Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Majkak

Nejvíc ze všeho mně to připadá počin ve smyslu: hele Matrix se líbil, zkusíme to oživit a navázat. A pak tápání, kterým směrem se vydat s průběžným přehazováním výhybek. Takže první část, pak se režisérka podrbe na nose, a zkusí jinou variantu, pak zase ještě trochu jinak. Přitom začátek mě bavil nejvíc, zdálo se, že přichází s novou myšlenkou. Zdání klame. Nová myšlenka nepřišla. Úkrok stranou, připomínka sekvencí z původních Matrixů, které ale k ničemu podstatnému nevedou. Nenápadité akce, romantická rovina nestačí na všechno. A na závěr velký objev, že lidé netouží po svobodě, ale chtějí jistotu. ()

xavierr13

Celkom priamočiary príjemný film. Na rozdiel od Matrixu človek nevedel, čo sa deje, tento nenechal nikoho na pochybách, kto a čo sa deje. Je úžasné, že po toľkých rokoch si človek ľahko vybaví spomienky na to, čo sa vtedy stalo, a úhľadne spojí všetky voľné konce. Resurrections je film 4 v poradí ale, je tu miesto pre viac! ()

helloween93

Laciný cashgrab s unaveným Johnem Wickem, který se vysmívá všem ostatním hollywoodským sequelům a rebootům, přitom je horší než většina z nich. A to Matrix kdysi bývala mocná značka, která bohužel dnes už nikoho nezajímá, proto byl tenhle film již předem odsouzen k neúspěchu. Bohužel realita ukázala, že film selhal naprosto ve všech věcech, od stylu vyprávění, přes příběh, akci až po motivace postav a vztahy mezi nimi. 2* ()

lasonic

Presne 16 minút trval môj divácky záujem o tento film...potom...musel som to vypnúť. Nechcel som viac, z úcty k predošlým dielom, pozerať na toto trápenie. Neviem, čo by som ešte k tomu napísal, asi všetko už bolo zodpovedané v negatívnych recenziách. Samozrejme nechcem a nemôžem tento film ohodnotiť, keďže som ho celý nevidel. Ale z môjho pohľadu, tých 16 minút, čo som videl, to bola paródia na Matrix. Veľmi smutné konštatovanie, hlavne preto, že toto s Matrixom „dokázala“ spraviť jedna z dvoch režisérok, ktoré stáli za vznikom prvého, špičkového, a ďalších dvoch, síce kvalitatívne slabších, ale dôstojných pokračovaní Matrixu. ()

Axident

Když se čtvrtý díl druhdy legendární série jmenuje Resurrection, nemůže to věstit nic dobrého, navíc po osmnácti letech pauzy. Očekával jsem tedy raději to nejhorší a ač místy nebylo možno rozlišit, zda jde o útrpnou vyprázdněnost či příslib čehosi, asi do dvou třetin to nebyl průšvih v očekávané gigantnosti. Už jsem si pomalu formuloval relativně pochvalné věty, ovšem závěrečná třetina pozbyla i tu trochu virtuálního masa a kosti zůstaly odhalené tak, že nešlo zhrzeně se neošklíbnout nad ochotnickým finále. Překvapení se přeci jen nekonalo a Resurrection si zaslouží palce dolů, ač o píď není možná tak pitomé, jak čekáte. Ale Keanu chytil druhý dech, tak za pokus to stálo. Nebo ne. ()

montongery

Chápu, že to není marvelovka nebo jiné typické pokračování, jak jsem zvyklí z ostatních úspěšných sérií, kdy se vždy servíruje pouze to, co divák chce a co od série či režiséra většina očekává a akcí a efekty se snaží překonat předchozí filmy. Ale přece když nějaký film vybočí z těchto zajetých kolejnic a naservíruje divákovi úplně něco jiného než očekává, tak to neznamená, že je špatný. Za mě je tenhle snímek fascinující, komplexní a hlavně neskutečně originální. Kdy za prvé vydařile rozvíjí svět space opery Matrixu (i když je zde příběh celkem přímočarý a záměrně na první pohled mdlý) a za druhé naprosto bravurně reflektuje sám sebe a předchozí trilogii a zároveň kritizuje zajeté postupy současného mainstreamového a sterilního hollywoodského filmového průmyslu. To vše v tomto snímku do sebe zapadá jak kolečka sentinelů. Takže za mě obrovský respekt, že nevznikl jeden z dalších mnoha napodobenin, guilty pleasure spin offů či trapně sentimentálnícn pokusů o fanservis, ale po dlouhé době tu máme něco krásně zvláštního, originálního a svěžího. Nakonec tak jak byl originální a zvláštní i první Matrix, nyní to je pouze v jiných ohledech :). ()

DEADMANincCZ

V jistým smyslu mi ten nápad přišel docela svěží. Co mi ale svěží nepřišlo, byla špatná akce, kterou Matrix vždy exceloval a stopáž bych taky možná sundal o 20 minut. Některý věci bych rád viděl jinak a některý se mi tam úplně nehodily, ale za mě osobně nehodnotím Resurrections jako propadák. Na absolutní výhru nebo alespoň výhru tomu ale chybělo vcelku dost, už jen v porovnání s milníkem v podobě jedničky, na kterou - ruku na srdce - nedosáhly už ani první dva sequely. 3* ()

Epero

Otras a nuda. Film je nezaujímavý, lacný pokus o vytrieskanie ďalších peňazí z obľúbenej značky a navyše aj nudný. Deň po, si už človek ani poriadne nespomenie čo tam bolo. Pretože v podstate sa tam nedeje nič a potom sa kopíruje prvý diel.               Počul som, aký je film „meta“, uvedomelý si sám seba a uťahujúci si z trápnych pokračovaní. Sú filmy, ktoré celé vypovedajú o niečom, ako napr. kritika komerčnosti (Vlk z Wall Street, či Oni žijú). Toto nie je ten prípad. Je tu jedna scéna, ktorá by mohla byť zasadená do akéhokoľvek filmu a hovoriť o akomkoľvek produkte. Je to len márny pokus odviezť pozornosť od toho, že presne to robí aj tento film, lebo hneď po scéne kritizujúcej plytkosť pokračovaní sa sám film stane plytkým pokračovaním. Vďaka tejto scéne a pár ďalším meta dialógom sa vytráca napätie a nič čo by malo byť akože dramatickým momentom dramaticky nevyznie.              Druhé dva diely trilógie mali klesajúcu kvalitu, ale stále sú dobré a všetky mali nejaké pamätné scény, či už postavy, akčné sekvencie, alebo bojovú choreografiu. Tu nič také nie je. Keanu aj Trinity majú svoj vek a okrem pár pomalých úderov všetko odfláknu využívaním Jedijskej sily. Proste boje sú hromadné a neprehľadné a keď ide do tuhého, všetkých Neo odhodí tlakovou silou. Trápna naháňačka tmavým mestom pred hordou zombíkov, pár tuctových prestreliek ako z céčkového akčného filmu. A všetko vždy prejde bez nejakého ohrozenia, takže človek vôbec nemá pocit, že je niečo v stávke, lebo celým filmom to až na pár škrabancov zvládnu všetci bez problémov. Vôbec nič tu nevyčnieva. Aby som bol fér, scéna kde sa Neo snaží hýbať extrémne rýchlo, no nový program ktorý je jeho nepriateľom sa aj tak pohybuje mnohonásobne rýchlejšie je fajn, ale je to len rozhovor čo si ani nevyžaduje náročné efekty, len je to zaujímavé.              A ak teda nemáme žiadne pamätihodné scény, máme aspoň príbeh a postavy? Nie. Máme zľavnenú verziou Morfea a agenta Smitha, ktorých hrajú iní herci a sú vo filme len aby tam boli. Predstavia nám pár nových postáv, ale už po skončení filmu neviete ako sa volali. Nič o nich totiž nepovedia. Trápne vety ako „Vždy som chcela byť silná ako Trinity“, či „Stále som obdivoval vyvoleného“, alebo „Stretnutie s tebou mi zmenilo život“ nestoja za nič. A okrem toho že sú fanúšikovia Nea a že kočka má modré vlasy sa človek o nich nedozvie nič, takže splývajú s pozadím a komparzom.              ----------- Spoiler ----------- A čo sa týka príbehu je to úplná bieda. Prvú hodinu máme tú „meta“ časť, kedy sa tvárime že pôvodná trilógia sa nestala. A potom sa kopíruje prvá časť trilógie, Neo sa dozvedá čo je Matrix, stretáva zľavneného Morfea, vyberá si pilulku, preberá sa v nádrži, zachráni ho posádka lode, zoznámi sa s posádkou, učí sa bojovať v simulátore, spozná mesto (akurát to nie je Zion, ale Io), vodkyňa mesta (hoci pôvodne rebelantka Niobe) v neho neverí a nechce posádku pustiť zachrániť Trinity, no vzápätí si to rozmyslí a pošle ich na misiu (potom čo zistí, že ju 60 rokov klamali a nedali jej možnosť voľby, hoci to má byť o slobodnej voľbe. Ale stačí „prepáč“ a všetko je odpustené a zabudnuté). V podstate všetko čo sme už raz videli. Tak isto ako v Hviezdnych vojnách 7. Je rozdiel scéna, či citát, ktoré sú poctou predošlým dielom a je rozdiel surovo kopírovať všetko čo sa stalo. A potom idú zachrániť Trinity. Ako zistíme, tak Neo a Trinity sú podstatní pre fungovanie nového Matrixu (ukradli zápletku z Príšerky s.r.o., len ju obrátili a nie smiech dáva silnejšiu energiu, ale nenaplnené túžby) a tak logicky sú ich nádrže takmer nestrážené a tak bez problémov zachránili Nea a hneď potom aj telo Trinity, ani jeden robot nestrážil priamo nádrže, lebo film.              A akože napínavá a vyhrotená pasáž má byť záver, kde sa musí Trinity rozhodnúť dobrovoľne opustiť Matrix, aby ju mohli odpojiť. Žiadne citové výlevy, žiadne spomienky, žiadne hlboké dialógy, nič, proste to odmietne, ale keď je na ňu jej „falošný manžel“ trochu protivný, tak bum a už si pamätá kto je. Len tak. A o deti ktoré vychovával X rokov sa ani neobzrie. Nelogickosti nekončia len tu, ľudia sú pre stroje zdrojom energie, preto predtým využívali „agentov“, ktorý obsadili pár ľudí. Teraz proste pošlú všetkých ľudí ako zombíkov na hrdinov, dokonca začnú na nich ľudia skákať z okien ako kamikadze útočníci. Prosté plytvanie zdrojmi. A aj mesto Io je chránené holograficky maskovaným vstupom – lebo celý svet strojov nevie nájsť zdroj energie, alebo neprekukne skenovaním hologram. A tiež zistíme, že Vyvolený ako Chosen One nie je jeden, ale dvaja, teda Chosen Two, hoci to nikdy nebolo ani naznačené. Preto sú vraj najsilnejší Trinity a Neo spolu, hoci Neo robil super kúsky predtým aj bez nej, ale čo už, teraz nedokáže lietať pár krokov od nej, tak to vo vypätej situácii spraví ona za neho.              Dozvieme sa, že došlo k občianskej vojne strojov a niektoré stroje sa pridali k ľuďom zo Zionu. To by bol zaujímavejší príbeh ako toto bahno. Keby to bolo o tom, ako sa hľadajú Neo a Trinity, nebol by to síce Matrix, ale tragiromantický film s prvkami sci-fi a tiež by to bolo lepšie. Hocičo by bolo zaujímavejšie ako reštart v rámci pokračovania, nie ťažkopádne „vy dvaja ste výnimoční tak vás oživíme“ a vybudujeme regeneračné nádrže a Anomálium. Toto bolo umelo vykonštruované nič, len aby bolo pokračovanie. Ale tvorcovia spravia scénu „žmurk, žmurk, pokračovania sú hlúpe“ a tým je to vyriešené. Ani nič na zamyslenie film nepodá. Téma slobody a dobrovoľného podriadenia sa bola aj v predošlých dieloch, zvlášť keď ich jeden z posádky zradil, aby mohol byť zas pripojený do Matrixu. Takže tých pár myšlienok čo tu hodia do pľacu sú naozaj len klišé, aby sa nepovedalo.              O ničom začiatok, keďže Nea zachránia len preto, že sú fanúšikovia a nepotrebujú ho na nič ako predtým, kde čakali na príchod „Vyvoleného“. O ničom koniec, žiadny špecifický súboj, keď sa objaví vrtuľník, aby ich zostrelil odletia preč a keď im program na konci povie „choďte a pretvorte si Matrix ako chcete“, tak spravia presne to čo im povie. O ničom celý film.              Ak režisérka úmyselne spravila zlý film, aby sa pomstila WB zato, že si vynútili štvrté pokračovanie, tak takto len odpísala svoju kariéru, pretože si ju budú pamätať ak tú, čo doexkrementovala Matrix. A zároveň je to od nej pekný podraz, pretože nech sú jej osobné pocity voči WB akékoľvek, je nefér, že si jej zlosť odnesú fanúšikovia, ktorí ju vôbec preslávili a ktorí si užívali pôvodnú trilógiu. A ak to nebol úmysel, tak je to dokonalá ukážka nekompetentnosti a neschopnosti všetkých tvorcov a nepochopenie/ ignorovania zdrojového materiálu ako v prípade Disneyho Hviezdnych Vojen. () (menej) (viac)

CaptainCzech

Upřímně nakonec jsem výsledkem mile překvapen. Co se týká úvodu a střední části tak naprostá paráda. Záběry z minulosti z jiné perspektivy mě bavili, navíc psycho rozbor Nea je jiná liga. Bohužel skvělou myšlenku a slibný rozjezd zabíjí posledních cca 50 minut kde byl snímek k uzoufání nudný a místo aby gradoval se potápěl do sraček. Akce poté už bez nápadu a zakončení slabota. Škoda, jak kdyby snímek poté převzal někdo jiný. Prostor pro vedlejší postavy nulový, což je smůla, potenciál tam byl. Celkem ale za mě solidní pokračování, ale 5 prosím raději ne. Silné 3* bez debat. ()

BOURQUE

Dvadsať rokov je pre históriu len krátkym momentom, pre kinematografiu celá večnosť. Z hľadiska možného pokračovania kultového snímku (trilógii) Matrix „ešte viac“. Lana Wachowski (kvôli rôznym dôvodom) sa rozhodla oživiť už uzatvorený príbeh. Výsledok? Prekvapivo koherentný, avšak určite niečo iný, čo by divák čakal a čo viacerým skalným fanúšikom sa pravdepodobne nebude páčiť. V krátkosti o pozitívach. Pochvalu zaslúži scenár, ktorý na jednej strane šikovne využíva flashbacky (a odkazy) z minulých filmov, keď je potrebný, tak aj paroduje sám seba (napr. lietanie). Na druhej strane dáva (zakrivené) zrkadlo pred niektorým stereotypiám dnešnej spoločnosti, spôsobu života. Popritom dopĺňa a zároveň „mierne“ rozširuje pôvodný vesmír Matrixu. Predovšetkým je však pozornosť venovaná ku vzťahu Nea a Trinityho (už rozumiem, že prečo sa Keanu rozhodol vrátiť sa). Práve tento film to zachytáva najlepšie  a koncepčne je aj najviac jednotný. Je veľmi dobré vidieť „staré tváre“ (škoda, že L. Fishburne a H. Weaving sa tu fyzicky neobjavia), pretože nové postavy len čiastočne dokážu významovo ovplyvniť celý film (a aj príbeh). Negatíva filmu? Minimalistické akčné scény, kde jednotlivé prvky z minulosti už nepôsobia takou silou ako kedysi. Na druhej strane však nie je potrebné zabudnúť, že jednotlivé postavy už majú svoj vek. Zvláštne efekty sú „moderné“, ale v niektorých situáciách možno až príliš preferované pred „analógovým“ riešením. Chýba skutočne dobrá záporná postava – z tohto pohľadu Neil Patrick Harris nepôsobí presvedčivo, J. Groff ako „maldý agent Smith“ nemá tú charizmu ako H. Weaving. Príbeh je možno až zbytočne komplikovaný – avšak môže byť katalyzátorom pre opätovné videnie pôvodnej trilógii. Verdikt? „Matrix 4“ určite zanechá zmiešané pocity v neiktových skalných fanúšikov pôvodného príbehu. Na druhej strane je však potrebné povedať, že sa nesnaží žiť len z minulosti a má snahu celý svoj vybudovaný vesmír posunúť niekam inam, nehovoriac o tom, že emocionálne je možno najlepším dielom zo všetkých. Čo prinesie budúcnosť? To sa ešte uvidí... Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Lyžař

Vlastne nevim, jak na tohle zmrtvychvstani reagovat. hudba stale stejne dobra, postavy taky..vlastne ne. Postavy nam zestarly a jsou veci, ktere bych jim uz ani verit nechtel, pokud bych neznal predesle tri dily. Takze ok. No, celkove je skoro trictvrte filmu vypravna utahanina bez akce. Ale zase musim uznat, ze ono je to vsechno potreba kloudne popsat. Bohuzel musim rict, ze bud jsem vsechno ne uplne pochopil, nebo to takovou silu nema..taky jsem v jednu chvili cekal nachystani na petku a sestku, ale to uz se snad nestane. Nebo to Sestry W. (nebo i jen Lana) totalne pohrbi. A to by byla nejvetsi skoda!! ()

char_t

Čekal jsem retro, doufal jsem v návrat původní atmošky, bál jsem se průšvihu ve scénáři a znásilnění prvního dílu. A dostal jsem to všechno :) Ve třech hodně rozdílných třetinách. V první části se míchají vzpomínky na původní Matrix (většinou v podobě záběrů přímo z roku 1999, protože původní atmosféru se evidentně bez toho nepodařilo napodobit) se satirou na korporát. Zazní i věta "Warner Bros nás nutí udělat další Matrix trilogii, i když to přiběhově nedává smysl, jen kvůli penězům." Uf. Hodně bolí i Morpheus, posunutý do generace Z, jako smutná parodie na Fishburna. Druhý akt je konečně Matrix. Jakž takž rozumné příběhové zdůvodnění sequelu, akce, sci-fi jak má být. Jenže pak přijde závěr. Spojení "Deus ex machina", které se objevovalo celý film, nám tady Lana omlátila o hlavu s takovou kadencí, že už jsem se jen těšil na konec. A teď jen doufám, že to konec opravdu byl. Další sequel už prosím ne! 45 % ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách