Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

heyda odpad!

Velké zklamání. Tušil jsem, že budou muset cestovat časem, ale to co se tam dělo, to bylo fakt jen mulitimilionové divadýlko bez nějaké hlubší myšlenky. Celá série Avengers na mě působí jako parodie na filmy, humor střídá vážné chvíle s monumentální hudbou, do toho občas nějaká smrt a zase obživnutí. Do toho nějaký fórek ožralýho Thóra. Jako toto ne, to se fakt nepovedlo... ()

Stanislaus

Před osmi lety nás opustilo potterovské univerzum (které se marně snaží vrátit skrze FZ) a nyní jsme nuceni se rozloučit s MCU ságou, která tu s námi byla víc než jednu dekádu. Pro mojí generaci, která na těchto filmech vyrůstala, jde tak o další hořkosladký závěr jedné veleúspěšné série, jež bude mít sice několik dozvuků, nicméně to už ale nebude ono. Stejně jako mnozí zdejší uživatelé musím i já hluboce smeknout před tvůrci, kterým se podařilo stmelit takové množství postav a filmů do jedné velké a vskutku epické konkluze, jež nemá v současné kinematografii obdoby, aniž by z toho všeho vznikl hloupý a nekonzistentní bordel. (SPOILERY!) Oddaný fanoušek - jako například já - se mohl vydat do předchozích filmů, které byly mezi sebou účelně propleteny takovým způsobem, že z toho zůstává rozum stát - přitom to vše fungovalo a nepůsobilo to jakkoli křečovitě a uměle. Vážně mě pobavil Thor "Dude" Odinson a typicky marvelovské laškování mezi postavami, čímž byly vyváženy tragicky laděné scény, kterým se bohužel nedalo vyhnout. Během filmu nastaly dva momenty, při kterých by se koncentrace cibule v kinosále dala vážně krájet, přičemž v tom druhém případě to byla hodně silná a těžká čtvrthodinka, u které tvůrci hráli možná až příliš na city, ale i tak jsem jim to sežral i se slupkou. Stále jsem poněkud tápal nad rolí Captain Marvel, která mi funkčně přišla vyloženě jako LOTRovský orel. Vedle této mezisériové asociace jsem se v závěru nemohl ubránit podobnosti s HP - Thanos coby Voldemort. Co se ještě závěru filmu týká, tak by to nebyli Američani, kdyby tam nenacpali nějakou okatě korektní vsuvku týkající se rasové otázky - budiž. (KONEC SPOILERŮ!) Pokud by se chtěl člověk ve filmu zevrubně rýpat, našlo by se v něm několik scenáristických a logických mušek, nicméně ty ulétnou před naprostou převahou megaakčních a tragikomicky laděných momentů, které dělají z posledních Avengerů úžasnou podívanou nevídaných rozměrů - a o to v kině jde. P.S. Whatever it takes! ()

sharky

Samé plkání a plakání. Příliš mnoho fanservisu na úkor akce a zábavy. Zábavu obstarává v podstatě jen Thor, ale už je to trochu přestřelené, místy už z něj dělají příliš velkého idiota. Tam, kde je potřeba mít nějakou akční scénu, napětí, nebo honičku je jenom patetický rozhovor Starka s otcem, či setkání Thora s matkou. Navíc se úplně změní charakter postavy Thanose a jeho chování moc neodpovídá tomu, jak byl vykreslen v předchozím filmu. Stopáž je dost přestřelená, první hodinu a půl se tam nic neděje, je to stráááááááááááááášně dlouhééééééééééééé. Kapitánka Marvelová mě bavila mnohem víc, ale na rozdíl od ní, tady funguje hudba na jedničku s hvězdičkou. ()

Darneth

Důstojné zakončení 11-ti leté komiksové mašinérie, jež nemá obdoby. Čekala jsem jen na Adama, inu, pevně doufám, že si jej nechávají pro další pokračování (spin-offy atd.). Nevěřím, že by zrovna u této postavy udělali tak kardinální chybu. Průlety minulostí byly vskutku nostalgické, dojemně natočené, něco jako projíždět fotoalbem a najít sem tam ještě nějaké to překvapení, pomrknutí. Marvelu úspěch vážně přeji, jako jedinému se podařilo ten komiksový brajgl vyfiltrovat, decentně pozměnit a spojit všechny generace. Určitým způsobem milníkem celá série je, avšak nikdy nedosáhne na staré klasiky, kterým stačil jeden dva filmy a staly se naprostým kultem, který přetrvává a přetrvá na věky, poněvadž mají hloubku a spolu s nimi šel vždy technologický pokrok. Což se zde říct nedá. Každopádně smekám. ()

rikitiki

Tříhodinová nuda začala ještě obstojně depresí a rozkladem po Thanosově genocidě. Pak ale následovala úmorná střední část, ze které přímo trčela snaha scenáristů a producentů vybudovat každé důležitější figuře silný moment plný emocí a dojetí. Bylo to až nepříjemně mechanické – teď se nám odhalí Thor, teď ukážeme emotivně Ant-mana….. Pokračovalo to nepřehlednou honbou za pokladem v podobě kamenů a bitevní finále, které ze všeho nejvíc připomínalo utkání v americkém fotbale, kdy se místo šišatého míče používá jedna štrasem ozdobená rukavice a úkolem je, aby se jí dotkly všechny postavy universa. ______Završení bylo americky sentimentální a scénáristicky naprosto líné. Nepřináší nic, než co bychom neviděli už ve stovkách filmů dříve, takže emocionální náboj se rovná nule. Je to jen naplnění klišé. Sem tam sice nahodí scénář nějaký vtípek, ale málo a zapadne to v šedi, ze které jsem ze všeho nejvíc cítila snahu producentů vyjít vstříc hlavnímu proudu fanouškovských očekávání a hlavně, proboha, nezkoušet nic nového, nebo snad i experimentovat! SHRNUTÍ: Jeden z mála osvěžujících momentů byl, když se ten chlápek s lukem utkal s japonským zločincem, kterého hrál Hirojuki Sanada, můj oblíbený samuraj z filmu Soumrak (který má mimochodem lepší příběh, boje i napětí). ()

BMW12

Parádní zakončení jedné velké éry, která trvala 11 let. Marvel samozřejmě bude pokračovat dále, ale už vstoupí do éry nové s „novými“ superhrdiny. Tento film je po většinu času vážný, není tam moc humoru, protože polovina světa je pryč, a tak vidíme, jak jsou naši superhrdinové zdrceni. Povede se jim však dostat šanci na nápravu a naposledy se střetnout s Thanosem. Tenhle film je hlavně poctou pro prvních 6 filmových Avengerů a to se mi líbí. Je to opravdu hezké rozloučení s našimi superhrdiny, samozřejmě mě mrzí, že minimálně 3 hlavní hrdinové odchází a už je neuvidíme, ale jejich odchod se povedl a odešli se ctí. A jsem rád, že se z Avengers: Endgame stal nejvýdělečnější film všech dob! ()

TheEvilTwin

Stručně: Absolutně famozní zakončení marvel série, 3 hodinová stopáž je pro diváky orgasmus, protože tohohle prostě chtějí vidět co nejvíc. Z hlediska vizuálu není o čem mluvit, marvelovky jsou na úplně jiném levelu než běžné filmy a posouvají filmografii na další úroveň. Děj byl pro mě hodně nepředvídatelný a fakt jsem nečekal, že se to bude ubírat tímhle směrem. Pro někoho možná nezvyk, že to není jenom samá bezhlavá akce, ale je zde hodně "děje" a dialogů, bez kterých by to ale nešlo a bez kterých by to nedošlo ke konci. Hodně potěší i opět skvělé a trefné hlášky, u kterých půlka kina umírala smíchy. Finální akce byla jedním slovem šílená, nevím, jestli jsem viděl lepší. Tohle prostě bylo bezkonkurenčně skvělé finále se vším a všemi a i když to pár much mělo a objektivně to jsou 4,5/5, tak tomuhle nejde dát jinak než plných 5 - Russoové předvádějí, že jsou mistří řežie. ()

virus10

Velké finále je tady a jak už se stalo u Marvelovek tradicí, samozřejmě jsem musel zavítat do kina na předpremiéru. Očekávání byla rozhodně veliká, protože dokonalý Infinity War nastavil laťku hodně vysoko. Spolu s nesmírnou natěšeností na Endgame ale přicházely i jisté obavy. Jelikož všem bylo jasné, že naši hrdinové musí zvrátit události z předchozích Avengers, bylo také bohužel nevyhnutelné cestování časem, což většinou přináší více škody než užitku. Zde to naštěstí dojem nekazí, i když nějaké připomínky bych měl. Film celkově skvěle uzavírá jedno obrovské universum a je vidět, jak to má Marvel do detailu vymyšlené a vše do sebe zapadá. Smrti hlavní postavy jsme se také dočkali, škoda jen, že to byla spíš sebevražda. Ocenil bych, aby Thanos aspoň někoho zabil. Ano, fandil jsem mu, skvělá postava. Humor funguje klasicky na jedničku, obzvlášť vizáž Thora. Celkově zaslouženě 5/5, ale Infinity War je stejně lepší! ()

HellFire

Důstojné vyvrcholení ságy, které mi osobně zkazilo opakování scén z předešlých filmů MCU. Těšil jsem se na něco nového, originálního, a místo toho jsme se akorát vrátili do minulosti, kterou už jsme jednou prožili. Smrt Black Widow mě nijak nezasáhla, protože jsem věděl, že buď ona nebo Hawkeye prostě musí zemřít. No a nakonec u MCU postavy neumírají navždy. ()

Hurley

Moje výsledný pocity z posledních Avengers tak vlastně shrnujou i to, jak vnímám celý MCU. Nejsem sice schopnej si je užít tak jako jejich průměrnej algorit­micky vygene­rovanej fanda, protože po dramatický a emoci­onální stránce sou pro mě na úplně jiný koleji, zároveň ale musím přinej­menším respek­tovat to, jak extrémně složitý a náročný muselo bejt dát celej tenhle svět dohro­mady. víc » ()

claudel

Obrovské zklamání, zase půjdu proti zdejšímu proudu, ale nedá se popsat to natěšení se po epickém akčním spektáklu, jakým byl předchozí díl a rozčarování u Endgame, kdy jsem asi po třiceti minutách usnul. Děkuji kamarádovi, že si toho všiml a včas mě vzbudil, protože hrozilo, že celou stopáž prospím. Nudná první hodina, extrémně divná, zmatená a chaotická druhá hodina a konečně trochu akční skoro závěr a typicky americký úplný závěr. Takhle blbě zakončit sérii 22 filmů? Ale většině se to evidentně líbi a milionky budou určitě dál vesele naskakovat. ()

ARI50

Začátek byl hrozně pomalý, což jsem ani nečekal pak postupem běžely minuty a už to bylo lepší. Celá neúplná ale i úplná banda byla skvělá jako vždy. Příběh pomalejší ale super na finále. Efekty v podání bojů skvělé ale co mi opět hodně vadilo byl soundtrack, slabý a hodně, hlavně konec měl být mnohem víc emotivní a dramatický mělo se vystříkat co nejvíc, ano scéna super zakončení bomba ale ta hudba se moc nepovedla. Pro mě celá série velká spokojenost na pár drobností dělo díl co díl, i hrdinové umírají. ()

luka4615

Trvalo to 11 let. 11 let, během nichž se studiu Marvel povedlo něco, co se nepovedlo nikomu předtím a ani potom. Vytvořilo vesmír, do něhož se miliony fanoušků vrací s každým dalším dílem skládačky o něco raději. No uznejte, už jen tohle je milník, světový unikát, který nemá obdoby. Tato filmová pohádka, či chcete-li Infinity Sága, počala v roce 2008 snímkem "Iron Man", na který krachující Marvel vsadil všechny své karty a peníze. Tento snímek začal éru mé lásky ke komiksům, potažmo i komiksovým filmům obecně, přičemž si jsem více než jistý, že nejsem jediný. Nyní, o 11 úžasných let později, kdy je ze studia Marvel a jeho hrdinů nejznámější "produkt" této planety, se setkáváme u absolutního konce. U snímku, v němž se všechny velké i malé příběhy, všechny nitky probíhajíc napříč všemi předchozími počiny MCU spojí v jeden precizně fungující, dokonale promazaný stroj, na který je radost se dívat. Předně zde musím vzdát hold režisérům, bratrům Russoovým, kteří i na tak neuvěřitelné (a sakra krátké!) stopáži čítající 182 minut se vší pompou a důstojností uzavřou všechny příběhy. To je něco, co někteří režiséři neumí a asi ani umět nikdy nebudou. Co se samotného snímku týče, jsme téměř okamžitě "vhozeni" do středu dění, opravdu zde mám dojem, že lidé nepolíbení předchozími počiny MCU se při některých narážkách a malých příbězích nebudou moc "chytat". Režiséři zkrátka vsází na to, že všechny postavy znáte, takže zde, díkybohu, není moc "vysvětlovaček". Celý scénář je totiž tak přímočaře nalajnován a napsán, že by jakékoli drobné vyrušení a odklon od hlavní příběhové linie působil velmi rušivým dojmem. Všechno totiž směřuje k nevyhnutelné (znovu) konfrontaci s hlavním padouchem, Thanosem. Zde opět musím vyzdvihnout režiséry, potažmo i scénáristy, kteří zde všechny fandovské teorie hážou do pomyslné popelnice, přičemž nám představují vlastní a originální vizi moderního blockbusteru. Avengers: Endgame je totiž hlavně o vztazích, o vyrovnávání se se sebou samým a světem okolo, ať je jaký je. Středobodem toho všeho je hlavní trojlístek hrdinů, Iron Man, Captain America a Thor. Právě jejich osobní příběhy jsou hnacím motorem celého snímku, právě díky tomu k nim přilnete ještě o kus více, a právě díky nim samotným je celý snímek najednou hluboce osobní záležitostí a jakýmsi intimním testamentem jedné filmové éry. A i když jsem měl ze začátku strach, že přehršel postav udělá z filmu jeden velký guláš, opak je pravdou. Endgame je krásně přehlednou záležitostí, při níž budete vždy s jistotou vědět, kde se ten či onen hrdina nachází. A ano, je zde i ona scéna, o níž před lety herec Sebastian Stan prohlásil, že tam budou všichni. VŠICHNI. Je to zkrátka nádherná pocta celému MCU, živoucí důkaz toho, v co všechno se může proměnit pár tvůrčích nápadů. A přiznám se Vám, brečel jsem. Chvílemi se dojímal, chvíli brečel jako želva nad tím, že něco, co tvořilo podstatnou část mého dospívání končí. Ale byly to zejména slzy radosti, jelikož i já nyní mohu říkat, že jsem byl u toho, když se uzavírala kapitola jednoho velkého příběhu, o němž jsem tehdy, v roce 2008 neměl sebemenší tušení… Díky, díky Vám za všechno. PS: Upřímně, film je tak úžasně vrstevnatý, že jedna projekce vážně nebude stačit. Tohle si vyžaduje ještě tak dvě, tři projekce, abych ukojil svou nerdí duši! PPS: Tohle je bez debat NEJLEPŠÍ snímek celého MCU! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „God, it seems like a thousand years ago. I fought my way out of that cave. Became Iron Man. Realized I loved you. And I know i said no more surprises, but, I was really hoping to pull off one last one.“ () (menej) (viac)

JASON_X

První hodinu klidně přeskočte, samý významný pohledy a slizká muzika a "ajlavjů dédy" a podobný klišoidní megasračky. Hnus. Pak přijde pro nezasvěcenýho diváka totálně zmatenej scénáristickej eintopf s celkem vizuálně pohlednýma digitálně vytuněnýma scénama, završený megadigitální závěrečnou megařežbou, ve který scházel už snad jen Batman a naopak tak padesát jinejch postav přebejvalo. A poslední dvacetiminutovku přeskočte radši taky, aby se vám nezvedl kufr třeba z novýho kapitána Ameriky. Megahnus. V několika slabejch chvilkách jsem si myslel, že bych mohl dát aspoň malou třetí za ten vizuál, ale po některejch výjevech jsou i ty dvě moc. Třeba ony dvě momentky s pisklavým koštětem Spidermanem a jeho homoidolem megakreténem Iron Manem byly fakt... divný, nepěkný, nezdravý. Tenhle film už nikdy nechci vidět. ()

Lucasion

"I can do this all day. - Yeah, i know." Konečně mám postavu jako Thor! Jedenáct let a dvacet jedna filmů. Myslím, že Marvelu se povedlo něco, co v celé historii kinematografie stěží najdete. Něco podobného jako Hvězdné války nebo Bondovky. Marvel spojil desítky příběhů, herců, komiksů, charakterů a superhrdinů do jednoho univerza. End Game je vlastně ukončení jedné éry. Jenže já jsem si tohle už myslel loni. Ti kdo mě znají, tak ví, že jsem byl u Infinity War naprosto spokojený dokud se vlastně neobjevil nápis "Thanos will return". Klidně bych to bral jako skvělé a vážné zakončení. Ale postav přeci jen zmizelo hodně. (Především téměř všichni mojí oblíbení Guardiani). Na ale pokračování jako je End Game se nejde netěšit. Ten film Vás prostě pohltí a vtáhne. Je to něco, co musíte vidět. Co chválit, abych nic neprozradil? Co kritizovat abych nespoiloval? Dvaadvacátý film Marvel Studios je jedním slovem - ohromný. Je vtipný jak má Marvel ve zvyku. Je hláškující, jak byste od něj čekali. Je epický jak jste doufali. A přesto tři hodiny neztrácí šťávu. Hodně vzpomínám na The Dark Knight Rises (2012), které bylo obdobně epické, smutné, poetické, hláškující a závěrečné. Je fascinující, že to tvůrcům pořád funguje s touto formulí vydržet až do konce. End Game je totiž jeden obrovský fanservis. Nečekejte bitvu jako v Infinity War od začátku do konce. Takový End Game není a budete zklamání. Je to mnohem více citově založené a pietní. Tento filmový vesmír se stavěl jedenáct let a musí se řádně ukončit. Každá z hlavních postav musí mít dostatek prostoru, aby se náležitě rozloučila. A ono to tak funguje. Nechybí Vám nic, abyste se nesmáli při pošťuchávání Vám známých postav. Nechybí akce, kterou Marvel umí a hlavně se dočkáme takové bitvy, že všechny sedačky v kině nestačí. Ano, End Game funguje a můžeme tleskat jak se naši superhrdinové loučí s postavami a publikem. Jsou to city, jsou to emoce a myslím, že každý kdo se mnou ušel tu jedenáct let dlouhou cestu, tak si posteskne, že nám končí jedna éra. Pokud byl Infinity War vyvrcholení, tak End Game je krásný závěr. [Předpremiéra 24.04.2019][Dolby Atmos] (88 %) ()

Morholt

Úporná snaha o to, aby se to nakonec všechno mohlo epicky porvat. Ale mě se to celkem líbilo. Kromě standardního marveláckého blbnutí film občas zabrousí do vod dospěláckého dramatu, což kupodivu funguje, hlavní hrdinové jsou sice pořád ultra klaďáci, ale člověk je za to aspoň nechce zabít a dojde i na nějakou tu emoci. Mínusem je přepálená stopáž, se kterou si občas režisérská dvojice nevěděla rady a chyběly mi i nějaké ty fórky, které tady vlastně obstarával jen zpustlý Thor a tomu to ne vždy šlo. Slušné vyvrcholení celé série. 75% ()

Rohy212

Endgame je velmi dlouhý film, kterému se solidně daří spojit asi milion volných konců a se ctí uzavřít jednu kapitolu mnohaletého vyprávění. Dostalo to (dvakrát) i mě, člověka, co nezná půlku postav jejich lidskými jmény. Při jednom velmi nuceném girl power momentu jsem uronila slzu. Protože to stále bylo moc pěkné. Russovi se nicméně ani nesnaží předstírat, že Captain Marvel není pouze plot device. ()

Mike.Myers

Převažuje více záporných než-li kladných věcí. Něco přes dvě hodiny neslaně nemastného něčeho a pak přijde SPOILER ——————- Bitva, kde se absolutně neorientujete a připadáte si, jako když si na Youtube pustite něco ve stylu: Iron man Tribute, Doctor Strange fight scene a sem tam se do toho mihne nejakej zaporak..Zkratka 4/10 nebo 3/5 ... ()

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý