Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Daggeron

Toto že bolo natočené pred takmer štyridsiatimi rokmi? Klobúk dole pred Lucasom, že v spolupráci s Williamsom dokázali z hľadiska audiovizuálnej podoby natočiť na tú dobu prelomové dielo. Režisérova schopnosť vizualizácie vesmíru, vesmírnych objektov či vesmírnych lodí, ale najmä schopnosť previesť ich napriek vtedajším nie veľmi pokročilým technológiám takýmto spôsobom na strieborné plátno si zaslúžia skutočný obdiv. Je jasné, že digitálne efekty a trikové sekvencie z Novej nádeje nemôžeme kvalitatívne porovnávať napríklad s Pomstou Sithov, na druhej strane, ich detailná prepracovanosť hravo prekonáva a stiera obrovský vekový rozdiel. Dovolím si tvrdiť, že po technickej stránke tromfne aj mnohé efektmi prešpikované a o desiatky miliónov drahšie sci-fi filmy súčasnosti, hoci akcia z hľadiska dynamiky, ale i choreografie výrazne zaostáva. Dávať však nižšie hodnotenie iba kvôli tomu, že digitálne veci vyznejú v našich časoch o niečo viac smiešne a komicky (aj keď zo subjektívneho pohľadu si nemyslím ani to, skôr žasnem nad pokrokovosťou tvorcov), je neakceptovateľné. Problém Hviezdnych vojen spočíva najmä vo veľmi slabom scenári. Prvá a druhá epizóda boli emocionálne prázdne a príbehovo často príliš fádne, tretia časť všetko vynahradila najmä orgastickým vizuálom, ale dokázala tiež vyvolať aj určité pocity. Možno je preto v tomto smere na škodu veci, že som Novú nádej videl až po Pomste Sithov, bohužiaľ, dej sa napriek prijateľným dvom hodinám stopáže zdá príliš roztiahnutý. Akciu minimalizuje a prakticky postráda tempo. Sústreďuje sa na dialógy a budovanie vzťahov medzi postavami, akurát si v priebehu sledovania nie ste istý, či je to práve to, čo chcete. Celkovo tak plynie len pozvoľna a ak sa miestami prichytíte, že sa nudíte, nebude to príliš prekvapujúce. A keď si k tomu pripočítate ešte nie veľmi záživného Hamilla... Ale ostatné herecké výkony sú fajn, na čele s mladým Fordom, hoci pre mňa osobne sú tentoraz najlepší R2 a C3PO. Niektorí im síce vyčítajú mnoho priestoru, ale aspoň sa na nich a ich konverzáciách zasmejete. Williamsova hudba bola originálna možno vtedy, keď bola Nová nádej prvou snímkou série, teraz už nadobúdate pocit, že ste to všetko niekde počuli. Keby som teda mal hodnotiť formu a technické prevedenie, neváham ani dnes dať plný počet. Lenže scenáristicky je to naozaj veľmi slabé, a pokiaľ som epizóde II dal štyri hviezdy aj napriek tomu, že som o tom nebol vnútorne presvedčený, tentoraz už nemôžem. ()

martins

Dnes už klasika, výborné světelné efekty, v hlavní roli dvorní Lucasův herec Harison Ford, začátek kultu, který máš už dnes 7 dílů. Bohužel v dobách normalizace pouze na zahraničních televizních kanálech a nebo na vhs s rychlodabingem. V Československu oficiální premiéra až v roce 1991. ()

djbarrel

Star Wars ve své nejklasičtější podobě. Nikdy nezapomenu jaký dojem na mě film udělal když jsem ho jako malý viděl poprvé. 88 % ()

NeMiQ

Začiatok filmovej legendy. Efekty, ktoré aj pri pozeraní teraz nevyzerajú lacno a hlavne s prihliadnutím na dobu natočenia. Nie som veľký fanúšik tohto žánru a preto som si ho pozrel až neskôr, ale neľutujem. V tej dobe ešte nepchali do filmov klišé nezmysly, nesilili to a ani logika tam nechýbala. Určite jeden zo 100 filmov, ktoré musíte v živote vedieť. ()

Leeroy3167

Jediný diel režírovaný Georgeom Lucasom, ktorý sa dá označiť, ako naozaj dobrý film. Vplyv Epizódy IV na kinematografiu je nepopierateľný. Film celý čas vynikajúco graduje, po pomalšom úvode a zoznámení s ústrednými charaktermi sa dupne na plyn a film sa nezastaví až do konca. Aj keď pri prvom pozretí som nebol presvedčený o niektorých castingových voľbách (prkenný Hammil, občas celkom otravná Fisherová), neskoršie diely ma presvedčili o tom, že si svoje miesto v najväčšej sci-fi trilógii zaslúžili. Niektoré scény (lightsaberový súboj) dnes už síce pôsobia po vizuálnej stránke trochu komicky, stále sa však jedná o prelomové dielo plné vtipných, ale aj napínavých momentov, zaujímavých postáv (Han Solo samozrejme vedie), a je skvelým úvodom do trilógie. A hlavne je to jednoducho dobrý film. Točený s láskou a bez ohľadu na to, koľko hračiek Chewbaccu a R2D2 sa bude môcť predať. Kiež by sa aj dnes točilo viac filmov s podobným prístupom. Silné 4*. ()

megajalec

Sci-fi žáner nepatrí rozhodne medzi moje najobľúbenejšie a nič na tom nezmenia ani Hviezdne vojny. Každopádne, celú sériu som sa rozhodol pozrieť si, bral som to ako nejakú povinnosť (čiastnočne zvedavosť). Čo napísať k úvodnému dielu...Beriem ho ako zrod celej ságy, ale nejako extra ma nezaujal. ()

Piedone

Rok 1984 medzi Vianocami a Silvestrom, čiernobiely televízor, TV Budapest a maďarský dabing. Nerozumel som ani slovo okrem "Luke Skywalker" a aj tak som na to čumel s otvorenými ústami a ešte 2 týždne sme ten film rozoberali v škole so spolužiakmi, ktorí mali to šťastie, že vedeli po maďarsky :) Až v roku 1991 som to videl s českým dabingom a vo farbe v kine. Dovtedy som len zúfalo lovil po časopisoch každý jeden obrázok z filmu a lepil si ich do zošita. Mám ho dodnes. ()

vodkasesemte

Nebo to byla čtyřka, kde sejmuli tu Mrtvou planetu? Budu upřímnej, nepamatuji si pořádně ani jednu epizodu, tadle sága mě naprosto minula, ale na snad kultovní "čtvrtý" díl si matně vzpomínám, protože to dávali v Kinoboxu a už od 20.00h na ČT! Docela mám chut se na to podívat znova, abych viděl ten rozdíl se sedmým dílem, protože jak to po dvaceti letech dojebali, snad ani není možný! - Ty jo, takový efekty v 77, to jsem nečekal! Poč tam nepostavili ke vstupu kulomet?? Musím uznat, že oproti sedmičce jsem čekal větší nářez, ale zase je to nabytý spiritualismem. Docela drsný, takhle jsem si to pamatoval, byl to horor! - We not need to see their identification (to snad ne, on to fakt udělal) - Sorry about mess - Jabba, you are wonderful human being - Tho more you tighten your grip, more stars systems will slip through your fingers - You are fare too trusting - Hokey religions and antient weapons are no match for a blaster at your side - You dont believe in force, do you? - Your eyes can deceive you. Dont trust them - Thats not Moon. 327 Rozhodně mnohem lepší. - TK 421 - I prefere straight fight to sneaking around - Shes rich - Kloni by měli být stejně velcí - 2187 - Arnt you little short for a storm trooper? - Dont underestimate the Force - You, my friend, are all thats left of their religion - Either Im gonna kill her, or Im beginning to like her - 3263827 - Somebody get that big walking carpet out of the way - Dont get cocky (to je nákej kod už) - IF MONEY IS ALL YOU LOVE, THEN THATS WHAT YOU LL RECEIVE - Your friend is quite a mercenary - May the Force be with you (talmud) - This will be a day long remembered. The END OF REBELLION ()

harycek

V době psaní tohoto komentáře vidím , že komentářů je 1072 , tak co mám napsat?Viděl jsem to jak to přišlo do českých kin a na poprvé mě to uchvátilo!!Co říci více!?? ()

papuchalk

Jako dítě jsem měl radši až další díly. Epizoda 4 mi připadala nezáživná, zdlouhavá, hraničící s nudou. Dnes je tento pocit ještě výraznější. Asi je to jediný díl SW, ke kterému se nebudu nikdy vracet. Z pohledu dospělého člověka mi tam chybí zaplněný svět, zaplněný vesmír (to co bylo naštěstí napraveno v E5 a E6, zejména potom v nových epizodách). Dále tam chybí kontext "světa" a života v něm (zejména proč je impérium špatné. To je velmi dobře vysvětleno ve scénách Luka s kamarádem, nechápu proč to nakonec vystřihli, protože díky tomu by to všechno dostalo větší smysl). ************************* Dále tu musím vyjmenovat pár "vědeckých" záležitostí, které mi na celé sérii SW vždycky strašně vadily, a to už od dětství. Že je ve vesmíru vakuum a není tam gravitace ví už 9ti leté dítě, a bohužel, věděl jsem to taky. Science-fiction, jak už název tohoto žánru napovídá, má být opřen o jisté vědecké postupy, a často vyhlíží nějaký vývoj, jak to asi bude fungovat za 500 let... U SW toto neplatí, tam se naopak dostáváme zpátky do doby pralidí, kteří o vemíru pochopitelně nevěděli nic. Takže mě už jako malýmu vadilo koukat se na stíhačky lítající ve vesmíru, ovšem podle pravidel zemské gravitace. Vadilo mi, že ve vesmíru ty lodě efektně roztahují křídla, jakoby se snažily o nějaký vztlak, ale jakmile přistávají na planetě, křídla stahují do neletové pozice už pár kilometrů nad zemí. Prostě uplně opačně :D Tank šlapající na vysokých nohách, kterýmu když svážete nohy provázkem, tak spadne. Ano s takovouto zbraní letí impérium takovou strašnou dálku ovládnout planetu.. Roboti ťapající, nebo jezdící na kolečkách v písku či v džungli... Podobných nesmyslů hraničících s debilitou tam najdeme tuny a tuny. Pro mě byly první SW vždycky spíš slaboduchou pohádku pro děti, pro opravdu malé děti, a nikdy jsem to nepovažoval za sci-fi, spíš za fantasy. Až s pozdějšími epizodami přibylo do SW více filmových věcí, které si vychutná i dospěle uvažující člověk - ikdyž tam ty "vědecké" nesmysly zůstaly napořád :D Vědecké dávám do uvozovek, protože to je věda po čtvrtou třídu. Čili spíš ještě vlastivěda :) ()

AndrewNewman

Čistý podpriemer, ktorý zachraňujú revolučné efekty. Lucas mal k réžii pustit svojho kamoša Spielberga a zostať pri projekte len ako architekt či zvukár. To by bol potom film ako lusk! ()

Drozdo57

Stále magické. Film, ktorý zmenil kinematografiu, kultúru, svet. Jeden sen jednoho rebelujúceho vizionára, ktorý sa nakoniec stal systémom samým. Film je v základe klasická rozprávka, kedy princ s pomocou priateľov a múdreho čarodejníka ide zachrániť princeznú do hradu zlého černokňažníka. Iba vo vesmíre. S efektami, ktoré vyzerajú dobre aj po 40 rokoch. A výbornými postavami. A neskutočnou hudbou. ()

koza3

Tak letos je to 40 let co Nová naděje oslnila svět a dala vytvořit kultu Hvězdných válek. To já jsem byl ještě na houbách a když už jsem byl malý cvrček, který by z toho uchcával do trenek, byly tady jiná esa jako Terminátor, Predátor či Vetřelci. Každopádně po druhém shlédnutí téhle vesmírné opery musím konstatovat, že v některých ohledech vůbec nezestárla. Kostýmy, výprava a i některé akční scény jsou dnes pořád líbivé a v roce 1977 to muselo spoustě teenagerům ustřelit hlavu, když to v kině viděli. Kde se zub času hodně projevil je dramatičnost a scénář. Když Darth Vader stojí u dveří a čeká na Obi Wana, málem jsem vyprsknul smíchy. Když princezna Leia prostřelila díru do vzduchotechniky a vedla úžasný únikový manévr do žumpy, ve které se odehrává zlatá malina dramatické scény sedmdesátých let, musel jsem si zakrýt oči jak jsem se styděl. Je to tedy kontroverzní snímek plný dobrého i zlého (a o tom to právě je!), který dal vzniknout geniálnímu světu, jenž se propsal do všech možných médií (hry KOTOR jsou moje srdcovka) a děkujeme mu za inspiraci pro spoustu sci-fi pozitivních tvůrců, kteří nám dali právě třeba Vetřelce či Terminátory, na kterých jsem vyrůstal já. Klobouk dolů a všechna čest. ()

Spacestone

Píše se rok 1977 a vznikl film, který by i emzáky posadil na prdel. Sice to není nijak vědecky propracovaný film, ale to ani nemá být. Tohle je fantasy pohádka, která svou velkolepostí, totálně rozdrtila časoprostor a stala se věčným dílem, které nikdy neumře, protože i kdyby najednou zmizeli všechny kopie tohoto mistrovského díla, tak určitě zůstane v miliónech srdcích pocelém světě. ()

Osvícený

Nenapadá mě film, který by ve své době znamenal revoluci filmového průmyslu v důsledcích širších, než Star Wars: Nová naděje. Novátorská Lucasova vize poskytla všem generacím příležitost, být svědky snad najnanínavêjšího souboje mezi dobrem a zlem, odehrávajícího se v tom úplně nejvíc nejpropracovanějším a nejrozmanitějším fikčním univerzu všech dob. ()

patbat

Tohle to je legenda mezi filmy. Tento snímek nejvíce ovlivnil Sci-Fi, ale z veliké části i ostatní filmy a kinematografii. Legendární hudba Johna Williamse, úžasný Harrison Ford, Mark Hamill a Alec Guinness. Ty triky pro mě, jakožto mladého diváka nebyly po prvních 2-3 zhlédnutích zajímavé ba koukatelné, ale potom co jsem do Star Wars spadl jsem si i je oblíbil a ty malé nedostatky bez sebemenší bolesti přehlížím. Legendární snímek. 100% ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes