Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora

• Česko Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (viac)

Niekoľko rokov po udalostiach z Grindelwaldových zločinov profesor Albus Dumbledore (Jude Law) vie, že mocný temný čarodejník Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) sa chystá prevziať kontrolu nad čarodejníckym svetom. Keďže ho nedokáže sám zastaviť, poverí Magizoológa Newta Scamandera (Eddie Redmayne), aby viedol neohrozený tím čarodejníkov, čarodejníc a jedného statočného muklovského pekára na nebezpečnú misiu, kde sa stretávajú so starými i novými zvermi a narazia na rastúcu Grindelwaldovu légiu nasledovníkov. Ale keď sú stávky také vysoké, ako dlho môže Dumbledore zostať v pozadí? (Continental film)

kukkik odpad!

Moje první předpremiéra a rovnou premiér! No, to bohužel ne. Můj zážitek ze série Fantastických zvířat mi připadá srovnatelný se zážitkem přímých účastníků VŘSR při pohledu na Lenina v moskevském mauzoleu. Jdete se podívat na něco, co jste kdysi milovali, protože to ve vašich očích bylo dokonalé, krásné, měli jste to rádi. Celí natěšení si vystojíte frontu, protlačíte se do první řady a to celé jen proto, abyste místo vašeho mentálního obrazu spatřili vypelichanou zdechlinu, která navíc silně zapáchá naftalínem a přísahali byste, že zaživa neměla ani zdaleka tolik make-upu a botoxu ve tvářích. Přesně tohle jsou pro mě Fantastická zvířata. Ono dělat filmovou sérii na základě sotva 70 stránkového bestiáře pro děti je určitě oříšek. Opět boříme vše dobré a svaté, abychom vydělali hodně chechtáků a snad i zlomili pár pravověrných srdíček skalních fanoušků původního díla; to je zřejmě dnes takový koníček zbohatlických autorů. Něco jako když velkoprůmyslníci jezdí do divočiny střílet vymírající živočišné druhy; prostě asi jakási neodolatelná ukázka moci. No nic. Každopádně tenhle film má tolik scénáristických, hereckých i filmařských průserů, že snad ani nestojí za to je všechny jmenovat. Parazitování na sérii HP, nekonečně se opakující záběry "vpadnutí do zad" (což je taková obdoba všeobecně známého Deus Ex Machina postupu, kdy je scénárista neschopný kretén a neustále se zahání do kouta, načež vyběhne ze slepé uličky prostě tak, že se teleportuje pryč), postavy chovající se zkratkovitě a nelogicky, hrozně moc "tajemné" a "promyšlené" plány (jejichž tajemnost spočívá v tom, že scénárista je nedokázal vymyslet, takže si hraje na to, že jakože jsou ačkoli nejsou), prznění předlohy (......), dnes už neodmyslitelná Woke agitka atd. Co se týče situace černochů jsem si hned v kině udělal takovou mentální berličku, abych z předpremiéry nemusel nasupeně odejít po prvních pár minutách, a sice teorii, že svět Fantastických zvířat není naším světem (ačkoli svět HP naším světem očividně je) ale ve skutečnosti jde o alternativní universum, kde neexistuje rasismus. Díky tomu se může černoška procházet po nacistickém Berlíně, v NY ji bělošský útočník nenazve termínem na N a podobně. Prostě, tohle je taková variace na Harryho Pottera pro mladší generaci, kterou dnešní tvůrci zřejmě považují za moc pohodlnou, hloupou a línou na pochopení příběhu s více než jednou prostinkou dějovou linií, kterou zároveň musí postavy alespoň 10x dokola vysvětlovat. Je to smutné, co se dnes děje s nápady, jakým je svět HP. Naštěstí, a to musím velice ocenit, není žádný problém tuhle bezduchou mátohu prostě a jednoduše zcela ignorovat aniž by to jakkoli ovlivnilo sérii HP. Jedna hvězda snad za ta krásná zvířata, kterým kdyby se celá série věnovala, jak její název avizoval, místo tohodle nesmyslného pokusu o hlubší děj, mohl to být krásný přírůstek k původnímu lore. 1/5 ()

krystof.d

Úvodem bych rád pogratuloval tvůrcům filmu k tomu, že se jim povedlo přivést na svět stroj času, který mě úspěšně přenesl zpět do roku 2019 a dokonale mi připomněl, jaké to je jako skalní fanoušek opouštět kino v rozpoložení, které je kombinací zklamání, vzteku, smutku a beznaděje. V roce 2019 mi tento emoční koktejl namíchalo Star Wars: Vzestup Skywalkera, nyní jsou to Fantastická zvířata. Ta naštěstí, co se týče příběhové linie, stojí vzhledem k Harrymu Potterovi vcelku samostatně, přesto mi ale trhá srdce, pokud se s kouzelnickým světem zachází tak nedůstojným způsobem, jako jsme toho svědky v Brumbálových tajemstvích. Už tento název je sám o sobě zvláštní, protože si nevybavuju žádné tajemství, které by film odhalil. Snad jedině TO „tajemství“, které fanoušci znají už přibližně 15 let, a dále možná jednu nebo dvě věty o Brumbálově sestře Arianě. Pokud by název filmu snad měl referovat o Credencovi (což nepředpokládám), tak budiž, byl nám odhalen jeho původ, ale na rozdíl od prvních dvou dílu série, které se točily převážně okolo této permanentně deprimované postavy, je její význam ve třetím pokračování překvapivě takřka zanedbatelný, takže pojmenovat po ní celý díl by mi rovněž nedávalo smysl. Pokud bychom se zaměřili na děj, celý film se točí okolo Grindelwaldovy snahy zmanipulovat volby do jakési celosvětové kouzelnické politické organizace. Vůbec nechápu, jak mohlo Rowlingovou napadnout, že by takto fádní a ryze mudlovská záležitost mohla být nosným tématem filmu z Wizarding World univerza. Grindelwald přeci má být jeden z nejobávanějších černokněžníků všech dob a principiálně je pro mě docela obtížné přijmout myšlenku, že aby dosáhl této své pověsti, musí nejdříve vyhrát jakési volby. Směšné. Kromě toho film podle mě obsahoval ne úplně málo nelogičností. Zároveň musím říct, že postava Brumbála v roli jakéhosi „el Profesora“ à la Casa de papel mi taky úplně nesedla. Abych zmínil i něco pozitivního, viděli jsme i některé pěkné scény, včetně docela povedených kouzelnických soubojů. Kromě toho je však celý tento film naprosto zbytečný a doufám, že v následujících pokračováních se dočkáme především důstojnější dějové linie. V souhrnu je film průměrný a za jiných okolností bych jej s relativně čistým svědomím ohodnotil třemi hvězdami. Jelikož ale cítím potřebu vyjádřit své zklamání v kontextu ostatních filmů Světa Harryho Pottera, uděluji pouze hvězdy dvě. ()

Tomash58

Škoda Johnnyho Deppa... I když je hned po něm podle mého Mads Mikkelsen asi nejlepší volba (a že se s tím popral téměř na výbornou), Depp tam prostě sedne víc. Ale rozhodně to není největší kámen úrazu filmu. To bude asi předvídatelnost a originalita. Proč je Jacob pevně přesvědčen, že už chce klidný život a nikam nepůjde a během dvou vět dialogu záhadně změní názor a vyrazí, možná nějaké kouzlo, jinak netuším. Celkový plán nemít plán = vzniknou problémy, které se tak dají jednoduše vysvětlit (nemáme plán) a scénáristé se tak nemusí moc namáhat. Stejně jako efektoví mágové - proč jsou efekty objektivně horší než v původních Harry Potter filmech? A až na pár výjimek (např. dát někoho do stěny) jsou kouzla nijaká, prostě se vystřelí a je to a přitom je určitě z čeho vybírat. Třešinkou na dortu už je jen doslova sladký konec (což opravdu není spoiler, čekal by někdo něco jiného?) kde jsou všichni jsou šťastní, pokud žijí, nejspíš dodnes. Možná se to teď zdá jako příšerný snímek, ale není tomu tak. Není to špatné, jen se prostě jedná přesně o to, co by člověk čekal a nedostane nic opravdu nového - akční rodinné humorné dobrodružství. Pak je jen škoda, že nejlepší části filmu jsou v Bradavicích, s krásnou původní hudbou a pár pokouknutí po postavách z původních knih/filmů (McGonagallová, i když jen na 10 vteřin). Průměrný blaf, který nenadchne, neurazí. Radši zajděte na Seveřana! ()

rublik05

Jít do kina jsem bral svým způsobem jako povinnost, svou roli hrála zvědavost, jak si povede nový Grindelwald a jestli se potvrdí pořekadlo do třetice všeho dobrého. Obavy byly veliké, některé se bohudík nenaplnily, jiné však bohužel ano. Začnu tedy tím dobrým. Mads Mikkelsen zahrál Grindelwalda úplně jiným stylem než Johnny Depp, v jeho podání byl mnohem méně šílený a mnohem více děsivý, o to víc mě zamrzelo, že ho trochu zastínil Jude Law jako Albus Brumbál. Herci každopádně hrají solidně, někteří konečně dostanou trochu více prostoru, tempo je oproti dvojce poměrně svižnější, uvidíme pár kouzelnických soubojů, kostýmy a triky jsou opět na velmi vysoké úrovni, zvířata jsou konečně nějakým způsobem smysluplně využita. Teď z toho druhého soudku. Strašně mě štvala ta příběhová rozpolcenost, díky častému střídání scén jsem se často ztrácel, chyběla mi epičnost, soubojů je zoufale málo, atmosféra kouzelnického světa se navodit nepovedla, s logikou si po většinu času nikdo hlavu nelámal. Čekal jsem mnohem, mnohem víc. V určitých ohledech (poutavost, herci) došlo k viditelnému zlepšení, v jiných (logika, souboje, atmosféra) aspektech je to však stále velký špatný. Dlouho jsem neodcházel z kina s tak rozpolcenými pocity. Po druhé bych na to už nejspíš nešel. Viděno v kině 8.4.2022. 6/10. ()

LukasKalasek odpad!

Já už pár naprosto zbytečných filmů viděl, jo. Dvojku a trojku Hobita, sequely Star Wars, cokoli s Benedictem Cucumburubitchem, Mumii s Tomem Cruisem nebo muzikál Shrek. Ale to co dokázala tahle zrůdnost, jménem "Fantastická zvířata" jen tak něco nepřekoná. Proč jen nemohli nechat tu dokonalou sérii Harry Pottera a jeho svět být, proč jen museli být chamtivý a za každou cenu z toho ždímat prachy. Pokud byly první film(y) (jednička byla s přimhouřenýma očima koukatelná) hrozný, tak opravdu nevím jak popsat Gaybálovy tajemství. Absolutně bez nápadu, zápletky, logiky a návaznosti na svět HP, bez humoru a bez jakýchkoliv emocí nebo vývoje postav. Jediný plus co tahle věc splňuje, je to, že už to konečně ukončí tu dementní sérii, černou ovci světa HP (dokud ti idioti nezfilmují i ten kentus, jménem Prokleté dítě), která nikdy neměla vzniknout. ()

ER

Tak sním, či bdím? Tentokrát nejméně záživný film z dosavadních tří. Ani romance, jenž vyústila ve svatbu, mně nechytla. Jakoby se hercům moc nechtělo hrát. ()

Maximilianus

Tento diel je taký húpačkový, kedy začiatok je celkom nuda, potom začne byť trochu zaujímavý, ale následne opäť skĺzne do nezaujímavosti. Stále som fanúšik tejto série a bol by som rád, kedy ten príbeh dokončil, no tento diel bol zvláštny. Bol pomerne dlhý, ale aj tak sa tam takmer nič nestalo a najmä postavy mi pripadali ako keby námesačné a mátožné. Jednoducho úplne nevýrazné a bez emócii. Nehovoriac o konaní niektorých postáv a celému pozadiu volieb a toho všetkého, čo sa tam stalo. Ako keby celú voľbu urobili úplne povrchne, aby si deti nemuseli trápiť hlavy a boli iba odvalené farebnými bleskami z prútikov. 6,7/10. ()

Likan7

Vypadá to draze a drahé to nejspíš i bylo. Tak proč tohle někdo odklepl? Mám rád filmového HP, knihy jsem nečetl, ale ten filmový svět mě prostě baví. A dokázal jsem přijmout ještě jedničku. Dvojka už ale pokulhávala a trojka je totální hřebíček do rakve týhle značky. Drtivou většinu jsem nevěděl co se ve filmu děje, co kdo chce a kam má namířeno. A asi po 45 minutách jsem to vzdal a jen to nechal dojet. Redmayne tu je furt pako, Law je fajn, Fogler zbytečnej a i když je Mikkelsen skvělej a civilnější, ani on tohle nedokáže zachránit. Scénář je totiž příšernej. Nic tu nedává smysl, je to šíleně dlouhý a nechápu, proč se to stále nazývá Fantastická zvířata. Kdyby to byl prostě spinoff o zoologovi, jakým byla jednička, tak beru, ale tohle je zvláštní guláš, který neví čím chce být. ()

bearmeedek

Jednička byla docela dobrá, měla určité kouzlo, dvojka dost slabá a tápající. Tento třetí díl je naprosto jinak zpracovaný. Má opravdový děj i cíl, postupně se vyvíjí a je celkově dospělejší. Je z něj cítit i jakýsi odklon k Harry Potterovi. Nebudu se snažit vymyslet něco k výměně Deepa za Mikkelsena. Herci se prostě nemají měnit, dokud ten "očerněný" není odsouzen nebo mrtvý!!! Myslím, že trojka je stejně dobrá jako jednička (možná o kousek lepší), ale v žádném případě s ní není srovnatelná. Jsou to dva absolutně jiné filmy. ()

panvasik

Ach jo... už podle trailerů jsem doufal v to, že film dokáže vrátit seriózní jméno Fantastickým zvířatům, když všichni víme jak dopadla dvojka, ale dopadlo to tak, že já vlastně ani nevím, jestli se mi dvojka nelíbila nakonec více...  :( 35% ()

Hashirama

Na tento film jsem koukal z jediného důvodu - těšil jsem se, že si užiju ten hate. A to mi nebylo dopřáno, čili bych měl být po právu nasrán. Nu což… J. K. je ta nejhorší možná výsledná varianta, kterou může vyprodukovat “kurz tvůrčího psaní”, ale HP už je zkrátka multigenerační fenomén, který je třeba mít na paměti, pakliže chcete na něčem rejžovat. Proto nás už léta terorizuje to nejtrapnější ždímání značky, co kdy bylo k výsměchu. Jak vidno, nejsem velký fanda Harryho Pottera, natož pak Fantastických zvířat, oproti nimž působí Hobit jako ten nejsmysluplnější žánrový milník historie. Dnes se můžou zvířata prezentovat na filmových školách jako příklad nesoudnosti, zoufale neinvenční režie, vrcholně debilní scenáristiky a podivuhodně přehnaných iluzí ohledně vlastních spisovatelských a scenáristických schopností. Valná většina filmu je sice pořád vysoce diskutabilní damage control - zbytečné nové postavy, jejich role, výstavba děje, potřeba násilného ukončování linek - ale oproti minule je to strhující a epická nálož, u které se člověk nestačí ani nadechnout. Jsou tu dvě minuty akčních scén, které naznačují, s jak velkým potenciálem se tu zahrává. Taktéž to má příběh, který nějak začíná, nějak probíhá a pak skončí (což jsem čekal ze všeho nejméně). A Mads by byl samozřejmě totálně boží i v reklamě na Geriavit Pharmaton. Škoda jen, že vyvrcholení probíhá v nějaké špatně renderované loadovací obrazovce Assassin’s Creedu. Ale není to urážející jako ty blitky v kýblu od chcanek, co jsme dostali posledně. Sice bych za to nezaplatil, ale ujde to. 5/10 ()

waska

Asi nejlepší ze 3 pokračování, nicméně stále za očekáváním. Působí to tak nějak uměle a divák ne nedostane do příběhu jak to bylo v HP. Škoda, že Brumbál dostane tam málo prostoru, jeho charizma je obrovské. Nevím, kam chtějí s touto sérií směřovat, doufám jen, že to bude lepší. ()

TomasRichtr

Nuda a film bez duše, dramatu, "stakes" a čehokoliv, co by dokázalo udržet divákův zájem o to, jak to celý dopadne. Prosím, další díly už ne. ()

Hellknight12

Dnešná premiéra a rovno na BRD. Najslabšia časť. V podstate je tu pár nových vecí, ktoré rozšíria príbeh aj tie súboje sú trošku lepšie ako v predchádzajúcom filme a je tu aj viac akcie ale čo z toho? Dokopy celý príbeh podali najnudnejšim spracovaním akým sa dalo. Na začiatku majú plán o ktorom nevedia ani hlavné postavy a nie to ešte mi ako diváci, takže ich plán je nemať plán. "Úžasný nápad." Nejakým zázrakom sa im podarí zničiť prívesok ale ako opäť nikto nevie. Film, ktorý sa mal príbehovo posunúť o nejaký kus ďalej a hlavne zaujať diváka, zlyhá na plnej čiare, keďže to, čo by sa dalo zvládnuť behom cca 45 min a oveľa lepšie, tak tu to zvládli s odretými ušami za necelých 150 min. "Skvelé." Film odporúčam na vlastné riziko. Celkové hodnotenie za mňa je 45%. ()

Kraty

6,5/10 Konečně jsme se po cca 4 letech dočkali pokračování série Fantastických zvířat z tohoto magického světa. Bál jsem se že film bude ještě horší než díl druhý, ale byl jsem hodně překvapen a musím říct že mě to v pár věcech překvapilo ale v nějakých zase zklamalo. Za mě je první díl stále nejlepší. Konečně se tu zajímáme o nějaké magické zvířata a naštěstí se tu celý film točí kolem jednoho zvířete což je dobře... Druhý díl neměl se zvířatama absolutně nic společného. Nádherný chmurný efekt se mi líbil stejně jako u Harry Potter filmů a věřím že nikomu to bude připadat nudný a nezajímavý, ale mě to vůbec nevadilo. Další věc na kterou budou hrozně fanoušci nadávat je přeobsazení Deppa... Mads Mikkelsen mi nijak jako Gellert Grindelwald nevadil a abych měl říct pravdu, tak se mi líbí daleko více jak samotný Depp. Blbý ale je, že už mají 3. Grindelwalda v této sérii a každý z těchto tří herců se jako Grindelwald chová úplně jinak. Vůbec nejde cítit že by to byla jedna a ta samá postava. Taky docela nechápu, proč nám neukázali proč a jak si Grindelwald změnil vzhled, protože běžný divák, který nesleduje dění i mimo natáčecí kamery, tak neví proč byl Grindelwald přeobsazen, pak to působí jak nějaký soft reboot nebo něco takového a divák je úplně zmatený a říká si kdo je wtf na začátku tohoto filmu. Ale musím uznat že ta úvodní scéna a konfrontace mezi Brumbálem a Grindelwaldem působí šťavnatě, nádherně se mi prodala a nešlo vidět že to jsou jen prázdná slova, mělo to svojí atmošku a nádherně to stanovilo tón celého filmu. K tomu názvu Brumbálova tajemství... Proč se to sakra jmenuje Brumbálova tajemství, když jsme se z těch tajemství reálně dozvěděli jen to že Credence je skutečně Brumbál a že je Aberforthův syn. To se dalo tak nějak čekat. Nic jiného a nového jsme se nedozvěděli... Ano okej, dozvěděli jsme se taky že Albus Grindelwalda miloval s velkým M, ale to už bylo více méně jasné a taky to už dávno Rowlingová na svém "nádherném" twitteru potvrdila. Kdyby bylo na mě tak bych filmu dal podtitul "Grindelwaldův čajový dýchánek" nebo já nevím xD ok to byl jen vtip. Efekty tu nejsou moc nádherný... Jako kdyby celá ta série (zatím trilogie) ztratila své kouzlo... Už i ve Vězni z Azkabanu (z roku 2004) byly daleko nádhernější efekty těch kouzel a je smutný že vidíte kouzla po 18 letech a ty kouzla jsou prostě nudný a né tak kouzelný. Nádhernou chemii mezi sebou měli postavy jako jsou Brumbál a jeho bratr Aberforth, Brumbál a Grindelwald, Mlok a Tina, Mlok a Jacob. Hrozně mi přišlo nádherný jak Jacob stále miloval Queenie a dělal všechno proto aby s ní mohl být. Postava Queenie mi přijde docela otravná a nemám jí rád (můj osobní názor) ale věřím že všichni herci tu předvedli perfektní výkon a pokud je film špatný, tak za to herecké výkony určitě nemůžou. Ano, chápu že je Brumbál nejmocnější čaroděj té doby, ale proč sakra posílají na souboj pětici obyčejných lidí a ještě k tomu mudlovského "chrabrého" pekaře?? To je prostě BRUMBÁLOVINA. Soubojů tu taky moc není když už se tu něco rozjede, tak je po chvilce konec. Ale hrozně mě mrzí a úplně mi bylo líto Jacoba, když schytal od Grindelwalda Crucio :(  Rád bych se vyjádřil i k samotným Bradavicím a i k Prasinkám... Je nádherný že jsme my jako fanoušci mohli znova nahlédnout na tyto místa a lokace, která nám jsou tak dobře známi. Byl jsem nadšenej. Ale působí tak chudě... Ta velká síň a podobné věci, vypadá to jak kdyby tam bylo mrtvo a nebylo tam špetku něčeho živého. No nevím, bylo to hezký, ale mohli si na tom dát více záležet. Ale jo, více méně se mi to líbilo, ale mohlo to být určitě lepší. Filmu dávám 6,5 z 10. A taky mu dávám 3 hvězdičky za průměrný a nádherně vizuální film kde se ukázalo spousty magických zvířat. Určitě doporučuju zajít. Snad se 4. a 5. dílu dočkáme a snad se taky na konci série dočkáme toho VELKOLEPÉHO souboje mezi Brumbálem a Grindelwaldem. Mají ještě co zlepšovat, tak snad nezklamou. () (menej) (viac)

Marty7CZ

Yates je už úplně vyhorelej a pod vlivem světa HP je už mega dlouho. Film úplně zbytečnej, extra nudnej bez jediný zajímavý věci (snad jen tanec podzemnich štírů) 20% usmolenejch ()

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

Oživí Hogwarts Legacy zájem o Harryho Pottera?

23.02.2023

Pakliže jste posledních pár týdnů netrávili na opuštěném ostrově, nejspíš jste slyšeli o nové videohře Hogwarts Legacy ze světa Harryho Pottera, odehrávající se v Bradavicích a na blízkých pozemcích… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)