Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

verbal

Xiu Lin a legenda o třech kreténech je v podstatě takový Tygr a drak pro nezletilé mongoloidní čínské i jiné dyslektiky, a bylo by to bývalo bylo i vcelku snesitelnou a pěkně udělanou přitroublou pohádkou, osazenou sympatickými profláklými i méně profláklými čingliš držkami, a slaboduše účelovým útokem Mrvelu na miliardové ťamanské trhy tak na tři hvězdy. Bylo by, kdyby se mi u toho nezanítily rohovky, nenaskákal genitální opar a nezmítala mnou akutní nauzea při sledování snad toho nejodpornějšího, nejprkennějšího, nejtrapnějšího a nejrakovinotvornějšího činmerického babochlapa Awkwardiliny. Ta hnusná, toporná a až xblití žinantní zrůda, silně připomínající prdel sedmdesátiletého Džekího Čena, mi naprosto dokurvila jakýkoliv estetický zážitek a donutila mě u filmu myslet jen na zhnisané mandrilí anály, nemocniční kontejnery s biologickým odpadem a Zdeňka Trošku. Opravdu by mě zajímalo, čí peníze, vliv nebo seksuální perverzita rozhodly o prasení hlavněproudých produkcí tímhle neumětelským, slizkým a vizuálně nesnesitelným monstrem.  Je to něco, jako by Džexna donutili angažovat do Pána prstenu výhradně ochotnické downy, transvestity a retardované cigoše. Čili nezbývá, než utřít z brady zvratky a subjektivně ztrestat jinak jakž takž neškodný film odnětím dvou hvězd nepodmíněně za nehumánně brutální kástingové martýrium. ()

Enšpígl

Trošku mrzelo, že hodně věcí bylo na dost tmavým pozadí, jinak docela hezká čínská báchorka plná efektů, triků, kung-fu, koukalo se na to moc hezky. Jako historickýprvní film na Disney + jsem si zvolil dobře ()

Malarkey

Musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Občas se opravdu vyplácí nic nečekat a následně být příjemně překvapen. Shang-Chi jak kdyby do Marvel univerza jaksi nepatřil. Jiné světy, jiné postavy, nějaká ta nová fauna, flora, i ta barevnost toho nového světa je tak nějak jiná, jaksi barevnější. A přesto tu potkáte mezi těmi novými postavami, jako jsou hláškující Awkwafina nebo herecká perzona Tony Leung, pár těch Marvel světem protřelých, aby si je všechny do kapsy nakonec strčil geniálně střelený Ben Kingsley. To, že je všechno digitální až běda, jsem nakonec přijal. I tak ta akce měla místy neskutečný nápad. Na závěr nezbývá, než dodat, že takto se uvádí do nových světů, Marvelu se to zde povedlo rozhodně lépe, než s Wakandou v Černém Pantherovi. To prolnutí asijské kultury a bojových umění mě zde vysloveně baví. ()

MrHlad

Nenápadný Shang-Chi je ve skutečnosti synem vůdce největší zločinecké organizace na světě. A i když se před tatíkem skrýval deset let, teď se musí vrátit do světa, před nímž tak dlouho utíkal. Rodinné setkání ale úplně radostné nebude a promluví do něj i bytosti, které nejsou z našeho světa… Shang-Chi a legenda o deseti prstenech ve své první půlce překvapí rychlým tempem, sympatickým hrdinou a skvělou akcí. Bohužel čím víc se blíží film ke svému závěru, tím víc se sází na triky a ukazuje se, že režisér Cretton si ukousl možná trošku velké sousto. Celkově jde o fajn marvelovku opepřenou čínskou mytologií, která nabídne přesně to, co čekáte, když si na ni kupujete lístky. ()

T2

║Rozpočet $150miliónov║ Tržby USA $224,543,292║ Tržby Celosvetovo $432,243,292▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $9,867,866║ Tržby za predaj DVD v USA $4,558,512║ Tak konečne niečo pozerateľnejšie od Marvelu. Samozrejme razantne cielené na Ázijské publikum. Herci dosť v pohode, príbeh skôr taký všedný vývar, než niečo prevratné čo by nejak strhlo, akcia prevažne poteší, tam si tento krát dali dosť záležať a dominuje hlavne scéna v autobuse. Posledná tretina načrie už do riadne premršteného fantasy motívu, kde samozrejme nemôžu chýbať draci ale dobre čert to vem, ušlo to. Obával som sa 3D-čka lebo tam to nebýva bohviečo od Marvelu ale dalo sa to a občas tam boli efekty, ktoré boli účelové. Prišlo aj na nejaké tie 3D závraty pri súboji na tom mrakodrape. /videl v kine 3D verziu: 75%/ ()

Djkoma

Po dlouhé době jsem šel na marvelovku bez očekávání. Výsledek byl velice zábavná první polovina a pomalejší a (asijsky) přepálená druhá polovina a především finále. Ovšem času nelituji. Hlavní hrdina mi nepřijde nijak zajímavý, ale Awkwafina je hodně zábavná a Tony Leung klasicky strká všechny do kapsy. Nádech Asie komiksu celkem sluší a hlavně v první půlce je na co se dívat. Především bitka na lešení mrakodrapu je i přes svou digitálnost opravdu působivá. Co se týče akce je Shang-Chi i mezi marveláky hodně vysoko. Za mě škoda toho konce, který nepřekvapí a je hodně přepálený. Jsem hodně zvědavý, co s prsteny (mimochodem, proč to nejsou náramky, že? mrk mrk) Kevin Feige plánuje... podle první potitulkové scény budou mít zajímavý původ i budoucnost. ()

Rimsy

Nestřídmý festival zbytečných digitálních potvor a motivačních hlášek? Legenda o deseti magických kruzích, které si lidé nasazují na zápěstí, má spoustu trhlin, jež by jí člověk i rád odpustil. V jádru je totiž sympatickým rodinným dramatem, zlehka vykrádajícím třeba Hvězdné války. Jenže jeho obal svou přebarvičkovaností a leckdy pochybnými triky připomíná spíše Velkou čínskou zeď, což by samozřejme odpovídalo marvelovskému záměru s vytvořením neskrývaného vývozního artiklu. A to se daří, jelikož produkční hodnoty jsou po většinu času vidět. Ovšem laciné využívání čínské mytologie, nadbytek klišé a hlavně patetické výlevy, které časem převáží nad vším, bohužel taky. Kvůli přepálenosti se nakonec jedná o překvapivě nudnou marvelovku, která krom neokoukaného prostředí nemá co nabídnout. ()

DaViD´82

Čím více/déle je to prostě jen fantasy kung-fu pohádka spíše než marvelovka, tím lepší to je. Co funguje celou stopáž je dynamika a sympatičnost dua Leung/Awkwafina, na poměry Marvelu solidní choreografie akce (taková jakože "pozápadnělá wu-sia"), světe div se dokonce i charismatický (ne)záporák s pochopitelnou motivací. Ve druhé polovině to poněkud skřípe, protože autoři neví co s postavou Awkwafiny, a tak se z ní z rázu na ráz udělá "Mulan Sue", ségra co by fungovala jako vedlejší postava, je neopodstatněně cpána do popředí, kde pro ní tvůrci nic nemají. A do té doby fungující humory jsou zabity nadužitím vtípku s nejmenovaným (ne)hercem a jeho parťákem. Ono vůbec veškeré marvelovské momenty (postavy, odkazy, události) jsou tu zakomponovány ale jakože echt zlomeně přes obě kolena (až na zdařilou první potitulkovou scénu). Korunována je pak klesající tendence zábavnosti CGI kaiju maglajzem během finálního aktu. Zamrzí to dvojnásob, protože se kvůli němu upozadí ona solidní choreografie. Co naopak drží finální akt nad vodou je sympatičnost nových postav a ucházející osobní/emocionální rovina. I tak jedna z nejlepší marvelovek, co si berou na paškál origin postavy a její uvedení do světa. ()

Fr

„MUSÍŠ ZACHRÁNIT RODINU!…“ ///    Je dobře, že nám má svět Marvelu furt co ukázat. Tentokrát je to (konečně) pořádnej asijskej nářez! Odsejpá to, jsou tady fajn akční nápady a dočkáme se taky souboje draků. Pravda, ke konci to trochu zbrzdí, taky toho humoru mohlo bejt víc. Jsem starší generace, takže potěšili Tony Leung s Michelle Yeoh a překvapil „Mandarin“ Ben Kingsley. Taková akční pohádka, která nedělá Avengerům ostudu.   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu bejt největší „Pán prstenů“. 2.) Baví mě řežby v MHD.           /// PŘÍBĚH  ***  HUMOR  *  AKCE  ****  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Sympatický Marvel MA Origin, který dopadl lépe, než jsme všichni čekali. Pro mne jakožto milovníka Asie jsem se na Shang-Chiho poměrně těšil, protože koho by nelákalo vidět Marvel verzi IP-mana, že jo a zčásti se to Marvelu i podařilo, byť je film rozdělen na 2 poloviny, kde ta první je výrazně lepší. Hlavní hrdina je neznámý Simu Liu a je překvapivě zdatný a dost sympatický na to, aby mu divák dokázal fandit ( Scéna v autobuse je opět jasný vrchol filmu- Zdravím Nobodyho) a parádní byla akční scéna s Ninjama, tu fyzicky údernou a silně kontaktní Kung-Fu akci marvel zvládl velmi dobře a byť není úplně realistická, je dostatečně efektní a strhující, abych jí to dokázal odpustit. Druhá půlka výrazně zpomalí tempo ( asi na půl hodiny Shang-Chimu dojde dech) ale naštěstí finále je opět hezky velkolepé, je podáno do Fantasy Stylu- tedy druhý nejoblíbenější žánr Číny hned po Martial Artu, takže za mne naprosto logické vysvětlení proč rozdělit film na 2 různé žánry a veklolepá bitva dvou draků byla naprosto nářezová ( od GOT a Pána Prstenů si nepamatuji větší Fantasy nálož). Chválím i parádní Soundtrack, každý jeden track je už na mém playlistu. Film však pár nedostatků má a to jest například Awkwafina, která je pro mne docela nesnesitelná, humor, který jsem tu vyloženě postrádal, opravdu nevím, co kde zde mělo být vtipného a záporák, který sice měl jasný motiv, ale ve výsledku toho moc nepředvedl. Vizuálně to trochu působí jako Marvel v začátcích, ale nad tím se dá přivřít oko. Jsem rád, že s Wu Xiou se Marvel držel při zemi. Celkově slušné, určitě lepší než Black Widow, ale do další projekce se úplně nehrnu. Příběh 3/5, Akce 4/5, Humor 1/5, Násilí 0/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 7.5/10. ()

tron

„Krvavý dlh sa musí splatiť krvou.“ Miestami som si vravel, či na takéto filmy predsa len už nie som starý. Potom prišla nejaká super scéna, ktorá mi naznačila, že nie. Ale trvala krátko a po nej sa zase začali dlho rozprávať postavy, čo bolo prvé dve minúty zaujímavé a zvyšných päť smrteľne nudné. Čo z toho, že sa herci snažia a že sa im tvorcovia snažia dostať pod kožu, keď je to všetko tak hororovo predvídateľné, klišé a banálne? Taký upotený scenár som už dlho nevidel. Manipulácia postáv je ako keby mali IQ 22 a tvorcovia veľmi nešikovne chodia okolo horúcej kaše, čo im nevychádza a skoro vždy do nej spadnú (ústredný záporák je síce zjavne absolútny megazmrd a masový vrah, ale sme v rodinnej marvelovke, takže je chlapík so srdcom na pravom mieste). Napojenie na marvelovky bolo skôr upotené, než dráždivé a bolo z neho zjavné, že tvorcovia v čase natáčania nevedeli, čo ním chcú povedať, takže náznaky môžu znamenať všetko... a nič. Čudným strategickým rozhodnutím sa ukázalo byť rozseknúť film na dve diametrálne odlišné polovice. Akcia nebola zlá (električka, lešenie), síce to nebola jazda roka, ale miestami ma milo prekvapila, keďže pôsobila ako keby ju robil Jackie Chan. V ostrom kontraste s ňou je akčné finále, ktoré je rovnako smiešne, ako to v Black Panterovi (25 postáv sa bije na lúke, toto fakt epiku nevidelo ani z letiaceho draka). Okrem toho sa zjavne dosť strihalo, takže miznú kľúčové postavy (Michelle Yeoh), o dôležitých (to ako ku*va kto bol ten maskovaný týpek?!) sa nedozvieme nič, z nepriateľov na život a na smrť sa behom troch sekúnd stávajú spolubojovníci a je tam toľko logických blbostí, že sa mi nad nimi ani nechcelo premýšľať a iba som v duchu rezignovane mávol rukou. Pozitívne okrem relatívne fajn postáv, akcie a sympatických hercov vnímam tiež prítomnosť istej postavy zo staršej marvelovky, ale nebudem spoilerovať. Ako to teda bolo s tou Planétou opíc? ()

B!shop

Ukazky slibovaly takovyho chudyho bratricka MCU filmu, coz se nastesti nepotvrdilo. Zacatek je sice lehce utahanej a zvlastni jen tim, ze tu vetsina obsazenstva jsou cinani a do role holky hlavniho hrdiny je obsazena hlaskujici Awkwafina, coz rozhodne neni zadna kocka, ale aspon je obcas vtipna. Po akci v autobuse jsem si rikal, ze uz jen zbejva, aby se od nekud vyloupnul Spider-Man. Nastesti se film rozjede a zacne to pripominat neco mezi Hrobem Draciho cisare, G. I. Joe a YA verzi cinskejch fantasy typu Tygr a drak. A nastesti se vubec netlaci na pilu s nejakym naroubovanim na MCU svet a clovek na to za chvili zapomene a jen si uziva prijemnej dobrodruznej film s fajn trikama a ke konci prakticky neprestavajici akci, ktera diky lokaci a postavam pusobi ne az tak tuctove. Navic i ty herci jsou nakonec vlastne fajn a ne takovy dreva, jak jsem se po ukazkach bal. Takze pro me vlastne prijemny prekvapeni. ()

dO_od

// Definice pojmu generická omalovánka. Eternals ukázali, že Marvel má na víc, Shang-Chi zase, že ne celé MCU stojí za pozornost. Souboje dobré, hlavní hvězda ale postrádá jakékoli charisma a druhá polovina byla na úrovni loňské Mulan. Big uff. 5/10 ()

Jara.Cimrman.jr

"Před čtrnácti dny jste parkovali auta a teď vám mám jako věřit, že jste zachránili svět před požírači duší?" To se tak někdy stane. Já jsem teda trošku retardovanej, takže nerozeznám asiata od ťamana ani od rákosníka a proto jsem se občas ztrácel v tom, kdo koho vlastně mlátí. To je můj problém. Ono se to totiž mlátilo docela slušně, zejména v San Franciscu a Macau. Ovšem fantasy přesun do vesnice Ta Lo už mě tolik nebavil. Tam se totiž ti, co tančí s šupinou, rozhodli zachránit svět a pokusili se mě unudit moralizováním. Naštestí si soupeři k boji oblíkli dresy, takže jsem se v bitkách začal orientovat a u digitálních draků jsem toho hodnýho poznal dokonce i bez nápovědy. Za mě je to prostě neškodná pohádka, ke který se už nehodlám vracet. ()

xxmartinxx

Marvelovky a komiksové filmy obecně se změnily v jakousi personifikaci kapitalizmu, kdy hezky po žižekovsku platí, že mainstreamoví diváci nevěří, že by k nim mohla existovat alternativa a o jakýchkoliv variantách uvažují jen v jejich kontextu. Takže teď mají lidi slintat nad tím, že má nějaká komiksovka asijskou příchuť, místo abychom se ptali, proč neupřednostnit pořádný asijský film. A možná opravdový asijský film by nebyl tak odporně digitální a zároveň fádně šedivý. ()

Morien

"Make it very colorful but also somehow entirely gray." Tak nějak to řekl Ryan George v Pitch Meeting a nejenže to skvěle vystihuje tenhle film, ono to vystihuje celé MCU. Ale aby nebylo mýlky, tenhle film jsem si užila o trošku víc než většinu marvelovek, možná proto, že se u něj dá občas i trochu zapomenout, že je to vlastně marvelovka. Soundtrack mě dojal a Tony Leung je prostě the boss. ()

choze

Totéž co Snake Eyes: G.I. Joe Origin - exotická asijská bitkařina s fantasy prvky, která se v druhé polovině napojuje na značku, která ji zajištiťuje. Shang-Chi je víc fantasy a má lepší bitky - ta v autobuse se automaticky kvalifikuje mezi nejlepší akční scény roku. A potěšilo mě obsazení  starého hongkongského pardála Tony Leunga. Ale příběh a fantasy finále jsem odzíval. ()

Psema

Kung-fu fantasy pro 12letý kluky s cool akcí, digitálníma potvorama a sympatickým hrdinou. Plus zaporák, co nechce ničit světy pro nic za nic a Marvel nesnažící se úsmevně reflektovat společenskou realitu. Bavilo jako čistej pohádkovej eskapismus. ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)