Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora

• Česko Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (viac)

Niekoľko rokov po udalostiach z Grindelwaldových zločinov profesor Albus Dumbledore (Jude Law) vie, že mocný temný čarodejník Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) sa chystá prevziať kontrolu nad čarodejníckym svetom. Keďže ho nedokáže sám zastaviť, poverí Magizoológa Newta Scamandera (Eddie Redmayne), aby viedol neohrozený tím čarodejníkov, čarodejníc a jedného statočného muklovského pekára na nebezpečnú misiu, kde sa stretávajú so starými i novými zvermi a narazia na rastúcu Grindelwaldovu légiu nasledovníkov. Ale keď sú stávky také vysoké, ako dlho môže Dumbledore zostať v pozadí? (Continental film)

Matrinx

Poprvé jsem dostal strach, jaké by to bylo, kdyby JKR napsala další knihu ze světa Harryho Pottera. Že by její dobré období bylo minulostí? Jedna věc je ta, že to nejspíš vážně není žádná úžasná scénáristka, ale hlavní chybu vidím už v samotném námětu, v tom, jak jí napadlo dotvářet daný svět. Už prvních minutách film porušuje kánon - Brumbál a Grindelwald se podle knih nikdy nesetkali mezi incidentem s Arianou a jejich památným soubojem, při kterém byl Grindelwald poražen. A nikdy ani slovem v knihách nebylo zmíněno to, o čem je tenhle film, ani Binns a Hermiona nic neříkali. Jsou to novinky, které výrazně pozměňují pozadí a fungování kouzelnického světa a v knihách pro ně nejsou žádné vhodné dílky puzzle - vlastně to vypadá podobně jako secesní budova s brutalistní nadstavbou, můžou k tomu přidat původní hudby kolik chtějí, ale i tak to prostě nesedí. Takže ještě dva díly? Vidím velký špatný... ()

Martrix

Při psaní recenze jsem se vždycky snažil být co nejvíc objektivní, ale na druhou stranu...pokud mám dost důvodů pro opravdu nízké hodnocení a pokud mě nějaký film vysloveně nesedl, nebo ho čistě subjektivně považuju za velkou nepovedenost, proč se držet zpátky? Brumbálova tajemství v žádném případě není lepší film, než oba dva předchozí. Rozhodnutí udělat z tohoto příběhu spíš dospělácké rodinné drama, považuju za vysloveně špatné. A to i bez té homosexuální vsuvky. Ta úžasná atmosféra příběhů Harry Pottera, se v tomto filmu definitivně vytratila. Starobritská hravost ustoupila kouzelnické globalizaci a tvůrci prostě aplikovali politiku, do kouzelnického prostředí. Brumbál je tady osnovatel pofidérního plánu, kdy opět nikomu nic nevysvětlí, hýbe s ostatními jako s figurkami a spoléhá na jejich oběti. Grindelwald se najednou velmi radikalizuje a mluví o genocidě, přestože ve dvojce chtěl jen převzít kontrolu...a z dobrých důvodů. Všechny postavy jsou podivně separované a nevýrazné a dokonce i kouzla působí vyumělkovaně. Úvodní dvacetiminutovka rozhodně nepatří do kategorie rodinné fantasy...malému dítěti bych to určitě nepouštěl. Ten zbytek bych mu pustit asi mohl, ale nejspíš by se velmi nudilo, protože jediná vtipná scéna je z vězení a i tu "obohatí" pár rozpuštěných mrtvol. Mohl bych tady dštít síru klidně na dvě strany A4, ale tento hnus mi za to nestojí. Doufám, že tímto se dveře za Fantastickými zvířaty zavírají. Sice je škoda vcelku fajn postavy Scamandera, ale ten zbytek...to je opravdu parazitismus bez jakékoliv přidané hodnoty a nápadu. O to víc bychom si měli vážit potterovské ságy, která není zasažena vadami pokrytokorektnosti, která teď lomcuje světem. Komentáře Rowlingové na téma translidí mi nevadí, ale vadí mi, že nemá páteř a soudnost. Touto přílepkou dost zastiňuje své zásluhy na vzniku úžasného světa kouzel, který ale vůbec nepotřeboval doplnit o příběh pro dospělé, protože právě tak hravý a čistý jako byl v Potterovi, ho milují i dospěláci. ()

NiWi

Fantastická zvířata třetím dílem potvrzují,  že jde o jednu z nejmíň zajímavých spin-off sérií vůbec. Děj zde není tolik roztříštěný jako v předchozím díle, ovšem stále platí že drtivá většina filmu je pouze nezajímavá výplň, která nás má na dvě hodiny zabavit než se konečně k něčemu film dopracuje. Postavy asi fajn, bohužel charakterově úplně zbytečné a kdyby na jejich místě byl kdokoliv jiný nic by to neměnilo, pokus o jakousi povrchní charakterizaci tak jde úplně mimo. Mikkelsen za mě nevýrazný, ta změna MK nevadila ale ani to není změna k lepšímu. Jestli nás mají čekat ještě dva díly tohohle, tak to je pohroma. Yates a Rowlingová prostě už nedokážou tuhle sérií jakkoliv nakopnout ať si přizvou kohokoliv. Pokud nepřijde výrazná změna ve výpravě nebo klidne na režisérském postu (a jestli vůbec budou finanční výsledky dostačující, o čemž se zatím dá úspěšně pochybovat), tak je mi líto ale tahle série je mrtvá. ()

KajusaK

Nejhorší díl z (zatím) trilogie Fantastických zvířat. Absolutně bez budoucího posunu a jakéhokoliv navázání. Ztráta času. Opět zajímavé jen díky efektům a zvířatům. ()

Šimpy

Mě to nepřišlo tak špatný, jak o tom všichni všude píšou a psali. Naopak, oproti dvojce to má mnohem logičtější a kompaktnější příběh...a i ta zvířata tu mají své opodstatnění, jediná postava navíc je tak tedy Credence, ale pokud ho nechají mezi jednotlivými filmy zemřít, tak se pokračování obejde i bez Ezry Millera. Já jsem se bavil, Jude Law je super, Brumbálovo tahání za nitky a posílání do nebezpečí kohokoliv jiného než sebe, to všechno funguje...potěšil Aberforth, no a Grindelwald má zatím asi nejlepšího představitele. ()

BoXBe

Zpitvořený brak natočený v exkluzivní produkci. Pět lidí se odněkud vzalo, nic o nich pořádně nevíme, někam nesmyslně jdou, vyskytují se na nepochopitelných místech, dělají nepochopitelné věci, z absolutně banálního a triviálního důvodu, který se dal opsat jednou scénou v prvních pěti minutách filmu. Luxusní scény, příjemný vizuál, fajn herci, nic z toho není. Nesmyslný příběh, zasazený do kontextu, který má v hlavě jen J. K. Rowlingová a který na sebe nedokáže stáhnout pozornost ani plytkou romancí, ani pseudopokusem o politický thriller. Je to prostě brak. Špatně napsaný scénář, který jen hýří fajn dílčími nápady s kouzly, které trikaři vyšperkovali, ale ponechali jako polévku s potřebnými surovinami, ale bez přísad, bez procesu vaření, s nějakou myšlenkou na vývar, ze kterého zbyla jen mastná voda s plovoucí zeleninou na povrchu. Jediná interakce mezi postavami v tom filmu nebyla zajímavá a nestojí za zmínku. Jediná. Jen pár akcí. A ani to ne. Musím uznat, že toto se nepovedlo a že je co napravovat, pokud vůbec bude příležitost. Dobrý dojem z prvních dvou filmů narušuje nezajímavost tohoto. Všichni se tváří, že o něco jde, ale nikdy nikdo neřekne o co, odkud bere přesvědčení atd. atd. atd. Bla bla bla. Jako ten film. Nejslabší přírůstek do Potterovské série. ()

campix

Popravdě čekal jsem třetí díl Fantastických zvířat ještě horší. Tahle série má po slibném startu pouze klesavou tendenci a třetí díl toto pouze potvrzuje. Problémy zmítaná produkce se musela popasovat s výměnou jednoho z hlavních herců série (s čímž absolutně nesouhlasím, ale taková je dnešní doba). Mikkelsen je sice velmi kvalitní náhradou za Johnnyho Deppa, bohužel tu ale nemá moc co hrát. Aby toho nebylo málo. Zlobí i Ezra Miller a tak je otázkou co se bude dít dál. Lepší náladu tvůrcům nepřidávají ani nepřesvědčivé kasovní výsledky ani slabé recenze. Spolehnout se sice mohou na Davida Yatese, který je v tomto světě dokonale zabydlený a tak víte, co od něj vizuálně čekat, bohužel je to rutinér, takže nelze očekávat ani nějaké výraznější svěží nápady. Průser je příběhová stránka filmu. Postavy nelogicky pobíhají se a tam, dělají divné a někdy až zbytečné věci. Skáčeme z jednoho místa na druhé a vůbec to nedrží pohromadě. Těžko říct, co se bude se sérií dít dál i ve světle slabých výdělků a excesů Ezra Millera. A když už se neuvidíme, tak mi to asi ani nebude vadit. ()

nineweh

Vizuálně nádherné, ale jinak úplně zbytečný film. Od začátku nevíte, co a proč se děje (a jako sorry, ale vysvětlení "nikdo nesmí vědět všechny části plánu" je jen scénáristická lenost), a na konci to taky nevíte, v podstatě víte jen "takže se nějak pokusili zastavit Grindelwalda a zase se jim to nepovedlo". Přičemž postavy se většinou chovají nelogicky, objevuje se spousta veledůležitých reálií, po kterých ale následně v sérii o Harrym Potterovi není ani zmínky, spousta věcí se přejde bez vysvětlení nebo jen mávnutím rukou ("Kde je Tina?" "ále, má moc práce"). Jediné plus je Jude Law, který do Brumbála dozrává špičkově. ()

SeanLSD

Neškodné kúzelnícke dobrodružstvo, v ktorom si Dumbledore rozbieha svoju vlastnú mission impossible a ktoré nedokáže navodiť nijakú poriadnu emóciu. Ani zamak si nepamätám, o čom bola predchádzajúca časť, ale vôbec to nevadí, stačí vedieť, kto sú tie postavy, pretože všetky nové sú viac-menej do počtu a nič sa o nich nedozvieme. Pozrieť sa to dá bez újmy a nemecká časť je napriek otravnej alúzií na skutočné dejiny výborná (aj keď je pre mňa nepochopiteľné, prečo kúzelnícky svet kopíruje mudlovské usporiadanie sveta... - nemecké, nórske ministerstvo mágie... to majú akože aj monacké, vatikánske alebo eritrejské ?). Vyvrcholenie na "voľbách" v Bhutáne je potom už vyslovene nemastné-neslané, nuda, No čo, žiadne prekvapenie, táto séria ide do stratena už od samotného začiatku, ale čím ďalej, tým viac z nej kričia limity Yatesa, Klovesa a Rowlingovej, neschopných poriadne využiť skvelú prácu ostatných zúčastnených - hercov, scénografov, kostymérov, tvorcov špeciálnych efektov... ()

CatcherBlock

Zoufalství téhle série pokračuje a ta mizérie je čím dál horší. Nikdy to nebude jako Harry Potter. Yates je vyčpělý filmař a akutně by potřeboval změnu látky. Tahle dojička peněz mě nikdy nezaujala, je to jen zbytečný příspěvek do světa filmu, který má slabé příběhy, nulovou atmosféru, nesmyslné děje a co je nejhorší: Nudné, nesympatické postavy ()

Nivenx

Nějakou dobu jsem tento díl odkládal a to hlavně z důvodu chybějícího Deppa. Kdy už v traileru se mi nahrazení nelíbilo. Ve finále to bohužel dopadlo ještě hůře než jsem doufal. Příběh nuda celkem, scénář i režie totální zmatek a absolutně nic nevysvětlené. Že po finanční stránce jde o propad se nedivím, ten film neukázal vůbec nic! A nahrazení deppa totální katastrofa. Co se týká akčních scén ty jsou zbytečné a nejméně akční z celé ságy! Jednou a dost! ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Volby? Je to přesně to, co jsem očekával - lepší než dvojka, ale na jedničku to ještě nemá. Co se týče záměny Grindelwalda, tak to není žádnej posun, přijde mi pořád stejně blbej a nudnej. Jsem rád, že film zakomponoval do hromady nudy i nějakej humor, teď si zrovna nevybavuju, jak na tom byly předchozí díly, ale když už nic, tak aspoň tohle - například ten baleťáckej taneček byl celkem fanny. Jinak klasický to táhne Mudla, není Kowalski náhodou ten tučňák z Madagaskaru? Možná to bude též tím, že je to právě Mudla, a Mudlové jsou vždycky k smíchu. A zvířata, fakt že jo, zvířata tady jedou nejlepší výkony. Možná i proto to je v názvu tyhle věci, protože zbytek stojí za hovno. Ty kokotiny, co si dnešní společnost vymyslela nejde přehlédnout, ale i přes to se to tady dá přežít a nebije to úplně do očí. Když už vyhrála nečekaně žena, tak to aspoň nevyhrál ten Čiňaň, takže fenkz. Jen tak mě tak napadá, že do těch kufříku mohli strčit Grindelwaldy a kdo ho najde, tak nevím, asi dostane zlatého bludištáka, ale obávám se, že by ho stejně nikdy nikdo nenašel. Zajímavé "souboje", ale přišly mi, že jsou na způsob "kouzel" Strendže, takže možná nějaká inspirace Marvelem, ale mi se to teda nelíbí, jak už tady tak u Strendže. Na konec jen řeknu, na jedničce jsem byl v kině taky a oba díly se mi líbily jakžtakž, dvojku naopak doma a je fakt treš, je možný, že to má na to vliv. :) ()

filmmovier

Nová Fantastická zvířata jsou nejlepším dílem série jen možná, ale rozhodně jsou méně zmatená než dvojka a dějově zajímavější než jednička. A dávají smysl. Jenomže pořád to není nic, z čeho bych radostí skákal do vzduchu, to rozhodně ne. Užil jsem si to, ale okouzlen tak, jako za časů Harryho Pottera z toho furt nejsem. A pak je tady ten pocit, že po třech CELÝCH dílech je to furt jen prolog k něčemu opravdu velkému a ten prolog tentokrát snad už konečně skončil a někam se to hne. ALE... bavilo mě to. Jsou tam sice nesmysly, strašné hovadiny, které jsem nepochopil (to vězení?), ale film nenudí, odsýpá, všichni herci jsou naprosto fantastičtí (samozřejmě zejména Law a Mikkelsen, hrající zcela nového Grindelwalda a ačkoliv samozřejmě zcela fenomenálně, Depp byl lepší), (staro)nové postavy též fungují a konečně se s nimi mnohem víc a mnohem lépe pracuje, Hrabák a Větvík obstarávají humor a akční a kouzelnické scény jsou boží a mají náležitou úroveň. Bradavice zbytečné, přecházení postav ze strany na stranu taky nedává moc smysl (ačkoliv v rámci děje a toho, co se tam dělo a co si ty postavy asi myslí, ano), a navíc se nemůžu zbavit přemýšlení nad tím, jak by téhle sérii prospělo, kdyby to Yates předal někomu jinému. Od Brumbálových tajemství jsem dostal zhruba to, co jsem očekával, takže zklamaný rozhodně nejsem, ale nadšení nenacházím. Na další díl se nicméně furt ještě těším, tak snad bude. Naděje do budoucna na zlepšení tady je víc než minule, a navíc to i z hlediska mytologie začíná dávat (alespoň v něčem) smysl, takže 75% naprosto s klidem a rád udělím. ()

Motinski

Touto časťou sa u mňa Fantastické Zvery ako séria dostali na bod mrazu. Celý fikčny svet pôsobí prázdne, nezaujímavo, nudne a oproti Potter filmom úplne bez kúzla. Väčšinu času som nechápal čo sa deje a prečo postavy robia to čo robia. Stane sa tu toho strašne veľa ale nič ma nezasiahlo. Scenár je guláš plný nefunkčných prepojení a zle vykreslených vzťahov. Možno hodnotím až moc prísne ale nemôžem si pomôcť keď to porovnám so zábavnou a celkovo príjemnou prvou časťou. Rownlingova by mala miesto scenárov písať knihy a Yates by mal po toľkých dieloch už odísť aby si ho ľudia nezaškatulkovali ako rutinéra. Zatiaľ to tak totiž vyzerá a asi ma nič nepresvedčí o opaku. Aspoň preobsadenie Grindelwalda nebol prúser. Mikkelsen je iný, ale aj dostatočne démonicky aj rešpektový. Ajtak ale osobne ostávam Team Johnny. ()

LUKICKK

HEHEHEHEHEHEHEHEHE, já si to užil, nevím co vám všem vadí, všichni podle mě hrotí hrozný hovna, je to dobrej film, těším se na další a doufám, že se na to, kvůli retardům, co brečí nad každou píčovinou nezruší. Kinda je mi líto těch, co si to neužili, ale co už, vaše věc :D. 7/10 velice fajn záležitost. ()

Ryuuhei

O hvězdu navíc dávám kvůli pár silnějším momentům (zejména v závěru) a tomu, že to nebylo až tak špatné, jak jsem dle ohlasů očekával. Tím ale nemyslím, že by to špatné nebylo. Série Fantastických zvířat mě moc nebrala už od začátku. První díl jakž takž ještě ušel, takové pomrknutí na starou franšízu, ale pokračování děsné a zde kromě nějakého výraznějšího dějového posunu nedošlo k ani výrazné nápravě. Děj zbytečně uhýbá od postavy k postavě a i když své nahodilé téma obhajuje tím, že aby hrdinové uspěli, musí se chovat nepředvídatelně, místy to bylo opravdu utahané, až úmorné. I v akčních scénách jsem mnohdy myšlenkami uhýbal úplně jinam. Bradavice, jak se dalo čekat, byly jen letmým cameem ke konci a kromě hlavní síně a komnaty nejvyšší potřeby jsme se nedočkali nějaké větší exkurze po hradu. Závěr byl sice fajn a skvěle podtrhl emoce, které po celou dobu jinak tak nějak drhly, ale upřímně doufám, že zazvonil zvonec, pohádky je konec a žádné další pokračování nepřijde. Už 3 filmy jsou dost a po tomto průšvihu si snad tvůrci uvědomí, že ve světě čar a kouzel existuje spousta jiných, zajímavějších námětů. Ať už jde o možné pokračování (Prokleté dítě), či návrat k postavám typu Snape, James, apod. ()

Johnny.ARN

Čím viac má táto séria filmov, tým viac nedávajú zmysel. Keby to skončilo pri jednotke, dobre. Má to chyby, obrovské chyby, ale dobre. Ešte sa to dá ako tak pozerať, je to vskutku aj zábavné a má to tú nostalgickú linku. Dvojku som nepochopil ani po druhom videní ale čo už stvárajú tu? Vôbec sa nebudeme baviť o tom, že mukel si behá po čarodejníckom svete, všetko vidí, žiadne prekážky a ešte aj skočí do najmocnejšieho zmrda v miestnosti. Taktiež sa vôbec nebudeme baviť o kostýmoch, ktoré pri porovnaní s HP filmami a knihami nedávajú zmysel. A už vôbec sa nebudeme baviť o tom, že Mads je jednoducho ťažký frajer! Poďme sa ale baviť o tom, prečo Albus vymýšľa plány, kde môže obetovať všetkých okrem seba? V HP mi to nejak nevadilo, tu už áno. Mohol ho úplne v pohode zastaviť, neurobil to, prečo? Prečo je tu nejaká čáry máry nadnárodná organizácia, ktorá nie je vysvetlená, nikto nevie, čo sú zač, čo robia, hlavne že majú právomoci na oslobodzovanie zločincov. A tak celkovo, prečo je celý scenár vymyslený tak, ako keby to robil niekto v chránenej dielni? Trojka vznikla len z dobročinnosti štúdia, nie ako výsledok skvelo zarábajúcich predchádzajúcich častí. Oni to fakt chcú ťahať až do tej 5-ky? Načo? Proste, tento film ponúka viac otázok ako odpovedí a oveľa viac znechutenia ako spackaná dvojka. Objektívne by bola jedna, ale Mads je skurvený frajer. Štvorku si už v kine nedám, ani bohu. 2 z 5 (CinemaCity Polus) ()

Mrkvič

Místy hezky vypadající, ale zase jen další zbytečný výlet do starého známého a dříve mnohem oblíbenějšího světa. Nebýt jedné scény ve vlaku, kdy se hrdinové sejdou a "naplánují" svůj boj proti zlu, bych dal o hvězdičku míň. Jediná scéna, pár minut, má v sobě tolik síly, nepotřebuje k tomu žádné zbytečné efekty, je v ní humor a hlavně pocit sounáležitosti s hrdiny. Potom už jsem jen přemáhal spánek a na závěr jsem si vůbec říkal, že tohle se scénáristům ani trochu nepovedlo. Také nula nula prd, kdy hlavní záporák jen čumí, jak mu nevyšly plány. To bylo hodně divné a kyselé finále. ()

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

23.02.2023

Pakliže jste posledních pár týdnů netrávili na opuštěném ostrově, nejspíš jste slyšeli o nové videohře Hogwarts Legacy ze světa Harryho Pottera, odehrávající se v Bradavicích a na blízkých pozemcích… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)