Jurský svet: Nadvláda

• Česko Jurský svět: Nadvláda (viac)

Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard), ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern), a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. (Cinemart SK)

Rocky88

Nečekal jsem zázrak, přesto je to zklamání. Už úvod, kdy je divák vtahován do světa, v němž sapiensáci a kříďáci žijí pospolu, je absolutně nevěrohodný. Pak je to takové patla-matla, než se dostaneme na Maltu, která má nápad i spád, a zároveň je to vrchol filmu. Což je "bohužel" z hlediska načasování, protože následující hodina a čtvrt je jen nezáživné recyklování již 5krát viděného. Navíc v podání současných hoven, takže hlavní záporák je bílý kapitalista Jobs/Cook (číky čemuž je konec jasný hned na začátku) a největší světáci jsou černej buzerant a černá lesba (ale kdo by neměl rád zrzky, že). A není tu bohužel žádná akční scéna, která by vytrhla diváka ze židle. Závěrečné střetnutí T-Rexe s ještě větší ozubeninou a Fredy Kruegerem je pak žalostné. Když jsme po skončení filmu brainstormovali, na co si vzpomeneme, i ta Malta nám dala zabrat. Chtělo by to pár lekcí od Spielberga, než vyzuje bačkory. ()

bourec

To, že film má  jen 55% docela chápu. On  totiž chybí filmu trochu nosnější nápad. A vlastně i trocha toho novátorství. Jenže pro mě už návrat herců z prvního filmu, spolu s nosnou melodií je dost na to, aby mě to bavilo, a na zdejší přiblblý hodnocení sem se vysral. Povedená, dynamická a s trochou tý nostalgie natočená pecka, kterou jako milovník Jurskýho parku i světa nemůžu nijak zkritizovat. 80%. ()

Kempe

Já jsem víc než spokojen se zakončením ságy. Nádherní dinouši, všechny postavy, které jsem chtěl vidět a krásné prostředí. Akce Malta a konec v Dolomitech parádní. To, že se to ze začátku táhne, mi zas tak nevadí. Dinosauři vždy byli a budou mojí srdcovkou. A jsem rád za to, jak vše dopadlo. ()

Lenka.Vilka

Vím to, Zánik říše jsem sprostě nadhodnotila. Možná jsem byla zaslepená skvělou jedničkou, možná jsem jenom měla jupíkový období. Ale s tím je konec. Protože co jsem odpustila dvojce a tady se opakovalo, dnes neodpustím. Teď dám stranou, že děj je slabej jako pátej čaj ze stejnýho pytlíku. To zde ani nečekám, ale ono to i tak bylo vážně tak blbý! Je to film, kde se furt něco děje. Ok, tak jako co? Jenže to nedává smysl. Akce je tady jenom proto, aby zakryla, že scénář je prostě blbej! Unesou mi dítě, ok, tak ho zachránim. Chci zjistit, co stojí za mega kobylkama, ok, tak to zjistim a mezitím zachraňuju dítě. To tu holku ani na jedinou vteřinu nenapadlo, že si pro ní rodiče přijdou?! Jako dopředu víme, protože trailery vykecali skoro všechno, že se neminou (to by byla ale sranda, že? Kdyby jo...), ale ani jednou to není zmíněný. Asi je mladý vlastně jedno, kdo jí dostane pryč, a zda se mu u toho něco třeba stane. A pravdou je, že jsem od ní čekala něco úplně jiného. Jsem teda myslela, že...no, škoda slov, proč by se mi mělo chtít do teorií, když se do toho nechtělo ani scénáři?! U tohohle filmu jsem se bála pouze jedné věci. Že spolu nebude fungovat nový a starý. No, a nefungovalo. Film jede na dvou linkách. Stará a nová. Vědecká a akční. A prolínání mezi tím nefunguje. A nefunguje ani když se to spojí. Kdy to bylo? Až v poslední třetině, ne? A já si říkala, zda to není pozdě. No, hloupá já! Protože Až potom začne katastrofa ještě větší. ***** Kdyby si film udržel to, co nastavil v první polovině, tak jsem asi i spokojená. Jo, to všechno, než jsme se dostali na Maltu (a všechno tam) bylo sice blboučký, ale milý. Do toho nepočítám ale začátek, který na mě působil, že zpracování CGI zadali štuďákum prvního ročníku a měli na to týden. Jo, velký špatný. Jak se mám bát dinosaura, když nevěřím, že je přede mnou? Takže musí přijít druhá půlka, která bude ve tmě, budeme tam rvát nesmyslně jednoho dinosaura za druhým, ale nebude vidět, jak je to blbě udělaný. Plán máme, štuďáci šup, šup, zase do práce! Vlastně jediná zajímavá scéna je s potápěním do vody. Ale u toho jsem nezvládla udržet soustředěný výraz, protože jsem si vzpomněla na Ztracená město. Ale vrchol le trapna je asi úplný konec. Jak tam všichni stali a čuměli na dinosaury v těch naprosto nepřirozených pózách. Kdo doufal, že někoho z nich něco sežere? Já. Plakala bych za to? Ne, postavy mi byly dost ukradený. Stejně tak jako generrickej záporák, kterej je zlej, protože...je prostě záporák. A jak to mezi sebou vyřešili zvířata? Pardon, ale takhle zahodit příležitost ohledně největšího taháku na celý film? Asi študáci onemocněli, tak to na poslední chvíli přepsali... **** Chtěla bych zmínit jednu věc. Co byla ta scéna na přehradě? Zaboří letadlo do vody, kde by měla být nejhlubší. Ale ne, letadlo se neponoří, když je led silnej...kolik? Pár čísel? Přesto od letadla odcházejí jako zloděj z muzea a je to tak napínavý! Led praská. Aby za pár vteřin předvedli scénu, kde tohle absolutně ignorují. Běží po něm poměrně dlouho a šup do něj. No, to jsem se lekla! Jak řekla pilotka (film mi nedal jediný důvod alespoň ke snaze zapamatovat si její jméno): takhle letadlo nefunguje. No, ok, ale takhle nefunguje ani led. A mimochodem, oheň taky funguje jinak ;) ***** Možná kdybych vypla, tak dám o hvězdu víc a jsem nadšená. Jenže já z kina odešla fakt naštvaná a kleslo mi během něj IQ. Ten film mohl bejt dobrej. Ale jako kdyby tady všichni hráli na jistotu až moc. Ale pokud chceš ze sentimentu vyžďímat u diváka emoce, musíš je ukázat taky trochu. Jenže tenhle film je emočně i charakterově prázdnej. Pokud by tohle fungovalo, jsem schopná odpustit hodně věcí. Ale nefunguje to, takže je hodnocení oprávněné. () (menej) (viac)

Topco

Skôr „súčasnícke“ než nostalgické. Viac ako Jurský park je to prekombinovaný moderný blokbaster s kopou klišé – mix Indiana Jonesa, bondovky a bourneovky (scéna z Malty). Za nostalgiu tu kope len pôvodný cast a T-Rex. Škoda, lebo námet bol sľubný. ()

C0r0ner

Identický vývoj jako u Epizody VII-IX. Objektivně si to tu jednu hvězdičku nezaslouží, subjektivně je to děs a hrůza. "Nechme žít dinosaury mezi námi". OK, možná tak býložravce, ale T-Rexe, Raptory, desetimetrového Pterodaktyla, kteří jsou všichni schopní vyčistit město od lidí za pár minut? To asi ne, že? "Nechme žít !studenokrevné! dinosaury v zasněžených horách". Wow, big brain time! O těch 2,5 hodinách stopáže, dějové bídě, recyklaci všeho, co už bylo, tentokrát v horším provedení..., snad škoda mluvit. Jo, je na co se dívat, proto ta neobjektivní jedna hvězdička, ale tenhle film je pro mě synonymem upadající mainstreamové filmové tvorby (jako zmíněná Epizoda IX). 15% ()

Azrael515

Panna Mario na nebesiach! Scena s T-Rexom a klasicke "nehybte sa" klise.. A oni si kolo toho gazika cupitaju jak na skolskej besiedke! A po*ebane horiace kobylky! Cely JW sequeloreboot som bral s nadsazkou, ale co je vela to je ku*va teror! Edit: Nikdy nepis review nez sa dodivas na koniec. Ale korunu nasadzuje reanimacia kobyliek po rebootu mainframeu.. :D :D :D :D 26 min do konca.. ak sa objavi dementnejsia scena, demenciu uznam ako formalny stylisticky prvok a zdvihnem z odpadu na jednu hviezdu! Zlaty Pterodaktyl ('05)!! :D Edit edit: a potom spravili system roz*ebanim kabla sekerou.. <3 ()

epicek

Závěr nové trilogie je pro mě rozhodně nejslabší část. Nemyslím si ale, že problém je v nezajímavosti světa či jeho lore, jen se tady někdo držel hodně při zemi a jel totálně na jistotu a navíc v některých částech ani to nepomohlo. Scénář je bohůžel extrémně nezajímavý a nepůsobí to celé vůbec uceleně. Je to jako náhodné skákání z místa na místo, kdy ke konci je třeba to nějákým způsobem rychle svázat k sobě, aby to dávalo aspoň trochu smysl. Postavy pořádně ani nedostávají moc prostoru a když už ano, tak působí dost hloupě, obzvlášť ze staré gardy kromě Goldbluma udělali totální blbečky. Závěrečný fight už byl taky jeden velký recyklát, akorát o dost horší než jeho předchůdci. Jako čistá popcornová výplachovka je to oukej, ale jako epický závěr trilogie to rozhodně nefunguje. Takže pokud někdy dojde opět k revivalu této série třeba za pár let, tak snad to dopadne líp! Bigger. WHY do they always have to go bigger?  ()

PROCESOR

Tak já byl hodně spokojený. Hlavně jsem dostal zábavu a to vrchovatě. No ono už není co vymýšlet, tak si myslím, že by to tímhle dílem mělo skončit. Trochu úsměvný byl závěr, jak se prehistorický predátoři skamarádily se současnými živočichy, ale jinak super. ()

Flynn

Preplacane, prekombinovane. Cloveka to fakt uz nebavi. O postavy se proste nebojite. Mohou padat z vysek, ritit se s letadlem, mit v patach nejvetsi dinosaury planety. Jsou nesmrtelni. A vas uz pak jen stve ze to nejde easy. Ne, vzdycky dalsi a dalsi komplikace kdy se dostavaji do "smrtelneho nebezpeci" a vam je to proste uz jedno. Hlavne at uz dolezou kam maji a pusti titulky. ()

Martrix

Hodnotí se mi to těžko ne proto, že bych nevěděl co napsat, ale protože Jurský park pro mě byl jeden z prvních filmů u kterých mi došlo, že blockbuster není jen nálepka pro komerční hollywooďárnu, ale že když se povede...může to být velkolepá filmová podívaná, u které vám z pusy výletne WOW! i když už je vám třeba padesát. Jurský svět k tomu měl blízko...navodil to, co se povedlo Jurskému parku. Zánik už byl blockbuster bez WOW a Nadvláda? Ta doplácí na to, že moment překvapení zmizel, protože nám za poslední roky dinosauři zevšedněli. Nahradili je draci a monstra ze všech těch fantasy, které se v poslední dekádě vyrojily. Přestože jsou v Nadvládě vynikající triky, všechna zvířata mají dynamiku a jejich pohyb je věrohodný, tak nějak to nestačí a divák si víc užije momenty s herci. Speciálně, když dojde k interakci postav Jurského parku. Je v tom velká nostalgie a je to milé. Dinosaurů je totiž nadužito stejně, jako akce. Příběh sám mi nevadí i když byl plný hovadin. Ony se nakupily hlavně v poslední třetině a některé z nich měly být symbolickým uzavřením kruhu... . Ve skutečnosti celému filmu uškodily. Film o dinosaurech asi už z principu, nemůže být komorní, ale tady by to bylo na místě. Stáhnout stopáž max. na dvě hodiny, nesmyslné ještěry v jeskyních a požár, včetně T-Rex trapného wrestlingu vyhodit, honičku na Maltě nechat jako akční vrchol a udělat spíš temnější rodinné a ekologické drama s několika působivými scénami dinosaurů. Trevorrow podle mě neměl šanci uspět s čistým blockbusterem a současně odvyprávět příběh tak, jak ho vymyslel. Mnoho pasáží bylo vynikajících. Ale udržet napětí dvě a půl hodiny a do toho míchat akci a snažit se o nějaký přesah...to se mu nepodařilo. A mě to mrzí, protože jsem si přál, aby se mu to povedlo. Schválně jsem si počkal na dabing, měl jsem tedy i dost utlumená očekávání díky mizerným kritikám, které do té doby vyšly; abych dal Nadvládě šanci předat to nejlepší. Než jsem napsal tuto recenzi, shlédl jsem film dvakrát. A nebýt toho prasozávěru, nejspíš bych odřený 4* vymáčknul. Ale nemohu... . ()

Juto

Som tak sklamaný z „epického záveru Jurskej éry“. Chaos, ktorý čaká na ľudí vo svete, keď nás obklopujú dinosaury je sklamaním. Čakal som niečo iné, a to skôr temný vyrozprávaný príbeh. Filmu prvú hodinu a pol chýba napätie, až keď sa stretáva stará garda s novou začína to byť dobré, ale to nestačí na dobrý film. 4/10 ()

Šimpy

Skoro hodinu čekáte na první akční scénu (honička na Maltě) a ani to nezachrání tu neuvěřitelnou nudu...a nuda, to je asi problém, pokud se jedná o film s dinosaury. Druhej film byl špatnej, ale měl aspoň akci a bylo zábavný se na něj koukat. Navíc to chvílema vypadá i na nedostatek financí při vytváření CGI efektů (hlavně mláďata vypadají špatně). Jediný okamžik, kdy film funguje je scéna, kdy se setká nová parta s tou starou. SPOILER. Ok, je dobře, že se postava doktora Wu dočká svého vykoupení. P.S. Jste si opravdu jistí, že SW epizodu IX měl radši dělat Trevorrow? ()

SeanLSD

Aj som stihol porozmýšľať, čo by som si o tom podebatoval s Michaelom Crichtonom. Ale inak je tu všetko, čo v súčasnom blockbusteri má byť a všetkého nahusto... - ale aj navyše. A niečo aj ozaj zbytočne. Nechcem priamo povedať, že kvantita prebila kvalitu, ako sa to často záverom sérií stáva (stáva sa to vlastne už veľkej väčšine blockbusterov jedno ktorého dielu), ale ako celok ma to nechytilo tak ako predchádzajúce časti. Hoci scenár bol hádam zaujímavejší (aj keď téma zďaleka nevyužitá), Bayona v ZÁNIKU RÍŠE pracoval nápaditejšie so všetkými tými (dnes už) klišé. Herci ako kedy, návrat postáv z JURSKÉHO PARKU bol fajn, ale ich výkony a party boli striedavo príjemné, neutrálne až otravné. Mladšie postavy stále super, dievčatko dokonca mimoriadne. Dinosaury sú vždy oukej, ale tu predsa len žiadny nebol megavýrazný, hoci mali pekne urobené "svoje" scény (tu najviac vidno, ako kvantita dokáže zabíjať kúzlo, to je to hlavné riziko konzumu a presýtenosti), takže ich hravo predčil roj horiacich kobyliek. Ale aj ten vegetariánsky badass s dlhými pazúrmi potešil, doteraz som ani ako dinofil o jeho existencií netušil. Najlepšie, ale pre mňa málo rozvinuté (alebo len zobrazené), je tu rozvedenie sveta, v ktorom už ľudia bežne koexistujú s dinosaurami. Toho chcem viac a kľudne ďalší diel, kľudne seriál (lebo tu sme už vlastne v situácií série PLANÉTY OPÍC a sauri sú predsa miliónkrát zaujímavejší než nejakí opičáci). Takže zhrnutie tretieho JURSKÉHO SVETA: samotní ľudia ako kedy, samotné dinosaury dobré, hoci kvantita zabíja kvalitu, ale keď sa tieto dve entity stretávajú, potýkajú alebo sú len prosto spolu v zabere - v čom je vlastne čaro celého tohoto filmovo-literárneho univerza - teraz navyše v rámci NÁŠHO sveta, nie nášho zábavného parku alebo ich STRATENÉHO SVETA - v tom je to úplne top. Toho chcem viac. A prosím, nech žiadnemu mogulovi v záblesku závideniahodnej originality nenapadne skrížiť tento svet s tým z nového univerza KING KONG - GODZILLA... ()

Immortal17

Vzhledem k tomu, že jsem se k tomu již včera nedostala, musím to udělat dnes. Ačkoliv naše generace vyrůstala s érou Jurského parku jak ji známe, vzrušující a velkolepou, samozřejmě musím podotknout, že žádné snímky nejsou v kině tak efektivní jako když se v nich setkáme s pravěkými ještěry z Jurského světa, Godzillou, King Kongem nebo Transformery, ono to "dunění" totiž udělá celkem dost velký dojem na diváka. Nicméně si myslím, že Colin Trevorrow tentokrát malinko přestřelil a dějovou linii zbytečně dlouho natahoval. Až na dechberoucí scénu, kdy se musela Claire (Bryce Dallas Howard) potopit v jezeru, mě toho příliš nenadchlo ani nepřekvapilo. Zklamalo mě velmi, že "epické" finále, jak ho u Jurských parků a Jurských světů známe, mi vdechlo dejavu z prvního dílu. Myslím, že to úplně zabilo můj celkový dojem z filmu. Mrzí mě, že jsem tentokrát kvůli tomu musela hodnotit lepším průměrem 3+/5. Nechci toho příliš prozrazovat, každopádně všichni fanoušci této řady, by si Dominion v žádném případě neměli nechat ujít. Patří to na náš seznam, že? Ať už to dopadne jakkoliv. Jak by řekl Jeff Goldblum: „It's never so bad it can't get any worse.“ ()

NiWi

Bohužel, třetí část série Jurského světa potvrdila její sestupnou kvalitu. Colin Trevorrow nám servíruje haldu nápadů zabalených do toho nejobyčejnějšího, nejméně zábavného a hlavně dějově extrémně nevýrazného kabátu plného děr v kapsách. Tvůrci zkrátka chtěli trilogii zakončit nějak velkolepě, ale ve výsledku jen splácali dohromady jakýsi patvar, který je první hodinu opravdu velmi roztříštěný a nezajímavý, po druhé hodině už koukáte na hodinky a divíte se, že zbývá ještě skoro půl hodina. Návrat starých známých postav byl fajn, ale poslat je na sidelinku nebylo nijak k užitku, a evidentně se ten nápad rouboval na už vymyšlený příběh. Dinosauři fajn, je jich spousta, ale jen to že v tom filmu jsou už nestačí. Finální "souboj" odfláknutý, kde předešlé dva díly alespoň budovali vztah diváka a hlavních plazích hrdinů, zde se nic takového neděje. Pochválit musím sekvenci odehrávající se na Maltě, ta byla správně zběsilá, nápaditá a měla drive, i sekvence v jeskyni se mi líbila. Zbytek je ovšem sterilní produkt vykastrovaný o emoce, logiku a uvěřitelnost, a dokonce i o onu nostalgii na kterou se snažili tvůrci upozorňovat přebytečným fanservisem. Shovívavých 6/10 jen protože mám dinosaury vážně rád. ()

alchac

Vždycky jsem měl dojem, že pokud libovolná filmová/knižní/... série začně s tupou autokanibalizací, měli by se na to jejich tvůrci vysrat. Žel zejména v Los Engels na to mají zřejmě názor opačný (zdravím Léňu Wachovskou), přičemž toto viv(ific)árium všemožnách ještěrů a jiných rozličných abominací je toho dalším nesporným důkazem. ()

sir-dave

Kouzlo Jurského parku u mě tkvělo v tajemném omezeném prostoru plného dinosaurů s následným průserem. Tohle už mi jako dlouho připravované výborné zakončení nepřišlo. Postrádám celou atmosféru parku, kterou měl ještě jakž takž první díl z r.2015. Vypustit zvířátka ven do světa není šťastné.. Návrat původních postav sice fajn, ale tak nějak nemastně neslaně dobře nevyužité. A ta délka.. ach. ()

Nivenx

Nejslabší z jurskych světů. Příběh by šel, propojení postav a příběhů v pohodě, ale chybělo tomu jakékoli napětí, překvapení a jen to recykluje samo sebe. Akční scény některé potěšili některé nedotazene. Chtělo to lepší tah na branku a mohlo to dopadnout mnohem lépe. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2023

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

29.12.2022

Po pouhých dvou týdnech v kinech se snímku Avatar: The Way of Water podařilo světově překročit miliardové tržby, díky čemuž si tento sci-fi spektákl zároveň může připsat jedno prvenství letošního… (viac)