PeteBuck

Seriál z univerza Star Wars. Problémom je to, že všetko zo sveta Star Wars budem porovnávať s pôvodnou trilógiou, ktorú som vždy považoval za odľahčenú formu sci-fi, ktorá bola akčná a zábavná. Obrátiť to jemne na hlavu, ukázať temnú stranu prostredia a spraviť z toho vážny seriál je vždy risk. Čo na to. Celkom to vyšlo a musím povedať, že sa to celkom dobre podarilo. 12 častí bolo rozdelených do 4 blokov na pokračovanie. Rozpracovaných viacero liniek, postáv,všetko to malo určité vyvrcholenie a úprimne sa teším na pokračovanie. Tak čo tomu chýbalo? Tak spočiatku dosť pomalý rozjazd, zopár predvídateľných zvratov, až detinských chýb hlavného protagonistu. Ale hlavne ak by Star Wars dávalo dôraz na vývoj postáv, analýzu jednotlivých charakterov, vážnosť situácie vyplývajúce zo sveta, v ktorom vládne diktátorský režim, tak vlastne dokopy nič a tie predchádzajúce chybičky krásy by sa dali nejako opomenúť.. Ale priznajme si to, Star Wars sú proste skvelou rozprávkou, nie vážnym filmom či seriálom. Nebolo to zlé, ale mám dojem, že žiadny ďalší film mi nesplní moju ťažkú požiadavku aspoň sa priblížiť k nostalgii pôvodnej trilógie. ()

Scaevola

Zcela otevřeně se přiznám, že u prvních dvou epizod jsem usnul, ale to, co přišlo poté, jsem nečekal: Skvěle napsané a především zahrané postavy se střetávají na bitevním poli idejí, které představují důležitější prvky nežli vesmírné stíhačky a monstra ze všech koutů předaleké galaxie. Hutný politicko-špionážní thriller pohlíží na klasicky jednostranný konflikt dobra a zla z nečekaného úhlu, nechává své hrdiny opravdu pocítit následky svých činů a divákovi předkládá neočekávané množství otázek i napětí, které jsem už dlouho u žádného audio-vizuálního díla nezažil. Stižen vším tím nadšením tak rád přivřu oči nad některými až příliš do očí bijícími oslími můstky (zatčení v dovolenkovém ráji!) a faktem, že je vlastně úplně samoúčelné, aby se příběh odehrával ve světě Star Wars. ()

Sopholojong

Chudobnejsie Star Wars alebo "Co robia mensie ryby na kazdej strane v tomto univerze". K tretiemu genialnemu dielu som napisal - //Ten zaver je uplny emocionalny masaker. Sled scen (unik na vznasadle, odbachnutie udavaca, zneskodnenie jednotky a lode, slzy "matky"), ktore by hravo obstali aj v celoveceraku. Toto si Tony Gilroy krasne opatril (pribehovo i audiovizualne)// - a viac takych kulervoucich scen (teda okrem tej genialnej, ale kratuckej konfrontacie Stellana s imperial kriznikom) jednoducho nebolo. Uplne by som vyskrtol celu otravnu linku so senatorkou na Coruscante. Ta mi to skoro zabila na styri hviezdy... Inak sa ale neda popriet, ze je to prespekulovana "gilroyovska scenaristika" a praca s napatim (prepadnutie imperialistickej zakladne, vazenska vzbura). 8.5 az 9/10 PS: Potitulkova scena s Hviezdou smrti potesila. ()

66pepo66

Dokonalé, úžasné. Až neverím, že vznikne aj druhá séria. Vlastne sa pýtam, musí vzniknúť pokračovanie? Pretože prvá séria je veľmi kvalitná a skončila tak, že si viem predstaviť hned nadväznosť na Rogue One. Nič viac to už nepotrebuje. Keď raz máte v rukách niečo dokonalé, asi je najkrajšie a najlepšie riešenie nerobiť už nič. Asi tak by som to ohodnotil. Andor je najlepší Disney aj SW projekt od pôvodnej trilógie a prekonáva aj Mandaloriana. Každý kto toto videl musí chrochtať blahom. A tí čo to nevideli môžu byt radi, že sa môžu tešiť na to, alo budú krochkať blahom. :) Toto je 100/10. 5* ()

matous20063

Nejméně známy ale i přesto nejlepší. Tak byse jednoduše dal definovat sriál Andor. Je to fakt pecka. Není to další superhrdinsky vypadající seroš. Je to celkem surový pohled na rebélii. Pohled na politickou situaci v galaxii je úplně super není to nějak přehnané politikaření, je toho tak akorát. Co se týče akce tak tu Andor taky nepostrádá. Akční scény jsou skvěle napsané, je pravda že vždy zvítězí ti dobří, ale za jakou cenu. Celkový pohled na začínající rebélii je fakt bomba, je to drsné ale nejvíc podobné předlohám. Andor je prostě Star Wars tak jak má být. Není to samozřejmě dokonalé, ale když přehlídnete drobná stojatá a nudná místa, tak věřím že si seriál užijete. A finále? Není to tak až finále spíš je to reklama na další sérii, na kterou se už ted hodně těším. 80% ()

Skylord99

Obi-Wanovi to Andor nandal na plné čáře. Je za tím vidět obrovská práce a hlavně vize. Lokace působí uvěřitelně a vůbec ne levně, herecké výkony jdou často až na dřeň, hudebně to sice nemá nějaký silný motiv ala John Williams, ale to ani nechce. Naopak krásně podtrhává thrillerovou a špinavou atmosféru. Konečně se Lucasfilm nebál udělat krok stranou a vsadil na Tonyho Gilroye. Díky Bohu za to! Natěšeně očekávám druhou sérii. 8/10. ()

Woitisek

Andor je přesně takový, jak bych si představoval moderní dospělejší Star Wars. Žádná ''síla'' či světelné meče ani na sílu tlačená camea a dojení nostalgie. (zdravíme Obi-Wana) Je tu pouze silný příběh, kvalitně podané postavy, několik vizuálně krásných momentů a pěkně zpracovaná akce. Stellan Skarsgård tu má hned několik scén, kde si to celé krade pro sebe a jeho postavu jsem zbožňoval. Diego Luna jako Cassian je, jak už víme z Rogue One: A Star Wars Story, sympaťák a žeru ho. Později se zde ještě na asi třídílný ark objeví ještě jeden výborný herec, který exceloval. (nevím zda byl v promech, proto nebudu jmenovat) Zkrátka tohle je i přes některé slabší linky to, kam si přeju aby tahle značka směřovala. Zatím výborná práce a snad se povede i druhá série. ()

Comodore_1

Nejlepší star wars dosud. Ze začátku se to ani nezdálo, ale Andor je skutečně brilantní počin. Jen je trochu škoda že nejde o uplně nový příběh. Seriál má trošku pomalejší rozjezd, ale po několika dílech vás skutečně vtáhne. ()

The_Ninkisek

Jediným slovem, achjo. Seriál je naprosto úžasně zpracován, scénář vynikající. Jenže to má jeden velký problém. Všechny nové seriály ze světa Star Wars maj problém a to že hlavní postava nemůže nijak umřít ani se ji nic stát. Bylo by to ještě o to lepší kdyby prostě tam nebyl Andor, ale někdo jiný někdo u koho víte že prostě neumře a můžete se o něj bát. Úžasný seriál ale bohužel nesmrtelnost hlavního charakteru to celé kazí... ()

Tomulka

Již dlouho jsem nezažil, aby si seriál od prvního dílů budoval atmosféru a hlavní zápletku a děj se postupně odkrýval s každou epizodou. To značí, aby byl využit plný potenciál formy seriálu. A už vůbec bych to nečekal u SW. Ano byli tady dva seriály, které byly fajn - Mandalorian a Kniha Boba Fetta (hlavně první zmiňovaný), ale ty byli tak trochu z jiného ranku. Andor nám ukazuje SW z té stránky pro dospělé. Postupné budování a odkrývání povah ústředních postav. Pozor Spoilery. Vlastně nám je představen zrod povstalců, tak jak jej neznáme (tedy já jsem na něj nenarazil ani v knihách). Jak bychom si ani nepředstavovali jej vidět (myšleno ten zrod). Seriál mne velmi oslovil (což jsem od Star Wars zažil naposledy u Rogue One). Pod vedením Kathleen Kennedy bych něco tak vyzrálého nečekal. Snad bude tento seriál jiskrou, která ukáže správný směr celému SW. ()

Polux

8/10 | Jo, je to hodně dobrý (produkční hodnoty, herci, atmosféra, vybrané scény a zejména celá linka s ISB - kéž by jsem se někdy dočkal filmu/seriálu, který obrátí role a good guys budou imperiálové, zatímco povstalci obyčejní teroristi), ale mohlo by to být ještě lepší (a stačilo by k tomu docela málo), plus je také otázkou, zda s extra pozitivním diváckým přijetím nemá co do činění fakt, že všechno ostatní (vyjma Mandaloriana a RO) na poli Disney SW produktů je nic moc. | Andor (postava) tady měl projít podobným charakterovým obloukem jako Erso v RO (oportunista starající se jen o sebe -> stoupenec povstání a celé myšlenky za tím - boj za svobodu a vyšší ideály, atd.), ale za celou sezónu se charakterově neposunul ani o kousek (ok, Gilroy si tohle může schovávat až pro druhou sezónu, ale pak nechápu, k čemu vlastně má být ta první), finále jednotlivých storyarců jsou super, ale epizody mezi tím jsou fakt jen dobře vypadající a dobře zahrané fillery (ten počet epizod vypadal už před premiérou dost neobvykle), ve kterých je to čekání na (další) klimaxovou epizodu jak ze strany postav, tak diváků doslova hmatatelné, jestli tady měl někdo snahu se ve světě SW posunout z černobílé do šedé (a z Impéria vs povstalců udělat třeba analogii k UK vs IRA), tak to tady prakticky vůbec nefunguje, protože motivu, který RO nakousl jednou jedinou scénou (cíl světí prostředky, za vítězstvím přes mrtvoly a je jedno, zda imperiálů nebo civilistů, atd.) a který měl být hlavním esem Andora (série), je bohužel věnováno minimum prostoru. Andorova (postava) myšlenková/hodnotová indoktrinace do hnutí povstalců na tom není o moc lépe. | Ani tak nejde o Impérium, byť by to bylo super, ale o povstalce. Žádná morální dilemata, žádné balancování na hraně větší/menší zlo, žádná postava, která by "zašla až příliš daleko", natož aby se někdo z nich třeba odvrátil od povstalců, protože seznal, že sice bojují za "just cause", ale prostředky, kterými se prakticky neliší od imperiálů, atd. Ale to je dáno zejména tím, že povstalci se tady objevují skoro jen do počtu. Možná mám přehnané nároky, ale tím, že seriál měl být o Andorovi (kterážto jediná postava v Disney linii dostala do vínku jisté nečernobílé zabarvení), tak jsem tak nějak doufal, že tahle nejednoznačnost bude jedním ze silných témat seriálu. Bohužel dost marně. Doufal jsem v pecku, v první sezóně jsem dostal "pouze" hodně fajn záležitost. Jsem fakt zvědavý, co Gilroy předvede ve druhé sezóně a zda pro mně některé/všechny z mých výtek zadupe do země, ale zatím v mém případě panuje jistá rozčarovanost. | PeZet ()