Leto, rok 1975. Traja chlapci - Dave Boyle (Cameron Bowen), Jimmy Markum (Jason Kelly) a Sean Devine (Connor Paolo) - sa hrajú na ulici, keď zrazu Davea ktosi unesie a niekoľko dní sexuálne zneužíva. Dave sa s tým nevie vysporiadať ani ako dospelý (Tim Robbins) a svoje spomienky a strach prenáša na svojho syna Michaela (Cayden Boyd), ktorého stráži až s prehnanou dôslednosťou. Z Jimmyho je medzičasom otec troch detí (Sean Penn) a zo Seana sa stal detektív (Kevin Bacon). Keď jedného dňa náhle zomrie Jimmyho tínedžerská dcéra Sara (Jillian Wheeler), Sean začne pátranie, aby zistil, čo sa stalo. Zistí sa, že dievča malo priateľa, ktorého otec mal minulosť spätú s Jimmym. Podozrivým sa stáva práve mladý priateľ mŕtvej dcéry, no keď sa nájde zbraň u jeho otca, prípad sa zvrtne a naberie iný smer. V pozadí sa však zrazu ukazujú omnoho závažnejšie udalosti... (TV Markíza)

PROROK14

Prečo prečo prečo som si to nepozrel skôr. Clint Eastwood ukazuje, že VIE. Toto je jeden skvelý mrazivý film. Výkony Seana Penna a Tima Robbinsa snáď netreba ani komentovať. Išiel z nich strach. Začína to husto a končí to tak isto husto. Miestami som ani nedýchal. Veľmi odporučujem. 90% ()

maseer2

atmosférická krimi pecka plná skvělých hereckých výkonů (Penn je výborný, přesto bych neřekl, že přímo oscarový).. a závěr je silné kafe.. ()

Tommassi3

"Víš, že i to sebemenší rozhodnutí může naprosto změnit život ?? Hitlerova matka chtěla jít na potrat !! Na poslední chvíli si to rozmyslela.." ()

Beast

Pěkné detektivní drama - po dlouhé době neuvěřitelně špatných filmů Clint Eastwood mile překvapil. Kromě jedné vyloženě špatné scény v samém konci filmu, se jedná opravdu o pěkný a mrazivý film. ()

bouncer

Výborný film! Ačkoliv Clint Eastwood nepatří mezi mé oblíbené režiséry, tak jsem jeho rukopis ani nepozoroval a mohl si naplno užívat příběhu a geniálních herců. Sean Penn je excelentní. ()

Hwaelos

Definitivní podnět, abych si Eastwooda zařadil mezi oblíbené režiéry. Duo Penn - Robbins je perfektní a naprosto nevadí, že vrazi jsou jasní už od poloviny filmu. Detektivka je tenhle film totiž ze všeho nejmíň... ()

Johny_fork

Temná a drsná detektivka, poctivá sonda do psychologie postav, až do konce napínavé, mozaika, která do sebe postupně zapadá, možná trošku rozvleklé, přesto se mi atmosféra snímku vryla pod kůži. ()

Terva

Clint Eastwood dle všeho dokazuje, že coby režisér si nakonec zaslouží možná víc pozornosti, než jako drsný pistolník. Ocenění - Oscar '03 - hlavní herec (S. Penn), vedlejší herec (T. Robbins) ; nominace: vedlejší herečka (M. G. Harden), režie, film, adaptovaný film. Zlaté glóby - herec v dramatu (S. Penn), vedlejší herec (T. Robbins); nominace: režie, film (drama), scénář. BAFTA - nominace : hlavní herec (S. Penn), vedlejší herec (T. Robbins), vedlejší herečka (L. Linney), adaptovaný scénář. FF Cannes - Golden Coach, nominace na Zlatou palmu. César - zahraniční film (USA). Central Ohio Film Critics Association - herec (S. Penn), vedlejší herec (T. Robbins), vedlejší herečka (M. G. Harden). Broadcast Film Critics Association Awards - hlavní herec (S. Penn), vedlejší herec (T. Robbins). Chicago Film Critics Association Awards - vedlejší herec (T. Robbins) Scénář: Brian Helgeland. Kamera : Tom Stern. Hudba : Clint Eastwood. Hrají : Sean Penn (Jimmy Markum), Tim Robbins (Dave Boyle), Laurence Fishburne (seržant Whitey Powers), Marcia Gay Harden (Celeste Boylová), Kevin Bacon (Sean Devine), Emmy Rossum (Katie Markumová), Laura Linney (Annabeth Markumová), Kevin Chapman (Val Savage) Film byl natočen za 39 dní. ()

Chermy

Velká byla moje očekávání......... Eastwoodova režie a námět který se tématem blížil Spáčům. Ale výsledek je hodně slabý. Skoro každou zápletku jsem vytušil o kolo napřed a vůbec mě to nebavilo. Sean Penn semnou tradičně nic nedělá...k jeho slzám jsem plně imunní a mnohdy mi dialogy přišly divně roubované. Pokud chcete vidět působivé drama o traumatu z dětství, podívejte se raději na Spáče ()

JohnCZ

Nikterak překombinovaná, ale kvalitně natočená mystery krimoška ze staré školy, plná hereckých hvězd a skvělých výkonů. Díky jednomu hintu, kterého si vyšetřovatelé všimnou až podivuhodně pozdě, se dá pachatel odhadnout poměrně rychle. Přesto je ale celá ta atmosféra nejistoty dostatečně vtahující a stejně tak zajímavé i samotné postavy. ()

svik

Klasika od Eastwooda jeho filmy sou zajímavé ,scénář je překvapující v tomto filmu (kdo ho videl) jak chce zabít typek svýho kamose a ríká mu aby se priznal k tomu co neudelal tak on se prizná v normolních filmech byse tohle nestalo.Je to to samy jako Miilion Dolar Baby tam taky nasadil necekane otacky viz Million Dolar Baby. ()

corpsy

Veľmi pôsobivý a strhujúco vyrozprávaný a dokonalo zahraný snímok. V režisérovi Clintovi Eastwoodovi sa na staré kolená opäť zobudila genialita. ()

Marek1991

Ak ste mali v detstve výborných priateľov pochopíte. Ako dieťa som mal dvoch najlepších kamošov, boli sme taká trojka u nás na dedine a mali sme sny, ale bolo nám doma dobre, dali sme sa spolu na futbal, a kamoš kvôli tomu zanechal hokej a to mohol byť najlepším brankárom v najslávnejšom slovenskom klube. U nás na dedine mala vyrásť futbalová škola, lenže viete ako to chodí, vlastníci pozemkov boli "múdrejší", futbal sa presťahoval preč a kamoši tam odišli na školu, ja som mal však školu ako prioritu, nakoniec kedže som nebol veľmi dobrý futbalista ma po peripetiách otec z neho odhlásil, kamoši zostali vonku a ja doma s novými priateľmi, "užil" som si šikany a neskôr aj odvrhnutia od dobrého kamoša, ktorý už nie je medzi nami. Jeden z pôvodných kamošov u futbalu nezostal a postupne sa mu rozpadla nielen osobná rodina, ale sa zrejme zapojil do horších kruhov, no nebol prvý. Ďalší zostal dodnes u futbalu, ale zmenil sa, nenavštevujeme sa, pre jednu maličkosť mi možno už neverí, v podstate ma ignoruje, ja žijem už iný život, ale zistil som, že skoro nikto z nich všetkých nie je úplne čistý, všetci majú niečo za ušami, bývalí priatelia sú len formality a prvoradé sú pre nich rodiny, napriek tomu, že ani tie čisté nie sú. Práve preto, čo som opísal mi bol blízky ten údajný blázon, čo všetkým naháňal strach a chcel žiť, práve preto som chápal toho, čo chcel sám od seba vykonávať spravodlivosť neveriac druhým a snažil sa žiť ďalej za každú cenu aspoň s tou rodinou, čo mu zostala a práve preto som chápal aj toho, ktorý sa zmenil, lebo život sa nevyvíjal podľa jeho predstáv, ale zostal vo vnútri normálny a dokázal svoj život naspäť usporiadať. Tak temný, tak smutný a ticho prebiehajúci film o bolesti, pomste, génoch, výchove, rodine, spravodlivosti a láske. Výborná hudba a réžia, skvelé obsadenie aj keď tie slzy mi u všetkých hercoch okrem Robbinsa prišli neprirodzené. Kriminalisticky to možno nie je nič moc, možno by to do tohto žánru ani patriť nemal o Robbinsovi mi bolo jasné od začiatku, že to nebol, skôr som typoval starého Harrisa, mysteriózne to tiež veľmi nebolo, možno v pár scénach, ale ako thriller je to poriadne, opäť to vyvrcholenie filmu ma dostalo. Svet býva temné miesto, našou úlohou je zažiariť, na konci filmu mi bolo veľmi ľúto vrahov, frajera tej dievčiny a rodiny postavy Robbinsa, možno by to chcelo ešte nejak rozšíriť a zakončiť, ale je to aj tak bravúrne. ()

Ajinka126

Tvorbu Clinta Eastwooda si skutečně vážím a je přesně dle mého gusta, ale tohle mi nesedlo. Bylo to moc utahané a tak celkově to ve mě nezanechalo dobrý dojem. ()

liquido26

Dobře natočené, dobře zahrané, ale prostě mě to nevtáhlo a nedostalo, jak jsem čekal. Místo napínavého krimi thrilleru s dusnou atmosférou, který jsem čekal, jsem dostal užvaněné příliš dlouhé drama, které sice bylo celkem zajímavé, ale nebavilo mě. ()

DDT

"Old schol psycho kirmi" ze kterého sice na rozdíl od většiny současné filmové produkce nedostanete zánět spojivek, jenže... Druhá polovina filmu je už celkem nudná, herci poněkud přehrávají (nejhorší mi přijde právě oslavovaný Sean Penn) a závěr je typicky hollywoodskou vycucaninou z prstu. ()

F.man

Když se to vezme kolem a kolem je Tajemná řeka docela čistou žánrovkou. Clint nějak výrazně neexperimentuje a nechává film poměrně pomalým a rozvážným, přesto velice hypnotizujícím tempem plynout. Opírá se hlavně o scénář a velkou volnost hereckých osobností. Ti jedou snad všichni na sto procent, hlavně však určitě Sean Penn a Tim Robbins. Přesto to na plný počet není - lehce mi vadil útržkovitý a rychlý konec, který se k takhle pomalému filmu rozhodně nehodil. We bury our sins here, Dave. We wash them clean. ()

PauloZ

Velice silný film! Tajemná řeka je tajemná, nejasná, zamotaná a napíná až běda. Získala si mě už v prvních 5 minutách a pak to ve mě jenom umocňovala. Takové filmy miluju! Všechno ještě podbarvuje syrové prostředí maloměsta a trojice skvěle obsazených a zahraných kamarádů z dětsví. Hlavně výtečný Tim Robbins, od kterého jsem absolutně netušil co mám čekat a co se mu v té hlavě děje. Konec mě dostal! Unáhlené a téměř vynucené rozhodnutí a propojení dvou dějových linek, kdy zjišťujeme, jak to všechno bylo a co se zároveň děje někde jidne a přitom se to děje špatně! Jeden velký omyl. Čekal jsem, že to bude jinak, ale že tak "lacině" !? Chtěl jsem hodnotit za 5*, ale s úplným "happy" závěrem nejsem zcela spokojen. Sejmul bych asi i Jimmyho, protože mě to fakt nasralo. SPOILER: To hlášení na začátku mi přišlo hned navádějící a dvakrát jsem si ho vracel, ale pak jsem na to úplně zapoměl :-). ()

EastWicka

Jedno z nejkomplexnějších (a nejsrdceryvnějších) filmových dramat, co znám. O tom, že pevným jádrem světa je věrnost tvých nejbližších - a tvoje důvěra v ně. A o tvrdé pravdě, že tam venku budeš vždycky cizí. ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Dennis Lehane je jeden z mála spisovatelů, kteří se nemůžou stěžovat na filmové adaptace svých knih. Filmy jako Sbohem, baby, Tajemná řeka nebo Prokletý ostrov byly úspěšné komerčně i u kritiků.… (viac)

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (viac)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (viac)