Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

BoPo

Zabijáci rozkvetlého měsíce nie sú žiadna jednohubka. Na tento špalek si naozaj potrebujete naplánovať čas. Scorsese sa nám rozhodol prerozprávať svoju "Čínskú čtvrť". Rozsiahle územie plné postáv. Všetkých ovplyvňuje, poháňa a ničí tá istá vec. Ernest, Mollie a William Hale nás zoberú na výlet do histórie plnej morálnych pokleskov, klamstiev, ale zároveň do toho dokážu vmáčkňúť veľmi hmatateľné emócie. Najviac mňa bavila Lily Gladstone a všadeprítomná dobová autentickosť. Bohužiaľ príbeh samotný je vlastne bez nejakej výraznej nadstavby, ktorá by ospravedlnila tých 206 minút. Škoda, pretože DiCaprio ma takto herecky bavil naposledy v Djangovi. ()

corpsy

Scorsese spadá tam, kde jeho brat v triku ( Steven Spielberg ). Chcú točiť o stošesť ( a na staré kolená ), ale máločo im vypadne z rúk, ako kedysi. Maťo má tie svoje gangsterky už za zenitom, Števo tobôž. Kde nájsť novú cestu? Pôjde to trojajpol hodinovými cestami dušami anricharakterov? Alebo natočiť čistokrvnú gangsterku, či mládežnícke dobrodružstvo? Páni by mali vedieť. Diváci to totižto už vedia dávno. ()

Padme_Anakin

Ve všech ohledech zajímavá a působivá záležitost, strhující příběh, velkolepá výprava, hezky natočené, skvělí herci, zejména se mi líbila Lily Gladstone.. Mám však ke snímku dvě připomínky - jednostranný úhel pohledu (není každý běloch grázl, není každý Osedž klaďas) a přepálená délka.. Pochvalu zaslouží i hudební podmaz.. ()

monsieurR

Téma je to určitě zajímavé a je dobře, že ho otevřel tak slavný ansámbl, nicméně zpracování je úmorně dlouhé a informací přináší poskvornu. ()

maddy

Skvelý film, ale len pre trpezlivého diváka. Nielen kvôli svojej tri a pol hodinovej stopáži, ale hlavne kvôli Scorseseho réžii, ktorá sa nikam neponáhľa, vychutná si každý detail, a aj keď by sa mohla zdať v určitých momentoch až príliš rozťahaná, tak postupne sa dostáva pod kožu, aby v závere mohla zužitkovať osud každej postavy a každú jednu interakciu medzi nimi. Dejovo, scenáristicky neskutočne komplexný film, ktorý sa natočí raz za dekádu a pri ktorom ani nemá zmysel rozoberať jeho technickú formu. Pretože tam to je samozrejme skvelo obsadené, zahrané, nasnímané, zrežírované. Je to predsa Scorsese. Jeho podobne ladený a robustný The Irishman má síce štyri roky dozadu minul, tu si ma opäť získal. Killers of the Flower Moon síce nie je ľahké na jeden krát usledovať, ale som rád, že v dnešnej uponáhľanej dobe vzniklo niečo takto sústredené, neupaľujúce vpred. Čistá poctivá filmárčina, za ktorú by sme mali byť všetci vďační. CELKOVO: 8/10 ()

Davered

Silné po všech stránkách, přesto si neodpustím jednu zdánlivě malou, ale vcelku zásadní výhradu - charakterizaci Ernesta (DiCaprio). Jeho haprování mezi tak rozdílnými polohami (a) naivní blbeček, který nekriticky plní rozkazy, b) muž, který nade vše miluje svou ženu, c) zlosyn) prostě není věrohodné ani smysluplné. Tomu ostatně odpovídá i to, že minimálně v jednom klíčovém bodu se scenáristi odchýlili od skutečných událostí soudního procesu. ()

Tony.cs

Herecky úžasné, precizně natočené. Ale chybí tomu nějaký větší drive. Mimochodem, jen důkaz toho, že (nejen) americká justice stála za hovno už dávno. ()

Vidly10

Killers of the Flower Moon je rozhodně nejdelším filmem, který jsem v kině viděl po trilogii Pána Prstenů. Nebudeme si nic nalhávat, je to dlouhé, zvláště pro někoho, kdo nerad sedí déle než dvě hodiny na jednom místě. Ale nutno říct, že tempo filmu je rozvržené dobře a ty čtyři hodiny byly ve výsledku snesitelnější, než jsem čekal. A teď jdeme pryč od toho, o čem se hádá každý, kdo tento film viděl. Film je naprosto skvělou ukázkou, že i v takto pokročilém věku je Martin Scorcese jeden z nejlepších, nejživějších a nejkreativnějších režisérů, kteří po této planetě, kdy chodili. Leonardo DiCaprio je výborný herec, který svůj um rád dokazuje… a občas i v tomto případě přehání. Je to přesně ten výkon, u kterého si člověk řekne: „Snaží se až moc.“. Ovšem jeho kolegové… no pánové a dámy… Robert de Niro je prostě bůh, a ačkoliv jsem s ním moc filmů neviděl, stále mi to dokazuje. Překvapením roku je pro mě pak Lily Gladstone, která je vedle Emmily Blunt pro mne nejlepším ženským hereckým výkonem v roce 2023. Jenomže i sebekvalitnější herci potřebují kvalitní scénář. A bohužel u tohoto filmu je… ne dělám si srandu, je to naprostý banger, který vám ukazuje další z možných pohledů, jak kapitalismus a touha po penězích a moci, ničí naši kulturu. Ukazuje, jakých činů jsou lidé schopni, aby měli alespoň nějakou šanci, že ke svým milionům dostanou další. Ukazuje, že rasismus není pouhé prostoduché „bílí nemají rádi černé“, ale že to egoistické nadřazování se, se projevovalo i jinde. Čtyři hodiny? Dlouhá doba… stihnete dva fotbaly, jeden baseball nebo několik epizod seriálu. Ale já vám s klidem můžu říct, že se to vyplatí vidět. ()

Remedy

Nekompromisní retro Scorseseho střihu, tj. krvavě epická podívaná o zavrženíhodných existencích, která je multižánrová, silně nadčasová a ze všeho nejvíc připomíná robustní dobovou kroniku. Občas není úplně příjemné v té kronice listovat a někdy je to opravdu „těžké čtení“, nicméně takhle silné autorské dílo působí v soudobé kinodistribuci jako skutečné zjevení. Je to v podstatě antiteze k ohromně zábavným a divácky úspěšným gangsterkám Goodfellas a Casino, v kontextu celé Scorseseho filmografie to ale vlastně dává perfektní smysl. There might be some insurrection for a while. But then people forget that. They don´t remember and they don´t care. It will be another ordinary everyday tragedy. [90%] ()

Steven47

Martin Scorsese si pro svůj nejnovější film vybral téma, které je pro americkou společnost dost důležité, a pro ostatní diváky přinejmenším zajímavé. Stopáž takřka tří a půl hodin ukazuje, jak velkou měl režisér potřebu předat publiku co nejvíce informací. A v tom vidím asi největší problém Zabijáků rozkvetlého měsíce, jelikož v téhle podobě je snímek dost obtížně stravitelný. První hodina mi přišla výborná – seznámení s hlavními aktéry, nastínění situace a náznaky vztahů i politikaření. Jenže film od té doby prakticky nemění tón a po nějaké době se nevyhnutelně stane trochu úmorným. Samotný děj a vraždy indiánů z kmene Osedžů nejsou v základu kdovíjak komplikované, ale prostor dostává velké množství postav a režisér se snaží spíš zaznamenat celkový obraz daného případu, namísto toho, aby se detailněji soustředil na několik silnějších jednotlivostí, postav a motivů. V té změti jsem se bohužel místy trochu ztrácel, a finále na mě proto nedolehlo až tak silně. Musím pochválit skvělé vystihnutí atmosféry, které pomáhají i špičkové herecké výkony doplněné o výborné přízvuky (DiCaprio vládne). A hudba je taktéž výtečná. Celkově jsem si to v mnoha ohledech užil, dost se toho dozvěděl a snímek rozhodně má smysl vidět. Scorsese byl ale možná až příliš ambiciózní. 7/10. Více zde ()

major.warren

RECENZE: Pomník zabitých Osedžů je Scorseseho mistrovskou závětí - Českokrumlovský deník Na začátek si dovolím malou osobní vsuvku v podobě omluvy. O posledním filmu z dílny Martina Scorseseho jsem vedl pochybnosti ještě předtím, než jsem jej zhlédl. Má nedůvěra se přitom opírala o kritiku režisérových dvou předchozích titulů; těžkopádného Mlčení a snad až příliš rozmáchlého Irčana. Jak hloupé, kaji se zpětně. Zvláště když pomyslím na vrcholnou filmařinu, jíž jeho novinka Zabijáci rozkvetlého měsíce oplývá. Na to jsme však u ikony světové kinematografie zvyklí. Co tedy dvousetminutový opus s Leonardem DiCapriem a Robertem De Nirem povznáší nad rámec jakékoli solidní podívané? Předně je to Scorseseho neutichající nadšení věčného dítěte, jímž i po osmdesátce stále překypuje, jak napoví již úvodní obraz indiánů poletujících ve víru tryskající ropy. Se zjevením božského nápadu je záhy jasno: THIS IS CINEMA! A není to jen způsob vyprávění, nýbrž i vědomí osobního nasazení, s jakým Scorsese k látce přistoupil, co zde rozhoduje. Jako by si ostřílený bard na sklonku kariéry řekl, že je načase naplnit poslání filmaře a přinést šokující zprávu o stavu světa. Nutno uznat, že jde o poslání hodné obdivu. Scorsese totiž vytvořil živý pomník vražděným Osedžům, na něž společnost dávno zapomněla. Navzdory úmorné délce ho natočil bez vleklých frází a patosu. Naopak nadhledem i černočerným humorem se Zabijáci rozkvetlého měsíce mohou vřele pyšnit. Navíc vedle sebe stojí dvě skutečné hvězdy stříbrného plátna, DiCaprio (Letec, Vlk z Wall Street) a De Niro (Taxikář, Zuřící býk), což je kombinace snů. DiCapriův (anti)hrdina je ukázkovým primitivem. Rádoby tragikomická figurka na poli zločinu jen díky svému představiteli nesklouzla k sebeparodii. Zato De Nirův všem přející „strýček“ skrývá za maskou dobráka nevyřčenou hrůzu. S respektem vůči oběma neselhávajícím miláčkům publika je třeba předeslat, že jsou tentokrát herecky mírně zastíněni objevem roku – úchvatnou Lily Gladstone, jejíž charisma se potkává s přirozeným tajemstvím tváře. První část je více ustavující a dosti se táhne. Skrze DiCapriovu postavu vplouváme do světa zbohatlých indiánů a vedle nich nestydatě závidějících bělochů, kteří si krvelačně mnou ruce nad vidinou dědictví. Podezřelá úmrtí původních obyvatel zatím málokdo bere v potaz, ale v druhé půli se film láme a žánrově se mění v nelítostné drama střižené detektivním pátráním i soudní přehlídkou. Rekapitulaci reálného případu pak zastoupí půvabné stand-up okénko, jemuž nasadí korunu samotný režisér. A přestože spravedlnost v tomto případě učinila zločinu zadost, se shrnujícím závěrem vyvstává otázka, jak moc se umíme s odstupem času vyrovnat s tíživým odkazem vlastní historie. Těžko uvěřit, že by snímek měl býti závěrečným loučením Martina Scorseseho. Pár projektů z rukávu i přes přibývající věk ještě určitě vytáhne. Bylo-li však jeho cílem stvořit mistrovskou závěť americkému lidu, pak jsou jí právě Zabijáci rozkvetlého měsíce. ()

PogoJoe

Není to poprvé, co mám po shlédnutí filmu Martina Scorsese pocit, že by šel daný příběh natočit lépe, nebo spíše řečeno zajímavěji. Po technické stránce nemám co vytknout - výprava a vůbec vizuální stránka je perfektní. Stejně tak herecké obsazení - Robert de Niro je tady slizoun, jakého už jsem dlouho nikde neviděl, DiCaprio je suprově rozpolcený a nejednoznačný a Lily Gladstone je, alespoň pro mě, neokoukaná a velice zajímavá. Jedním z největších negativ tohoto filmu je jeho délka - nejen já mám pocit, že by to všechno šlo minimálně o půl hodiny zkrátit. Proč nevytvořit i sestříhanou kratší verzi? Film po dlouhé minuty postrádá větší tempo, gradaci, napětí. Často zavládá pocit, že "tohle tady vůbec nemuselo být". Po takové minutové náloži člověk pociťuje únavu a snahu některých kin do filmu vložit přestávku shledávám velice rozumnou. Námět je pro člověka, který tuhle část historie nezná, velice zajímavý. A vše je tak hezky a věrně natočeno, tohle pan S. opravdu rutinně zvládá, stejně jako množství zajímavých nápadů - asi za nejlepší považuji pojetí závěrečného "co bylo poté s hlavními postavami, co přežily" - což bývá většinou odbyto textem. Škoda - potenciál tu byl větší, takhle už to nikdy více vidět nechci. ()

dr.Orlok

Není to western, ani gangsterka, ale spíše jakási zvrácená Jane Austen v bluesovém tempu. Co znamenala Nit z přízraků pro vaření s houbami, tak tohle udělá domácí aplikaci inzulinu. Nejjasněji tu září Mollie jako postava z Bressonových filmů a to svou pouhou přítomností (podobně jako třeba Ruth Negga v Loving). ()

Colby Sawyer

Killers of the Flower Moon patří do kategorie “filmů, co se musí vidět v kině”, nespadají však do podkategorie “taková pecka, že se to musí vidět hned”, ani “jedině v kině to bude aspoň trochu dobrý”. Nene, Zabijáci jsou povedeným filmem, který by byl doma neukoukatelný. Tři a půl hodiny ve společnosti fakt nepříjemných lidí je celkem síla a pocitově film sledujete půl dne. Hlavní výtkou je tedy Scorseseho sázka na “nediváckost”, za mě je to škoda. Je fajn vidět nekompromisní režisérskou vizi, ale stejně tak bych ocenil, kdyby Marty chtěl, aby si jeho film lidé užili a ne u něj tak trošku trpěli. ()

FilmFan24

Scorseseho mistrovský opus je díky své stopáži k divákovi nevstřícný, ale na druhou stranu vidět jak si herecky užívá de Niro svého dalšího padoucha na což by klidně mohl mít ochrannou známku a DiCapriova oddaného naivního přizdisráče, kterého ztvárnil širokou škálou svého hereckého projevu a krade si pro sebe každý okamžik kdy se objeví. A že mě svými svěšenými koutky, předkusem a mumláním místy připomínal jiného hereckého velikána a to Marlona Branda v roli kmotra. No a fantastické herecké duo doplňuje výtečná Lily Gladstone, která hraje jako o život. Však jí také o život šlo. Vynikající filmové drama založené na skutečných událostech jaké se dnes už moc netočí. Bravo Marty! ()

salalala

Martin Scorsese nepotřebuje nikomu nic dokazovat, a když dostal zcela volnou ruku, natočil něco, co už v dnešním světě nemá obdoby a je to na ústupu - opravdu epický a nádherně odvyprávěný příběh, které byly na vrcholu někdy v dobách šedesátých, sedmdesátých let. Divákovi nejde naproti, protože ho staví jednak před vskutku monstrózní stopáž a druhak dělá hlavní hrdiny z postav, které jsou morálně odpudivé a není jednoduché je celou dobu sledovat. On si je toho ale dobře vědom, proto vystavil precizní dobovou atmosféru, opřel se o dokonalou výpravu a šikovně spojil částečně mafiánský film, částečně western a částečně drama do jednoho celku, který je ovšem vyvážený. Tempo je záměrně pomalé a i ten divák, který se o film jako takový (z teoretického hlediska) vůbec nezajímá, dokáže přesně ukázat na místa, která měla být vystřižena, aby stopáž byla "snesitelnější". V tomto případě ale nemá smysl to tvůrci jakkoli vyčítat, protože on sám to dobře ví, jenže si nemohl pomoci a ona rozmáchlost je zcela záměrná. Navíc se konečně dočkal momentu, kdy mohl nechat kooperovat své dva klíčové herce, kteří se mu odvděčili precizními výkony. Leonardo DiCaprio i Robert De Niro tu ztvárňují rozhodně nejodpudivější charaktery kariéry, oba jsou ovšem výborní, a i když první jmenovaný je možná až moc akurátní a jeho zarputile svěšené koutky jsou někdy až moc, nelze k nim mít jakékoli výhrady. Oba také umetli cestičku Lily Gladstone, která si svůj prostor dovedně ukradla, a i když toho moc nenamluví, dokáže vše uhrát gesty, pohybem a pohledy. A hlavně díky ní patří scéna, kdy se svého manžela ptá, co bylo v injekcích, které jí píchal, k těm vůbec nejsilnějším, které minimálně letos vznikly. Ostatní už se tu víceméně mihnou, ačkoli třeba takový Brendan Fraser je v krátké kreaci nezapomenutelný. Je pravda, že oproti vrcholným Scorseseho dílům toto nechytne za srdce, protože je natočeno s větším odstupem a malinko chladně a jeho brutální stopáž prakticky brání opakovanému vidění, neznamená to ale, že za něj tvůrce nezaslouží absolutorium, protože něco podobného je v roce 2023 zcela raritní a vidět to na velkém plátně je ještě raritnější. Killers of the Flower Moon je tak ve výsledku víc než čímkoli jiným snímkem, který legendární režisér natočil pro sebe a svoje fanoušky a splnil tak dluh, který nejspíš vůči komunitě Osedžů měl. A o to mu evidentně šlo především. 80 % ()

Trevor

Nekonečný príbeh 4 na ktorý ma lanáril spolužiak zo základnej školy som nakoniec v kine nedal, tá stopáž bola totiž brutálna a v pohode by sa tento odkaz dal skrátiť na 2 hodiny, určite aj menej. Napriek tomu film možno hodnotiť pozitívne, svojim spôsobom to pripomína Horiace Mississippi, aj keď iba okrajovo, spomenú sa základné veci dnešnej doby, hemží sa to tu zlými bielymi mužmi a tak to, bohužiaľ, v dnešnej dobe musí byť. DiCaprio aj De Niro to stále v sebe majú takže za mňa spokojnosť, avšak určite to nebude najlepší film natočený tento rok. ()

kajas

Na nového Scorseseho si musíte kromě dobrého rozpoložení připravit taky dost času (jak jinak) - 206 minut čistého času v případě návštěvy kina znamenají čtyři hodiny v sedačce. A stojí to vůbec za to? Jasně, že stojí. Film totiž vypráví o méně známé kapitole (alespoň pro nás Evropany) americké historie. Aby toho nebylo málo, Marty povolal do zbraně svoje oblíbence Lea a Roberta. A garantuji vám, že jejich postavy nebudete mít vůbec v lásce. Komu naopak budete fandit, je méně známá (zatím) indiánská herečka Lily Gladstone. Jakkoli mám oba pány ráda, výkon Lily je pro mě asi tím největším pozitivem. Skvěle totiž vystihla proměnu inteligentní a obezřetné mladé ženy, která se kvůli zamilovanosti do pohledného a zábavného muže stává naivní a zranitelnou loutkou v rukou slabošského manžela. A obloukem se znovu vracím k délce filmu. Ano, na plátně se pořád něco děje, Scorsese ale nikam nespěchá, jak je jeho zvykem, a v poslední hodině už je tempo vyprávění opravdu úporné. Zároveň jsem nebyla spokojená s formou závěrečného epilogu, ve kterém vystoupí i samotný velký režisér a který na mě působil už moc vykonstruovaně a chtěně. Přesto budu Zabijákům fandit minimálně v hereckých kategoriích filmových ocenění. Jednoduchá podívaná to ale není. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD