Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému. (Continental film)

TheSpearCZ

Film, který strašně moc chce být něčím víc, ať už co se týče atmosféry, kamery nebo příběhu, ale ve všech ohledech se mu to nedaří. Škoda, že se toho ujmul Peter Bebjak, který nemá kvalitu na to tenhle jednoznačně parádní námět posunout tam, kam by měl patřit. I přesto se na to ale díky krátké stopáži dá dobře koukat a nenudit se u toho, ale právě stopáž je tu zároveň i problémem, protože film nemá čas diváka upoutat ve scénách, ve kterých by měl být nejvíce na trní (což bylo nejvíce vidět především při útěku hlavních postav z tábora, kdy snad každý člověk musel očekávat daleko více). Celkově ale nemůžu říci, že jsem zklamaný. Čisté 3* ()

Majkak

Vizuál představuje silný prvek tohoto filmu. Syrové obrazy přispívají k prožití atmosféry osvětimského pekla. Zpráva nemá nijak hluboce propracovanou psychologickou stránku, ukrývající se vězni mně spíš lezli místy trochu na nervy. Rovněž tak vyslýchající důstojník je relativně klišoidní, syn padl na východní frontě a on tady v závětří plní úkoly, které mu musí dávat smysl jen tehdy, když si vypláchne mozek a eliminuje jakýkoliv cit. Přesto je film působivý právě přes obrazovou stránku. Překvapivě mě nenudil, i když nijak mimořádně akční. To jsem ani nečekala, navíc jak natočit napínavý film, když vím, že z koncentráku úspěšně uprchli. Za mě mohl režisér trochu osekat část v koncentráku a rozpracovat tu pasáž o tom, jak neradi slyší dobří lidé špatné zprávy. Jaký porod znamenalo připustit, že se tam dějí zvěrstva. Jak se vám z Osvětimi utíkalo? Jak asi…. ()

brumbrum

Skvely film! Rozmaznani o zivote nicnetusiaci vecni pubertiaci ovsem nepochopia: akoze 'nemal akciu' :-o?! Zasnem, az na aku nulovu nulu moze padnut empatia v nasich zemepisnych sirkach!! Keby to povedal Nemec alebo Svajciar, prosim; ale Cesi a Slovaci? Smutne.. Podla tych srackovych komentov mam fakt obavu, ze pre vypaplanych divakov sa budu tocit uz len furt vypaplanejsie filmy. Vraj nuda, ty vole, pomale vrazdenie ludi, zubata na kazdom centimetri, nesmierne vynaliezave mucenie vaznov - a divak z csfd si otvori pivo, vlnene papuce necha volne padnut pod kozeny fotel a dava fast-forward, kedy bude konecne dake mihotanie farieb a kible krvi.. Fakt naposratie tie komenty.. Takze: uzasne spracovane, precitene, zimomrive, zivotopisne. Kto dokaze zaspat pri scenach, ako Zidom po krk zakopanych v lese dupe nemecka svina na koni po rozkrvavenych hlavach, tak tomu ani tabletky nepomozu. No ano, nepristalo UFO a nikto nezachranil vesmir, to je fakt. A ani sexu sa nedozijete za macny macik. Takze asi len pre filmovych fajnsmekrov, co uz v zivote co-to presli a dokazu citit s tymi chudakmi zomierajucimi v pekle. 4* v pohodicke ()

Swannie

Odvšadiaľ sa ku mne dostávali skôr negatívne recenzie, takže som nemala veľké očakávania...  A ono to napokon, napriek mnohým chybám, nebolo také zlé. Bebjakovi sa podľa môjho názoru veľmi dobre a verne podarilo zachytiť atmosféru koncentračného táboru. Prišlo mi to z pohľadu prostredia dôveryhodné, v chovaní postáv surové a kamerou esteticky príťažlivé zároveň. Kamera síce miestami v snahe "byť artová" balansovala na hranici medzi "ešte zvládam" a "už je to príliš", no to nepovažujem za veľký problém. Čo za veľký problém považujem, je, že po zhliadnutí filmu si reálne vôbec nepamätám, ako vyzerali dve hlavné postavy (Czuczor ešte ako tak, druhý absolútne). Alebo, že nejaký scenáristický dejový oblúk v tomto filme... akosi nebol. SPOILER (or is it?) Dve tretiny sledujeme, ako sa pokúšajú dostať z tábora, je to zaujímavé a napínavé. Potom sa odtiaľ konečne dostanú a tempo filmu, napätie i schopnosť dorozprávať príbeh výrazne klesajú a ide to celé akosi do stratena.| Predposledná scéna natočená na jeden záber je síce zaujímavá a John Hannah v nej podá výborný výkon, jej výsledná pointa je však málo úderná, záber na Czuczora nedostatočný. V konečnom dôsledku mi prišla lepšie spracovaná bočná dejová línia s ostatnými väzňami v tábore, než línia hlavnej dvojice, o čom vypovedá aj silná posledná scéna. Musím ale pochváliť záverečné titulky, ktoré boli naozaj šikovne spravené a dohnali ma k slzám. V konečnom dôsledku mám teda zo Správy akési rozpačité, no napriek tomu skôr pozitívne, než negatívne pocity. Boli v nej chyby, ale boli v nej aj dobre zvládnuté veci. A vravím si, že by mi nevadilo pozrieť si ju ešte raz. ()

Biopler

Téma výborná, aj mrazivé intro, ale keď to zoberiem ako celok, tak sa jedná o nezvládnuté prevedenie predlohy na plátno. Film sa vôbec nevenuje postavám, ich charakterom, žiadnemu predstaveniu. Rovno šupne oboch hrdinov do jamy, potom nasleduje dlhý útek, ktorý je najnudnejší a venuje sa mu najviac priestoru. Dielu chýba dramatický prvok. To čo si zlízne deviaty barak od Nemcov, keď ich konfrontujú s nesediacimi počtami, je síce kruté, ale je to vedľajšia línia. Vyvážiť slabý dojem mohla časť kedy už dvojica "vonku" odkrýva zverstvá, ktoré sa dejú v koncentračných táboroch. Avšak venuje sa jej zúfalo málo času a podstata je vysvetlená v závere len cez titulky. Bebjak je profík, je to umelec, vidno to na zopár vypiplaných záberoch, ale to nestačí. ()

sanikope

Dnes som mal moznost vidiet dlho ocakavanu a odkladanu premieru. Musim povedat ze som mal iste ocakavania, o to viac som bol sklamany. Film posobi absolutne neautenticky.  Vsetci vazni mi prisli akoby len dnes dorazili do tabora, nikto neposobil vychudnute. Az sa mi nechcelo verit ze to ma byt pribeh z Osviencimu. Vsetko bolo ciste a upravene, ziadne vychudnute pohybujuce sa mrtvoly. Pre divaka neznaleho tematiky posobi film absolutne chaoticky a pravdepodobne to nevydrzi pozerat viac ako 15 minut. Ja som mal to nestastie ze trocha som do tematiky zapleteny a o to horsie sa mi na to pozeralo. Dlhe zabery na fajciaceho gestapaka. Co tym chcel reziser povedat? Nevysvetleny pribeh. Rosenberg (Vrba) a Wetzler boli intelektuali. Vo filme su pri tom uteku vykresleni ako zvierata, ktore nevedia prehodit ani slovo. A ta slovenska nostalgicka kamera. Chvilu hore hlavou, chvilu na lezato. Hlava ma z toho este teraz boli. O scenari ani nehovorim- jeden velky zmatok. Sice je dobre ze sa film natocil a poukazal na holokaust- nie som si vsak isty ci bezny slovensky divak bude mat o tento mismas zaujem. Zahranicny divak to absolutne nepochopi. O Oswiencime tych filmov predsa len bolo natocenych viac. Vypovedna hodnota nula. Keby to bola fikcia - asi by ma to tak nevytocilo. Vo filme sa nespominaju ich mena ani preco sa skryvaju pod doskami. Myslim ze by naozaj pomohlo keby si tvorcovia dali zalezat na editovani scenara. Kedze je film natoceny na zaklade Wetzlerovej knihy a Wetzler sa skryva 3 dni pred utekom pod doskami, kde sa do scenara zaplietli zabery pri ktorych on nebol. Smutno mi je z mozneho nevyuzeteho potencialu. ()

Tomash58

Víc dokument než film. Což nemusí být pro někoho špatně, ale pokud chtěl Bebjak udělat dokument měl udělat dokument a naopak. Pro mě jako film celkem nemastné neslané, upřímně nevím co si o tom myslet. Snímek vypadá opravdu pěkně a protože je z prostředí z jakého je byl celkem silný. Ale asi ve mě nevyvolal ty emoce, které by pan režisér chtěl. Jednoznačné plusy jsou pro mě zasazení a audiovizuální stránka, jinak opravdu nevím... ()

Zodiak455

Jednoduše obrovské zklamání. Knihu od Vrby jsem četl dvakrát, tvůrci měli z čeho čerpat a mohli film udělat velmi autentický. Čekal jsem, že to tam ukáže několik zásadních momentů, které Vrba v táboře zažil, jako například likvidaci židů z Terezína, nebo jeho působení v Kanadě, ale nestalo se. 2* jen za samotný závěr a za start. Bohužel absolutně promarněná šance na skvělé drama. ()

kukkik

Já pana Bebjaka zcela chápu v tom, že prožít dětství s tím, že máte narozeniny první školní den ale vylévat si to na nebohých divácích a prznit bestsellerovou předlohu, to prostě není férová hra. Je to absolutní ztráta času, tenhle člověk si s předlohou tak maximálně podložil stůl, když sepisoval těch 5 nesmírně dramatických vět, které spolu v tomhle 94 minutovém filmu (!) hlavní hrdinové prohodí. Veliká škoda kvalitní předlohy, snad se toho ještě někdo chytne a natočí to líp. 1/5 ()

rublik05

Českých, respektive slovenských válečných filmů není zrovna mnoho, zvědavost tedy byla obrovská. Obrovské však bohužel bylo nakonec i zklamání. Ačkoliv má Zpráva velmi silný a zajímavý námět, tvůrcům se ho absolutně nepodařilo prodat, nebo lépe řečeno zpracovat ho poutavou a divácky přístupnější formou. Celý film mi přišel zbytečně moc artový, nudný a chladný, absolutně bez jakýchkoliv emocí, a to i u těch nejsilnějších a nejzajímavějších momentů, tím pádem si ani k žádné z postav prakticky nešlo vytvořit jakýkoliv vztah. Stopáž o délce zhruba hodiny a půl tak působila jako věčnost, závěr vyzněl zcela do ztracena. Kladně lze ohodnotit snad jen povedený vizuál a občas i nějakou tu atmosféru, což je ale zatraceně málo. Velká škoda, takovou nudu jsem opravdu nečekal. 3/10. ()

Stillborn83

Tešil som sa na tento film riadne, ale prevláda absolútne sklamanie. Kamera bola zaujímavá (ale zábery dole hlavou boli až príliš dlhé a nenavodili atmosféru, ako bolo zrejme zámerom), takisto oceňujem zachovanie viacerých rečí, keďže to tak v koncentrákoch aj bolo. Niekoľko scén z Auschwitzu bolo výborných a nadpriemerných, ale tu plusy Správy žiaľ končia.    Celému filmu chýbajú emócie, dej je veľmi ťažkopádny a chaoticky podávaný, doslova mi to prišlo ako artový film s minimom dialógov, no tváriaci sa (bol to zámer?) ako totálny kinohit (výborný marekting). Človek prvých 15 minút tápa, kto je kto a o čo ide... (zahraničný divák bude úplne stratený, slovenského to poväčšine baviť nebude – môj skromný odhad). K hlavným postavám Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera si divák nemá šancu získať sympatie (aj keď to boli hrdinovia).      Viacmenej to v konečnom dôsledku bolo nezáživné a vo svojej podstate aj nudné. Samozrejme, istotne v tom úlohu zohrávali aj financie a nemôžeme to porovnávať s inými zahraničnými filmami z koncentračných táborov, ale na kulisách si tvorcovia mohli dať záležať viac, aj keď som niekde čítal, že tábor je vernou kópiou toho v Osvienčime. Nezdá sa mi. Takisto aj „detail“ – počasie. Pred Barákom 9 iné a v rovnakom čase neďaleko, kde sa v úkryte skrýva dvojica hrdinov – iné.      Z takejto silnej témy, ktorú napísal sám život a nik sa do nej ešte nepustil, šlo vyťažiť stokrát viac. Škoda. Vedel by som si pokojne predstaviť aj 2 a pol hodinový film s ucelenejším dejom a hlavne napínavým útekom! Režisér Bebjak má už svoj nezameniteľný rukopis, ale v tomto prípade (takisto ako pri filme Čiara), to nie je moja šálka kávy.  Najlepším sk/cz filmom z prostredia druhej svetovej vojny, tak jednoznačne pre mňa aj po rokoch ostáva Nedodržaný sľub (2009). ()

giaruj

Námetu by prospelo nelineárne spracovanie. Po úteku z tábora námet neponúka dychvyrážajúce príbehy a preto tempo ide dole. Prvá polovica filmu však za 4 - 5 hviezdičiek. ()

Amonasr

Filmů na téma Osvětimi apod. jsem už viděl tolik, že u každého dalšího předem váhám,  zda vůbec stojí za to se na něj ještě podívat, zda už to není opakování jednoho a téhož stále dokola. A musím říct, že originální přístup tvůrců mě zde mile překvapil - i stokrát jíž  dříve zobrazené utrpení se kupodivu dá podat současným filmovým jazykem,  aniž by se měnil smysl sdělení. Jen se ozvláštňuje daný způsob narativu modernějším přístupem, aniž by se nějak překrucoval narativ sám. Příběh dvou slovenských uprchlíků, kterým západ jejich svědectví bohužel neuvěřil, navíc není zas natolik obecně známý, aby nestálo za to mu věnovat celý film. Jediné, co mě dost nemile zaskočilo, byly závěrečné citace některých současných  osobností, které nevyhovují "jediné správně pravdě" které tak oddaně až lokajsky slouží současný mediální mainstream, že to film úplně zbytečně shazuje na úroveň politické agitky. Jako by si každý divák nebyl svůj úsudek schopen po shlédnutí filmu udělat sám. To je velké a navíc hodně hloupé pochybení, které by mělo být raději vystřiženo, což by nebylo nic složitého, když se jedná jen o přilepené audio. Už po pár letech to totiž bude navíc působit čím dal vic směšně a film to tak bude dost hloupě diskvalifikovat. ()

yntelygent

Podla toho co o filme pisali pred jeho premierou v TV to mal byt film,s ktoreho by mi ovisla sanka....zatial mi ovisali  akurat  tak viecka,lebo som od toho "dynamickeho" deja zaspaval...Znova nieco,ako uz je na Slovensku tradiciou...bombasticka reklama,v rozhlase interview z hercami,reziserom,atd...a pre mna sa z toho vyklul film pri ktorom si o par dni nespomeniem ani na nazov.... ()

Honzimir67

6,5/10 - Cením, jak se podařilo příběh podle skutečné události převyprávět ve filmu. O nic ztrhujícího se však nejedná, ale přesto dávám 4 hvězdy za to, že se tento film vůbec natočil, jelikož je dobré vědět něco o skutcích své země v koncentračních táborech. ()

ostravak30

Už jsem viděl řadu filmů ztvárňujících život v koncentračním táboře. Má-li tohle být odkaz pro mladé, raději bych jim doporučil adresnější filmy. Zpráva sice zobrazuje pomstu dozorců za mlčení spoluvězňů při útěku, ale to je asi tak zhruba všechno, co se dozvíte o životě v koncentračním táboře. A níže komentující také správně vytýkají i to, co vadilo mě. Kdo je vlastně kdo? Který je Fredy a který Valér? Nevíme. Možná by stálo za to odvyprávět i něco o jejich životě než pár dní v lese, čemuž je věnována podstatná část filmu. Ano, chybí emoce, chybí nějaký souvislý příběh, který by se netrhal a nevyprávěl stylem zapomětlivé babičky. Vše je zakončeno pasáží, kdy pánové vyprávějí svůj příběh, ale nikdo jim nechce uvěřit. Možná se to dá pochopit, nikdo nemohl věřit ani tomu, že se podobné hrůzy dějí v SSSR natož v Německu. A že je vůbec někdo takových zvěrstev schopen. Obrovská škoda je, že spojenci čekali další řadu měsíců než něco udělali. Nicméně i to jejich popisování je spíše útržkovité a zmatené, i zde chybí nějaké emoce. Od toho se mohli tvůrci odpíchnout a nechat hlavní postavy zavzpomínat na pár událostí, aby si právě ti mladí udělali představu o životě v takovém táboře. Nestalo se. Bohužel znám lepší filmy, které by pro mladší generace působily vypovídajícím způsobem. ()

Dlo'h-osh

Mezi filmy o útěku z lágru je tento bohužel velmi podprůměrný. Bez nějakého úvodu a představení postav se pokouší diváka hned vtáhnout do děje, což ale příliš nefunguje. K postavám si nevytvoříte žádný vztah, nevidíme žádné plánování nebo dialogy, to pokračuje i po útěku a hlavní hrdinové působí cize a nesympaticky, vlastně jim ani nepřejete, aby jim to vyšlo. Proto jsou i scény v táboře nudné, nepůsobí nijak sugestivně a i následné předání zprávy vyšumí do prázdna. ()

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

09.01.2021

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) v pátek představila svým členům užší výběr 93 snímků, z nichž budou vybíráni finální kandidáti do kategorie nejlepšího cizojazyčného filmu pro… (viac)

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

17.01.2019

Jeden z nejúspěšnějších slovenských režisérů Peter Bebjak (Čára, Spravedlnost) připravuje nové drama z koncentračního táboru Osvětim. Snímek Správa / The Report se pak navíc možná dočká i americké… (viac)