Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

wick

Jak je tento Hitchcockův majstrštyk nepřekonatelný lze usoudit nejen při srovnání s novou verzí, ale také mnoha rádoby "mistrovskými" thrillery z pozdější doby ()

Glob

Výborný drama. Strašně moc se mi líbí Anthony Perkins. Hitchcock vytvořil svůj nejlepší horor. Moc jsem se nebál, jen trochu strachu bylo. To napětí bylo neuvěřitelný a k tomu ta hudba. Nápad , že je napůl on a napůl jeho matka , která zabíjí je super. Kamera byla udělána asi nejlépe za to bych pochválil nejvíce.Ty záběry.Moje hodnocení za originální dílo napětí je 5 hvězdiček. ()

mokrasek

Jednoduchá přímočarost rovná se genialita se smyslnou Janet Leigh jako třešničkou na skvělém dortu. Nemusí padat hlavy a jde to taky. Satirické parodie z některých scén Psycho (i jiných Hitch. filmů) byly zahrnuty v různých komediích např. ve filmu Závrať naruby. Sprchová scéna byla, ať již včleněna nebo vparodována, do různých filmů - Fantom ráje, Dressed to Kill, Zimmermanova filmu Fade to Black , v Panoptiku od Tobe Hoopera, Útok vraždících rajčat! (1991), Walzův Killer Condom (1997) , myslím, že i ve filmu Od soumraku do úsvitu 2: Texas Blood Money (1999) a v animovaném filmu od Danteho Looney Tunes: Zpět v akci (2003) s Fraserem v hlavní roli, ve kterém králíček Bugs lije s černobílým čokoládovým sirupem Hershey do odpadu. Žádný z výše uvedených filmů ale nesahá Psychu ani po kotníky. ()

Scaevola

Nedokáži posoudit, nakolik je tento příběh založen na skutečných faktech, ale pravdou zůstává, že děsivou atmosféru se podařilo nastolit dokonale. Jediným zklamáním pro mne byla úvodní polovina (až do "slavné" koupelnové scény), protože s postavou, která si do té doby hrála na hrdinku, jsem se nedokázal ztotožnit, natož aby si získala mé sympatie, tolik nutné pro ono zoufalé držení palců a tiché šeptání "tam nelez, holka!". Vyvrcholení však odměnilo všechna má očekávání a závěrečná scéna v domě (a posléze i na stanici) je k nezaplacení. ()

Mojo1968

Čo k tomu dodať? Pomaly sa nám skladá obraz ako s puzzle a na konci to všetko do seba zapadne. Šokovala ma Normanova schizofrénia, ktorá priniesla zaujímavé rozuzlenie. Veľmi ma zaujala časť, kde Marion jazdí autom po meste. Neviem si vysvetliť čím to je, ale tá cestná premávka vyzerá neskutočne presvedčivo. Ako keby to točili na reálnej ceste. A vlastne celý film, všetky scény, v obchode, s detektívom atď. na mňa pôsobia veľmi presvedčivo, dôverne a sú veľmi konvenčné. Týmto ma Psycho oslovilo. A naozaj do hĺbky ... . Ostatné parametre sú už dostatočne prechválené a ja už viac chváliť nemusím. 9/1O ()

LencaN

Takový překvapivý konec jsem opravdu nečekala. Napadalo mě několik jiných vysvětlení, ale tohle rozhodně ne. Je to příběh o zlodějce, která se dostane do motýlku u staré dálnice, který vlastní mladík společně se svou nerudnou matkou. Časem se dozvíme něco o jejich charakterech. Ze salonku toho sympatického tmavovlasého dlouhána mrazí, asi bych se tam nenajedla jako slečna Marion. Každopádně děj se ubíral dopředu pozvolna ale rázně, jako povedená kriminálka, kterou doplňovala dramatická thriller hudba. Hezky je zpracované takové to tahání diváka za nos. Hitchcock ukáže jen to, co nám chce odkrýt a vede nás scénářem přesně tam, kam on zamýšlí... do úžasu nad tím, jak je příběh vyřešený a jak by mě taková alternativa závěru ani ve snu nenapadla. Krásně si hrál s detaily záběrů, taková stará poctivá filmařská škola. PS: ještě že si nezatahuju ve sprše závěs! ()

Ostrovan211

Než abych si napětím okousal všechny nehty na ruce, tak sem se při sledování válel smíchy když mi došlo, kolik scén v Simpsonových na Psycho odkazovalo. Chápu že film má jisté kultovní postavení, ale mě moc nezaujal. 80% ()

robfi

nemohu jinak, proste herci hrajici s vytrestenyma ocima a prkenne jak by spolkli 10 kilo sadry me rusi natolik, ze se nedokazu ani soustredit na pribeh, nedokoukal jsem to. Jinak ovsem chapu prulomovost tohoto pocinu, atmosfera byla hutna. ()

kolly13

55 let starý film, který mě zpočátku snad i trochu nudil, ale pak nabíral na obrátkách, ukazoval mi filmařské kouzlo nasvícení, kamery a záběru, výběr postav (Perkins!), napětí v old-school verzi a výborně scény s policistou, ztvárnění recepčního a celý závěr (bez finální scény s vysvětlením, jenž je bez nápadu). Geniální pojetí nesofistikované zápletky. ()

sibskyn

Už jen při úvodních titulcích, které jsou doprovázeny dokonalou hudbou, mě běhá mráz po zádech. A pak scéna ve sprše. Věřím, že tahle vražda patří k jedné z nejlepších vražd v historii filmu. Poklad stříbrného plátna. Musíte vidět! ()

The_Misfit

Prevratný snímok dokonalého Alfreda Hitchcocka. Vo filme sa nachádza niekoľko úchvatných filmárskych scén, medzi ktoré sa nedá nespomenúť napríklad scéna v sprche. Dokonalú atmosféru a napätie filmu pridáva aj čiernobiely obraz a napínavá, hororová hudba. ()

silvusaak

Zimomriavky, napeti, strach - ma to vsechno, Hitchcock je proste mist remesla a o tom se neda diskutovat. V tomto pripade Hermann tomu nasadil druhou tresnicku na dortu a posypal cokoladou. ()

zsvmasar odpad!

Přesně tak, PSYCHO, je to film mého stáří a vypovídá o aktuální atmosféře v dnešních školách, kde sa vozí každé úterý "Ovoce do škol" ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)