Cassian sa na Ferrixe snaží uzavrieť svoje záležitosti s priateľmi a rodinou. Netuší, že sa k nemu blíži vojenská jednotka vedená fanatickým agentom, ktorý je posadnutý dodržiavaním zákona a poriadku. Na planéte pristáva aj tajomný muž, ktorý chce Cassiana vyhľadať z úplne iných dôvodov. (Disney+)

handz

Opět celkem nuda,  viděl jsem všechny 3 díly včera a dnes si kromě začátku v Baru v prvním díle a přestřelce ve třetím nic moc nepamatuju. Asi nejlepší herci jsou tu členové "policie" Inspektor "Imf" a "Hlad" na konci se objevuje jeden z dynastie Skarsgardů a dáva tušit, že se konečně něco začne dít. Kulisy jsou místy působivé místy papundeklové, celkově to pro mě svět SW spíše degraduje než rozšiřuje. Tyhle "malé příběhy" ukazující životy běžných lidí v galaxii tak nějak odstraňují to kouzlo, některé věci je lepší nechat v náznacích. ()

liskam

U tohoto dílu jsem si dal kafe, redbull, cigáro a dva panáky a stejně sem málem usnul. Taky sem se byl asi 10 minut na hajzlu, myslel jsem si, že si to budu muset vracet abych o něco nepříšel, ale zjistil jsem že je to v pohodě... Teď když píšu tenhle komentář na něco jsem si vzpoměl, napětí a spád tohoto seriálu mi dost připomíná sledování prvních dvou hodin každé etapy Vuelty (hromada cyklistů kteří jedou po silnici, hejbou nohama a občas se napijou). Jestli to takhle bude pokračovat, budu muset přejít na něco ostřejšího, abych mrtvolnej výraz a nulové napětí ANDORa zvládnul dokoukat.... 2* a 55% za vedlejší role. ()

kenkaku

Vlažné tempo pokračuje, další postavy (u kterých nevím kam jdou a proč/co dělají). Další flashbacky (které mě nezajímají - protože stále nevím proč by měli). Sice to vypadá dobře, ale stále nevím proč se na to dívat (také jsem nepochopil, jestli je dle autorů nutnost znát obsah Rogue One nebo ne). ()

filmfanouch

Přišel a zase odešel a nikdo se kvůli tomu nevěšel? Cassian Andor v podání Diega Luny byl jednom z těch postav, které představil snímek Rogue One: Star Wars Story a u které se zdálo, že jsou jeho osudy v předaleké galaxii zpečetěné a už jen tak ho neuvidíme. Jenomže svět je plný překvápek. Spoluautor scénáře Rogue One, který zároveň po Garethu Edwardsovi převzal vedení přetáček samotného filmu a sem tam někdy padnou i zvěsti o tom, že to byl sám Gilroy, který celý finální film zachránil. Sám Gilroy tak přišel s nápadem na seriál Andor, který by prozkoumal Andorovy počátky u povstání a byl byl pojat jako špionážní thriller. Už první zvěsti lákali na to, že tentokrát dorazí temnější a drsnější Star Wars. Dokážou první tři epizody seriálu tyto sliby naplnit? Andor se nemůže opřít o návrat tak populární postavy jako byli Boba Fett či Obi-Wan Kenobi ve svých vlastních seriálech, v něčem má ovšem Andor trumf. Na rozdíl od Mandaloriana či právě The Book of Boba Fett totiž Andor nebyl natáčen ve virtuálních studiích a byl natáčen na reálných lokacích. Hned na začátku je tedy uznat, že ze všech hraných Star Wars seriálu zatím Andor působí dojmem, že má ty nejlepší produkční hodnoty. A jde na to skutečně jinak. Nejen, že sází na svěží pohled na svět Star Wars a představuje tak trochu jiný pohled na předalekou galaxii, ale skutečně se svět Star Wars představuje v dospělejším a temnějším podání, které prakticky nesází na humor. První tři epizody mají stejného režijního dirigenta, konkrétně Tobyho Haynese (závěrečná epizoda 2. série Sherlocka), kdy první tři epizody jasně dohromady tvoří jeden celek celého seriálu (sám Gilroy prohlásil, že 12 epizod 1. série v podstatě vytvoří čtyři celovečerní filmy) a připravují půdu pro jeho zbytek. Už u prvních třech epizod je ovšem vidět neskutečně poctivá práce, kdy rázem dávají smysl řeči Tonyho Gilroye o tom, že kdyby se měl série dočkat původně plánovaných pět sérií (nakonec dojde pouze na dvě), jejich tvorba by dohromady zabrala 15 let. Vždy platí, že je síla v detailech a ty jsou tady neskutečně poctivé. Seriál snadno působí dojmem, že se někdo poučil ze známého Show, don't tell a není potřeba pronášet, že předaleká galaxie zrovna zažívá krušné časy, protože to je vidět ze samotného špinavějšího podání tohoto světa. Především ti, kteří od světa Star Wars chtějí něco svěžího, by Andora měli hýčkat. Příběh tentokrát nesleduje Jedie ani legendární bojovníky ve speciálním brnění, ale obyčejné lidi z davu, kteří musí bojovat proti útlaku. Příjemné je, že Andor ve svých prvních třech epizodách vlastně nikam nekvapí, dává si hezky na čas a přesto je v jednotlivostech fenomenální. Takhle audiovizuálně lákavé byli Star Wars naposledy v případě Posledního z Jediů, krom nádherného vizuálu a bravurní kamery je ovšem na Andorovi cítit skvělé vyprávění a vedení postav. Diego Luna byl postava, která v Rogue One předvedla, že si i povstalci občas museli ušpinit ruce a dá se očekávat, že právě Andor vyšlape cestičku k tomu, že si Andor bude muset uvědomit cenu vyššího dobra. Jeho postava se prozatím ve třech epizodách jen vykresluje, rázem ovšem dostává smysl, proč by právě tato postava měla dostat vlastní seriál a jak moc bylo samotné ohlášení seriálu pro mnohé otazníkem naprosto zbytečně. Naprosto fenomenální je ovšem Stellan Skarsgård v roli Luthena Raela, který nevyhnutelně směřuje k pozici Andorova mentora a krade si každý svůj moment pro sebe. Herecky použitelně poté rázem působí i Adria Arjona jako Bix Caleen, Kyle Soller se jako inspektor Seryl Karn prozatím jeví jako cílevědomý protivník s potenciálem a nový droid B2EMO je taky něco zcela nového. Minimálně v tom ohledu, že nejde o droida, který by byl primárně zdrojem humoru, ale jde o robota, na kterém se též depresivnější pojetí seriálu zhmotňuje.  Produkční hodnoty jsou na Andorovi rozhodně vidět, především potěší, že se po vzoru sequelové trilogie dbá i na používání praktických efektů i rekvizit, samotné vizuální efekty poté dle očekávání víceméně nemají chybu. Přestřelky mají tu správnou kinetiku a přitom jsou správně přehledné, radost je poté i sledovat i expozici postav, jejich charakterních rysů a náznaků motivací. Samotný Cassian Andor dostává nové vrstvy (flashbacky do jeho dětství prozatím mají vyloženě tragický nádech), zároveň se konečně setkává se svým potenciálem. A stává se hrdinou, se kterým chce divák strávit celý seriál. K tomu mu ostatně dopomáhá i soundtrack Nicholase Britella, který diváka chytne nejpozději během závěru druhé epizody. S akcí se přitom zatím rozhodně šetří a dá se tak nějak očekávat, že mnoha divákům toto při sledování Andora zlomí vaz. Jenomže ono přízemnější pojetí zůstává na Andorovi tak fascinující a jen dokazují, že bude krapet obtížné čekat každý týden na další epizody. Představil snad nějaký jiný hraný projekt ve světě Star Wars podnik se sexuálními společnicemi? Připomněl jaký jiný Star Wars projekt svým nádechem Blade Runnera? I přes skvělý audiovizuál a pojetí je prozatím samozřejmě po třech epizodách předčasné označit Andora za nejlepší hraný Star Wars seriál, minimálně k tomu má ovšem slušně nakročeno.   Pomalejší rozjezd, ale přesto fenomenální prakticky ve všech ohledech. Skutečně se tu přichází s temnějším světem Star Wars, kde se představuje hned několik postav s potenciálem (Fiona Shaw je jako Cassianova mateřská figura Maarva Andor neskutečně zajímavý charakter), nová stránka předaleké galaxie i samotný seriál, který si dle všeho dokáže svou existenci naprosto obhájit.... () (menej) (viac)

Martrix

Andor mi byl nesympatický ve filmu a je mi nesympatický i tady. Postava, která ostatní využívá, jde přes mrtvoly nejen nepřátel, neštítí se vraždit a nedá se mu věřit. Díky tomu pro mě není děj vtahující, protože o něj nemám obavy. On pro mě jako hlavní postava fungovat nebude. Ale o to víc si užívám skvěle propracované detaily a především vizuál, jaký Gilroy stvořil. Pořád si myslím, že dělat seriál o Andorovi byla chyba, že se mělo přijít s novými postavami a novým příběhem. Ale v tomto pojetí je i tak radost sledovat svět SW bez debilních cingrdlátek, hloupých dialogů a fanouškovských řiťolíbanců. Skoro jsem se zasnil, jak skvělé by bylo, kdyby někdo udělal tímto stylem trilogii o Sithech. Kde by nebyly postavy černobílé a občas by i pršelo. Ale zase chápu, že jen tak najednou, vzít děckám omalovánky a místo toho jim strčit Dostejevského Zločin a trest, moc nejde. ()

• Fest byla planeta nacházející se v sektoru Atrivis v teritoriích Vnějšího okraje (okrajová část Galaxie, většinou neprobádána, nebyla pod plnou imperiální správou). Poprvé byla zmíněn v knize „Star Wars: Rogue One: The Ultimate Visual Guide“. (Veskoslav)