Andor - Season 1

(séria)
USA, 2022, 9 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Kyle Soller, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain, Alastair Mackenzie, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård (viac)

gumolit

Doposiaľ možno najlepší vedľajší seriál Star Wars! Andorov skvelý scenár, vizuál a herecké výkony vás uchvátia počas celého trvania. Sila je skutočne silná v tejto temnej, uzemnenej šou, ktorá sa pohodlne odchyľuje od vzoru Star Wars významným spôsobom.   Odvážny, vrstvený prequel k veľmi populárnemu (a tiež prequelovému) filmu Rogue One: A Star Wars Story. Andor sleduje Cassiana Andora (Diego Luna) na päťročnej ceste, keď vyrastá z cynického podvodníka, ktorý odmieta revolúciu k nesebeckému, Impériu popierajúcemu rebelovi proti Galaktickej ríši. Keď je Andor konfrontovaný s nepriateľom za nepriateľom, neustále sa ukazuje ako dokonalý druh špióna, revolucionára a zabijaka.   Ďakujem, Tony Gilroy, za vytvorenie tejto série. Je to jednoducho neuveriteľné. Andor, poháňaný náladou, pôsobí skôr ako kriminálna dráma alebo sci-fi film Ridleyho Scotta než ako skutočný film Star Wars. Hoci prvé dve epizódy sú trochu pomalé časom herec Diego Luna posúva sériu, k jednému z jeho najlepších výkonov, k dokonalosti. Najmä tretia epizóda je WOW. Jeho schopnosť premeniť sa k tomu, čo začína ako jednorozmerná osobnosť – mrzutý chlapík rozčarovaný zo svojho okolia – je pozoruhodná. Máme šťastie, že si svoju rolu zopakoval. Pridávam malú poznámku, páči sa mi, ako si Luna zachováva svoj rodný mexický prízvuk vo všetkých svojich zobrazeniach Cassiana Andora. To niečo pridáva k úlohe! Zápletka Andora je dosť jednoduchá, a to umožňuje vývoj postavy a budovanie sveta vo vesmíre Star Wars a tiež pomalé odhaľovanie formovania aliancie rebelov. Stvárnenie Luthena Raela od Stellana Skarsgårda je jemné, bez toho, aby bolo suché, a pomáha pozdvihnúť show a urobiť ju ešte strhujúcejšou. Kvalita produkcie, podobne ako herecké výkony, je mimo rebríčka; každá scéna je navrhnutá tak, aby bola úplne ohromujúca. Toto všetko – nový tón, nový pocit, nový štýl – môže byť pre niekoho príliš odlišné, ale treba oceniť absolútnu novinku. Napokon, krásna hudba Nicholasa Britella pridáva toľko k retro-futurizmu Andora a robí vystúpenia ešte výraznejšími.   Andor propaguje boj za dobré veci, necháte sa pohltiť vášňou a vediete ostatných k väčšiemu dobru. Okrem týchto lekcií je to tiež majstrovská trieda (tonálne, vizuálne, zvukovo) pre filmárov, ktorí sa hrajú v pieskovisku.    Zo všetkých seriálov poslednej doby zo sveta SW považujem Andor za najlepšie čo vzniklo a to možno aj napriek tomu že je to úplne niečo iné a nové než sme zvyknutí. HODNOTENIE 8.5/10 ()

warrenur

Z doterajsich StarWars dobrodruzstiev pre mna jednoznacne najzabavnejsie a najprepracovanejsie. Tie predtym ma prakticky nebavili a prisli mi uplne detinske a lacne ...vratane Mandaloriana. Toto bolo ozaj poctive sci-fi s bohatou vypravou, kvalitnymi hercami, poctivo spisanym bohatym scenarom, bez hluchych miest a pomerne stedrou akciou. Napriek niektorym vyhradam i voci SW-univerzu sa mi to pacilo. 70% Odporucam. Nevynechajte potitulkovu scenu v poslednej epizode. ()

peetrejr

Na Andor som šiel s veľkými očakávaniami. Nuž, neviem či sa mi moje očakávania naplnili. Rogue One bol skvelý film, práve postava Cassiana Andora bola veľmi nevýrazná a vôbec by ma vtedy nenapadlo, že by tento týpek mohol mať niekedy vlastný seriál. Je to tu, prvá epizóda bola veľmi šokojuca. Znepokojilo ma to, bál som sa toho, že seriál sa bude niesť v duchu prvej časti. Ono sa to tak aj naplnilo ale záver seriálu prekvapil. Celé to veľké množstvo pozitívnych ohlasov mi nieslo v hlave myšlienku, prečo? Chápem, že ťahať politiku do sveta Star Wars je pre fanúšikov niečo nové, nepoznané. Viete, vždy SW boli o vesmírnych prestrelkách a o bojoch so svetelnými mečmi. Svetelné meče sme po prvý krát zahodili v Mandalorianovi a už to potom šlo. Hlavne sa zistilo že SW vie byť dobré aj bez mečov. Tak seriál teda sleduje život Cassiana Andora, ktorý je veľmi similiárny s Hanom Solom, ale to na inokedy. Andor má odpor voči impériu ako všetci. Avšak nesympatizuje ani s rebelmi. Isteže si k nim nájde cestu, kto by to čakal... Potom tu nie je iba jedna dejová línia. Je tu tá politická línia, ktorý by som rozdelil na imperiálnu a separatistickú. A potom sa tu len rozpráva a mne padajú viečka. Dobre to prežijem. Seriál jednoznačne ožil keď bola vykrádačka imperiálnych výplat. Presne preto aby potom zase naskočil na vlnu, na tú vlnu, ktorá bola od začiatku seriálu, čo znamená nuda a skromná ale že fakt skromná akcia. Veľmi sa mi ešte páčila časť kde sa Andor dostával preč z väzenia. To bol taký hlas, ktorý mi hovoril, že ešte seriál nie je stratený. Aj keď trošku škoda, že sme nevideli aspoň niečo trošku spojené s jedi akože kryštál, ktorý mal na krku Andor sa nepočíta. Posledná časť bola dobrá, v zrovnaní s ostatnými, nadpriemerná. Andor ma nejak výrazne nesklamal a ani nepotešil. Som veľmi zvedavý na druhú sériu. Ale to si ešte budem musieť počkať. ()

Daiker

Celkem zbytečný SW seriál... Ikdyž je to dobře natočené, děj je takový natahováný. Linka ve vězení zbytečná, nevyužitý potenciál Serkise. Žádné velké efekty a bitvy zde nejsou a moc toho sérii SW nepřipomíná. Je to takové dost civilní, samá politika atd. Osobně moc nemusím série typu co bylo před tím a to ještě když víme jak dopadne Andor.... ()

JamesConnorG

9/10. - Nebudu lhát, Andor to se mnou fakt lehký neměl. Když jsem se na tenhle seriál chystal, slyšel jsem na něj jen a jen samou chválu. Po prvních třech zhlédnutých epizodách jsem nebyl nějak odvařený a seriál mě moc nechytl. Po dalším sledování se laťka mírně zvýšila, ale furt mě nudili vedlejší linku, ve kterých nebyl samotný Andor. Pak přišla osmá epizoda a já dostal totální facku. Příběh mě natolik pohltil a začal nehorázně bavit, že jsem konečně začínal rozumět chválu seriálu. Zpětně mě hrozně mrzí a štve, že jsem kvalitu seriálu nedokázal ocenit dříve, epizody teď vidím v jiném světle, protože jsem pochopil, co měli fanouškovi ukázat ten směr a pohled, co jsem prvně neviděl. Andora moc doporučuji, má to hrozně senzační kameru, nádherný vizuál, komplexní příběh a skvěle napsané postavy. Každý fanoušek i nefanoušek Star Wars by měl seriál zhlédnout a ohodnotit ho podle svého. ()

Hpatrik

Tak tady Disney vůbec nešetřil, a je to opravdu vidět. Skvěle napsané, realistické a uvěřitelné, se spoustou zajímavých postav, navíc výtečně obsazených. Postava Diega Luny není v této sezóně zrovna sympatická postava, naopak ve mně často vyvolával antipatie, a nechápal jsem jeho důležitost v celém příběhu. To však bylo nakonec evidentně záměrem tvůrců, a to si zaslouží poklonu. Vysoce kvalitní podívaná s dechberoucími efekty a výpravou (a že jich není málo), a s nemalou dávkou nezapomenutelných scén. Fantastický! ()

zapalik

Nevěřil jsem, že to někdy napíšu, ale tohle je bezkonkurenčně nejlepší Star Wars titul v historii. Jsem se hrabe i původní trilogie. Je to skvěle napsaný seriálový masterpiece. Tak dobré dialogy a herecké výkony jsem už dlouho neviděl. Jediná věc, která seriálu škodila, bylo vydávání po týdnu. Tohle mělo vyjít celé najednou a bylo by to i velmi populární. ()

darjeeling

Po žánrovém Mandalorianovi a Boba Fettovi zde máme úplně něco jiného. Tyto dva povedené SW seriály sázely zejména na svojí originální westernovou vizáž, a celkově svou atmosférou navazovaly spíše na původní trilogii, která byla spíše dobrodružným sci-fi s cool hláškami a humorem. Co se týče Andoru, tak ten se svou atmosférou podobá spíše Rogue one, kde jsme ostatně poprvé viděli postavu Cassiana. Humor téměř žádný. Akční scény nejsou to, na čem je seriál postaven. Za to se divák dočká spousty skvělých dialogů a situací a seznámí se s mnoha osudy postav (jako tomu bylo v Rogue one), které nejsou zrovna růžové. Seriál nabízí opravdu spoustu zajímavých postav (zejména ženské postavy jsou zde dobře napsány, což je poslední dobou velký problém, který se ale SW tvorby dle mého netýká). Už dlouho se mi nestalo, že by mi v seriálu žádná postava nevadila. U Andoru je tomu naopak, možná tomu pomáhá i herecké obsazení, které je výborné. Seriál obsahuje poměrně velké množství postav, které jsou ale skvěle napsány a žádná z nich nepůsobí na diváka ploše (ba naopak jejich příběhy by si zasloužily další minisérie). V první řadě zmíním rebely a vůdce povstání, k jejichž životním příběhům a motivacím pro boj s impériem tvůrci přistupují podobně jako v Rogue one. Je zde patrné, že se tvůrci při tvorbě skupinky rebelů inspirovali u východních partyzánů ze 2. světové války. Postava Andora je rozporuplná, tudíž i divácky přitažlivá. Linka na Coruscantu, kde sledujeme hlavní vůdce povstání (Luthen Rael a Mom Monthma), mě bavila snad ještě více než linka s rebely a se samotným Cassianem (zásluhu na tom bude mít i Stellan Skarsgård a Genevieve O'Reilly). Vždycky se mi líbí, když jsou zobrazovány různé pohledy a situace, které musí řešit lidé odlišně postavení, což je zde skvěle realizováno. Postava Mom mi lehce připomíná Galadriel (samozřejmě tu starou z trilogie), která také působí přirozeně autoritativně a vznešeně (líbil se mi také vztah mezi Mom a jejím manželem a celkově jejich složitá rodinná situace). Postava Skarsgårda je prostě výborná, víc netřeba dodávat. Za druhé zde máme impérium. Tato strana také nabízí mnoho zajímavých epizodních i neepizodních postav (opět pro Star Wars celkem netradičních). Za všechny zmíním postavu Syrila a jeho matku, jejichž vztah má jistou směšnou, ale také temnou stránku. Jeho linka také byla zvláštní tím, že v podstatě velkou část seriálu nesouvisela s jeho hlavní tématikou, ale sledovali jsme smutný život neschopného a ctižádostivého úředníčka, jenž žije se svou neuvěřitelně protivnou matkou, které se nikdy nezavděčí. Opravdu netypický plot pro SW svět. Syril nakonec skončí u takové tajné policie, neboť je posedlý Andorem (trochu mi to připomíná protagonisty filmů Pouta a Životy těch druhých). Velké plus, které se týká všech Star Wars projektů, je vizuál! Každý projekt má svou specifickou atmosféru a jsou řemeslně (po staru) natočené, všechno působí přirozeně, uvěřitelně a efekty se zde šetří, což je zdravé (s tímto problémem s efekty a autenticitou se potýkám čím dál častěji, například je to problém u Fantastických zvířat). Co se týče lokací, kostýmů a celkové atmosféry, tak seriál na mě působil hodně antiutopicky (jako z Orwella). Tvůrci se inspirovali všemožnými totalitními režimy a antiutopiemi. Je patrné, že inspirací pro samotný vznik a fungování impéria bylo hitlerovské Německo (ostatně takto to na mě působilo v původních Star Wars), zde jsem ale cítila více stalinské Rusko (např. soud v epizodě 7, ale i celkově vizuálem hlavně v lince s rebely a ve scénách v chudších oblastech, kde impérium utlačovalo nespokojené obyvatele). Dále se zde ale naráží i na koloniální období, kdy docházelo k perzekuci domorodého obyvatelstva, jejichž území si tehdy rostoucí velmoci nárokovaly (epizoda 6) a obyvatelstvo bylo mnohdy vyhlazeno. Andor je skvěle napsané a zrežírované sci-fi, politické a špionážní drama (chvílemi mi to připomínalo film Anthropoid) pro SW s netradičně vážnou a sociální tématikou, které má neobyčejnou hloubku. Divák má spíše pocit, že sleduje temnou antiutopickou sci-fi minisérii (navíc plnou dvojitých agentů a intrik), a ne Star Wars od Disney. Seriál na mě působí více realisticky a ukazuje divákovi i „běžný“ život obyvatel různých planet a zaměřuje se na životní osudy lidí různých společenských vrstev a s různými motivacemi. Tvůrci tohoto seriálu do světa Star Wars přinesli hnusnou realitu zejména totalitních praktik, které můžeme vidět ve filmech s válečnou a poválečnou tématikou (např. filmy Dítě číslo 44, Nepřítel před branami, Útěk ze Sibiře, Milada, Východ-Západ a další), ale také v antiutopiích (1984, Hunger Games, Brazil apod.), které tyto totalitní režimy kritizují, tudíž seriál má chvílemi velmi drsnou a chladnou atmosféru. V podstatě Andor působí spíše jako antiutopické sci-fi říznuté se špionážní dramatem, které je ale dané do Star Wars universu. Tvůrci zde uplatnili podobný postup jako u Mandaloriana, kdy vezmou již existující koncept a přenesou ho do jiného světa. () (menej) (viac)

V1ctor_

Ačkoliv jsem se do koukání nutil, alespoň po zhlédnutí prvních čtyř dílů, musím přiznat, že zcela bezdůvodně. Andor je počin, který Vás jako fandy Star Wars univerza zahřeje u srdíčka příjemným balzámem a to i bez nutnosti používání světelného meče jako atrapy na jevišti. Postavy mají svůj původ i funkčně působící příběh, jakožto důvod jejich účasti v rebelských bojích proti dominantnímu a bezohlednému Impériu strýčka Palpatina. Nebýt až krkolomného začátku, udělím plný počet. ()

wege

Víte, co mám nejvíce rád ve filmech a seriálech? Zrání hlavních postav, kdy postupně začínají chápat, co je v životě opravdu důležité. Toho je Andor plný, strašně se mi to celé líbilo. Jak to je rozehráno do druhé série. Těším se. Zároveň, i když znám lidi, co to nechápou, mám Rogue One za nejlepší Star Wars film. Tady jsem měl pocit, že jsem v něm zpátky, pomohlo tomu i to, že cítíte, že to je natočeno v reálných kulisách, že to není jen digitální bordel. Andor vlastně začal jako prospěchářská svině s mírnou starostí o pár svých blízkých. Nejde se mu vlastně ani divit, vyrůstal v drsném světě. Postupem času vyzraje, vybere si stranu, a i když nedělá a v budoucnu ani nebude vždy konat úplné dobro, chtěli byste být jako on. Vybrat si tu správnou stranu, a i přes občasné dělání nepěkných věcí se jí držet, člověk musí. Jinak si ten správný život nevybojuje a nebude se moci na sebe podívat do zrcadla nebo svým blízkých zpříma do očí. To je pro mě teď smysl života, tak to má prostě být. (anonymní ČSFD sebeterapie volume 30). ()

DaweForeman

Od Obi-Wana jsem očekával hodně a byl jsem velice zklamán, od Andora jsem nečekal příliš a byl jsem velice překvapen. Andor je postava, která už se ve filmovém zpracování objevila - konkrétně v Rogue One a tak jsem očekával trochu vedlejší příběh z pozadí této postavy. To tu je celkem zajímavě vyprávěno, ale nejen to. Je tu zároveň vyprávěn i příběh začátků odboje proti impériu, kdy tu jsou vidět všechny ty prvotní kamínky, které postupně spouští lavinu velkých věcí. Člověk také nahlédne i do jiné sféry impéria, kdy tu máme onen speciální úřad. Když se ale vrátím k příběhu, tak se mi opravdu líbilo jak se mění jednotlivé části, kdy se tu nemele jen jedno celých 12 dílů, ale dalo by se to rozdělit do 4 částí, které jsou žánrově každá jiná. Člověk se tak nenudí a rychle si na to nepřivykne. Po dramatické stránce se tu člověk dočká spousty napětí - obzvláště v druhé a čtvrté části, které jsou zároveň také plné zajímavé akce. Třetí část mi přišla trochu nudnější, která sloužila jako určitý spouštěč u hlavního hrdiny a také jako určitá pointa, která pak odkazuje na potitulkovou scénu posledního dílu. Když už ale zmiňuji poslední díl, tak tam se divák dočká opravdu nejlepší podívané, kdy autoři se opravdu na tomhle dílu vydováděli a není tomu vůbec co vytknout. Tenhle seriál opravdu ukázal, že to jde i jinak, než ty klasické Disney pohádky pro děti. Po hudební stránce jako obvykle se to drží na svém, kdy i tady je velice zajímavý soundtrack. Co mě ale opravdu zklamalo je občasná zhovadělá rozmazaná kamera, která tam spíše působila na škodu než na efekt. ()

ACDCKL

Máme za sebou první sérii velmi povedeného projektu ze světa SW. Tentokrát bez světelných mečů a používání síly. První díly série bych označil za slabší a pomalejší a měl jsem skorem problém na seriál dál koukat. Následně však druhá polovina se ukázala v úplném světle a musím říct, že toto je seriál roku na platformě Disney+. Diego Luna je excelentní v roli Cassiana Andora, Stellan Skarsgard je též výborný v roli tajemného rebela Luthena a i další postavy jsou výborně napsány. Následně jsem i též rád, že seriál bude mít jen dvě série, dodává tomu na exkluzivitě a nádherně na seriál bude navazovat snímek Rogue One. Za mě jasných 5*. ()

Hyperbolic

Po trošku pomalejších prvních třech epizodách se to rozjede a je to příběh jaký ještě hrané SW nezažilo, dospělé, dramatické a lidské. Od ostatních příspěvků do série se liší jak jen to jde (max podobnosti lze najít v Rogue One, a tím nemyslím jen Cassiana) a myslím, že i to je potřeba. V galaxii nejsou jen uživatelé síly, nebo známé tváře, ale taky normální lidé, kteří pod nadvládou impéria strádají a snaží se s tím něco dělat. Neříkám, že SW nepotřebuje světelné meče a souboje ve vesmírných stíhačkách, ale i tahle mince má druhou stranu a myslím, že Andor univerzum krásně doplňuje. Dějová linie s imperiálními důstojníky suprová, ta s Mon Mothmou už moc ne, je sice fajn, že Genevieve O'Reilly mohla tuhle postavu opět ztvárnit, ale ten příběh je takový o ničem a moc se mi tam ani nehodil, klidně bych ho nahradil více scénami imperiálů. Poslední díl byl naprosto epický a přestože jsem byl většinu série rozhodnutý o 4*, dávám za něj 5*, těším se na další sérii. ()

MartinTerran

Ze začátku se mi nápad i zpracování hodně líbilo, ale jak přišlo na řadu vězení tak je to děsná nuda. Jasně příběh jiných postav tam je stéle, ale je to takové o ničem a moc se toho neděje. Je zvláštní, že hlavní postava zde sice je, ale na nic nemá vliv a nic nepředvede. Druhou řadu zkusím a snad dopadne o dost líp. Hodnocení: 61/100. ()

Elio

Možné SPOILERY. Předtím, než jsem se vůbec k Andoru dostala, na mě ze všech stran pršely oslavné ohlasy na první sérii, která byla údajně, jak se mnozí fanoušci nebáli připomínat, 100x lepší než takový Kenobi. A právě to mě upřímně v prvních týdnech po uvedení seriálu odrazovalo od toho vůbec Andorovi dát šanci. Kenobi series pro mě totiž představovalo sentimentální a emocemi nabitý návrat k postavám a hercům, které jsem si ve SW světě oblíbila už od dětství, takže ona kritika pro mě byla mířená přeci jen poněkud osobně. Po zhlédnutí Andoru samozřejmě musím dát za pravdu, že budget byl v seriálu využitý pro potěchu oka fanoušků (zvláště v rámci interiérů a kostýmů), takže Kenobi (kde budget šel primárně do herců, tudíž se přistoupilo k levnější variantě - dřívější green screen technologii, dnes tedy nahrazené VFX) se v porovnání s Andorem zdá jako levná splácanina. Tohle všechno uznávám. Co nechápu je ono neustálé shazování ostatních projektů za cenu toho, aby hodnota Andoru byla plně doceněna. Myslím, že každý rozumný divák, který seriál sleduje, sám uzná, že kvalitou scénáře, herectví, kulis, detailů a kostýmů je Andor na velice vysoké úrovni. Tečka. Dále myslím, že není třeba tento projekt více komentovat či srovnávat s projekty jinými, protože se jedná o tak rozličnou směsku žánrů (Book of Boba Fett se zaměřením na tradice a kmenové soužití, Kenobi jako vztahová, emocemi nabytá záležitost založená na vlně sentimentu, Andor jako špionážní thriller, Mandalorian jako rodinná westernově laděná podívaná a Ahsoka ve stylu samurajských filmů), že srovnávání opravdu není zcela na místě. Jistě, lze porovnávat herectví, kulisy, detaily, ale zároveň je třeba brát v potaz to, kam vlastně budget "musel" jít v projektu jako je Kenobi, v porovnání s tím, kam šel v Andoru. A hlavně je myslím na místě uznat hodnotu takových atributů seriálu, jako je emotivní hodnota či sentimentální feeling projektu.  Když jsem se tedy plně vybouřila z hlediska kritiky, můžu se plně přesunout k příjemnější náplni - hodnocení seriálu Andor. Čím vůbec začít prvně? Je toho tolik, co chci vychválit a k čemu se vyjádřit, že upřímně netuším, co by si vysloužilo první místo v této mojí "recenzi". Snad charaktery a postavy, které se v seriálu mihnou? Začněme tím. Hlavního hrdinu, Cassiana Andora, známe z Rogue One v jeho "zlaté éře", takže najít ho v první sérii jako tak trochu hamižného hrdinu, který touží uniknout ze slamu jeho domovské planety a užít si trochu toho luxusu, aniž by bral větší ohledy na přátele či rodinu, je přeci jen trochu rána. Samozřejmě je to výchozí bod, ze kterého se jeho charakter nutně bude posouvat dále, ale přeci jen je trochu těžké sledovat tento osobní vývoj, aniž by v divákovi Andor nevyvolal pocity nesympatií. Právě proto, paradoxně, byl pro mě osobně hlavní hrdina trochu slabším článkem seriálu, protože jsem se nijak nedokázala přinutit mu fandit, snad až v posledních dvou dílech první série. Věřím však tomu, že poté, čím si v první sérii Cassian prošel a co ho nutně změnilo k lepšímu, bude v druhé o dost sympatičtější postavou.  Co se týká dalších kladných postav, k těm téměř nemám výhrady. Luthen, Mon Mothma, Val, Maarva, B2EMO, Saw Gerrera (no, toho si zařaďte kam chcete, asi nesplňuje atributy zcela kladné postavy) zvláště tyto charaktery mě nejvíce chytily za srdce a nebýt jich, dost možná bych seriál hodnotila o dost méně. Ostatní postavy jako Bix či Kino, i když jak jsem zaznamenala velmi oblíbené, si mě zase tolik nezískaly. Nakonec tedy zbývají charaktery "záporné", a i když v kontextu Andoru se mi úplně nechce rozdělovat postavy černobíle na "dobré" a "špatné", přeci jen, přesně tohle se seriál snaží vyvracet (ani na jedné straně se nejede úplně čistě), pro zjednodušení zůstanu u této formy dělení postav. Scény ze štábu ISB, zvláště z hlavních shromáždění, kterým dominoval Partagaz, byly bez příkras hereckým koncertem. Během těchto chvil jsem byla upřímně schopná jen sedět, usmívat se a mít nastražené uši, protože ač jsem logicky nebyla schopná v kontextu pochytit vše (žádné zjednodušování divákovi, házení faktů v rámci těchto porad působilo naprosto přirozeně a tak, jak bych si to ve vysokém vedení Impéria dokázala představit), cítila jsem neskutečnou radost z toho jednoduše sledovat slovní přestřelky, které plynuly místností rychlostí blesku. V další sérii bych klidně uvítala více takových scén. Hlavní postavy "temné strany", Dedra Meero a Syril Karn, byli osvěžujícím přírůstkem do řad záporných postav, protože pokud vím, ambiciózní šplhouny kariérního žebříčku imperiálního systému jsme ve SW světě ještě pořádně neměli (pravda, až na Krennica) a upřímně dokázali nahnat více strachu než kterákoliv jiná postava, jejíž motivací pro špatné jednání by byli jednoduše pomsta či šílenství.  Co se týká kulis, scény z Coruscantu byly extrémně estetickou záležitostí a nejenom jim bylo věnováno obrovské množství péče. Vězení Narkina 5 bylo vytvořené nápaditě a dokonce i s ohledem na to, co víme, že z psychologického hlediska může způsobit pobyt v čistě bílých prostorách (což samo o sobě pro diváky, kteří si o této tematice něco zjišťovali dříve, přidalo další faktor bezmoci, který ze scén v Narkině 5 tak jako tak byl cítit i bez toho). Planetě Ferrix bylo věnováno také mnoho péče v rámci detailů a kostýmů (hodně mě zaujaly rukavice na stěně mapující návrat pracujících, stejně jako v reálné historii čelovky mapující to, kdo se vrátil ze směn v dolech). V rámci kulis tedy nemám absolutně co vytknout. A co se týká kostýmů, opět není třeba co dodávat. Skvěle zvolené, vystihující mnohdy i samotné charaktery postav a zvláště ona chameleonská změna charakteru, kterou Luthen prodělal v prvních dílech Andoru při změně kostýmu, byla skvělou třešničkou na dortu.  Dostáváme se tedy k posledním atributům seriálu - tempu a dělení na díly. Zde musím poněkud ubrat na chvále, protože i když ve výsledku seriál působí konzistentně a rozložení epizod dává smysl, nemůžu se ubránit pocitu, že by stačilo Andor stáhnout do maximálně 10 dílů a celý příběh by byl vyprávěn efektivněji. První 2 díly totiž byly dle mého názoru jedny z nejslabších a zcela upřímně jsem po jejich zhlédnutí váhala, jestli vůbec v seriálu pokračovat. Kdyby tento úvod byl stažený do pár minut, dost možná by projekt dokázal přilákat více diváků k obrazovkám. V dalších epizodách mi ovšem pomalejší tempo v žádném případě nevadilo, protože osobně oceňuji líné budování atmosféry a anticipace mnohem více než samotnou akci. V rámci akce ovšem Andor zabodoval na všech frontách i tak, osobně byla za mě nejsilnější epizoda 6, přinejmenším z hlediska akce. Střihy mezi scénami v seriálu byly dalším kamenem úrazu, v některých epizodách dávaly zcela smysl, někdy se však jednalo o zvláštní směsku scén, které konzistencí příliš nedržely pohromadě a zběsilý střih tomu příliš nepomáhal.  Co tedy zbývá? Pravděpodobně hudební doprovod. Zde musím opět vyjádřit spíše mdlou kritiku než chválu, nešlo o nic, co by mi zůstalo v paměti a co bych si broukala ještě týden po shlédnutí, na druhou stranu možná to byl i záměr samotné tvorby znělky, kterou v seriálu slyšíme. Koneckonců, Andor je příběh honby kočky s myší, zapomenutelného hrdiny, který v kontextu galaxie je jen zrnkem písku. A to pravděpodobně hudba vystihuje tak akorát.  S touto myšlenkou se dostávám na závěr své recenze a posledního atributu, ke kterému bych se ráda vyjádřila: jaký byl vůbec emoční dopad seriálu a byla atmosféra dobře vybudovaná? A bylo z toho všeho vlastně cítit Star Wars? Na poslední otázku musím odpovědět zcela upřímně ne. Andor z nějakého důvodu působí spíše jako chladnokrevný špionážní thriller, ve kterém se myšlenka naděje, která je typická pro SW, tak trochu ztrácí v překladu. Ale upřímně řečeno, vlastně mi to osobně vůbec nevadí. Věřím a zcela respektuji, že pro některé fanoušky má právě tento element určité pohádkovosti a nadějeplnosti příběhů SW i přes jejich depresivní nádech tu největší hodnotu, takže Andor jim vůbec nemusí sednout. A to je naprosto v pořádku. Ne všechny projekty ve SW jsou dělané pro všechny fanoušky, takže je pochopitelné, že nezaboduje u všech, i přes svoji vysokou kvalitu zpracování.  Mimo to však atmosféra Andoru působí velmi konzistentně a představuje mnohdy tragickou realitu války: ideály, které stály na začátku boje, jsou často v člověku pohřbeny za cenu vítězství. A protože je hlavní volit co nejefektivnější prostředky, ti, kdo rozhodují, ve výsledku musí volit bez svědomí, ať už stojí na jakékoliv straně barikády. A obětovat při tom nejen pěšáky kolem sebe, ale hlavně sebe samotné, je při tom samozřejmostí. () (menej) (viac)

Juraxin

Tvorcovia snímky Rogue One: A Star Wars Story sa pustili do seriálu, ktorý ma doslova posadil na zadok.  Ponúkajú nám skvele kozmické dobrodružstvo ,ktoré konečne nám zobrazuje dospeli príbeh sveta star wars. Takýto hajlajt som naposledy zažil pri prvom zahliadnutí star wars. Andor je presne tím, v čo star wars fanúšikovia dlhu dobu očakávali a dúfali niečo takéto vidieť.  Pači sa mi že mnoho ľudí pred predstavení seriálu ho klavnovalo obrovskou kritikov,ako aj ja,a to z veľa dôvod ako staré neznáme postavy ktoré sú mŕtve. Napriek tomu seriál zažíva veľkú ignoranciu fanúšikov, lebo ako som vravel mnoho fanúšikom nemôže ponúknuť známe postavy zo staréj triologie zo sveta star wars . A preto samotný seriál si musí vydobyť svoju pozornosť kvalitou scenáru ,postavami či kvalitnou réžiou,ale napriek mojim obavám má vskutku prijemne potešil tak ako žiadny star wars project.A preto by som kľudne povedal že andor je star wars seriál roka 2022. Hlavnou myšlienkou seriálu Andor je že sa prevažne sústredí na obyčajných ľudí a ich problémy. Napokon ako divák chápem útlak impéria. Vo všetkých predchádzajúcich filmov, seriáloch ,knihách proti nemu bojuje ale Andor znázorňuje temnejšiu situáciu a je tu na ľuďoch vidieť ako žijú zlom politickom režime a sú bezmocný. Impérium je tu konečne znázorňovane ako obrovská hrozba. Konečne sú tu stormtrooper využitý dobre a nepôsobia úplne zbytočne ako iných star wars projektoch. Veľmi dôležitým človekom pre vznik Andora je Tony Gilroy jeden z známych scenáristov Hollywoodu. V seriály tu znázorňuje skvele myšlienky ako napríklad Čo všetko je systém schopný urobiť, aby nás udržal na obojku?,alebo aj Čo všetko sú ľudia schopní obetovať pre lepšie časy, pre slobodu, ktorej úsvit možno nikdy neuvidí?Páči sa mi že sa tu zaujíma problematikou spoločnosti povojnovom konflikte, trošku mi to príde ako situácia s minulosti,ktora sa konala v realite a vskutku to vyzeralo dobre. Dôležitým faktorom prečo si seriál obľúbite sú postavy. Hlavným ťahúňom seriálu je Diego Luna, ktorý tu po rouge one znovu predstavuje Andora Casiana úplne užasne ,a každá scéna s ním je to najlepšie čo samotný seriál môže poskytnúť. Ale aj vedľajšie obsadenie má čo ponúknuť. Veľkú žiaru reflektorovú tu zaživa Stellan Skarsgard ako tajomný a manipulatívny vedúci člen odboja. Jeho scény s hercom Forestom Whitakerom sú vždy vrcholom epizód. Skvelí sú aj Genevieve O'Reilly ako Mon Mothma, Denise Gough ako Deedra. Ak by som to mal nejako teraz zhrnúť je to fakt skvelý príbeh, ktorý bi si zaslúžil trochu viac rešpektu a je na každom človeku aký postoj zaujme niečomu novému a netradičnému. Lebo niekedy je dôležitý pokrok aby sme mohli vidieť niečo nove a netradične ako aj je samotný Andor, a povedal by som že andor je najlepší star wars obsah, aký štúdio Disney doteraz vyprodukovalo, a preto by som mu udelil 10/10. ()

muti

Absolútne iný štýl rozprávania zo sveta SW než sme zvyknutí, menej rozprávkové, viac zrnité a zablatene. Je to vojna a musíte sa zmieriť s tým, že niektorí padnú za revolúciu, nesmiete ostať stáť, lebo niekto iný zomrie kvôli vám. Prison break a odpor voči tyranii, odkazy zosnulých rodičov pre potomkov, epické reči pri zrode revolúcie, vidieť vyšší celok. ()