Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

Lacike

Aj keď mám rád ázijskú kinematografiu, tak tie ich fantasy sa mi nikdy nepáčili. No a tu je klasická čínska hnusne predigitalizovaná fantasy skombinovaná s Marvelovkami, ktoré mi už tiež lezú krkom. Takže očakávania som mal nízke a prakticky som si to pustil len kvôli bitkám. Tie sú celkom ok. Síce sú predrátované a často reálny záber strieda záber s CGI pajácom, ale sú prehľadne natočené a kontaktné. Mimo pozerateľných bitiek ale všetko ostatné išlo mimo mňa. Ani netvrdím, že je to nekvalitné. Až na otravnú a nevtipnú Awkwafinau tomu nemám čo vyčítať. Len som už príliš starý na takýto detský shit. Proste taký ázijský Black Dragon. Som zvedavý na koho bude cieliť ďalšia Marvelovka. Vy výsledku to je ale všetko na jedno kopyto. 2/10. ()

ScarPoul

Trochu iná Origin story. A musím povedať, že je to značne osviežujúce. Od úvodu až po koniec sa film nesie v duchu čínskej fantasy. Choreografie súbojov sú nápadité a aj ten digi bordel je v tomto prípade znesiteľný, krásne korešpondujúci so scénami bez toho, aby ich vyslovene narúšal. Pričom je to tradičná cesta hrdinu, možno len na štýl klasických čínskych príbehov, hoci Cesta na západ to určite nie je. Alebo? Každopádne milé prekvapenie so sympatickým hrdinom. Veľké plus je, že herci hrajú prvú ligu a musia si naše sympatie získať. To, že sa to podarí Awkwafine je u mňa veľké plus. Najviac potešil Tony Leung. Jeho sofistikovaný gangster ma bavil najviac. Jediné čo mi na tom vyslovene vadilo bol celý ten vzťah medzi synom a otcom. Trošku naivné motivácie a neustále menenie pohľadu na to, či je naozaj zlý alebo nie, mi začali liezť s každou ďalšou retrospektívou na nervy. A ich vzťah na ktorom stál celý film bol najslabší a emočne najpovrchnejší. Mimo to ale skvelá zábavka, kde hlavne prvá hodina ponúka výborné lokácie a úsmevné momenty. Radím ju k tým lepším Marvelovkám. Aj napriek predvídateľnosti. ()

Gwaihir

Asijské prvky mohou ke komiksové podívané očividně báječně sedět, a to ať už jde o bytosti tamní mytologie, bojová umění, nebo hudební motivy. Příběh je sice veskrze klasický, ale jeho zpracování jej povyšuje na úžasně zábavnou, působivou a napínavou jízdu plnou životných postav, skvělé akce oplývající propracovanou choreografií a místy i skutečně vtipného humoru, která s neuvěřitelnou lehkostí a za přispění krásného muzikálního doprovodu, provází minulostí i současností svých "hrdinů" a postupně graduje až do jejich závěrečného střetu, který snese i typickou dávku čínské přepálenosti. 100 % ()

BoPo

Obavy boli jasné. Nič viac než len ničím nemaskovaný útok na čínskeho diváka? Samozrejme, že to útok na miliardové publikum je, ale viete čo, Black Widow dostáva dračím remeňom na prdel. Shang-Chi zúročuje tie roky marvelovských skúseností. Príbeh jednoduchý, ale s úspešne predstieranou hĺbkou. Postáv veľa, ale každá má správne nadávkovanú minutáž. Vizuál netreba komentovať, tam je jasno u každého Marvel filmu. Čo však vyzdvihnutie zaslúži, tak to je súbojová choreografia. Prehľadná, miestami až rozprávkovo pútavá, ale pritom stále dostatočne nabušená. Suma sumárum zabávná akcia (súboje v rámci autobusu sa určite zaradia medzi top ten roku), neotravné postavy, klasický príbeh súboja dobra a zla, na ktorý sa pricucol nejaký ten drak. Príjemné prekvapenie, ktorému škodilo pomerne násilné požmurkávanie predchádzajúcich filmov a  hlavne ťažko uveriteľné motivácie/reakcie otca Shang-Chiho. Skutočnosť, že príbeh je v rámci druhej polovice čínska rozprávka bez nápadu, už vadilo najmenej. ()

GeusX

Docela dobré hodnotící skóre, nějaké kungfu asi, mrknu se ...říkám si, netušíc o ději pranic.  Úvod je lekcí do čínštiny a pěkně koukatelné drátové historické kungfu. Hm, zajímavé, co se z toho vyklube, dumám. Šup a jsem v současnosti. Nabralo to svěžest, akci, kapku humoru. Velice fajnové. V polovině se to začalo trochu roztahovat a přišlo na slovo ono úvodní logo Marvelu, kdy se to celé násilně tak trochu naroubovalo do komiksového světa partičky kolem IronMana. Dojem jsem z toho měl jako směs Karate Kida, Spidermana a Godzilly. Celé je to pěkné barevné, akční, podbízivé asijskému publiku (asi aby je víc přilákal na superhrdinské komiksovky kolem Avengers), ale u toho předvídatelného monster finále na mne už lezla nuda. Kdyby se vykašlali na to, už někdy otravné, násilné až dětinské provázání všech marvelovek, jelo to hezky akčně jako super akční scéna v autobuse a vymysleli jiné než dračí finále, bylo by to možná lepší. 70%  (viděl jsem: 1x cz) ()

Marcos22

Přesně takto si představuji svým vizuálem jedenáct let starého Shyamalanova Posledního vládce větru, přesně takto si představuji velkolepé souboje monster v Godzilla vs. Kong, přesně takto si představuji bojové scény v Mortal Kombat. Jako bonus zde dostávám variaci na kultovní autobusovou mlátičku z půl roku starého Nikdo, zde v originálním kombu s Nebezpečnou rychlostí. A to není zdaleka vše, psal se rok 1993, když světlo světa spatřil Jurský park a s ním nezapomenutelná projížďka parkem plným dinosaurů, ve které divák hltal každý jeden nový druh, který spatřil. A naprosto se stejným wow efektem Vám Shang-Chi a legenda o deseti prstenech představí jeden ze svých světů. Tohle je velkolepá podívaná napříč nejen několika filmovými světy, ale i filmovými žánry, která boří veškerá dosud zažitá scénáristická klišé, jež drtivou většinu ostatních snímků dělají tak stylisticky obdobnými. Shang-Chi je prvním opravdovým pokoronavirovým blockbusterem, který je plný popkulturních odkazů, a který si budete chtít s chutí brzy zopakovat. Ze Sima Liu se rodí bezesporu nový Jackie Chan 21. století. Shang-Chi a legenda o deseti prstenech je nejefektnějším filmem, využívající přírodní elementy. Dávám plnou palbu a jedno velké doporučení. 👌 (2.9.2021) ()

MoiJe

Pár hluchých miest, ale viac veľmi cool bojov holými rukami i farebnými magickými predmetmi, zo dvakrát som sa nahlas zasmiala... a omg majú aj boj s drakom! Vizuálne veľmi pre mňa! A už niekoľký film, kde mi v akčňáku kolaborát číny a usa funguje. Dokonca aj Awkwafina bola veľmi umiernená. Takže tipujem, že sa k filmu budem v budúcich rokoch viackrát vracať, možno len budem pretáčať tie rodinné konverzačné časti. ()

Chermy

Překvapivě dobré. Taková milá pohádka. V ukázkám se jim tedy nepodařilo prodat nic, ale i proto je třeba říct, že výsledek je daleko lepší, než čekáte. A i to herecké obsazení nakonec funguje perfektně! ()

vurhor

Marvelovský hold Tygru a Drakovi? Pěkný kulový. I přestože Shang-chi z velké části vychází z čínské kultury a mytologie, jeho stylizace se více přiklání k hollywoodskému vzoru tvorby akce a rozvíjení jednotlivých postav. Co si budem, marvelovky mají obecně problém s tím, že neumí být moc uzemněné. Velkolepé vizuální efekty, plus i souboje epických proporcí, jsou zkrátka věci, které má většina z nich. A už to začíná být opravdu hodně vohraná písnička. V některých případech ony přestřeleně obrovské digitální orgie určitě mají své místo (například v posledních Avengerech), nicméně Shang-Chi mezi ně patřit neměl. Ale tvůrci si bohužel evidentně opět řekli, že kvantita musí zvítězit nad kvalitou. Tempo vyprávění má však film dobře zvládnuté. Člověk se většinu času nenudí, plus mnohé postavy oplývají působivým charisma. Ne snad, že by se jednalo o nějaké super komplexní trojdimenzionální charaktery, mnohé z nich mají úlohu archetypů, které jsme v přechozích marvelovkách viděli už mnohokrát – nejlepší kámoška, která doplňuje komediální složku a pořád jen hláškuje, moudrý mistr, který zemře v závěrečné bitvě, případě zhrzený sourozenec, se kterým se bude muset hlavní hrdina opět dát dohromady. Opravdu dobrou postavou byl však hlavní padouch v podání Tonyho Leunga Chiu-waie, který patřil mezi nejsilnější složky celého filmu. Ale přiznám se, že možná s tím i souvisí moje sympatie k představiteli, kterého znám z artového skvostu jménem Hrdina. Ve výsledku je Shang-Chi a legenda o deseti prstenech sice zábavnou marvelovkou, ale svým až příliš přepáleným hollywoodským stylem, který se projevuje jak ve všeobecné atmosféře, tak i bitevních sekvencích, moc nevybočuje z řad průměrných MCU titulů. Od úplné průměrnosti ji zachraňuje především zasazení do asijské mytologie a vyobrazení hlavního padoucha. Potenciál tam určitě byl. Na sobotní deštivé odpoledne je to ideální věc. Pokud však chcete opravdu kvalitní a skvělý kung-fu film, který rozhodně není pro masy, dejte raději přednost tomu Tygru a Drakovi. Lepší 3* ()

JohnCZ

Marvelovský origin přesně tak, jak to mám rád. Prostředí inspirující se asijskými legendami a především estetikou je nesmírně osvěžující. Parádní bojová choreografie, výrazná hudba, pěkný byť klasicky velice digitální vizuál, ale hlavně po delší době skutečně epické a po emocionální stránce funkční závěrečné vyústění, ze kterého nezůstává na patře jistá "šlo by to i lépe" pachuť. ()

joehot

Pohodový trojhvězdí, který paradoxně trochu srazil závěr. A byť jsou narážky  a návaznosti na hlavní MCU sérii zřejmý, Shang-Chi paradoxně víc funguje jako samostatná jednotka - jako hezky natočenej wu-xia film s devadesátkovým feelingem, klasickým rozvržením postav a nadprůměrnou choreografií. ()

corpsy

Označím to, ako jednu z položiek, ktorá zrejme bude formovať ďalší Marvel nášup. Je to akčné, má to spojitosti, je to vtipné ( svojím spôsobom ) a zapadá. Ak by to bola iba obyčajná akčná fantasy, beriem políčko dole. Tak sa to stáva súčasťou stále viac a viac silňujúceho vesmíru MCU. ()

ConanVJ

Za mě neskutečný mazec v IMAXu. Film mě překvapil svou výpravou a pojetím. Čekal jsem Martial Art film, ale tady to bylo pěkně pojaté. Souboje pěkné a rychlé a choreograficky zvládnuté. K efektům není co dodat, ty jsou perfektní.  Obsazení překvapilo a filmu sedí. Za mě 100% :) ()

berny2468

Shang-Chi je pro mě příjemným překvapením, které je překvapivě tím lepším z dvojice s Black Widow. Což málokdo určitě čekal. Prolog začíná ve stylu Tygr a Drak a hlavně souboj v něm je prostě nádherný. I následně film pokračuje ve strhujícím tempu, kdy nám představí našeho nového superhrdinu. Který nežije vůbec oslnivým životem, ale je spokojen. Z letargie ho však probudí úchvatná bitka z autobusu, která se může v klidu rovnat i té z filmu Nobody. Ono celkově první část je skvělá a odsýpá. Souboje jsou nápadité. Ale bohužel následně se ve druhé polovině film překlopí úplně nikam jinam a vše dobré z úvodní části je fuč. Žádné zajímavé souboje a ve finále opět dostaneme klasický Marvelovský digibordel tentokráte ve stylu Kung-Fu Panda 3 a Jak vycvičit draka. I postavy zde nejsou už tolik sympatické (Jen Awkwafina mi je překvapivě poprvé sympatická i). Ale na druhou stranu musím pochválit skvělou návaznost na Iron Mana 3 a Doctora Strangea. Najednou ta 4. fáze má jiné grády a o to více se člověk pak těší na nového Spider-mana. Ale celkově je pro mě tento film spíše překvapením. Ale o to více pak zamrzí promarněného potenciálu první části. Prostě jen příjemná zábava, která pobaví ale nenadchne 5/10. ()

PauloZ

Fantasy pohádka která obstojí nezávisle i sama bez jakéhokoliv napojení na MCU. Což je super. Osobně v tom ale nevidím nic moc od Marvelu. V obrovském digitálním výjevu všech tě příšerek a fantasy světa to ztrácí tu reálnost a uzeměnost kterou si všechny filmy z fáze jedna nesly. Tohle je prostě jaksi mimo a rozhodně to neni lepší než cokoliv z fáze 1 nebo Black Widow, která má smutně nezasloužených 63%. Fantasy super, ale na Marvel vykonstruovaný průměr. Plus ale za Bena! Jeho postavu jsem fakt nečekal, že ještě někde uvidím. ()

maddy

Podobne ako tohtoročná Black Widow, film dvoch nesúrodých polovíc. Zatiaľ čo však Black Widow zmenila v priebehu filmu iba tón z vážnejšie poňatej marvelovky, na tú veľkolepú odľahčenú, Shang-Qi zmení rovno celý žáner! A tak kým prvá polovica je odľahčenou akčnou zábavou silne ukotvenou v realite, ktorá si berie inšpiráciu od Winter Soldiera až po bondovky (súboj pred neónovou reklamou v Macao) a obsahuje tú najlepšiu akčnú scénu - áno, tú perfketne ozvučenú, nasnímanú a odbojovanú v autobuse! - aká sa zatiaľ v Marvelovkách vyskytla, druhá je čistokrvným fantasy filmom, kde lietajú obrovskí draci, inšpirovaným všemožnými čínskymi legendami až po Pána Prsteňov. Marvelu stále točí filmy podľa ich zabehnutej "šablóny" a tak je vo výsledku každý takým istým, avšak tým že ich neustále osviežuje rôznymi novými prvkami - černošská Wakanda, špionážna Black Widow, sci-fi Captain Marvel a teraz Shang-Qi, ktorý si berie mnoho s wuxia filmov - tak to stále funguje. Mohlo by to byť lepšie? To určite, ale kto tu čaká akúkoľvek zmenu aj po tých cca 20 filmoch, ktoré Marvel za posledných 12 rokov natočil, tak chyba bude skôr na jeho strane. Marvel nikdy nesľuboval, ani nesľubuje, že natočí niečo odvážnejšie. Je to jednoducho ďalšia marvelovka, ktorá fajn pobaví a je určená vyslovene pre všetkých, od casual moviegoers až po rodiny s malými deťmi. Najväčší problém, ktorý s novým marvel filmom tentoraz mám je scenár. Niežeby predošlé Marvel filmy ovplývali akokoľvek prepracovanými scenármi, ale minimálne sa snažili do deja zasadiť pár serióznejších prvkov, ktoré keď tam divák chcel nájsť, tak mohol (napr. komentár k #metoo v Black Widow). Shang-Qi nič také neobsahuje, žiadnu serióznejšiu myšlienku, ani tému a v druhej polovici skĺzne až do prehnane naivných scenáristických vôd (postava Tonyho Leunga žije na svete už tisícky rokov, má takmer neobmedzenú silu a k tomu prislúchajúce skúsenosti, ale hneď na prvý krát naletí na to, že jeho dávno mŕtva manželka je odrazu väznená v jaskyni, a to priamo takej kde sa ukrývajú najtemnešie sily sveta a že do tej jaskyne ho zo žiadneho zrejmého dôvodu nechce pustiť práve sestra jeho manželky, ktorá tú jaskynu už po stáročia chráni a tak sa ju Tony vyberie otvoriť?! Alebo náhrdelník, ktorý Tony Leung potrebuje od svojich detí si nezoberie tak, aby ho poslal potajme ukradnúť ninjami, keďže jeho deti aj tak netušia načo ten náhrdelník majú a nedávajú na neho žiaden pozor, ale radšej po nich pošle zabijákov, ktorý ich mohli pokojne hravo usmrtiť, napr. súbojom vo vysokej výške na lešení v Macao?!). Podobne naivných momentov je bohužiaľ vo filme až príliš a dejovo, resp. konaním postáv nedáva žiaden zmysel. Rovnako mi tentoraz nesadol ani humor, ktorý namiesto toho, aby mal trefné, sarkastické hlášky, prípadne si uťahoval sám zo seba (ako napríklad Florence Pugh v tohtoročnej Black Widow) sa uberá smerom infantilného humoru pre tých úplne najmenších divákov, aj s vystupovaním akéhosi roztomilého, plyšového tvora v druhej polovici. Za mňa, aj napriek tomu, že som veľký fanúšik čínskej kultúry, mám radšej keď sa Marvel uberá skôr tým smerom zemitejších marveloviek, viac ukotvených v našom svete ako tomu bolo v prvej polovici filmu. V Shang-Qi chcel Marvel akoby ponúknuť oboje a tie dve polovice sa medzi sebou trochu bijú. Stále je to síce prvotriedna blockbusterová zábava, s veľmi sympatickým hlavným hrdinom - po obave z trailerov je Simu Liu fakt veľký sympaťák - len ten film opäť neprináša nič nové, odvážnejšie, akokoľvek iné. Teda pokiaľ za "iné" neberieme to, že tu tentoraz namiesto sci-fi potvor ako v Guardians of the Galaxy lietajú obrovské čínske draky a behajú deväťchvosté líšky. CELKOVO: 7/10 () (menej) (viac)

Adasin

Postava Shang-Chiho mi přišla nezajímavá už ve své komiksové podobě, ve filmové podobě tomu není jinak. Simu Liu pro mě není kdovíjaký sympaťák, to i ta Awkwafina byla zajímavější, a to jsem si po trailerech myslela, jak mi bude její postava vadit. Představitele hlavního hrdiny zastínili i Tony Leung (jehož postava je bohužel podobně nevýrazná, neboť informace o něm jsou velmi kusé a já o něm vlastně pořádně nic nevím) a hlavně má oblíbená Michelle Yeoh, která dostala žalostně málo prostoru. Podobně je na tom i Tim Roth jako Abomination propálený už v trailerech, ten tu má jen malé cameo... aspoň že ten jeho redesign se povedl, vypadá mnohem líp než v Neuvěřitelném Hulkovi. Líbilo se mi, jak zapojili Wonga, takže nejspíš můžeme čekat spásné propojení s Doctorem Strangem a konečně zjistíme, co jsou ty kruhy vlastně zač. To Trevora Slatteryho z Iron Mana 3 bych nechala ležet ladem, je tu jen jako zdroj humoru a nepřijde mi úplně nejlepší přivádět zpět postavu, kterou tolik fandů nenávidí. ------ Zpětně mám pocit, že tam humoru nebylo zas tolik nebo nebyl tak trapný jako někdy, což je určitě plus. Musím ocenit i souboje, ty mě bavily (přiznávám ale, že asijskou kinematografii nemám moc nakoukanou, takže nemůžu srovnávat), jenom tou doprovodnou hudbou už si nejsem tolik jistá. Příběh pak je až hrozivě předvídatelný a na to, že je tu zase další organizace, které předtím ovládala svět pomocí převratů apod., tak je hodně komorní, film se odehrává asi jenom na třech výpravně ne moc zajímavých místech. To s tou organizací ovládající údajně celý svět už je to vyloženě trapné. Když nám pomalu s každým filmem přibývá další, každá další takové hrozba ztrácí na vážnosti a zavání to ztrácením kontroly nad bobtnajícím univerzem, tak snad si ji Feige udrží. Celkově takový průměr, neurazí ani nenadchne, po dalším zhlédnutí netoužím. 6/10 ()

MartinezZ

Jednou to přijít muselo. Ono to sice bublalo i někdy dříve, ale teď se bábovka po upečení fakt úplně propadla a není to vončo. Jako přidání kouzelníka do MCU bylo ještě fajn, Wanda je jen vedlejší rolí, ale jako vocamcaď pocamcaď a tohle už byl prostě jen slušný digibordel s miliontým dalším vesmírem a unylou zápletkou, jehož jediným důvodem vzniku je přespřílišný anální alpinismus Číně, kde číhají velké prachy a o ty jde přeci hlavně. Že si tímhle alpinismem zbytek světa podřezává už takhle notně naříznutou větev je zjevně úplně šumák - Čína tu chrání vesmír a většina neasiatů jsou tu postavy zloduchů nebo idiotů. Nu což, buď jak buď, digitálně hezké, prakticky ale zbytečně předražená a příliš dlouhá úvodní epizoda nějakého TV seriálu ála Arrow. ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)