Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Jacob23

Zajimave a akcni pasaze se stridaji s nic nerikajici nudou.Nevyrazne vedlejsi postavy,detsti herci(ted uz prave ne)v cele s Radcliffem mi jdou s kazdym dilem cim dal vic na nervy.Pribeh vlastne taky nic nerikajici(pokazde se akorat zmeni zaporakuv hlavni poskok a nabali se to kolem)Taky presne nevim pro kterou vekovou hranici je film urcen?-nekdy pro male deti,nekdy ne.Vizualne je to ovsem natoceno umne a diky toho jsem se docela bavil=70% P.S.:pokud dalsi dil nebude nejaka velka rezba,asi ho neuvidim;) ()

FrajerTom

Režisér Mike Newell to neměl lehké.. Nacpat to ohromné množství stránek do jednoho jediného filmu, navíc po velkém úspěchu Vězně... A ne že by se mu to vyloženě nepovedlo.. ale k dokonalosti tomu přece jen chybí o něco větší kousek než jsem čekal.. a i to Harryho první setkání s Voldemortem mohlo být trošku dramatičtější.. ()

strelenaL

Jeden z mých oblíbených dílů o čarodějném učni Harrym P. Ale musím podotknout také Ralpha Fiennese (lord Voldemort) je úžasný, také vycházející hvězdička v podání Roba Pattinsona ( jako Cedrica Diggoryho) velmi přijemný zpříjemnění. Celou dobu jsem čekala až přijde na řadu Voldemort a stálo to za to i když film tvoří plno zajímavých scén..čekání se vyplatilo. Skvělé triky v labyrintu. ()

PollyJean

Nejlepší scény z tohoto filmu jsou ty plesové. Dost bizardní vzhledem k fenoménu Potter, že? Mike Newell nebyl nejlepší volbou, film je jakýmsi rozsypaným sledem scén, některých lepších (famfrpálový zápas, bludiště), některých slabších (jezerní lidé, návrat Voldemorta). Film jakoby nevěděl co chce, chvíli sleduje soutěž a děj, chvíli se zdlouhavě pitvá ve vztazích. Urtržený drak v soutěži je jistě velmi efektní ale dost nesmyslný (stejně jako jeho efektní likvidace - to v pravidlech nevadilo?). Pán zla moc zle nevypadá a navíc nápad dabovat ho Táborským nebyl taky nejlepší. Na druhou stranu, Ronovi a Harrymu to nikdy tak neslušelo, jako tady s těmi a la beatlesovskými účesy. Každopádně v pátém díle se objevili zase slušňácky nakrátko olepaní. ()

klima777

Mám pro filmové Bradavice slabost. Jednotlivé filmy jsou tu lepší, tu horší, ale celkově potěší už svou existencí; byť Goblet of Fire je poněkud jalový. ()

Guzo

Asi takhle, Tajemná komnata poměrně s přehledem vede žebříček pro nejhorší hp knihu i film. Ostatní díly mají alespoň nějaká plus, díky kterým v určitých věcech/momentech předčí ty ostatní. Filmové zpracování Ohnivého poháru bych ale osobně zařadil na druhé místo odzadu, protože dost střihů mi přišlo absolutně nesmyslných, spousta věcí odfláknutých (jako by nebyl dostatečně vysoký rozpočet) a výběr scén také občas pokulhává. I přes předcházející plísnění je ale Ohnivý pohár jako celek povedený - dlouhá stopáž nijak nevadí a po přelomovém Vězni z Azkabanu (tím mám na mysli přerod v trochu strašidelnější atmosféru) je dobrým doplňkem a dílkem skládačky pro celou sérii. Lepší 3 hvězdy. ()

Kosmik 1

Spousta sympatických holek z Krásnohůlek. :-) Moc pěkné... avšak čtvrté pokračování je bohužel horší než Vězeň z Azkabanu, ale opět je zde dost skvělých momentů, na které se dobře dívá. Jednak samotná soutěž, dále bludiště, pak lord Voldemort, draci, ale také chování hlavních hrdinů zde pokročilo na vyšší úroveň. Zjistíme, že z Hermiony se vyklubala pěkná čarodějka. Souboj Harryho s Voldemortem se mi velmi líbil. Možná mohl přijít lepší závěr, ale vzhledem k tragickému úmrtí jednoho účastníka soutěže nebylo možno čekat velké ovace a slávu s potleskem, tak jako jsme byli v předchozích třech dílech zvyklí. 75% ()

Roseinka

Velké zklamání. Vzhledem k tomu, že jsem knihu dočetla před pár dny, jsem trošku znechucená. Tento režisér už ztratil úctu ke knize úplně. Vím, že příběh musí okrouhnout, protože by se to tam všechno nevešlo, ale neodpustím totální překopání některých momentů, pro mě zásadních. Je to takové zrychlené a upřímně nedokážu říct, jestli by mě ten film bavil, pokud bych neznala příběh z knížky. Je to tady natolik zkrácené, že si myslím, že bych občas spoustu věcí nechápala nebo by mi nedocházeli souvislosti (vidím to na příteli, který to nečetl a pořád se na něco u filmu ptá - film vynechává spoustu důležitých otázek a momentů). Z čeho nemůžu snad nejvíc je Brumbál. Brumbál má být klidný mocný čaroděj, který mluví pomalu, moudře, s klidem, vždy inteligetně... Ve filmu je Brumbál neurotický roztěkaný stařík s culíkem na bradce :O, co dělá rychlý afektovaný pohyby, křičí, trhá s Harrym jak šílený. No hnus. Fakt mě to strašně moc zklamalo. Vynechám-li toto, tak je to jinak koukatelné pokračování, co místy vtáhne do děje. Fantasy scény opět úchvatné. 5/10 ()

TheRoller

Ohnivá čaša pre mňa predstavuje svojim spôsobom najobľúbenejšiu časť série, aj ked nie je najobľúbenejšou časťou. Mám slabosť pre filmy, ktorých súčasťou sú rôzne súťaže a táto variácia bola veľmi solídna. Navyše ide o časť, kedy sa (konečne?) začali diať veľké veci - nie len rečami, ale aj dejom. Ralph fenomenálny aj na tom kúsku, dvaja hlavní chlapci začínajú byť, pomaly, ale isto, chlapmi a Hermiona sa dostáva do stavu, kedy sa nám môže páčiť beztrestne. Ohnivá čaša je zároveň diel, z ktorého som si pri rewatche pamätal najviac detailov z prvých šiestich filmov - aj to hovorí o niečom. 85% Najlepší moment: Jednoznačne konfrontácia Harryho s tým, ktorého meno sa nevyslovuje, resp. časť od bludiska až po koniec. ()

Mr.KarlAdler

Ohnivý pohár měl jako první díl vyhlížet epicky (přibylo stříbřitosti a blyštivosti), ale nakonec je takřka ve všech směrech laciný a kýčovitý (jako Hermiona na plese). Což je strašná škoda, protože předloha slibuje úplně ojedinělou zápletku s kouzelnickým turnajem (a tady bylo potřeba gejzíru nápadů na draky, jezerní lidi a sfingy), a navíc velké voldemortovské finále. Už od odfláknutého úvodu se zpackaným famfrpálovým mistrovstvím je jasné, že Mike Newell si dal dva úkoly - za co nejmíň času nastínit všechno podstatné a zároveň to nablýskat tak, abychom si nevšimli té nudné fantazie. Potterovská atmosféra zmizela - důkaz? Snape je jen vtipálek do počtu. Na druhou stranu obecně si humorná linka vede velice dobře a v závěru se objevuje perfektně nehumorný Ralph Fiennes. Za takového Voldemorta díky. Za celkový dojem"nashle". ()

KASUGI

Kdysi jsem viděl útržky a vypadalo to hodně zajímavě. Nyní zkouknuto celé a sterilní nuda jak prase. Samotné soutěži je věnována snad ani ne polovina filmu. Nevím jak je to v knize, ale co sakra měla být ta scéna s drakem, který se utrhne ze řetězu a pronásleduje brejlovce mimo arénu. Málem smete celý školní kabinet a všichni flegmouši jak prase, jen sedí a čekají jestli se vrátí brejla, nebo drak...? Vysokému hodnocení se nedivím. Potter je ve světě filmu to samé, co v herním světě série Call of Duty. Taky komerční sračka, za kterou fanboyské masy utrácejí mraky peněz i když s kvalitou to jde z kopce. ()

Autogram

Veľká výprava a množstvo efektov prehlušilo príbeh, ktorý je v tomto filme celkom v úzadí. Naťahuje sa to samoúčelnými zábavkami, drakom alebo plesom, až som bol pri rozhodujúcich udalostiach trochu otrávený. Tiez sa mi zdali deti už trochu veľké na čarovanie, takže to okorenili prvými naznakmi erotického očarenia, a nezostalo to pri skrytých náznakoch. ()

stitch7

/// Čtyřka je zatím nejslabší ze všech filmů. Tak moc, že jsem občas i uvažoval o třech hvězdách. Díky HBO dokumentu lépe rozumím tomu, proč vybrali za režiséra Newella (předloha se zdála z nějakého důvodu být divadelní?), nemyslím si ale, že to bylo moc dobré rozhodnutí. Ano, vtipné momenty fungují skvěle a máme tu opravdu krásně natočený vánoční ples, ve vážných momentech to však bohužel naopak vázne a nepůsobí přesvědčivě. Právě v těch temnějších chvílích se to paradoxně i docela táhne, a to toho z předlohy vypustili OPRAVDU hodně. Jsem sice pro zjednodušení té extrémně zamotané detektivní linky kolem vložení Harryho jména do poháru, tohle je ale až moc. A ta matoucí scénka s Karkaroffem na začátku, která vlastně není ani vysvětlená a je tam jen proto, aby díváky zmátla mě akorát štve. A můžeme se dlouze bavit o tom, co se ve filmu objevit mohlo a naopak nemuselo, mě nejvíc mrzí absence Dobbyho - určitě to šlo i bez SPOŽÚSu. Mám zkrátka pocit, že režisér neměl k předloze nějaký extra vzah - a uřvaný, až agresivní Brumbál mě v tom vždycky utvrdí. ()

Almásy

PO vsetkych strankach lepsi jak trojka, a predsa o stupen slabsia. Filmu prospieva temna atmosfera a obsadenie Ralpha Fiennesa ako Voldemorta povazujem za najlepsi tah od natocenia filmu Historie Nasilia. Aj ked mi to zo zaciatku pride neskutocne uponahlane, na druhy krat sa mi to pacilo viacej. Pre fanusikov mozno sklamanie, pre priemerneho divaka uchvat. ()

Styxos

Po třetím díle se opět jedná o něco slabší kousek. Ohnivý pohár se pohybuje na rozhraní filmu pro náctileté (první trable s láskou, kamarádství, závist) akčního žánru a thrilleru (při čemž tady Newell opisuje od Cuaróna především co se těch havranů týče). A na rozdíl od Cuaróna se jedná o obyčejného rutinéra, což je tu opravdu znát. Mimochodem na Rowlingové lze obdivovat promyšlenost příběhu a potřebu tohoto dílu v sérii. No, co jiného by hrdinu připravilo na následující události než turnaj. Klovesova neschopnost se tu už taky začíná projevovat - prostor pomalu dostávají nedůležité poslepované scény a než si divák stačí nějakou pořádně vychutnat, už je kamera jinde. Což pak ve výsledku odnáší především Brumbál, který z moudrého mentora povýšil na kapitálního vola, který se nad Harryho sny nepozastavil. A některé dialogy pak působily vyloženě trapně a směšně. I po těch letech, co jsem to viděl poprvé, na mě tak nejvíc stále působí hřbitovní scéna, z které stále mrazí, ačkoliv ji mohl být věnován o něco větší prostor. A abych nezapomněl - Doylova burácivě mrazivá hudba je opravdu skvělá. Ještě dneska si pamatuju, jak jsem se bál, že to po Williamsovi nezvládne, ale přesvědčil mě o pravém opaku. A já jsem rád. (nakoukáno před projekcí sedmého dílu). ()

Specs

Hlášky: Harry Potter: - "Rone, kam to vlastně jdeme?" Ron Weasley: - "To nevim. Tati, kam to jdeme?" Artur Weasley: - "Nemám tušení! Pospěšte si!" & Alastor Moody: - "Musíte si na odložení žvýkačky najít jiné místo, než spodní stranu lavice, pane Finnigane." Seamus Finnigan: (šeptem) - "No nazdar. Ten dědek vidí i dozadu." (Moody po něm hodí křídu.) Alastor Moody: - "A slyší přes celou třídu!" & Ron Weasley: - "Sakra, taťko, jak vysoko sedíme?" Lucius Malfoy: - "Řekněme to takhle: Jestli se dá do deště, zjistíte to první." & Draco Malfoy: - "Otec a já jsme v ministerské lóži, na osobní pozvání samotné Korneliuse Popletala." Lucis Malfoy: - "Nevychloubej se, Draco. Před touhle chátrou to nemáš zapotřebí." & Ron Weasley: - "Harry, vždyť ty zabíjíš draky, ty si můžeš partnerku vybírat." Harry Potter: - "Teď bych spíš zkusil toho draka..." & Ron Weasley: - "To je šílený. Jestli to takhle půjde dál, budeme jediní v ročníku, kteří nebudou mít partnerku. No, my a Neville." Harry Potter: - "Ten ale může pozvat sebe." Hermiona Grangerová: - "Mohlo by vás zajímat, že Neville už někoho má." Ron Weasley: - "Teď jsem vážně v depresi." & Minerva McGonagallová: - "Tady jste, Pottere. Jste se slečnou Patilovou připaveni?" Harry Potter: - "Na co, paní profesorko?" Minerva McGonagallová: - "K tanci. Je tradicí, že všichni tři šampioni, teď vlastně čtyři, mají první tanec. To jsem vám určitě říkala." Harry Potter: - "Ne." Minerva McGonagallová: - "Tak vám to říkám teď." & Harry Potter: - "Viktor už na to nejspíš přišel." Hermiona Grangerová: - "Nemám tušení. My spolu totiž o turnaji nemluvíme. Popravdě řečeno spolu nemluvíme vůbec. Viktor je spíš tělesný typ." (Harry a Ron se pousmějí.) Hermiona Grangerová: - "Chci říct, že není právě nejvýřečnější. Většinou jen kouká, jak se učím." & (Fred s Georgem uzavírají sázky na druhý úkol.) Fred Weasley: - "Kdo si vsadí?" George Weasley: - "Dělejte. Sázejte." Fred Weasley: - "Tři hoši." George Weasley: - "Jedna dáma." Fred Weasley: - "Čtyři skočí." George Weasley: - "Kolik vyplave?" Ginny Weasleyová: - "Jste nechutný." & (V bludišti Harry právě zachránil Cedrica.) Cedric Diggory: - "Už jsem si chvíli myslel, že se na mě vykašleš." Harry Potter: - "Jo, to já taky." & Petr Petigrew: - "Kosti z otcova těla, darované nevědomky. Maso služebníka, darované dobrovolně. A krev nepřítele, uzmutá násilím. Pán zla znovu povstane." & Albus Brumbál: - "Pocházíme z různých zemí, mluvíme cizími jazyky, ale naše srdce bijí stejně." ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)