Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora

• Česko Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (viac)

Niekoľko rokov po udalostiach z Grindelwaldových zločinov profesor Albus Dumbledore (Jude Law) vie, že mocný temný čarodejník Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) sa chystá prevziať kontrolu nad čarodejníckym svetom. Keďže ho nedokáže sám zastaviť, poverí Magizoológa Newta Scamandera (Eddie Redmayne), aby viedol neohrozený tím čarodejníkov, čarodejníc a jedného statočného muklovského pekára na nebezpečnú misiu, kde sa stretávajú so starými i novými zvermi a narazia na rastúcu Grindelwaldovu légiu nasledovníkov. Ale keď sú stávky také vysoké, ako dlho môže Dumbledore zostať v pozadí? (Continental film)

Janega

Tentokrát tvorcovia tvrdo narazili. Konečne pochopili, že známa značka a ani fanúšikovská nostalgia nie je zárukou úspechu, čo im dali diváci patrične najavo ako negatívnou kritikou, tak aj finančným fiaskom. Chyba sa nestala pri druhom otrasnom filme, chyba nastala už vtedy, keď niekoho napadlo z prvého filmu urobiť niekoľko dielnu ságu, kde sa rozhodli riešiť všetko možné piate cez deviate až je z toho guláš, že človek vlastne ani nevie, o čo tej ságe ide a kto sú hlavné postavy. Rowlingová dokazuje, že zostáva spisovateľkou jednej knižnej ságy a už nevie ako spisovateľka a teraz aj  scenáristka vytvoriť poriadny príbeh. A to som veľký fanúšik Harryho Pottera, ktorého tento magický svet baví, len tentokrát ho Rowlingová skrátka nevie predať. Ďalším prešľapom je režisér, ktorý tu je už od piateho Pottera. Zatiaľ čo v potterovskej ságe priniesol do magického sveta ako režisér iný svieži štýl, jeho dlhoročná práca na týchto filmoch sa stala už rutinnou, ničím zaujímavou. Na tejto stoličke je treba zmena. Mali to urobiť ako vo Star wars. Nakrúcať nezávislé samostatné príbehy, ktoré by sa sústreďovali na svoj daný príbeh a nie ságu o fantastických zveroch, ktoré v podstate už ani nemajú v týchto filmoch poriadny zmysel, sú tam nasilu pretlačené, aby ten názov bol aspoň trochu opodstatnený, inak sú už poväčšinou len kulisou. Tržby boli mizerné a nad celou ságou visí veľký otáznik s výkričníkom. ()

Fary

No, až na to, že to dohromady moc nedávalo smysl a Grindelwalda hrál pokaždé někdo jiný, tak to vlastně ušlo. Škoda, že nedostala víc prostoru postava Nagini. ()

Ledkodlaq

Rozhodně nejslabší díl série. A to jsem se tak těšil, o to větší bylo zklamání. Nejen kvůli Deppovi, celkově byl děj takový plochý, nevýrazný. ()

jakeer

Za mňa sú všetky tri doterajšie diely na rovnakej úrovni. Tešil som sa na Madsa, ktorý je mojim najobľúbenejším hercom súčasnosti a bolo to naozaj dobré. Takto to malo byť od začiatku - hodí sa to aj do kánonu, Grindelwald mal byt cudzinec s prízvukom. V podaní Deppa to bol skôr charizmatický líder, Mads do toho priniesol viac chladnokrvnosti. Aj do toho gay vibeu medzi Albusom a Gellertom sa viac hodí Mads (nehovoriac o tom, že Depp bol už aj pred mediálnou popravou vyhoretý - snáď mu vynikajúci herecký výkon na súde vleje do žíl novú krv). Čo sa týka príbehu, opäť utrpela logika. Je absurdné, že o voľbe čarodejníckeho lídra má rozhodnúť malá srna. Taktiež relevancia hlavnej postavy predchádzajúcich dvoch dielov - Newta -  ide do úzadia, lebo už naozaj ide predovšetkým o súboj Dumbledora s Grindelwaldom - o čom podľa mňa celá séria mala byť (stačili by dva filmy a fanúšikovia by sa išli zblázniť). Postava Kowalskeho je už úplne zbytočná, no z nejakého dôvodu stále figuruje v Dumbledorových plánoch (o ktorých už z pôvodnej série vieme, že sú šialené, nepravdepodobné, ale zjavne mu vychádzajú). Našťastie už nezostal vôbec čas na lovestory Newta a Tiny (celá jej postava je okresaná na asi jednu minútu stopáže). Ale aby sme urobili woke culture zadosť, je tu nová postava mladej šikovnej černošky.  Credence mal byť mega hrozba pre Dumbledora a scenáristi to vyriešili tak, že ho de facto vyškrtli. Ja dúfam, že ak bude séria pokračovať, tak to nebude naozaj dokopy päť filmov ako plánovali, ale ukončia to už tým nasledujúcim a bude to len o súboji dvoch mocných gay čarodejníkov. ()

Asmodin

Postupně se ve filmu odhaluje celý příběh o Grindelwaldovi a Brumbalovi zaonačený do volebních intrik magického světa. Nevadí, že Mikkelsen hraje Gellerta, byl skvělý, ale že nepadne ani zmínka proč změnil vizáž? Ve filmu není ani jedna magická formule, ale stejně zanechává v divákovi kouzlo naděje, že i v nejposlednější chvíli může uniknout. Oceňuji soundtrack spojující svět Harryho Pottra s Fantastickými zvířaty. Doufám, že uvidíme v dalším filmu mladého Voldemorta a Smrtijedy či Fénixův řád. Je jasné, že Ezra Miller si v dalším filmu už asi nezahraje. ()

mclenin

Film, ktorý má mágiu, no postráda kúzlo. Film, ktorý má ideu, no postráda koncepciu. Tento svet (wizarding world) sa rúti do záhuby ... a nenarážam tým na Grindelwalda ale na Yatesa a Klovesa/Rowlingovú (ako scenáristku). Čaro sveta Harryho Pottera a ono tajomno, ktoré diváka priťahuje aj 20 rokov po premiére prvého dielu je tatam a nezachraňujú to ani do očí bijúce kvázi nostalgické podprahové odkazy na HP sériu. Tento film (poťažme svet - fantastických zverov) funguje a najsilnejší je hlavne v detailoch a komorných až intímnych scénach - výber Judea Lawa ako Dumbledora je kastingová genialita a Mads Mikkelsen je dôstojnou voľbou po Deppovi. Paradoxne, aj napriek tomu, že druhý a tretí diel majú s fantastickými zvieratami čo sa týka príbehu len pramálo spoločného, tretí diel ich zapája v deji pomerne zásadným spôsobom, preto mi výskyt zverov až tak veľmi nevadil, no aj tak mám za to, že spoločným menovateľom tejto série už dávno nemali byť fantastické zvery (pokojne mohlo ísť o sériu napr. pod hlavičkou "wizarding world"). Je teda viac než zrejmé, že séria by potrebovala facelift a to minimálne v podobe zmeny v kreslách kreatívnej tvorby, ideálne vymeniť režiséra, ktorý recykluje svoj sterilný (50 odtieňov sivej) štýl už od dôb Fénixovho rádu a bohužiaľ čím ďalej tým viac na škodu tohto projektu, ktorého potenciál by mohol byť nedozerný. ()

filipvrbik

Není to tak hrozné, ale forma opět zvítězila na obsahem.. Celkem působivý vizuál, dobrá kamera, řéžie a sympatičtí herci hrají, v bohužel nudném, předvídatelném a příliš dlouhém filmu, který je vlastně jen o magii a není tu nic, co bychom neviděli v Harry Potterovi, nebo prvních dvou dílech fantastických zvířátek. Že to není úplně ono potvrzují i klesající tržby v Severní Americe.. Ale alespoň jedno výrazné pozitivum tu je, je to mnohem lepší, než dvojka...50% ()

woodsman

uplne v pohode pokracovanie fantastickych zverov nechapem preco ten hejt a Masa Mikkelsen ako grindelvald odost lepsie ako ten fetak Depp ()

Kevadros

Objektivně to není tak špatný jako druhý díl, nicméně u dvojky jsi netušil co se bude dít. Na tohle jdeš do kina s vědomím, že to poslední fiasko muselo stoprocentně profackovat celý tvůrčí tým od samotné J.K. až po leštiče kouzelných hůlek a ten se poučil ze svých chyb, za několik procent monstrózního rozpočtu najali "kouzelného opraváře scénářů" a "magickou specialistku na vývoj postav". Že prostě nemohli nasypat tolik dalších prachů a energie do úplného nesmyslu. Ale ono to tak prostě je. Ani ta bradavická nostalgie ve mně nevzbudila emoce, takovou vrstvou "nepěkných věcí" byla obalená. Král je mrtev, ať žije kdo? ()

Cuzan

To mohlo být tak dobré! Kdyby se někdo nebál proškrtat scénář, zvýšit tempo a neměl potřebu každou informaci opakovat 5x. Některé ty efekty mi přišly trochu staršího data, a chyběla mi tam filmová řemeslná poctivost. Od příběhu jsem čekala vzestup a pád Grindelwalda a grandiózní souboj s Brumbálem. Místo toho to bylo jakési utahané bleeeh, akčními scénami o ničem a s pár unavenými Brumbáloými bonmoty do života. ()

.baris.

Asi nejlepší díl série, ale to není žádná pochvala. Děj už alespoň jde odněkud někam a i když se vlastně nikam neposuneme a na konci jsme tam, kde jsme byli na začátku, a nevíme, co se s kym stalo a kam se kdo poděl, něco se děje a člověk aspoň nemá brutální maglajz v tom, kdo je kdo a o co mu jde, i když pořád nechápe, proč. Motivace postav jsou totiž stále zoufale nedokreslené, postavy samotné jsou ploché a emoční stránka celé trilogie je úplně na nule. Člověku prostě za celý tři díly neni plně řečeno, čím je Grindelwald tak zlej, ani proč by měl Mlokovi a spol. fandit. Navíc děj pořád tak jako podivně přeskakuje (i když míň, než dřív) a příběh vypráví jen, co se mu hodí, takže vytvořit si k postavám vztah a chápat je nějak komplexně je v podstatě nemožný. Nemluvim o nesmyslech typu mudly v Bradavicích (já myslela, že mudla Bradavice vůbec nevidí, resp. je vidí jako ruinu, navíc neni vůbec jasný, proč vlastně Kovalski v týmu je, krom toho, že tu postavu chtějí nějak využít scenáristé - důvody mě napadají, ale ve filmu bůhvíproč nejsou), ani o neustálém obsedantním "navazování" příběhu nebo jeho postav na něco, co známe z Harryho, asi aby nás to nějak obměkčilo. Stále mám pocit, že se najednou zničehonic objevují pravidla, věci, tvorové, lidé, kteří se scénáristům prostě hodí do krámu a nedají si tu práci jejich přítomnost nějak líp vysvětlit (proč nebyli v Harrym, nebo proč se tam o nich aspoň nemluvilo?)... Takže summa summarum, pohled na Bradavice podkreslený ústřední melodií z Harryho Pottera ve mně vyvolal spíš tísnivý pocit neskutečně promarněné šance, než nostalgii. Jo, a Mads je super herec, ale v každý jeho scéně jsem myslela na to, jak by si to Depp užíval a jak skvělý by byl. ()

Paldiny

Rowlingová tentokrát vykúzlila 140 minútový film z ničoho a aby to obhájila, necháva tvorcovskú bezradnosť ospravedlňovať samotným Dumbledorom. Ten pred skupinou vysloví plán nič neplánovať, lebo to Grindelwald môže predvídať. Grindelwald sa nám ale trochu zmenil, Depp pre súdne ťahanice dostal padáka s osemmiestnym odstupným. Hlavný záporák sa po novom pohybuje inak, vyzerá inak, správa sa inak a nikomu to nevadí, nikto na to neupozorní, nikto túto zmenu nevysvetlí. Nič proti Mikkelsenovi, pokojne mohol zastať postavu Der Berlínčana, ale v roli Grindelwalda je len tieňom dovtedy výrazného Deppa. Aj preto jeho vzťah s Dumbledorom vyšumí do prázdna. Ženské role sú ďalšia smutná kapitola, ani do tretice nevidím jedinú nosnú postavu a tak sú z hereckého ansámblu Redmayne a Law poslední, ktorí dávajú svojim roliam aspoň čosi. V prípade Eddieho aj istý druh komediálneho talentu, krabí tanec úprimne pobavil a dal spomenúť na vábenie nosorožca. Keď už je reč o zvieratkách, tých fantastických pribudlo vo filme jedno. V banálnom finále bude mať dôležitejšiu rolu. Film pritom mal na čom stavať. Obávam sa ale, že spisovateľka vyhorela a režisér ťahajúci už siedmy čarodejnícky film tiež. STOPka pre prázdnu pokladnicu z kinosál je pre nich vlastne vítaným vykúpením. ()

cepice

V půlce filmu si myslíte, že to bude skvělý film, ale nakonec se jen plácáte po čele a říkáte si, že je škoda, že to trvalo tak dlouho a přesto nebylo vysvětleno/dokončeno 80 % dějových linek a namísto toho použili spoustu nesmyslných scén a vycpávek. Veliké zklamání. Nelogické vysvětlení postav, proč tam není Tina? "Nevím, prý nemá čas, mi bylo řečeno." Hostina uprostřed filmu a nelogický děj??? Kde jsou fantastická zvířata? ()

Prochy38

Když je těch pár posledních zvířat nekompromisně zatlačeno na úkor příběhu, nezbyde, než se na něj zaměřit a ne no... není to to, co bych si od toho světa přál vidět na plátně. Ani mi nevadí, že Deppa střídá Mikkelsen, J. Law měl ale dostat coby Brumbál svoji trilogii a tam se Grindelwaldem řezat. Vizuál stále skvělý, ale už to prostě nejsou ta Zvířata. ()

Sochorisko

Co bych k tomu řekl. Popravdě jsem schválně nezkoumal, zda série bude mít 3 nebo 4 díly nebo jak to vlastně bude. Kromě toho, že se v celém snímku vlastně nic nestalo mě zaujal snad jen malý nafukovací na začátku….. Zdá se mi, že Yates spol. chtějí ze zvířat vytřískat co nejvíc. Ne dějově ale finančně. Právě na úkor děje a smyslu. Jak ten hrabák tam… Efekty celkem fajn, zvířátka taky ale jinak bych asi skutečně nepochválil vůbec nic. Mad mohl být horší, nicméně, potom, co v prvních dvou snímcích zabodoval Johny, tak mi tam Mad prostě nesedí. ()

Spacecore

Není to tak špatný. Nejsem extra fanda HP světa, ale manželka a tchýně jsou a tak jsem s nima byl už na třetím díle Fantastických zvířat a bavil mě asi po prvním díle nejvíc. Sice jsem chvílema ztrácel orientaci v postavách a minulých událostech, ale dalo se. Rozhodně se mi líbila hlavní linka toho, že padouch umí nahlížet do budoucnosti a tak se musel zmást několika různými plány. Přesně tohle já můžu a to je hra, kterou jsem s filmem ochoten hrát a příjemně mi to rozvibrovává myšlenky. Co mi ale vadilo byly určité logické nedostatky, nebo možná jen nedovysvětlené situace a občas nejasný střih. Ono je ale obecně nemocí současné hollywoodské produkce to, že scénář přepisuje armáda pisálků a další armáda producentů diktuje co a jak má být a vytrácí se tak autorství a s ním i kvalitní prožitek z filmu. Tohle ale rozhodně špatné nebylo. ()

Terezinka198 odpad!

Zmatek, zmatek a zase jen zmatek. Mads Mikkelsen jako "nový" Grindewald mi rozhodně nesedl, nemá tu správnou auru, prostě mu to nevěřím. Redmaynea taky nemůžu vystát od prvního dílu ale tak nějak se pomalu překousávám k tvrzení, že Mlok je tak divný, že Dánská dívka - pardon, Eddie Redmayne - k němu sedí. Also, byla jsem jediná, komu přišlo, že všichni jenom dělali, co jim Brumbál nařídil? Brát si cca 40 minut na vysvětlení některé z prvních scén, to je trošku moc. A "konec" Ezry Millera? Meh, how about no? Nemá to kouzlo Bradavic ani osobitost postav, které tak dobře známe, byť v jejich starší verzi. Pokud někdy vznikne čtyřka, budu se na ni dívat opět jen z donucení. Tato nepovedená "série" šla do háje už s prvním dílem. Aneb kterak zničit dětství těch, co vyrůstali na Harry Potterovi, část třetí. :) ()

Marys

Trilógia by v prípade tohto príbehu bola viac než dostačujúca, no čo už, keď sa tu ide robiť dojná krava varením z vody. Nudné, naťahujúce sa, bez pointy. Pozriem si aj zvyšok, ale nepotreboval som na tento diel bez príbehu ísť do kina. ()

MatyM

Hezké kostýmy, návrhy zvířat a chemie mezi elegantním Lawem a výborným Mikkelsenem nepřebyje fakt, že zbytek postav je nezajímavý a nesnesitelný a že scenáristicky jsou Brumbálova tajemství naprosto otřesná a bezradná. Pod záminkou toho, že prozřetelného padoucha je potřeba překvapovat, se postavy náhodně objevují na plátně v náhodných situacích, které pozbývají špetky smyslu, jen aby byl příběhový posun pro sérii jako celek na konci filmu úplně minimální. Řada dějových linek vůbec nikam nevede, vířata jsou do příběhu natlačena jen kvůli názvu, humor nefunguje, naklíčovaná pozadí místy připomínají práci amatérského YouTubera a Bradavice jsou ve filmu naprosto zbytnou, marketingově motivovanou odbočkou. Vztah Grindelwalda s Brumbálem a kouzelnická totalita přitom nepochybně mají potenciál, znovu potvrzená zbytečnost a ztracenost téhle série je ale po třetím díle smutná a donebevolající. ()

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

23.02.2023

Pakliže jste posledních pár týdnů netrávili na opuštěném ostrově, nejspíš jste slyšeli o nové videohře Hogwarts Legacy ze světa Harryho Pottera, odehrávající se v Bradavicích a na blízkých pozemcích… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)