Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

linger

Dohanam filmove resty a musim povedat, ze Psycho je vcelku prijemnym prekvapenim. Hoci kultovost sprchovej sceny som vobec nepobrala - desivejsi mi pripada akykolvek rozhovor medzi Normanom a jeho matkou, ktory sa vzdy odohrava mimo kamier. Pripadne zaverecna scena v pivnici alebo uplne posledna scena filmu. Anthony Perkins je na rolu ako stvoreny, pravdepodobne na jeho skodu - navzdy zostal Normanom Batesom, co dokazuje aj pocet nepodarenych sequelov. ()

brasek

Raz budem mať taký dom ako Norman Bates. Skvelé vykreslenie postáv (atmosféra je priamo tvorená postavami, ich správaním, mimikou, gestami...), mierne prekvapivé pre diváka ktorý nepozná a nevie o príbehu nič. ()

Sunwheel

Je mi jasné, akú revolúciu spravilo toto dielo na filmovom poli. No z pohľadu človeka, čo to videl dnes sa neubránim istému sklamaniu. Boli tam momenty, kedy som zbystrel a cítil filmové umenie, či isté napätie. Čo mi ale pokazilo výsledný hororový dojem (celkovo som tak film nevnímal), bol určite zbytočný a dlhý vysvetľujúci záver. ()

pold odpad!

Horor? Thriller? To jako vážně? Tohle by uspalo snad i člověka na perníku. I když pomineme anti-výkony protagonistů (o hercích nebo dokonce režii se mluvit nedá), je to celé tak utahané, že ani ona slavná scéna již ze zcela otupělého diváka nevymáčkne nic než otrávené "hmmmmmmmm". Jediné, co je na filmu zábavné, je kouzlo nechtěného - dialogy jak od Eda Wooda. Bohužel ani toho není dost na to, aby se tahle zpatlanina dala brát alespoň jako guilty pleasure. 5% ()

AlDelon

Výýbornej film, mě se na tom mimo jiné líbí jak jindy monotóně a donekonečna podkreslující hudba je zde už přirozená. A film má víte svůj punc, nejen starých amerik. ()

Syndrom

Nadmíru překvapivý konec prvního dějství. Jak revoluční rozdíl v sugestivním snímání a hercích oproti teatrálnímu Vertigu. Na svojí dobu neuvěřitelné. ()

Novko

Psycho byl můj debut od Mistra Alfreda Hitchcocka a nezklamal. I když Kubrickovo Osvícení je můj nejoblíbenější horror, Psycho je velkým konkurent. Napjaté scény, strašidelná hudba a neznámo. To potřebuje každý horror (hlavně ty dnešní) a přesně to dělá Psycho mistrovským dílem. 9,5/10. ()

panki9922

Pri slávnej scéne z kúpelne som si vravel - to je celé? Takmer som stratil záujem film dopozerať, ale "niečo" mi na tom všetkom nehralo. Dobre som urobil, v záverečnej polhodine pravidelne naskakovali creepy zimomriavky a človek musí oceniť, že po 60-tich rokoch síce film nie je na dnešné pomery tak strašidelný, ale je neskutočne prepracovaný, s výborným scenárom a diváka dokáže pohltiť. Atmosférou mi v záverečnej 40 minútovke pripomenul Shining. Navyše nefunguje iba v jednej rovine - ako príbeh - ale tých vrstiev je tam viac. ()

Fender

Velmi nadčasový film, s výborně užitou kamerou a temně budovanou atmosférou, která proplouvá mezi mystičnem a kriminálkou. Pro diváka té doby to muselo být něco neskutečného, z toho důvodu si myslím, že v dnešním divákovi to nevzbudí tak silné emoce, jelikož zde uvidí použité prvky hororu, které se objevují skoro ve všech jiných hororech, čímž je to pak předvídatelné. Jenže to zde narážíme na fakt toho, že tento film dal základ modernímu pojetí hororu, který je stále dokola používaný, čímž je tedy největší inspirací pro tento žánr. ()

Tunheber

Film, který definoval podobu moderního horroru, film, který dokáže postrašit i bez irelevantních CGI efektů. Dnes již klasika, a rozhodně je součástí mých top 20 filmů. ()

vitocassetta

Psycho bylo mé první seznámení s mistrem napětí Alfredem Hitchcockem. Už je to dávno, co jsem tento masterpiece viděl poprvé a už v tu dobu mi byl tento kultovní děj předem vyzrazen. Nezbývalo mně tedy nic jiného, než se na film kouknout se znalostí jeho hlavní pointy. Bylo to pro mě velké mínus a znovu se takhle ošidit o výborné zvraty nenechám. Přesto mi dávalo smysl začít u režisérova nejslavnějšího díla. Jelikož nás film úspěšně děsí už něco málo přes 60 let, nepochybně patří mezi nestárnoucí klasiku, která dodnes šokuje svými hrůzostrašnými scénami. Opravdu si nedokážu představit, jak tento film (ne)přijala společnost v 60. letech. Hitchcock totiž bojoval s dobovou cenzurou, která určovala, co se smí a nesmí ve filmu objevit. Proto měl tento provokativní snímek velmi malý rozpočet, ale přesto z něj Hitchcock vytěžil maximum a vytvořil vrcholné dílo hororového žánru. Z Psycha se stal velmi vlivný film, ze kterého čerpají horory dodnes. Velký podíl na tom má vynikající hudební doprovod, který je perfektně sladěný s děsivými scénami a navozuje tím napínavou atmosféru. Hudba, která dodává nervozitu a naskakuje z ní husí kůže, se nikdy neoposlouchá. Dále tu máme skvělé herecké obsazení. Anthony Perkins ztvárnil ve své životní roli jednoho z největších záporáků v historii kinematografie. Zvrácený vrah Norman Bates se jednoduše zafixoval do našich pamětí svými geniálně vymyšlenými vraždami. Příběh o nemocné mysli a duši dnes může působit banálně, ale pořád je to nejkvalitnější vyobrazení schizofrenického vraha. Navíc má film skvělé finále, které divákovi poskytuje veškeré vysvětlení, jak tato porucha osobnosti funguje. Zmíním i Batesův ikonický dům a jeho ponurou atmosféru, ve které se skrývá tajemství jeho minulosti. Ovšem Norman Bates není jediný záporák. Ve skutečnosti každá postava ve filmu dělá něco špatného či nemorálního. Hitchcock tímto pravděpodobně naráží na zvrácenou osobnost člověka. Psycho obsahuje průkopnické záběry a skvělou práci se světlem a stíny. Režisér dokázal vybudovat strach pouhými siluetami. Tyto prvky se společně kombinují v proslulé sprchové scéně, kde je také vidět krásná práce se střihem. Navíc jsem vděčný za návrat černobílého zpracování. Film má také pár pokračování a jeden remake, ale bohužel tyto snímky jsou už trapná Béčka, která vůbec neměla vzniknout. Celkově bych tento PSYCHOthriller shrnul jako inovaci filmového vyprávění a manipulace s divákem, který bude šokovat nejméně dalších 60 let. “We all go a little mad sometimes“ ()

SaxGuy

Geniální dílo. Psycho je vážně psycho kus umění. Skvělý minimalistický scénář plný šokujících scén a zvratů, podporovaný fantastickou hudbou Bernarda Herrmanna. Tohle je vážně úkaz pojmu psychothriller s neskutečnou atmosférou po celou dobu snímku, kdy je divák pouze donucen zadržovat dech, kvůli neustávajícímu, ba navíc rostoucímu napětí. Odhalení na konci skvělé a Norman Bates jedna z nejlepších thrillerhororových postav historie. ()

maraek

bohužel jsem psycho viděl až po tom, co jsem zhlédl celý bates motel, což mi asi trochu narušilo zážitek z tohohle brilantního uměleckého díla. musím ovšem souhlasit s některými zde v sekci recenzí, že je dílo vskutku mírně overrated. ()

F2003F

Úžasný pocit mať strach, fungujúci šesť a pol dekády po vzniku, aj zo siluety domu či len samotného sledovania. Každá minúta Psycha je vrcholným majstrovstvom búrajúcim predošlé šablóny a očakávania. Otcovské dielo žánru, v ktorom sú ďalšie len rastúci potomkovia šľapajúci na jeho základe. Obsadenie až husiu kožu navodzujúce, najmä Perkins svojou na prvý pohľad sálajúcou nevinnosťou a Leigh svojou vážnou nežnosťou. KLENOT, ktorého všetky ikonické scény sa dôstojne zapísali do zásadnej histórie filmu a predostreli inovatívny odraz tvorcovskej odviazanosti nevyhnutnej pre kvalitné remeslo. Hitchcock kráľ hororu. 10/10 ()

Gothic

U dálnice v prachu cesty stojí motel starý. Nad ním děsuplná silueta domu, jehož generace diváků se báli. Po schodech pomalu schází tajemná mužská postava. Norman Bates, strach v očích a divák strachy roztává. Víc miloval čepel neže nežli ženy, mysl uzavřená mezi čtyři stěny. Hlas matky ve své hlavě míval, o strašných věcech chlapec sníval. Alfred Hitchcock natočil symfonii strachu, s mistrnou kamerou a málem prachů. ()

PavHer

Chtěl bych být u toho, kdy tento film měl premiéru v Americe, informační embargo na něj bylo neskutečné a v té době tohle muselo být pro lidi opravdu PSYCHO! S odstupem času ale nic neztratilo na svém kouzlu, ba naopak několikrát za film jsem byl opravdu paf z toho, co se na obrazovce dělo, a konec mě dostal (přestože byl lehce předvídatelný). Takhle má vypadat horor, ne jak ty sra*ky, co se točí dnes. 100% ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)