Jurský svet: Nadvláda

• Česko Jurský svět: Nadvláda (viac)

Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard), ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern), a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. (Cinemart SK)

knihovna

Plné logických nesmyslů a do nebe volajících pič..vin. Ale překvapivě docela zábavné a svižné tempo vyprávění, návrat starých známých a celkem hezké efekty. Tož nakonec jsem tomu dal čtyři hvězdy a konstatuji, že je potřeba vypnou mozek a jenom se bavit. Jen tak mimochodem Laura Dern jednoznačně tvor budící svou vyzáži větší strach než předpotopní naklonovanci. ()

george82

Strašně fajn bylo setkání starých dobrých tváří a těch nových. To je ale tak vše. Ta značka už je tak vyšťavená, že by bylo fajn ji nechat být… ()

instageek_cz

První Jurský svět se mi líbil moc, asi jako všem. Druhý mi pořád přišel ok, byť to byl spíš takový zvláštní dino-horor odehrávající se uvnitř domu. Ale v pohodě, bral jsem to jako pokus o něco jiného, který dopadl přijatelně, nenudil jsem se. Od Nadvlády jsem čekal návrat ke kořenům. Velkolepé dinosauří dobrodružství. Napínavou, děsivou akci, kde budou čelisti prehistorických masožravců cvakat ostošest a hrdinové jim jen o vlásek unikat. Bohužel ale tvůrci pro první hodinu děje úplně zapomněli, že mají v názvu filmu slovo „Jurský“ a celé to připomíná spíš Rychle a zběsile. Je to strašná nuda. V úvodu sledujeme tisíckrát viděné rodinné trable Chrise Pratta a BDH s ne moc sympatickou puberťačkou, servírované jak z pokladnice filmových klišé. Následuje zápletka s překupníky na černém trhu, kde je plno automobilových honiček, přestřelek, tajných agentů, ale proboha, koho TOHLE ve filmu, kde jsou DINOSAUŘI, zajímá?? Naštěstí se pak konečně do děje zapojí i svatá trojice z původního Jurského parku – Sam Neill, Laura Dern a Jeff Goldblum. Chudák Pratt nemá vedle Neilla s Goldblumem vůbec šanci, charisma těchhle veteránů ho hravě zastíní. Proto mě iritovalo, když se jim čas od času snažil šéfovat. Ne, Pratte, je tady Sam Neill, sakra, kterej naháněl tyrannosaury, když jsi ty ještě tančil u tyče, tak sklapni a zalez!:)) Laura Dern byla skvělá. Neskutečně mě štvala ve Star Wars, ale tady je z ní zase ta půvabná, roztomilá dr. Ellie Sattlerová. Goldblum je sarkastický elegán v černém, Neill nevrlejší Indiana Jones, zkrátka pořád to v sobě všichni mají. Druhá půlka je i díky nim přesně taková, jaký měl být celý film – strhující dino-jízda se sympatickými hrdiny. Oni jsou důvodem, proč Nadvláda stojí za zhlédnutí, a výsledné skóre vytáhnou do nadprůměru. Hodnocení: 6/10. PS: Film jsem v kině viděl v českém dabingu. V první chvíli je to trochu šok, když slyšíte, že hlas pana Štěpničky, který daboval Sama Neilla už v prvním Jurském parku před 30 lety, přeci jen dost zeslábl. Ale postupně jsem si zvyknul a celkově jsem rád, že ho namluvil znovu on. Také Ladislav Županič si zopakoval Jeffa Goldbluma a ten naopak zní, jako že je stále v top formě!! Helena Friedrichová, dabérka Laury Dern z prvního JP, už bohužel nežije, a protože byl její hlas tak výrazný, milý a jedinečný, tak mi nový dabing dr. Settlerové příliš neseděl. Mile mě překvapil Martin Sobotka, protože obsadit ho na Chrise Pratta by mě v životě nenapadlo!:)) Ale bylo to super, žádného Listera v něm neslyšíte ani náznakem. Naopak mluví tak nějak drsněji, ladí to:) Celkově je však tenhle dabing přehnaně spisovný, prkenný, s živoucím podáním původního Jurského Parku je to neporovnatelné. Ale dá se přežít a nostalgiky budou Štěpnička se Županičem určitě zajímat. PPS: Mé další recenze najdete na Instagramu, profil instageek_cz, díky!:) ()

kirmakX6on odpad!

dinosauři jsou všude. A lidí jsou tak přežraní, že už se je ani nesnaží lovit, spíš jen čekají, až se jim někdo omylem připlete na dosah tlamy. Stále je ale baví lidi lekat a ničit veškeré kovové konstrukce v jejich blízkosti. Z dálky se ohlašují cvrlikáním, na pozdrav zařvou, před útokem zařvou, když maj člověka v hrsti, zařvou, když jim uteče, zařvou a když je přestane bavit ho nahánět, zařvou. Autoři nicméně usoudili, že ještě více než řvaní bude děti do extáze dostávat, když se tlama dinosaura vejde s člověkem do jednoho záběru, proto takových záběrů je ve filmu hodně, ovšem kvůli tomu, že hlavními hrdiny jsou ekologové, žraní lidí je minimalizováno na co nejmenší možnou úroveň. Dinosauři se nicméně jako normální zvířata nechovali v jurských parcích nikdy, takže proč odpad až teď? Tupost a kýčovitost filmu zde opravdu dosahuje svého vrcholu - nejde jen o simplicitní modely světa (kdy se děti ve filmu naučí, že ekolog je ten, kdo přecvakává zámky, unáší zvířata a píchá jim injekci, velké společnosti jsou zlé a ničí svět, vědci jsou šílení a všechno podělají), nejde jen o repliky mezi herci a jejich ujeté chování, jde i o to, jak nudně je nezajímavý a nenapínavý děj vystaven. A co víc, dokonce ani efekty to zde nezachraňují - záběry velké dinosaury jsou ok, ale některé záběry na malé dinosaury z blízka (např. když je ve filmu někdo hladí) jsou jak s technologií před třiceti lety -- vypadaj jako nějaký megahračky na tlačítko - jako reálné modely se strojkem uvnitř a s naprosto nepřirozeným způsobem pohybu. Pokud jde herce, tak Bryce Dallas, hlavní herečka, je podle mého soudu nechutně ošklivá a když odečtu jednu starou bábu a jedno dítě, zbývá z hlavních postav jen Chris Pratt, jehož kung fu stylu "hypnotizující dlaně", kterým zvládá ovládat všechno a všechny, jsem měl plné zuby už v prvním díle. ()

mikhail

Zbytočne natiahnuté na takmer 2 a pol hodiny. Už cca po prvých 45 tich minútach som sa pri tom neskutočne nudil. Nepomohli ani staré známe herecké hviezdy z jednotky. Skôr naopak. Len podtrhli nezmyselnosť tohto nového pokračovania. Kde v prvých Jurských parkoch bolo solídny dej, napätie, vtip a krásne scenérie, tak v tomto pokračovaní ostali len tie scenérie. Posledná hodina sa zvrhne na čistú nezmyselnú akciu, ale keď hovorí nezmyselnú, tak pre jej štýl ala James Bond, reznutý Johnom Wickom. Ale o tom predsa Jurský svet nikdy nebol. Chcel som dať aspoň 2*, ale potom osm si uvedomil, že tento film už nikdy viac nechcem vidieť. Na rozdiel od prvých Jurských parkov, ktoré si pozriem v pohode znovu. ()

Picoun7

Jelikož a protože si moje maličkost myslí, že je tohle již několik let vyčerpanou látkou, tak jsem si dnes zapnul tento snímek s vědomím, že mu v průběhu mé pracovní činnosti, nebudu muset věnovat takovou pozornost. A musím říci, že to splnilo požadavky, které nebyly nastavené vysoko. Tato nekončící přehlídka starodávných přerostlých ješterek, která tempem neutichá ani na minutu obsahu a snaží se tu servírovat akci každou vteřinou, jelikož se bojí, že by tu děcka nakažená onou poruchou pozornosti, mohli usnout za promítání. Dnes však nechci býti kazisvětem, který se to tu snaží rozkousat, takže jako jednohubka, to nejspíš bude fungovat většině osazenstva. Z mé paměti se vypařila většina těchto filmů, ale dedukuji - à la pan Holmes, že tohle má být propojení všech filmových postav, které se v této franšíze nachází. Takže jsou zde mladší a starší verze archetypálních hrdinů, které nás provázeli dějem Jurského světa, kde musím podotknout, že starší kolegové si dokázali udržet svou vitálnost. Kdybych srovnal stařičkého Hana Sola, kterého zopakoval Harrison v nové trilogii Star Wars a který působí jako pěst na oko, tak tady se tento efekt určitě neděje. Je to však opět to stejné dokola, opět se to snaží vygradovat děj, který končí velkou mlátičkou oblíbeného T-Rexe s nějakou jinou mrchou. Chemie mezi squadrou milovníků zvířátek, ta tu z mého pohledu, funguje hezky. Stručně řečeno, herci, kteří se tu nachází, jsou prostě sympaťáci s třešničkou, která je tu v podobě "barevné lítačky". Akční scény jsou přinejmenším koukatelné a naháněčka na Maltě? Ta se opravdu povedla. Já jsem asi spokojený, takže těmto pradávným tvorům uděluji 3*. ()

mrclTV

Rozťahaná a nedotiahnutá nuda.... oceňujem snahu vytvoriť (konečne) niečo trochu iné, ale minulo sa to účinku. Celá tá "filozofická" dejová linka, ku ktorej nám snaživo pomáha trojica pôvodných "vykopávok" (pardon za tento nemiestny vtip, ale nemohol som si pomôcť) bola akože zaujímavá, ale len akože a rovnako dopadla aj nová a nečakaná špionážna odbočka. Tak nám ostala už len tá tradičná "dino survival" linka, ktorá ... počkať je tu vôbec? Vlastne hej, na konci sme mali niekoľko veľmi nezáživných naháňačiek. Tento film je taký nevýrazný, že to je až hanba. PS: Čim ďalej, tým viac rozmýšľam, či tento film nemal byť niečo ako nevydarená paródia na Bondovky. ()

koty2201

Pôvodne som si myslel, že tento diel bude absolútna hlúposť. Myslel som si to aj kvôli zlému prijatiu od divákov. Svetu div sa, mňa to fakt bavilo a páči sa mi ako spracovali tento diel a ako to uspokojivo ukončili. Dovolím si tvrdiť, že to dokonca fungovalo skoro najlepšie až na legendárny 1. Park. Ďalej by som do poradia zaradil tento 3. Svet, 1. Svet, 2. Park, 2. Svet a najhorším je pre mňa stále 3. Park. Popravde nerozumiem niektorej kritike, ktorá sa na tento diel zosypala. Pretože táto séria postrádala logiku, bola hlúpa a plná náhod už od začiatku. A to, že sa to často dialo aj tu mi neprekážalo, keďže to nie je v tejto sérii nič nové. Je to prakticky to jediné, čo mi na tomto filme vadilo. Nápad na príbeh a ukončenie tejto trilógie to bol dosť dobrý a užil som si to. Potešil ma návrat legendárneho tria paleontológov, ktoré som si mimoriadne obľúbil. Boli presne takí, akých si pamätám z pôvodnej trilógie. Goldblum opäť hláškuje a celkovo som rád, že sa sem vrátil humor, dobrodružstvo, akčnosť … všetko, čo sme poznali kedysi. Celkovo sa mi páčila tá chémia medzi postavami. Musím pochváliť aj veľmi kvalitne spracované CGI. Síce to nie je poctivá práca ako v pôvodných filmoch, ale čo už. Dnes je taká doba a už sa to vo väčšine prípadov nezmení. Hudobný podklad je tiež fantastický a za mňa dosť ladí s dianím a vytvára tú správnu atmosféru. Čiže neviem, či chcú ešte túto značku dojiť aj naďalej (čo po tom gigantickom zárobku asi určite), ale dúfam, že sa to bude už držať aspoň na takejto úrovni. A snáď sa to nezníži k niečomu ako Jurský Park 3. Asi toľko nateraz k tejto sérii. ()

LdaVinci

Je to vlastně celý hloupý. Bohužel. Moc hloupých a nesmyslných scén. To co tady naši hrdinové přežívají, to je fakt úctyhodné :D. Ale musím ocenit tu různorodost jak dinosaurů, tak lokací. Často moc příjemné pro oko. I cgi dinoušů bylo v poho a nebilo to nějak do očí. Ale samozřejmě dinosauři mají větší potenciál a ten film je prostě bez nějaké hloubky. ()

chesterko

V prvom rade by som chcel pripomenúť čo sa mi vrylo do pamäte a to hlavne tá krásna grafika v spolupráci s kamerou. No na druhej strane vo mne prevláda sklamanie. Dovodom je príbeh, ktorý diváka v žiadnom ohľade nedokáže upútať, drží nás v pohodlí, pretože vieme, že nikomu z hlavných postáv sa nič zvláštne, ohrozujúce život nestane. Chris nevie mimikou a pohybom ukázať viac ako len jeho bezduché pozdravy/hypnózy/či čo to vlastne bolo, možno akýsi druh meditácie pri ukľudňovaní rozbesnených dinosaurov. Jeho jedinou silnou stránkou je dokonalé vyviaznutie z problému na poslednú chvíľu, vďaka gymnastike. Priznám sa, je to film pri ktorom sa okolo mňa motal môj 3r chpalec a udivoval sa tými príšerami, veru, nebolo ich málo, čo ma naozaj zohrialo pri srdiečku. No a to je jediný dôvod prečo to vystrúhalo u mňa aspoň 40%. ()

tkey

Tribute minulým dílům. Občas vlastně nevíš na co koukáš. Chvíli akce y chvíle humor, chvíle korporátní wtf?! Hlavní záporák vlastně ani není záporák, je to takovej nemastnej vůdce sekty Apple, který neví co dělá a když něco podělá, tak se to snaží zamést pod koberec jedním nejschopnějším nemehlem za druhým. Nebýt té nostalgie asi by to dostalo i horší známku, ale hodně to tím zachránili. LQBTQUIXVZP+-! zde taky narvalo svojí nožičku, alespoň to nebylo jak rvát tele zpátky do krávy. Blinkl jsem si jen párkrát, takže fajne. ()

kubas369

4/10. Eh, to byla ale blbost a narozdíl od předešlého dílu, né zrovna zábavná blbost. Ale teď vážně, proč tahle nová trilogii vlastně vznikla? Kůli dino naháněčce alá Jason Bourne?  Bohužel jen kůli penězům z naší nostalgie, opět, je to prostě silný tahák. Jinak všech 5 pokračování jen přežvykuje to samé sousto kvalitní jedničky. A to je trošku málo né? ()

Recenzon

VUAAAAAAAAA!!!!! TENTO FILM MI ZKAZIL MOJÍ OBLÍBENOU FILMOVOU SÉRII!!!!!! MÍSTO DINOBORCŮ SE TU ŘEŠÍ VÍCE PITOMÉ KOBYLKY!!!!!!!!! Ale pěkně natočené to bylo moc, moc. Dobrá scéna byla na tom náměstí nebo co. ALE ZBYTEK PROSTĚ NEEEEEEEE!!!!! NO TEDA TVL!!!! ()

hematop92

Může obsahovat Spoilery, ale klidně to čtěte a nechoďte prosím na to do kina!! Coline coline, ty jeden šuline! Co si to sakra provedl? Jakožto veliký expert na dinosaury a jejich fanda se mělo jednat opět o velký den pro mě a jako malý Jarda jsem se nemohl dočkat na předpremiéru tohoto filmového kolosu. To co jsem viděl je ovšem opravdu velmi špatný vtip a celý tým tvůrců bych nechal žalovat. Dvě a půl hodiny totálního balastu, který vůbec nefunguje, dinosauři nalítávají na plátno totálně bez emocí, první hodinu vůbec nemáte páru na co vlastně čumíte, jestli na Jamese Bonda, dokument od BBC a nebo na dobrodužný film o dospívající, genetický vytvořené mutantce. Celý příběh staví vlastně na tom, že to, že dinosauři volně pochodují po naší zemi se vůbec neřeší kurva, řeší se posrané přerostlé kobylky, které by tě mohli ošklivě hryznout a sežrat ti úrodu!!! Po hodině těchto sraček nastane první, asi zajímavá scéna na Maltě, která vlastně mi přišla totálně na velkého chuja. Pak se přesouváme do rezervace za Stevem Jobsem, který chce pomocí kobylek ovládnout celý svět. Do toho následuje dinosauří skeče, kdy nejdříve nastoupí jeden dinosaurus, pak druhý, pak v jeskyních třetí, pak na obloze čtvrtý a vy furt čekáte jestli něco přijde, co s Vámi trhne a zahřeje Vás na srdci, ale furt přichází velký hovno. Ve finále naší hrdinové utíkají, závěrečný fight trvá jako můj výkon v posteli a jde se domů. Na konci máme ponaučeníčko, že máme s dinosaury žít a nešikanovat je. Jako hřejivý bonus jedna z hlavních hrdinek zastupuje ubližované lidi tmavé plati a HOMO SEXUALIS SAPIENS. Nasrat! Konec!! ()

cguio

Excelentní blockbuster v nejčistší popcornové podobě. Nejlepší díl série po slušně jedničce a velice průměrné dvojce. Pomrkavávání po předchozích dílech je decentní, chemie mezi hlavními postavami funguje na výbornou. Mladá generace zastává akční segment, který je sice hodně over the top, ale akce je natočená dynamicky, je přehledně sestříhaná, lehce balancuje na PG-13 hranici. Stará generace hraje vtipný element, but in a good way. Usazuje děj do kontextu a působí jako rýpavý divák, hledající ve všem logiku, dělá si legraci z některých absurdit předchozích dílů a částečně potlačuje nutný patos. Miliarda jasná 😃😃😃. P.S. T-Rex saves the day, again. ()

petrsponar

Tak je to zamnou,a já musím říct že po Zániku říše jsem spokojenější. Jasně kdovíjaká pecka to není, první polovina filmu byla taková nemastná neslané, CGI mnohdy vypadalo nedodělaně  a bylo to no takové nijaké ALE  druhá polovina filmu jednoznačně parádní, atmosféra jako když jsme viděl poprvé první Jurský park, dále původní trio z jurského parku které to táhlo, jasně CGI bitka dinosaurů byla úsměvná,ale kde jinde na velkém plátně uvidíte dinosaury když je tu teď samý Marvel.. takže jo krásných 6/10 ()

PTomA

A já už si jen říkám, kdy bude konec sequelů, ve kterých se objevují postavy ze starších dílů jednotlivých frančíz. Film natáhly do šílený stopáže, Malta je vrcholem celého filmu a protipólem je posledních 45 minut, naprosto zbytečný fan service bez kterého bych se obešel. Ale jinak fajné. ()

RobinPM100

Mile mě to překvapilo, po všech těch hejt recenzích. Film drží pozornost, je fakt plnej všemožnejch potvor, včetně novejch druhů a na konci nechybí ani obligátní bitka mega potvor, tyranosaura a gigantosaura. Defakto se to drží svého klišé stylu, nicméně je to rozhodně o mnoho lepší, než Jurský park 2 a 3. Dr.Grant se i na stará kolena věnuje svým vykopávkám a na závěr získá vykopávku největší, značně povadlou Lauru Dern (což jsem mu moc nezáviděl). Stejně tak pan "moucha" nezklamal, zahlásí pár píčovin, z nichž největší byla, že mu jeho pes furt ojížděl nohu. Režisér udělal opět největší chybu   hollywoodu posledních let, přepálenou stopáž, kurva vraťme se k filmům 80. let a jejich 90 minutám. Ke konci, na základně genom šlechtící firmy, šlo filmu useknout až 20 min a bylo  by to ještě lepší. 7.5/10, rozhodně to neni takovej průser, jako někteří tvrdí. Jo a akce je solidně natočená, na styl Bondů s Craigem. ()

Skrivan

Místo Jurský svět: Nadvláda se to mělo jmenovat Jurský svět: Náhoda. Asi takovou logiku tady totiž má scénář. Věci se dějí prostě proto, že se dějí. Hlavní záporák je zlý, protože je to zlý záporák. Hlavní postavy několikrát náhodou natrefí na toho, koho zrovna potřebují potkat. A tak dále a tak dále... Mysleli jste si, že po tom, co na konci minulého dílu utekli dinosauři do volné přírody, budeme řešit problém, jak se ekosystém a civilisté vypořádají s dinosaury? OMYL! Hlavní jsou tady totiž KOBYLKY. Ano, KOBYLKY! Proč, když můžeme řešit DINOSAURY?! Nefunguje tady doslova nic. Dobře, jedno se musí nechat, a to je působivá vizuální stránka. Ale když tomu chybí příběh, tak tím si mě autoři zkrátka nezískají. Dialogy jsou příšerné, postavy se chovají idiotsky (jak já se po dlouhé době těšil na Ellie Sattlerovou a jak jsem byl zklamán!). A to ani nemluvím o tom, že laser zřejmě smrdí (aneb speciálně vycvičení dinosauři zaútočí na toho, na koho se posvítí laserem, protože jdou po pachu), nebo o logice "evakuovat" dinosaury v rámci rezervace na jedno místo, kde se můžou všichni navzájem vesele pozabíjet. Jinak je tady spousta odkazů na první díl, ať už jde právě o návrat starých (doslova) postav, rekvizity, dinosauří druhy, nebo o hudební motivy, což by za jiných okolností mohlo působit dojemně a nostalgicky. Tady to ale s každým dalším takovýmhle pomrknutím vzbuzuje pořád jen větší a větší pocit trapnosti a člověku nezbývá než se ptát, jak je možné, že jsme se od prvního Jurského parku, který je i po těch letech tak strhující, mohli dostat až sem... ()

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2023

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

29.12.2022

Po pouhých dvou týdnech v kinech se snímku Avatar: The Way of Water podařilo světově překročit miliardové tržby, díky čemuž si tento sci-fi spektákl zároveň může připsat jedno prvenství letošního… (viac)