Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

hanagi

Opravdu jsem měla problém s orientací v čase. Tím pádem jsem se chytla až někde v půlce a zpětně si musela spoustu souvislostí ujasnit. I tak ale tápu, protože mám pocit, že mi hodně věcí uniklo a motivace některých postav mi nadále zůstaly utajeny. ()

koxin

1.série: Nepoznamenaný knihami ani hrami jsem zažíval ekvivalentní pocity jako při první sérii hry o trůny. Witcher skvělé uvádí do bezesporu zajímavého světa a diváka nenechá nikdy zmateným moc dlouho, stejně jako se nebrání vybalit hned ze začátku pořádnou show. Bohužel onen přehršel skvostů a emocí zkraje seriálu nasazuje moc vysokou laťku zbytku série, která nezvládá náležitě vygradovat a samotný konec posledního dílu je tak snad tím nejchladnějším. Tolik kritizované hrátky s časovýma linkama mi osobně nevadí, jen mě pak mrzí, že tvůrci nevyužili těch možností na maximum a něco, dle mě, uspěchali (např. úžasnou Renfri, jejíž návrat jsem si celou sérii neúspěšně přál). Jsem zvědavý, kam mě zavedou další série, a zda se udrží kvalita. ()

TKKMR

S týmto, na seriálové pomery dosť nafúknutým budgetom cca 10 miliónov dolárov na jednu epizódu mohol Netflix zhmotniť Sapkowskeho literárne predstavy to podoby kolosálnych fantasy orgií, o akých sa aj vzhľadom k značne obmedzeným možnostiam mohlo poľskej filmovej produkcii pred takmer 20 rokmi jedine tak snívať. Bohužiaľ sa tak ale nestalo. Vždy keď sa na scéne zjaví nejaké monštrum, bájny tvor či iná nadprirodzená bytosť, pričom však podobných momentov je podstatne menej než som očakával, pôsobí to lacným digitálnym dojmom a človek sa neubráni otázke, na čo bol vlastne použitý ten megabudget... Najciteľnejšie to je, keď sa na pľaci objavia ghúlovia či hirrika, na druhej strane to však aspoň čiastočne kompenzujú epizódy so strigou či kikimorou, ktoré celkom ujdú. Napriek týmto nedostatkom vizuálneho charakteru som ako fanúšik Zaklínača za tento seriál z produkcie Netflixu vďačný a teším sa na nové epizódy. ()

noriaki

Spíš ne než jo. Předlohu znám, ale rozhodně se nedá říct, že bych ji četl v kleče. Drobné rozdíly i ohýbání skutečnosti mě tedy nechávají chladným, a žlučí mi nehnulo dokonce ani multi kulti obsazení. Zaklínač je totiž tak nevýrazný a tuctový, že mi na něm bylo jedno téměř všechno. Úvod do děje je zmatený, rozdělení časových rovin není viditelně označené a značnou část první sezóny je Geralt téměř vedlejší postava. Efekty nevypadají nijak vábně, epické bitvy působí trochu trapně a výprava je umělohmotná až to hezké není. Obsazení je naopak docela fajn. Jestli si postupně Zaklínač nevybuduje svébytnou atmosféru přibližující se předloze, tak půjde o zklamání. O temné slovanské fantasy se ani neodvažuju snít. Úplně by mi stačilo, kdyby se zbavil toho young adult hávu. ()

LEGACY

Mám za sebou necelé dva díly a musím se tedy hodně přemáhat, abych pokračoval dále. Knihami políbený spíše nejsem, spíše jsem jen rozečetl jeden díl, ale i tak je tento seriál pro mě zklamáním jako hrom. Jsem člověk, co fantasy ságy zbožňuje, a i když jsem si nedělal žádné naděje, že bych se zde setkal s ani kapkou geniality, která provázela hru o trůny nebo pána prstenů, čekal jsem něco, a dočkal jsem se jen náznaků, plochých postav, a dějem, který více sedí na počítačovku. Jsem každopádně rád, že alespoň většině publika se zaklínač líbí, mě ne. ()

hroubek

S01 - Nikdy jsem to nehrál. Nečetl jsem žádnou knihu a povídku. Prostě jak se říká jsem nepolíbený jakoukoliv části tohoto fenoménu. A možná to je důvod proč mě to tolik sedlo. Seriál jsem si i jako neznalec dost užil. Atmosféra byla skvělá, postavy jsem si oblíbil(vládne samozřejmě Geralt, Yennefer a Marigold) a užil si jejich příběhy. Po herecké stránce to šlape moc dobře a všichni herci odvádí skvělou práci. Potenciál do budoucna to má na 100%. Největší problém je podle mě nechronologické vyprávěni(vyžaduje to pozornost, a pro neznalce předlohy je to místy zbytečně komplikované) a pak politická a geografická situace. Pořad jsem tápal kam postavy jdou a kde byly, jak je co daleko atd. Nejsou moc dobře popsány vztahy mezi králi, kolik je tam království atd. Nicméně jsem spokojený a docela rád bych si přečetl nějakou povídku, knížku a nebo zkusil hru než bude za rok a půl druhá řada. 8/10 S02 - Au, tohle bolelo. Hned na začátku musím uznat, že mi druhá řada utekla a linka kolem Geralda a Ciri je dost dobrá. Netflix do seriálu narval prachy a ty tam jsou vidět. A tady pochvaly končí. Nečetl jsem knihy a nehrál jsem hry, a proto mi nějaké detaily určitě unikly, přesto při sledování druhé řady mi přišlo, že to celé nedává moc smysl. Celé to politikaření, to že nevím jak vypadá kontinent, nedokážu odhadnout vzdálenosti mezi místy mě dost vadilo, ale nějak bych to překousl, kdyby tady byly zajímavé postavy. Jenže, tady zajímavé postavy nejsou. A nejsou tady ani kloudné dialogy. Vrchol umění, které tvůrci předvedou je to, že z Yen (nejzajímavější postava z první řady) udělají nudnou postavu s ještě nudnější zápletkou. Pomyslnou korunu tvůrci nasazují zápletkám kolem mágů, elfů a králů, která mi byla doslova u zadku. Ještě štěstí, že poslední epizoda zahraňuje, co se dá, jinak by byla tahle řada hodně špatná. Takhle je jen špatná. Nicméně na to, že to měl být nejočekávanější seriál zimy, tak velké zklamaní. 5-6/10 ()

Timak

Pro mě, jako neznalce knižní předlohy, je to vcelku těžko se v ní orientovaná věc. To se mi u Game of Thrones nestalo. Tam se člověk zorientoval vcelku snadno. Zaklínač je od začátku prostě jinej, což neznamená hned špatně, ale pokud si chtěl hrát na "lepší" verzi Game of Thrones, tak se to určitě nepovedlo. Styl vyprávění je jeden velký chaos (skoky v čase i několik let, bez nějaké souvisloti apod.), Cavill není žádný herecký virtuos a bohužel je to hodně vidět (v pátém dílu jsem si už na něj zvyknul a začal jsem ho už brát), souboje jsou skvělý (škoda jen, že ten nejlepší dostaneme hned v polovině prvního dílu), ale monstra jsou někde na úrovni Doom 1 a mohl bych pokračovat dál. Suma sumárum - je to dobrý fantasy, které má slušnou šanci výrazně uspět v druhé sérii, pokud se zaměří více na obyčejného diváka, než na fanoušky, tedy nad formou než nad obsahem. Za mě slabší 4*. Dodatek 1: Tak přečetl jsem první knihu a nestačím se divit. Chápu, že seriál nemůže obsáhnout vše, co je v knize, chápu, že některé knižní postavy se v seriálu neobjeví, chápu že některé postavy jsou pozměněné, některé dokonce kombinace několik postav najednou, dokonce ani nevadí lehké odchylky typu: vychrápeme se spolu v lese místo na pokoji, najíme se v hospodě u zlatého kohouta místo hnědého medvěda apod., protože výsledek je nakonec stejný, ale co opravdu nechápu, že tvůrci změní úplně komplet charakter hlavní postavy (Geralt), navíc ještě se souhlasem samotného spisovatele, to mi fakt vyrazilo dech. Je to tak výrazná změna, jako kdybyste chtěli točit film o Supermanovi a točili byste se Spidermanem - vždyť oba začínají na “s”, tak co na tom. Jako jestli pro mě byl Zaklínač zajímavý a vzbudil ve mně touhu zakoupit komplet knižní sérii + 1 další knihu (cca 1900,-), tak teď se upřímně bojím, co přijde dál. Protože být to obráceně (nejprve znalec knihy a pak teprve seriál), tak jsem totálně znechucený a otrávený. ()

Emerelle

Knihy o zaklínači jsem samozřejmě četla. Líbili se mi?...Ovšem!...Nejvíce první dvě, které jsou formou příběhů, k těm se opravdu ráda vracím.Těšila jsem se na seriál? ...Těžko říct, bála jsem se toho, co provede se světem zaklínače korektnost. Zklamaná jsem koneckonců nebyla, protože jsem nečekala příliš. Chápu i všeobecné nadšení. Ale tam to pro mě končí, bohužel, H. Caavill mi do role Geralta vůbec neseděl, postava Triss je v seriálu vykresléná jako cikánka, Ciri zachrání "temný elf", ve světě zaklínače...opravdu? Taky mi tam nesedí některé drobnosti ohledně Kaer Morhen, časově. Sečteno podtrženo, čekají mne ještě poslední 2 díly, bez kterých bych se klidně obešla. ()

lucascus

Zklamání, promrhaný potenciál, absolutní vypuštění slovanské mytologie. Herecké výkony snad tvůrci nemůžou ani myslet vážně, ochotníci by to zahráli lépe. První dva díly totální chaos, poté mírné zlepšení, ve výsledku však nefunguje nic. Kostýmy záři novotou, kulisy jsou tak nějak hodně digitální, a nemohl jsem se dočkat, až tu sérii dokoukám, další už začínat nebudu. Bohužel... 1/5 ()

bizz_mjc

Z opatrnosti nedávám plný počet. Ne kvůli produkci či rozpočtu, ale vyprávění a propojení časových linek by občas mohlo být... srozumitelnější. Atmosféra i postavy jsou skvělé, ale mám pocit, že celá první série je postavena jen jako úvod do světa zaklínače, tak si říkám, jaký dojem mají diváci s tématem neseznámení a zda po prvních dílech ve sledování pokračovali. Doufám, že tvůrci nám tady vybudují něco jako seriálového Pána prstenů nebo to, co se povedlo s Walking Dead. ()

Pump

Postavu zaklínače Geralta mám rád, námět je z říše snů. To fakt nikdo neumí uchopit lépe? Utrpení jako prc*t díru ve zdi.... ()

JohnSmith

Všichni o tom básnili a tak jsem se rozhodl se také podívat. Upřímně, nedokoukal jsem ani první díl, tak moc mě to nudilo a nebavilo. Možná jsem tomu měl dát šanci, ale nedal. ()

Imune

Těšil jsem se na novodobou adaptaci Sapkowskiho románu a chápu, že jsou věci, které nejdou natočit nebo udělat stejně jako v knížce/hře, kterými to bylo inspirováno. Co mě ale hodně mrzí je, že s původním witcherem to má společné jen názvy postav, měst a království. Působí to na mě spíš jako zneužití už vytvořeného světa a předělání na něco sotva koukatelného. Charaktery postav, kterých si fanoušci tak váží, včetně samotného Geralta, jsou hodně překopané, o vizáži nemluvě. A samotný příběh (který nemá nic společného s originálem) je dost zmatený, spoustu věcí je dost nepřehledných a zákonitosti světa jsou nesmyslné. I na fantasy je to až moc nelogické. Přitom první série vypadala tak nadějně, ale postupným seznamováním se s postavami zjišťujeme, že se jedná prakticky o úplně jiný svět, než na jaký jsme zvyklí z knih či her. Zkusím ještě dokoukat 3. sérii jak vyjde zbytek dílů, ale pokud nenastane velký převrat na konci, tak to bude moje poslední. 35 % ()

Avari.73 odpad!

Jak levicová banda zkurvila další klasiku tou svou zvrácenou ideologií. Vše, co mě bavilo v této seriálové podobě vychází ze samotné předlohy. Co dodal tým kolem Lauren Schmidt je spíše na přesdržku. Předlohu mají u prdele a mnozí jim za to ještě tleskají a označují se za fanoušky. Vidět černé elfy, jak se prohánějí středoevropskou krajinou zasypanou okatě umělým sněhem (asi z hasičáku)...no, vlastně vidět všude černochy, čímž se absolutně popírá jasně daná geografie, je jak rána pěstí. Své barevné místo tam mají akorát ty dvě Zerikánky. Ale v tomhle SJW dementy miluju, jak si serou do huby. Mohli je tedy udělat jako bělošky. Ale změna ras se pochopitelně v dnešní době týká jen bělochů. Jsem zvědav, jestli Zerikánie bude taky plná bělochů. Pokud jde o herce, tak s Cavillem jsem měl nejmenší problém. Yennefer je celkem dobře zahraná, ale pro ni platí výše zmíněné, prostě špatně obsazená, stejně jako Triss a mnoho dalších herců tmavé pleti. Triky jsou překvapivě hodně bídné včetně celé výpravy, která smrdí papundeklem na míle daleko. Nechápu na co ty peníze šly. Nebo Netflix na tomhle seriálu šetřil? Třetí herní Zaklínač a knihy jsou jiná liga a taková seriálová Hra o trůny si tohle dává k obědu. Chtělo by se to více zaměřit na předlohu a kvalitní tvorbu, než aby se Lauren Schmidt a její tým politicky angažovali proti Trumpovi, zdi a tahali do USA půl Mexika a Jižní Ameriky, jak to předvedli na twitteru. Má to své momenty, ale dané předlohou, zbytek bída. Někomu ale stačí, že se to jmenuje Zaklínač, tak tomu sypou plný počty. Smutná doba. Jak asi dopadne Středozem od Amazonu, hmm... P.S.: může mi někdo říct, na co tam mají brnění? ()

JoseBenes

Konečný výsledek je solidní a pozitivní dojmy převažují. Očekávání přitom byla po prvních trailerech velice nízko a přes prvotní všeobecné posměšky se povedlo vytvořit důstojnou adaptaci, která si bere to dobré z knih, her a obstojně vytváří svůj vlastní materiál. Seriál nelze přímo srovnávat s GoT, které se soustředí na mnohem více postav a magie v něm valnou část děje absentuje (i kvalita Martinovy knižní předlohy je se vší úctou podle mě někde jinde než ta Sapkowskiho). Oceňuji, jak se scénáristkám povedlo proplést povídky s hlavní knižní příběhovou linií, za to si zaslouží uznání, byť některé povídky jsou hodně osekané a neznalému divákovi skoro nic neřeknou (čert Torque nebo třeba dryády z Brokilonu, který byl v knihách popsán mnohem lépe a tady v seriálu působí nedotaženě, až zbytečně). Soundtrack je famózní. 7-8/10 a objektivně čtyři hvězdy. Druhá série: Bohužel naprosto mimo a prakticky odpad!. ()

Kali4

Problém jako obvykle ve scénáři, postavy jako by ani nedokázaly vést normální konverzaci, aniž by do ní vložily obecné moudro, soud nebo urážku - takhle se ale vývoj postav dělat nemusí, pro ten máme zápletky. Jinak jsem se bavil a celé to z hlediska témat/motivů dává smysl (law of surprise, mutace x kletby x netvoři aj.). Ale snese to srovnání s tím nejlepším, co je, tedy první a druhou sérií GoT? To určitě ne (herecky ani řemeslně), ale to vlastně nevadí. ()

Vironey

Neznat knihy, být hodně velkorysá a celou dobu mírně přiopilá, tak tomu dám 5. Jenže knihy znám, pro seriál bohužel velmi dobře, tudíž za obsazení jde automaticky jedna dolů. Henry Cavill je tragéd, postavu evidentně vůbec nezná (knihy prý dočítal tak nějak za pochodu a je to znát), Freya Allan je divná a moc stará na roli, Anya Chalotra se velmi snaží, ale Yennefer to není ani z přimhouřenýma očima z 10 metrů přes špinavý brejle. Fakt ne - je moc mladá, moc orientální, málo aristokraticky povýšená a málo "vysoustružená", abych tak řekla - čarodějka stará jak Metuzalém, co se neustále vylepšuje kouzlama a lektvarama už musí vypadat trochu nepřirozeně... Marigold je emo buzík s patkou, zrzavou ultra štíhlou a lascivní Triss hraje černoška, co vypadá jak hodná teta ze sirotčince. A o obsazení dalších černochů ani nemluvim - nemají tam co dělat, je to slovanská fantasy, tímhle to ponížili na sračkoidní multi-kulti žumpu. Taktéž hudba a výprava je odfláknutá ve stylu univerzální orientálně šmrncnuté fantasy - kde je slovanská mytologie a kultura? Nikde. Takže další jedna dolů. Jsme na třech a pořád si říkám, že to je asi trochu moc na tenhle povrchní slepenec... Když se zamyslím nad pozitivy, asi kromě těch několika průsaků toho pravého zaklínačského světa tam moc nenajdu. Za dva, ale koukat se budu dál, nic lepšího tu momentálně bohužel není... ()

cpt.Lynch

Dílo A.S. mám opravdu hodně rád. Na seriálovou verzi jsem se ani nijak moc netěšil, ani se k ní neupínal, jelikož jsem se chtěl vyhnout zklamání, že to zkrátka nebude podle mého gusta. Po prvních 4 dílech jsem byl naprosto unešený a nadšený! U pátého a šestého jsem vystřízlivěl a zažil zklamání. Poslední dva mou náladu pozvedly, nikoliv již k počáteční extázi. Povedl se casting, od začátku jsem koukal na Geralta a ne na herce, Yen taky naprosto výborná, Ciri jakbysmet. Fajn i vedlejší postavy, třeba Myšilov, Calente. Předlohu si dějově už do detailů nepamatuju, ale za mě je to dost věrné. Navíc celou dobu jsem měl pocit, že jsem v Sapkowského světě, atmosféra (jo mohla být trochu tamější a špinavější), hlášky. Chorografie soubojů skvělá. Souboj se zbojníky v Blavikenu je jedna z nejlepších scén, jakou jsem kdy viděl. Striga taky super. Hudební doprovod úžasný. Tolik k tomu dobrému. Brnění Nilfgardu je fakt průšvih, ale dá se to přejít a snad to v dalších sériích napraví :). Některé scény jsem moc nechápal. Orientace v ději a prostředí celkem složitá i pro fanouška. Některé kecací scény nudné. Boj o Sodden byl přinejmenším zvláštní. A někdy to působí lacině. Co na závěr? Bylo to super, ale mohlo to být ještě o mnoho lepší. Rozhodně nejsem naštvaný a vidím ohromný potenciál do dalších sérií. 4,5* Druhá série je už totální zlo. Takhle zprznit předlohu se jen tak nevidí, hlavně že tam mají dost černejch postav, o nic jiného už nejde... ()

vyfuk

1. série: Tohle je těžké hodnotit. Zaklínač je v podstatě srdovka. V jakémkoliv ohledu. První knihu znám v podstatě nazpaměť. A tak nějak jsem se během sledování pokusil vyvážit nějaké to nadšení a kritické oko ve mne. Nakonec silně převládlo to druhé. Seriál skáče v příběhu jako Babiš na dotace. Je zajímavé, že podle názorů jiných, je příběh pro nečtenáře chaotický těmi skoky. Ale upřímně, ony byly chaotické i pro mě jako čtenáře. Neustálé hopsání sem a tam lehce způsobí, že i když vy víte, co je v knihách, tak se přestanete orientovat v tom ohledu příběhu pro seriál. Nejednou si totiž tvůrci v rámci "zajímavosti" vymysleli vlastní linku příběhu. Kupodivu takovou, že jelikož nebyla přímo podle knihy, tak se na ni občas dalo i koukat. Protože když budeme u povídek, tak autoři sice je používají, ale jde o zvláštní směsici toho, kdy mají asi dělat nějakou linku toho, že se seznámíte s Geraltem. Mezitím, co na pozadí jede svůj příběh Ciri asi o 15 let později. Problémem je, že povídkami se spíše inspirují, než aby je adaptovali. Ona atmosféra temného světa spojená navíc s ikonickým satirickým a cynickým humorem typu "Blábol. A navíc se ani nerýmuje. Každé správné proroctví se rýmuje.", které sice použito je, ale je tak nečekané a prohozené jen tak, že si ani neuvědomíte, že mělo jít o vtip. Rozhovor se Stregoborem je z několika desítek napínavých minut zkrouhnut na pár prázdných vět a z menší kapitoly Renfri, která je silná, strašná, ale jednohubková se najednou stane velkým proroctvím, které s tím nemá co dělat. Vynechaná je samotná dokonalá postava Kaldemeyna s jeho úžasnou "kočkomůrou". Alespoň, že odkaz na krysu zabitou widelcem nechali nějak modifikovaný. Jenže ono to nějak pokračuje dál. Poté se hrabeme dlouhou dobu v Yennefer, která opět má všechno skoro vymyšlené, ale dá se na to koukat. Hej, dozvíme se něco více. Snad to bude dávat smysl. Pak se Geralt přesune do Temerie, kde najednou vyvstává asi milion a půl otázek. Jaký důl? Co tam dělá Triss? Proč ikonickou scénu z hospody úplně vystřihli? Kde je průlomový dialog s Foltestem, který ukáže, že i on je přeci jen člověk plný chyb? Dalo by se asi nekonečně pokračovat. To už si člověk uvědomí, že seriál se nijak neotravuje tím, aby povídky byly co nejlépe adaptovány, ale jde jenom o to, aby vám všem nějak došlo, že Geralt asi bude v tom příběhu nějak důležitý. Že by hlavní postava? Která jakoby není napojená na zbytek okolního světa? Hm? Ještě předtím máme tu možnost se podívat na kraj samotného světa. To, že jsme okradeni o neuvěřitelně humorné a kultovní hovory typu "Jářku, divotvory?" - "A šotci sú tu!" už jenom tvrdě zabolí. O tom, že "zasraní vtipálci" párkrát dostanou kuličkou a Marigold nebude mít ani své "Už tě někdy někdo kopl do prdele, kozlíčku?", to je konečná. Celá povídka je zruinovaná během pěti minut. Neologistické vtipy působí asi stejně přirozeně jako péro v zadku. Jsme okradeni o slovanskou mytologii v podobě "mladé babky", která se zjeví ve formě deus ex machina. Zmiňovat se o Cintře a Rinde asi nemá cenu. Z toho, co jsem tady vypsal tak vám všem je asi jasné, že v rámci adaptace to dopadlo katastroficky. Pak už je člověk vůči všemu tak otupělý, že ho to vlastně ani nezajímá. Postavy nějak různorodě skáčou sem a tam. Jejich jednání občas postrádá logiku, aby toho nebylo málo. Lehce už pak na to koukáte z donucení. A já se ptám, co by bylo lepší? Nebýt čtenář a mít v příběhu docela velký mrdník? A nebo být čtenář a umírat po každých deseti minutách? Později už hlavně nezájmem a nudou. Jsou i čtenáři a fanoušci, co se jim to líbilo, já jim to neberu. Mám svůj názor, který asi může být se stejně velkým obhájením jako jejich. Na další sérii se podívám už kvůli tomu, že už tolik v tom nebudu vzdělaný a hlavně mě zajímá, jak se to bude odvíjet. Pokud má jít o "konkurenci" Game of Thrones, tak to moc nevím teda jak. Nepamatuji se, že bych až do páté série měl někdy potřebu to vypnout a nebo nedokoukat. Sice jsem při sledování prvních sérií za sebou ještě neměl knihy, ale to neznamená, že bych nebyl kritický. Nepamatuji se, že by se v Písni ledu a ohně objevilo něco, z čeho bych vyloženě střílel. Tady se to dělo na epizodu tolikrát, že by mě nestačil celý muniční sklad. Jsem hnidopich, já vím. Ale co nadělám? První série za mě katastrofa. Trochu to zlepšuje příjemná hudba, která se ale jakoby bojí být více průbojná, nový, mladý, ale překvapivě dobrý Marigold, v celku obstojná Yennefer a Geralt, který je hrán jak je Cavill dokáže. On hrát umí, ale Geralt se mu tolik nehodí, což ani není ve výsledku jeho chyba, ale spíše chyba scénáře. Seriál kompletně přišel o kouzlo, které vytvořil Sapkowski. O kouzlo, které dělalo Zaklínače jedinečným. () (menej) (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá