Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

• Česko Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (viac)

10 let po Epizodě I pokračují dobrodružství a dramatické osudy rytířů Jedi Anakina Skywalkera a Obi-Wana Kenobiho, kteří mají za úkol chránit senátorku Padmé Amidaluovou, jejíž život je ohrožen. Ke zvýšení napětí, jak se budou vyvíjet vztahy "starwarsových" hrdinů se režisér Lucas snaží děj poněkud utajit. Ale přesto jsou tu některé informace o tom, co nového se v tomto díle dozvíte více o Padmé Amidale a jejím milostném vztahu k Anakinovi, který se stane osudným pro další osud celé galaxie. Bude odhalen původ Boby Fetta a úderných oddílů Impéria. Epizoda II objasní, jak to je s "Válkou klonů", zmiňovanou v původních Hvězdných válkách. Film je temnější než Epizoda I a jeho atmosféra se blíží filmu Impérium vrací úder. Padmé a Anakin prožívají většinu filmového dobrodružství spolu a s Obi-Wan Kenobim se potkají až na konci filmu. Vrátíme se s hrdiny na Coruscant, Naboo a Tatooine. A poznáte 2 nové planety. (oficiálny text distribútora)

BMAJTZ

Druha epizoda podobne jako prvni rozsiruje celou mytologii Star Wars sveta. Nutno rici ze toto rozsireni je v podstate celou nosnou vlnou teto epizody ktera me osobne vyznela jako vsuvka mezi 1. a 3. filmem a v podstate nic vic. Nicmene rozhodne tento dil neni horsi nez prvni. Lokace a prisery jsou stejne skvele jako v prvnim dile (nektere se dokonce opakuji z prvniho dilu). Lucas rozhodne od monumentalnosti ani tentokrate neupustil a rozjizdi vyborne akcni sci-fi. Hrdinove jsou povetsinou sympaticti a lze se s nimi stotoznit (vyjimku tvori snad jenom postava Anakina Skywalkera ktera me osobne prisla pomerne toporna). Akcni sceny jsou opet dovedeny k dokonalosti (nejlepsi jsou ovsem choreografie se svetelnymi meci) a veskere intriky nabiraji nevidanych smeru. Trosku rusive mi obsac prisly romanticke sceny ktere jsou vsak pro cely pribeh nezbytne. Vic k tomuto snimku snad neni co dodat. Skvely pribeh skvele akcni sceny skvelle lokace u me je to za 80% ()

Maynard.

Narozdíl od jedničky po třetím skouknutí přidávám hvězdu. Lucas zjevně pochopil, že natočit SW pro mladší publikum je cesta do pekla. A proto Jar Jara poslal do kytek, yeees :o), o rozptýlení se s nadhledem postaraly R2D2 a 3-PO. Příběh se úžasně rozvíjí a prakticky nemá slabších míst. Romantiky je tam akorát, možná bych trochu zkrátil bitvu v aréně, ale budiš. Co se mi líbí hrozně moc je pokaždé když Skywalker udělá něco "zlého", tak zazní Darth Vaderova melodie, která dává tušit, že s tou rovnováhou sil to bude ještě hodně zamotené. Poprvé mistr Yoda ukáže jak se umí ohánět s mečem, lahůdka. A celá scéna z výrobny taktéž nádhera. Tímto si mě SW naprosto podmanily a já už se nemůžu dočkat na 3., můj nejoblíbenější díl! Bohužel jsem ani jeden díl neviděl v kině, no třeba se dočkáme remaku v 3D, to by byl zážitek! ()

mohamedsfinger

Mnohem lepší a hlavně důstojnější než Epizoda I, což musím rozhodně ocenit, i když to ještě stále není dokonalé. Efekty a souboje mohly být, přiznejme si, o něco lepší, ale zážitek mi dostatečně vynahradila opravdu výborná hudba a také výkony Ewana McGregora a Christophera Lee (a samořejmě Natálky, bez níž si SW už nedokážu představit). Romantiky je zde tak akorát, i když někomu i tohle může přijít přes míru, ale po několikerém zhlédnutí musím říct, že tenhle díl má opravdu něco do sebe. ()

mikulíšek

Na jedné straně přehnaná (mladická) rozervanost a "pubertální" výbuchy vzteku to vše doprovázené málo přesvědšivým stupidním milostným románkem bez jakéhokoliv jiskření. Na straně druhé Obi-Wanova linie, která by mohla s klidem zapadnout do prvotní trilogie, plná pro SW tak důležitého pocitu dobrodružství. Naštěstí bylo více toho, co mě bavilo a těšilo, to, co dělá SW SW. ()

prasacimor

Tak ako som čítal vo viacerých komentároch, je epizóda II len akousi predohrou a nie celovečerným (veľko)filmom, ktorý síce absenciu poriadneho deja kompenzuje množstvom často nie najlepších efektov, no na vcelku nadpriemernú jednotku to nemá ani náhodou. Zlatý klinec bol Hviezny Tvajlajt medzi Anakinom a Padmé, ktorý bol tak a trápny a ubíjajúci, že som si musel po necelej hodine dať pauzu a zdriemnuť si. ()

LuciusWlk

S přihlédnutím na fakt, že jde o Star Wars, neřeším neřešitelné. Tady je prostě možné vše. Podívaná pěkná, příběh se krásně zamotává a hry rozehrávají. Jediné co mi vadilo byl výkon Haydena Christensena alias Anakina. Ten tam nějak pokulhává a nejde mi pod nos. ()

skinny

E II. byla lepší než E I. ale i tak to na 5* u mě nestačilo, romantiky zde bylo až přehnaně mnoho, H. Christensen a N. Portman tu zde měli spíše úlohu Romea a Julie, jsem ráda za E. McGregora, který naštěstí dostal větší prostor a díky závěrečné bitvě klonů a droidů to dosáhlo na 4*. Vcelku líbí ale mohlo to být lepší ()

Sdoom

Hayden Christensen se mi jako Anakin fakt líbil. Napětí tu docela funguje a divák obeznámený se starou ságou si ho užije v podstatě stejně jako ti, kteří ještě původní trilogii neviděli (teda aspoň já určitě). Christopher Lee mohl klidně dostat větší prostor. To nejlepší z celé ságy však ještě mělo přijít... (Blu-ray, orig.) ()

hlošík

Na rozdíl od o tři roky mladší Skryté hrozby už Klony útočí nepůsobí jako "prequel k prequelu", ale je zde již plně rozehráno to, co se od těchto dílů čekalo - postupné přibližování se Anakina temné straně Síly. Jenže tím naráží prequelová trilogie na svoji největší slabinu. Ačkoliv ji také nepovažuji zrovna za povedenou, nemyslím si, že k ní byl zvolen od počátku špatný přístup. Jako je rozsáhlá vláda Republiky vhodným předchůdcem světu původní trilogie, který se propadl do řady nesourodých oblastí pod nadvládou Impéria, stejně tak je přesvědčivé vyprofilovat Anakinovu zranitelnost vůči vábení temné síly na pozadí strachu ze ztráty blízkých a obavy, že svůj osud nemá plně ve vlastních rukou. Nicméně tento celkem přesvědčivý přístup je právě zde (byť i v následující epizodě narazíme na podobné momenty) degradován na úroveň trapně afektované telenovely kvůli až jedinečně nablblým dialogům ("I don't like sand. It's coarse and rough and irritating and it gets everywhere." ...) a prkenným hereckým výkonům, které z romantické části epizody dělají patrně nejprotivnější příběhovou linii celé ságy. Ovšem ve srovnání se Skrytou hrozbou se na Klony alespoň dá bez větší otrávenosti docela dobře dívat - navzdory opět přehnanému spoléhání na vytváření rozmanitého prostředí jen díky CGI a bezduché akci (jejíž neatraktivnost ještě více bije do očí s více realistickým a zemitějším přístupem v nejnovějších příspěvcích série) se jedná o celkem zábavnou podívanou. Nacházejí se zde působivé lokace (deštivá planeta s líhní klonů), příběh má celkem zajímavý vývoj a příchod Christophera Lee je také příznivou zprávou. Ovšem pořád má Epizoda II v nejlepším případě náboj pouhé zábavní atrakce neschopné vyvolat větší emocionální zájem diváka a ona osudová síla původní trilogie stále zcela chybí. ()

SG-1

"Je zřejmé, že tento konflikt nevyřešíme pouze pomocí síly, ale spíše pomocí světelných mečů." -hrabě Dooku- ()

sedm.1

Já se u toho trápím snad díl od dílu víc a víc. A díl od dílu jsem si jistější, že svět Star Wars mě fakt nikdy nepohltí. Celé to jde zcela mimo mě a vůbec nedokážu veškeré to dění brát ani trochu vážně. Nicméně, co v Klonech útočí musím brát za pozitivní je, že už to není celé tak strašně naivní a dětinsky směšné. Poměrně výrazně se tu začalo hrát na dramatično, zhoustla atmosféra a do popředí se dostali postavy a vývoj jejich charakterů. Ku prospěchu pak ještě musím připočíst o několik tříd lepší zpracování efektů a celkového vizuálu, což děla ze samotného filmu už také daleko vyspělejší a snesitelnější podívanou, ikdyž to je spíš zase zásluha nezastavitelného technického vývoje, než samotných tvůrců. Zbytek je pro mě ovšem utrpení. Dějově se to zde pohne vážně jen o minimum a většina scén je roztažených až tak absurdním způsobem, že nenudit to musí asi fakt jen skalní fandy. Tempo tedy zoufalý, navíc ubylo i akce, která je nahrazena mnoha a mnoha slovy, jenž ve výsledku též jen ubíjejí. Každopádně, nejzásadnějším problémem se pro mě stal v tomto díle ale casting. Ewan McGregor mi tu tedy přijde dost nevýrazný, ale to ještě jde, ovšem Natalie Portman je vážně mimo a vrcholem je Hayden Christensen, jehož obsazení do role Anakina Skywalkera považuji za možná ten vůbec největší castingový omyl filmových dějin, neboť ten kluk je opravdu neuvěřitelně nesympatickej, otravnej a špatně hrající sráč, a já to jeho obsazení prostě zcela nechápu a odmítám. No, každopádně, teď mě čeká ještě Pomsta Sithů a prvních šest dílu budu mít za sebou, a až se tak stane, a já to bez újmy na zdraví přežiju, dám si fakt velkého panáka něčeho hodně tvrdého, abych se z té starwarsovské troubovitosti rychle vzpamatoval. ()

PALINO

Druhá epizóda SW sa Georgeovi veľmi vydarila. Dej má vynikajúci spád a je toho naozaj veľa, čo ponúka. Kým EPIZÓDA I bola pomerne plynulo rozprávaným filmom, EPIZÓDA II skáče zo scény do scény, z akcie do akcie a všetko graduje v záverečnej polhodinovej skvelo natočenej sekvencií, ktorá sa končí jednou z najpôsobivejších scén ságy SW, súbojom majstra Yodu s grófom Dooku (len škoda, že zo samotnej klonovej bitky vidíme len niekoľko záberov, síce veľkolepých, ale iba niekoľko). Ale nie akčné scény sú tie, ktoré tvoria jadro filmu. Tým je v prvom rade príbeh a postavy. Obi-Wan konečne dostáva priestor, ktorý si zaslúži a spolu s Anakinom (ktorého sa s úctou zhostil Hayden Christensen) vytvorili vynikajúci vzťah majster-učeň. Romantické scény aj vďaka Williamsovej príjemnej hudbe (ústredný ľúbostný motív je jeden z najkrásnejších, aký som počul) nepôsobia až takým zlým dojmom a mne sa celkom páčili. Hudba Johna Williamsa je teda opäť lahôdkou pre ucho, no má niekoľko chybičiek na kráse, za ktoré ale majster nemôže. Jednou z nich je napríklad nepochopiteľné použitie Yodovej témy v momente, keď Anakin bojuje v slévarnách, ďalšou je, že si Lucas nenechal zložiť hudobný motív pre clonetrooperov a namiesto toho používa hudbu z EPIZÓDY I a takisto je škoda, že počas bitky v aréne nebola použitá hudba v takej podobe, akú ju môžme počuť na soundtracku. Skrátka hudba tentokrát nerozpráva príbeh tak dokonale, ako sme zvyknutí z iných epizód. EPIZÓDA II je pre oko krásny film, ale oveľa viac ako v prípade EPIZÓDY I vyplavuje na povrch zásadnú vec, s ktorou ja s Lucasom vôbec nesúhlasím a tou je prílišné sa spoliehanie na CGI. Ja viem, že natáčať v štúdiach pred modrým pozadím a potom si pomôcť počítačom je jednoduchšie a niekedy aj nevyhnutné, ale predsa len by asi bolo lepšie, keby Lucas viac využíval natáčanie v exteriéroch, či pred reálnymi kulisami, pretože niektoré veci sa nebudú dať urobiť v počítači tak, aby vyzerali naozaj reálne ani o niekoľko rokov. Nechápte ma zle, EPIZÓDA II má vynikajúce vizuálne efekty, vzhľadom na ich náročnosť by si zaslúžili oceniť Oscarom viac ako Dve veže, len pri niektorých miestach si musím hovoriť, je to pekné, ale nepôsobí to reálne. Ale aj keby sa EPIZÓDA II natáčala celá len pred modrým pozadím a mala vizuálne efekty na priemernej úrovni, zostal by som ňou očarený rovnakou mierou, lebo nie technická stránka je tou, ktorá robí SW tak kúzelnými a magickými, ale predovšetkým Lucasova fantázia (a jeho týmu) a talent rozprávať príbehy. ()

uzzi

Dějově rozhodně zajímavější než-li Skrytá hrozba. Také méně dětské (Lucas rychle pochopil že Jar Jar mu více figurek a světelných mečů neprodá), v tomto dílů jsou ze všeho opět nejlepší trikové scény a je jich tu hodně a opravdu skvělých (no pár slabších by se našlo). Všude hrají barvičky a krásně se na to kouká. Bohužel je to zase jenom produkt na jedno použití. O hlavních postavách se nemá smysl zmiňovat, jsou to ti panáci mezi výbuchy, záblesky mečů a vodopády plamenů. Lucas musel svou novou trilogii natočit rychle, za pár let už tohle zvládne každá akční PC hra a možná i s lepším příběhem. ()

MARTIN*I

Mám Star Wars prostě rád... Sice se mi možná líbí víc ty starý díly, mají takové své osobité kouzlo, ale ani ty nové nevypadají zle... Je to celkem zajímavý takže hodnocení kladné :-) ()

Timothy Olyphant jako Boba Fett?

Timothy Olyphant jako Boba Fett?

19.05.2020

Pár dní nazpátek jsme psali o tom, že si legendárního námezdního lovce Boba Fetta v druhé řadě seriálu The Mandalorian zahraje herec Temuera Morrison, jenž ztvárnil Jango Fetta ve filmu Klony útočí.… (viac)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015

11.06.2015

Kdekdo si možná myslel, že tu s námi Christopher Lee bude věčně, ale tahle přání se bohužel nevyplní. Britská herecká legenda totiž zemřela v neděli 7. června v londýnské nemocnici Chelsea and… (viac)

Jak se budou jmenovat nové Star Wars?

Jak se budou jmenovat nové Star Wars?

07.11.2014

Nová naděje, Impérium vrací úder, Návrat Jediho, Skrytá hrozba, Klony útočí, Pomsta Sithů. Podtituly šesti epizod Star Wars dost možná znáte nazpaměť, a teď k nim konečně přibyl i sedmý. Lucasfilm… (viac)

Abrams nenatočí nové Star Wars digitálně

Abrams nenatočí nové Star Wars digitálně

25.08.2013

Posledním dílem ságy, která byla natočena na klasický 35 mm film, byla Skrytá hrozba. V Klony útočí a Pomstě Sithů už Lucas experimentoval s digitálními kamerami. Tvůrci Epizody VII (a dalších) však… (viac)