Andor - Season 1

(séria)
USA, 2022, 9 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Kyle Soller, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain, Alastair Mackenzie, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård (viac)

SyL3r

10/10 .. Atmosféra a napätie sa v tom seriály dá krájať, herecké výkony sú úžasné, skvelé obsadenie. Doslova sa tu predbiehajú, kto dá lepší preslov, kto lepší dialóg... Proste svet SW toto potreboval ako soľ. "Hope is kindled", ako by povedal Gandalf, vzplanula vo mne nádej, že tak milovaný svet Star Wars, pod krídlami Disney, nezdochol. Nádhera, neviem sa dočkať druhej série. ()

Sadova302b50

Přesně takto má vypadat pokus o nový přístup k látce. Od scénáře přes zpracování, výběr herců až po hudbu přišla samá pozitivní překvapení. Pro mě zejména ta hudba... Jsem nadšená a pro mě osobně to vidím na vůbec nejlepší počin ze Star Wars od původní trilogie.  A samozřejmě tento seriál postavil laťku hodně, hodně vysoko, což znamená, že nad nedostatky budoucí Star Wars tvorby se mi už nebudou oči přimhuřovat tak lehce... když člověk na Andorovi vidí, že se na kvalitě opravdu šetřit nemusí ;-) ()

Zaks

Opäť pekné doplnenie SW sveta o kus dramatického príbehu. Hlavné postavy, či už kladné alebo záporné, sú pomerne sympatické. Občas mi ale vadil práve Diego v roli hlavného hrdinu, miestami mi jeho výkon pripadal dosť mizerný, akoby sa mu ani veľmi nechcelo hrať. Trikovo pôsobivé, možno by som ale privítal trochu viac akčnosti, top časťami boli pre mňa 3 a 9. Zápletka vcelku slušná a som v netrpezlivom očakávaní minimálne ešte aspoň jednej série. Tiež vás zaujíma, čo vlastne Andor v bielom vyrábal? Tak odporúčam nevynechať vtipnú bodku za titulkami poslednej časti. ()

muflonus

Opravdu povedený seriál až mě to překvapilo že na toto téma někdo po Mandovi udělá ještě něco podobně výborné až dokonce by člověk řekl že lepší než samotné hvězdné války :-) ()

Tristan_nsc

Pro mě největší překvapení minulého roku je Andor. Vlastně jsem nevěděl co od něj čekat a po zážitku se seriálem Obi-Wan jsem se i docela bál co přijde. A přišla sakra dobrá podívaná. Oproti Obi-Wanovi je Andor mnohem propracovanější, lépe natočený, zrežírovaný, o dost "dospělejší" a hlavně lidský (to u Obi-Wana říci nejde). Ikdyž hlavním tahákem roku byl pro mě jednoznačně Obi-Wan, Andor ho překonal naprosto ve všem. Jediné mínus bych dal za utahanější začátek, kdy trvá docela dlouho než se seriál rozjede. Ale že ta jízda potom za to stojí. ()

Meraxes

Konečne (takmer) žiadne digitálne obludy, otravné droidy, farebný blikajúci bordel, divne oblečené postavy so svietiacimi mečmi a hlavne žiadni bieli legoví panáci. A ide to aj bez tohto všetkého. Andor je prvým dospelým inteligentným Star Wars, ktorý jasne buduje príbeh a zdeluje posolstvo. Tempo je meditatívne a blikajúcu svietiacu akciu nahrádzajú dialógy a bežný život bežných ľudí pod nadvládou impéria. Konečne dostávame vykreslenú celú imperiálnu mašinériu a systém tajných služieb a bezpečnostných organizácii násilne vynucujúcich poriadok v galaxii. Rovnako ako aj pohľad na samostatné separatistické jednotky nezávisle bojujúce proti útlaku. A k tomu tieňové hry vo vysokej imperiálnej politike a nutnú podporu povstaní z úzadia. Nádhera. Doteraz prezentovaná cesta o tom ako pár ľudí riadi celý vesmír a dohliadajú na všetko s pomocou neobmedzeného množstva legových panákov a ako ich porazí pár nezávislých rebelov, ktorí zničením jednej základne alebo zabitím jedného človeka oslobodia celý vesmír je absolútne scestná a stráviteľná len deťmi. Andorom Star Wars konečne dospeli. Je to seriál mnohých častí a relatívne nezávislých dejových liniek, z ktorých ma najviac potešil návrat na Coruscant, bielejší, žiarivejší a futuristickejší než kedykoľvek predtým, a práve politická hra senátorky či riadenie ISB ma bavilo najviac. Taktiež postavy na všetkých stranách sú nečiernobiele, v imperiálnych radách sú ľudia presvedčený, že konajú dobro a presadzujú spravodlivosť, zatiaľ čo v radách povstalcov sa používajú mnohé špinavé metódy. Veď ani sám Andor, žoldnier starajúci sa len o seba a neváhajúci zastreliť nevinných ľudí, nie je typickou kladnou postavou tohto sveta a práve preto je tak dobrou a realistickou postavou. Kvalitu postáv ešte zvýrazňujú špičkové herecké výkony všetkých prítomných, kde by som na vrchol vyzdvihol Stellana Skarsgarda a Andyho Serkisa. Po úvodných vlažných dieloch som nečakal takúto spokojnosť a hoci Andor rozhodne nie je bez chyby, niekedy stráca tempo, niektoré rozhodnutia postáv akoby urobil niekto iný a dej má miestami ďaleko od pravdepodobného, tak Star Wars sú konečne viac než len zábavou pre masy (aj keď prequelová trilógia mala svoje silné myšlienky). Andor vlastne nemá so Star Wars tak ako ich poznáme nič spoločné, je temný, realistický a nekompromisný. Blesk z jasného neba, ktorý zatienil všetky Star Wars pred ním. 4* 87% ()

Leptictidium

There is one way out. Right now, the building is ours. You need to run, climb, kill! You need to help each other. You see someone who's confused, someone who is lost, you get them moving and you keep them moving until we put this place behind us. There are 5,000 of us. If we can fight half as hard as we've been working, we will be home in no time. One way out! One way out! One way out! Galaxie se změnila k nepoznání. Opravdu. Snad nikdo nečekal, že z projevu nějakého vězně, kterého do té doby nikdo neznal, ztuhne fanouškům krev v žilách více než při duelu Obi-Wana s Vaderem (prvním po 19 letech!!!), nebo při návratu Mandaloriana a Grogua. Lucasfilm si prošel takovým malým peklem, protože po oznámení, že Cassian Jeron Andor, jeden z členů legendárního týmu Rogue One, dostane vlastní seriál na Disney Plus, fanoušci nebyli úplně nadšení a dokonce nařkli tvůrce z toho, že Star Wars „marvelizují“ a vlastně kdokoli může dostat vlastní film nebo seriál. Všichni se mýlili. To, co vytvořil Tony Gilroy, TO JSOU TY PRAVÉ STAR WARS, KTERÉ MILUJEME. Temnější a vážnější tón, minimum fan-servisu a žádné velké návraty (Melshi nebo Yularen, jejichž návratu si všimlo snad 5% fanoušků) tomu opravdu svědčí. Charismatické nové postavy (LUTHEN RAEL a KINO LOY) si rozhodně zamilujete. Vizuální nádhera a z oznámení, že nás čeká 2. sezóna nemůžu usnout. 10/10 (nejlepší díl sezóny – One Way Out, a nejlepší postava sezóny – KINO LOY). ()

MickV21

Ukázka toho, že i bez hrdinů s ultimátním skillem může tenhle svět bez problémů fungovat. Napětí, akce, emoce a postavy na kterých vám záleží. Tony Gilroy je borec což ukázal už u Roque One. Takže z počátku přehlíženého Star Wars seriálu se vyklubalo největší překvapení za poslední roky. 10/10 ()

stret

Toto sa dá. Nie je to primitivne, detinské, stupídne s rádoby zábavnými robotkami a šablíkovaním lejzrovými mečíkmi. Ten príbeh pripomína režim fašistického ruska. ()