Čierne Vianoce

• Česko Černé Vánoce (viac)

Poklidně univerzitní městečko Bedford se jako každý rok připravuje na Vánoce. Žádná ze studentek na dívčí koleji netuší, že se do jejich soukromí vkradl démonický cizinec. Vše začíná obscénními telefonáty, avšak brzy nastávají teror a hrůza, nešetřící žádnou z dívek. Jejich osud se ocitá v rukou psychopata... Film, který byl natočen o čtyři roky dříve než legendární Halloween, je všeobecně považován za kultovní film své kategorie a neměl by uniknout vyznavačům hororového žánru. (Popron)

Zmrv

Klasická vyvražďovačka, která nenadchne ale ani neurazí. Černé vánoce jsou přesně to co od tohoto žánru očekávám. Stojí i za víceré zhlédnutí a srdce milovníka hororu určitě potěší. 65% ()

Jayem

Pred pozretím filmu som mal trocha obavy, kedže som videl remake skôr ako original. Lenže našťastie tento film bol uplne odlišny od otrasného remaku. Skvelý scenár, hudba, vianočná atmosfera a prevedienie samotnych umrti ho radi medzi moje oblubene. ()

aLPaC

Nevím, proč je v obsahu napsáno, že je to první a nejinteligentnější teen slasher. Jestli nejinteligentnější, to je možné, ale první tedy rozhodně ne. Texas Chainsaw Massacre byl totiž do kin uveden o téměř tři měsíce dříve, je tedy nezpochybnitelné, že první teen slasher je právě on. Ale k samotnému filmu. Dlouho jsem se rozhodoval, jestli dát 3 nebo 4*. Atmosféra i zasazení příběhu se vydařilo, dívčí postavy ujdou (zvlášť Olivia Hussey), ale ten vrah nemá žádné charisma a navíc je celou dobu jasné kdo to je. Co se týče těch telefonátů, tak se mi zdálo, že jsou spíš směšné než strašidelné, ale nápad dobrý. Taky nechápu ten konec, kdy policisté nechají jedinou přeživší svědkyni jen tak samotnou v domu a odejdou. Nakonec za 3*. Původní Texas je o mnoho lepší. ()

tenebrae86

Vždy, když si pustím původní Černé Vánoce, dokonale se bavím a skvěle si je užívám. Film má krásně pomalé tempo, vynikající atmosféru a napětí tu nepolevuje. Pro mě geniální kultovní horor, který jen tak neomrzí. ()

KM Phoenix

Tvůrci se rozhodli jít cestou hororu místo slasheru, to je naprosto v pořádku, ale v tom případě musíte zvolit poněkud jiného vraha než postiženého uřvance. K tomu naprosto tragická práce policie, která je zde zpodobněna opravdu až naivně. Snímek má několik dobrých momentů, ale škoda, že to správné napětí se nepodařilo autorům navodit. ()

Yarwen

Nejprve jsem si snímek podle líbivé architektury budov zařadil do Anglie a svůj omyl jsem rozpoznal až podle amerických vlajek... Film je takovou hororovou detektivkou bez zásadních logických kiksů; když se kolem prvního telefonátu seběhlo asi deset dívek, čekal jsem hutnou vyvražďovačku, nicméně další děj šel jinou cestou, a dlužno říct, že lepší. Za mě nadprůměrný kousek (58%). ()

Aurus

Jestli se tenhle originál bere jako lepší než remeke z roku 2006 a 2019 tak všem jeblo. Celý film je neskutečně nudný a pomalý. Já u tohohle film usnul ale jen na 5-10 minut. No za mě 1/10. 0,5 bodu za holku která zemřela jako první a byla nejhezčí a nejsympatičtější z celé filmu. 0,5 budu za pár vražd to je vše. Za mě 1/10. ()

M.Myers

Puvodní černé vánoce mě rozhodně zaujali mnohem více než bídné remake z roku 2006... Zde se nám vrah vlastně vůbec neukáže, a rozhodně to ničemu neubírá, spíš naopak. Film ubíhá pozvolna, pár hluchých míst se zde určitě najde, ale tvůrci nás stále drží v napětí až do samého zavěru. Mě osobně tento stařičký slasher pobavil náramně, chyby jsem zde rozhodně nenašel a společně se zde zmiňovaným Halloweenem patří ke klasice žánru. ()

hororwatch

Já nevím, na mě tyhle slashery působí naprosto chladně, nic ve mě neprobouzí, spíš díky tomu víc vnímám zas logické chyby a naprostý klišé, bez kterýho by nebylo finishů. Tenhle horor je pro mě naprostej průměr. Btw. Olivia Hussey byla v jejích letech vážně kus. ()

MickeyStuma

Teenagerská vyvražďovačka s roku 1974. Že by to byl skutečně průkopnický snímek tohoto subžánru? Na to, že byl natočen dříve než slavný ´Halloween´ (1974, je stále inspirativní. Za ty roky námětově ani nic nezměnilo. Neznámí vrah, děsivá atmosféra, napínavé sekvence, křik a hrůza. Toto všechno spojuje kategorie subžánru, který nepřestává děsit (a bavit zároveň) diváky napříč kontinentů. Tento počin kupodivu jakoby nestárnul. Natočen je zručně, nikam nespěchá a s onou hrůzou si záškodnicky pohrává. Na dnešní dobu už pochopitelně ničím nepřekvapí, ale jako kultovní film by opravdu neměl uniknout žádnému vyznavači hororového žánru. Jen tak pro zajímavost. Jednu z rolí si zde střihla půvabná Margot Kindder, představitelka novinářky Louis ve snímku Superman´ (1978). ()

Rathalos

Velkym plusom tohto hororu je atmosfera,ta ma fakt dostala,ale bohuzial vacsiu cast filmu sa viac-menej nic nedeje a to trosku zamrzi,skoda,mohla to byt pecka,tak je to taky priemer...:-) ()

panvasik

Překvapivě jsem si myslel, že to bude moje nová oblíbená slasherová série, ale moje očekávání byla trochu vyšší, než jsem si myslel. Jako vyvražďovačka to ujde, ale jaksi se mi to táhlo a přišlo mi to zdlouhavé. Ale jinak to bylo v pohodě, vraždy byly surové a v rámci možností i takové typické pro slashery, spousta krve a spousta klišé, ale bylo to fajn 7/10 ()

Empire

If this movie doesn't make your skin crawl... It's On Too Tight! I´m going to kill you! Slavný kanadský horor Boba Clarka je už klasikou. ()

helraiser

Skvělý atmosferický slasher s detektivní vložkou, která, ale tomuto dílku na ničem neodebírá. Já byl spokojen což o neuvěřitelně trapném remaku říci nemůžu. Má to vše co od podobně laděných filmů čekám takže můžu jenom doporučit. ()

Alexandre

Na svou dobu velmi působivý slasher, na který se i přes pomalé tempo dá výborně koukat. Vývoj děje je v některých místech bohužel předvídatelný, ale za to to má skvělou atmosféru vánočního prostředí, která ke konci přituhuje. Postavy jsou sympatické a celkově se jedná o nadprůměrný slasher na některý večer mezi vánočními svátky ideální. Po čtyřech slabších hvězdách s radostí sáhnu. ()

kratina

Každé Vánoce mají své kouzlo. I ty třicet let staré. Ostatně, zeptejte se Clear, jak si je užila... Například já docela jo. Přitom to není žádný horor, není to klasická vyvražďovačka a není to vlastně ani nijak zvlášť napínavá detektivka. Ale má to ucházející "kulisy" včetně té (retro)vánoční atmosféry, čiperné a hezké oběti – holky z internátu - a díky tomu všemu to není marné k pokoukání ani po třiceti letech. ()

Argondia odpad!

Tohle a mysteriózní horor, jo? Nevzpomínám si, kdy naposled jsem se u filmu tak příšerně nudila! Od prvních pár okamžiků je díky hlasu v telefonu jasné, kdo vraždí a shodou náhod je to v dabované verzi ten samý jako ve Vřískotu a protože volá o pěkných pár let dříve než jeho následovník, tak pochybuju, že je tomu jinak i v originále, protože nemá žádnou hračičku, co zkresluje hlas. I přes psychopatické pitvoření musí být znát, kdo je na druhé straně drátu. Z chování je také naprosto zřejmé, že ten kluk je prostě magor. Postavy byly stejně všechny na pěst (ať už trapně slizká nymfomanka, nebo bába s chlastem ukrytým po celém bytě, takže dobře jim tak. U tupé a uřvané Jess mě vážně mrzí, že ji nedostal (i když možná, že ano a herečka jen neuměla zahrát mrtvolu), protože za popadnutí pohrabáče a výběhu do schodů domu, o kterém ví, že je tu vrah, by si zasloužila kulku do hlavy. Část filmu jsem se nudila, dokonce jsem u něj i na chvíli usnula a rozčiluje mě, že se tahle vyčpělá hovadina považuje za horor. To už byl podle mě lepší i "Pátek třináctého", který má na konci alespoň vysvětlení. Je mi fakt fuk, že je to klasika, já bych se snad radši podívala i na epizodu "To je vražda napsala" a to už je co říct. ()

Psycho.R

Moc mě to nezaujalo, leč jde o zásadnější film v žánru. Atmosféra 70. let je tu dobře zachycená, bohužel však i pomalé tempo s tím spojené. ()

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)