Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

sullafelix odpad!

...pohon z natlakovanej rukavice a spol. -- tak tu su len dve moznosti ...bud to Scott tocil pre mentalne retardovanych ..alebo mentalne retardovany Scott to tocil pre kohokolvek .... ()

mchnk

Nutno uznat, že úroveň a důstojnost amerických sci-fi survival films se za ta léta poněkud zvýšila. Už nepouštějí na Ameriku, tedy, pardon, na planetu Zemi asteroidy či komety jak na běžícímu pásu, nebortí Sochu Svobody a nezaplavují Central Island. Nicméně své povrchní emoce a směšné moralizování přenášejí na jiné planety, s humorem mluví o kolonizaci a jediné, co dnes celý svět zajímá, je heroická záchrana jediného člověka. Ve světě, ve kterém trpí a umírají muži, ženy i děti společně s faunou i florou. Národy spolu nadšeně a chrabře spolupracují na záchraně meziplanetárního cool youtubera s pilně vytrénovanými obličejovými gesty a v případě úspěšné záchrany i velmi solventním potenciálem do budoucna. Rozhodně lepší než např. Gravitace, nicméně pro mě jen další nestoudný holywoodský kýč za milióny dolarů. ()

mzss1

|70%| Shlédnuto v kině. Váhal jsem zda-li na to mám jít, ale nakonec jsem šel. A rozhodně jsem toho nelitoval. Sice to žádná velká pecka není, tu 4 nejslabší možnou hvězdu jsem dlouho rozmýšlel, ale pak jsem ji dal. Ridley Scott není špatný režisér, ale až tak moc bych ho nepředcenoval. Natočil pár dobrých filmů, ale i taky pár celkem nudných filmů. No, to tu řešit nebudu. Toto dílko jako celek se mi líbilo, jen 2 věci jsem tu postrádal. První a hlavní je ta, že to šlo až moc snadno. Hlavní hrdina tu měl docela dost zásob na přežití, žádné napínavé chvíle jsem tu nepocítil, sice ke konci vypadal už dost vyhuble, to jo, ale i tak mi to přišlo, že to měl až moc snadný. Prostě tu dost chyběli emoce, ale byl to jiný styl, no. Druhá věc je urychlený a fantastický konec. K tomu bych přidal i nějaké menší nelogické detaily. No, to je vše k záporům, jak už jsem zmínil, sedlo mi to, tak si nemůžu nějak dál stěžovat. Herecké obsazení bylo dobré, každý svojí úlohu sehrál dobře, především v hlavní roli Matt Damon. Opravdu mě bavil. Bylo to i nadlehčeně, humorně místy podané. Damon si dělal z mnoha věcí srandu a myslel co nejvíc optimisticky jak přežít pobyt na Marsu a dostat se domů. Hudba byla taková normální obyčejná, nebyla zde moc potřebná. Jinak to nebylo vůbec nějaké typu vybuchujících a efektních akcí či jiného přeakčnělého typického blockbusteru a to mi i celkem zde vyhovovalo. Ještě se k filmu někdy vrátím, nadprůměr to určitě je. ()

kingik

To jsem z toho Marťan. Film by klidně obstál i jako divadelní hra. Astronaut Matt Damon si o nějaký ten měsíc prodlouží pobyt na Rudé planetě, bude se zabývat pěstováním brambor, poslechem muziky, ale pecku hudebního nebožtíka Dalibora Jandy "Všechno na Mars" v jeho repertoáru neuslyšíme, krásy planety ho zajímat nebudou a hlavně bude doufat, že jeho kolegové z mise i NASA udělají všechno pro to, aby se vrátil na Zem. A nepřipadal si jako kůl v plotě, ale jako cool astronaut. Na Marsu je totiž obojím. Jen co osiřel a zbytek výpravy je na cestě domů, začíná kolem sebe vše komentovat, spoléhá na náhodu, nezřídka na náhodu spoléhá i celý nesmyslný film a vesele se s ním bude divák i parádně nudit. Na dvě a čtvrt hodiny je film dost dějově řídký. Stopáž se klidně dala zkrátit o dobrých 45 minut, aby film dostal dynamičtější fazonu. Film přichází po technicky zdatných soukmenovcích Apollo 13 a hlavně po Gravitaci, která mu uštědřila pořádnou lekci z vizuálních efektů. Technická i vizuální stránka nemá v podstatě čím nadchnout. Ani s akčním rozpohybováním to není nijak slavné. Až na pár výjimek, je film užvaněný. Marně jsem hledal nějaké stopy po napětí. Nebývá moc často, abych během projekce opakovaně kontroloval čas, když se snímek mnohdy značně vlekl. Asi takhle. Nebavilo mě to. Lhostejný mně byl Watneyho literární osud, o nic víc mě nezajímal ani jeho filmový osud zrežírovaný senilnícím Ridley Scottem. Chudák senila ještě ke všemu dostal upachtěný scénář od Drew Goddarda. Ti dva se k sobě tvůrčím způsobem hodí asi jako Michal David a rocková kapela Kiss. Výsledkem jejich snažení je nuda v okoukaném a nic nového přinášejícím trikovém balení, které zvedá z prachu relativně hláškující Matt Damon a spol. Nikdy víc na Mars nezavítám. Tyčinku Mars budu ale žrát stále. Tohle scifi mně ale nechutnalo. 40% ()

Snorlax

Filmy o Robinsonovi mám ráda a je mi celkem jedno, že Pátka nahradil vůz. Méně jedno mi je, že jsem byla nucena během sledování poměrně sympatického sci-fi, koukat na scény, jak se celý svět strachuje o amerického astronauta. Nebýt dámou, jasně bych napsala, kde je celému světu jeden ztracený americký astronaut. Takto jsem nucena konstatovat, že svět má jiné starosti. Navíc by osud Marka určitě nezajímal ani samotné Američany, protože nebyl žádnou star. Na úchylné záběry tleskajících a jásajících Američanů, kteří se v kritických okamžicích shromažďují v letovém řídícím centru, nervózně podupávají nožkami, třou si líce a při nejmenším náznaku zdaru se začnou oddávat neorganizovanému veselí, jsem si již zvykla. Ale proč to proboha dělají i Číňané? Tak velkou filmovou nadsázku a tolik fikce si snad divák nezaslouží. ()

InJo

Inu, od Ridleyho určitě lepší než Prometheus (i když jsou to dva naprosto rozdílné filmy). Vlastně je to pravděpodobně Mistrův nejlepší kousek od Amerického gangstera. Marťan je totiž kvalitativně vzácně vyrovnaný - režie, herecké výkony, výprava, efekty, vtipně použitý disco soundtrack a hlavně skvělý (!) scénář (Drew Goddard by v budoucnu mohl dokázat ještě hodně velké věci). Velká filmová revoluce se sice určitě nekoná, ale jinak je tenhle odlehčenější a komediálnější bratránek Gravitace (žádná hutná a "těžká" podívaná se opravdu nekoná) nesmírně fajn. Jen tak dál, Ridley, hlavně se drž co nejdál od scénáristických prasat typu Damona Lindelofa. ;) 80 % ()

Šakal

Ridley přestal filozofovat a i s vydatnou pomocí sympaticky hláškujícího kolonizátora, vesmírného piráta, Ironmana, discofila, farmáře…, ehm chtěl jsem napsat botanika Mata Damona náramně baví. Přičemž (až na pár vyjímek) dobrovolně rezignuje i na pocity zmaru, úzkosti z osamění, vyplívající z nastalé situace a naopak ukazuje, že na tom nehostinném Marsu je vlastně fajn (ty výhledy!) a tak je divák překvapivě svědkem feel-good rodinného snímečku, plného ryzí člověčiny a nikoliv „klaustrofobního syrového dramatu“. Ne vše se povedlo, ale v takto odlehčeném formátu, jsem ochoten, těch pár přešlapů, ano i toho Ironmana, p(r)ominout. Ridley je (pro mě) zpět! 85% ()

Sobis87

Perfektně natočená a nadstandardně zahraná propaganda. Tohle by ale měl být u nákladného blockbusteru už standard, navíc Ridley není natolik svůj (narozdíl od jeho bratra Tonyho, který byl pro některé diváky svůj až moc), abych mohl ocenit jeho autorský otisk. Nemohl jsem se ubránit dojmu, že mě tvůrci mají za naprostého idiota a přes všechny ty vtípky, rádoby pohodovou atmosféru na nehostinném Marsu a disko vypalovačky neprokouknu, že se nejedná o nic jiného než o zakázkový film, který má podpořit vesmírný program a navrtat se Číně do zadku. A to jakože moc okatě. O to pozoruhodnější to je zjištění, že v Hollwoodu nedávno vznikla produkční divize se zaměřením primárně na čínský trh, který už několikrát vytáhl ze srabu nějakou tu vysokorozpočtovou produkci - viz. Terminátor Genisys). Na to, kolik už Ridley natočil nekorektních filmů (i ten Exodus se co do pojetí hyper-kladné biblické postavy Mojžíše docela předvedl), je tohle fakt čajíček a zklamání. Takhle okatě politické filmy se v Hollywoodu točily za studené války. ()

IQ Tiqe

Takovej mix Armageddonu, Trosečníka a Gravitace a asi jeden z nejlepších letošních filmů. Tím nechci říct, že by byl nějak extrémně světobornej nebo oduševnělej, ale je to kousek, co se nedá špatně hodnotit. Má dobrý obsazení, je dobrodružnej, ale nijak roztahanej, skvěle odlehčenej humorem v místech, kde byste to nečekali a dávka patosu je ještě snesitelná. # příběh **** | hudba **** | humor * | akce * | napětí * | pustil bych si znovu **** ()

HoneyBunny

Tak trochu Trosečník na Marsu. Damonův hlavní hrdina Mark je tu stejně sympatický jako Hanks, hlavně díky svému optimismu, síle vůle a smyslu pro humor. Vůbec není těžké mu fandit. A vůbec nevadí, že Mark převážně řeší problémy typu pěstování brambor. Chytrý scénář spolu s režisérským umem Ridleyho Scotta zaručuje, že se ani chvíli nebudete nudit. Oceňuju, že Ridley se vyhnul srdceryvným rodinným scénkám a postavy filmu ukazuje jako inteligentní a schopné lidi, které kupředu žene touha dostat Marka zpátky domů. Což je samo o sobě velmi efektní. Je moc fajn znovu vidět, že Scott má pořád řemeslo v malíku a dokáže naservírovat vynikající, vyvážený a chytrý film. Velký palec nahoru. ()

Anderton

Good feelingu trochu podráža nohy fakt, že Marťan v podstate nie je vôbec napínavý. Ku koncu určite áno, ale povedzme si pravdu, kto čakal, že by to mohlo skončiť inak? Že takýto príbeh napínavý byť môže, nám dokázal Howard v Apolle 13. No ono aj ten good feeling mi občas trochu liezol na nervy a zachraňovali to herci, hrajúci inteligentné postavy. Vizuál je super, ale nič nedokáže poriadne vyraziť dych. Mušketierske posolstvo je stále a stále bude filmársky zaujímavé, ale zaujímalo by ma, či by sa takto riskovalo aj v skutočnosti. Drahé lode, prístroje, ďalších 5 šikovných ľudí vsádzať za život jedného navyše. Doporučujem si doplniť kultovku Robinson Crusoe na Marse. 70% VIDENÉ ZNOVA DC: 80% ()

Frajer42

Mattíka není vhodné brát s sebou ať už se chystáte jít/jet/letět kamkoli. Existuje tu zvýšené riziko toho, že jakmile jej necháte chvíli bez dozoru, tak se vám někam zatoulá a vy se budete muset vydat, chtě nechtě, na záchrannou misi, neboť Mattíka má přeci každý rád. Snad kromě mě. Když už jsme u těch záchranných misí, tak si dovolím odkázat na luxusní obrázek, který podporuje mé tvrzení a navíc jej shledávám neuvěřitelně vtipným. Mattík se mi hrozně znelíbil, když jsem jej (možná poprvé) spatřil v tom snímku, kde postrádal minulost. I když pravdou zůstává, že v poslední době mi vadí podstatně méně. Asi už jsem si na něj zvykl. Z filmu mám poněkud rozporuplné pocity. Špatný není. To ani náhodou. Ale dle ohlasů a podobně, jsem zkrátka očekával velkou jízdu, která se kvalitou alespoň malinko otře o Interstellar. Tento snímek mě ničím neoslnil, abych se přiznal. V relativní pohodě jsem se jím prokoukal, ale přidaná hodnota zcela nulová. Prostředí Marsu je simulováno pěkně. Filmu nechybí napětí, ba dokonce ani humor. Nicméně, z hodnocením to opravdu nebudu přehánět. Příjemná jednohubka. Na závěr si dovolím malý dodatek. Docela dost mě zarazila ta reklama na zlepšení vztahů mezi USA a Čínou. Úplně bych v tak těžce americkém snímku nečekal, že se nejmocnější USA poníženě pokloní před Čínou. Kdoví, co za tím zase stojí. Snímek vychází z knihy, která byla publikována prakticky zdarma, takže se opravdu cítím v tomto ohledu těžce zmaten. ()

Kothy

Ridley Scott se po letech vrací k tomu, co mu jde nejlíp a to je sci-fi žánr. I ve svém věku nám dokazuje, že zvládne i tak velký film. Celé to pochopitelně táhne hlavně Matt Damon, který si pro sebe urval většinu filmu. Jessica Chastain se mi tam taky dost líbila jako velitelka Melissa Lewis. :) Je docela náhoda, že oba tito herci hráli i v Interstellaru. Srovnání s tímto snímkem se samozřejmě hned nabízí, ale je to docela odlišný žánr. I když ty skafandry mi přišly dost podobné. Jsou tam i prvky Robinsona Crusoe nebo Zachraňte vojína Ryena. Ale teď už k ději. Film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy lid už jsou schopní cestovat na Mars. Šestičlenná posádka je zrovna v půlce své mise. Objeví se ale náhlá bouře a oni musí nouzově odletět. Astronaut Mark Watney tam ale bohužel zůstane. Všichni si myslí, že je mrtvý. On ale přežije a začne se tam zabydlovat. Po vyřešení pár úvodních problémů začne řešit ten hlavní a to jídlo. Protože je botanik, tak si tam začne pěstovat brambory. Poté se mu podaří i navázat komunikaci se Zemí. Pak ale začnou komplikace. Pořád se neví, jak ho vlastně zachrání. To se řeší zbytek filmu. Nakonec to udělají docela originálně. Hodně se mi líbil jeho optimistický přístup. Celé je to hodně vtipné. Taky je to takové až trapně americké, kdy se Matta snaží celý svět zachránit, ale co už.... Dost mě tam dostávala ta retro disco hudba, která nás provází celý film. Snad se Ridleymu podaří natočit ještě pár takových pecek. Michael Peña tam má taky pár dobrých hlášek. "Proč se to jmenuje Elrond? Podle tajné rady z Pána prstenů." :D Recenze ()

MikeCool

Velice očekávaný Scottův film Marťan by se dal malinko srovnat s Cuarónovým velkofilmem Gravitace. Zatímco v Gravitaci jsou hlavní hrdinové ztraceni ve vesmírném prostoru, Matt Damon ve snímku Marťan nám uvízl na dosti vzdálené planetě Mars a behementně hledá cestu zpět na rodnou planetu. Než se film rozjede směrem, ve kterém má divák jasno a je mu jasná pointa, je trošku v napětí, jakým směrem se příběh a hlavně pointa vydá. Naštěstí se vydala přívětivou cestou, neboť sledovat jediného lidského tvora na planetě, bez základních životních podmínek je pastva pro oči filmového diváka. Nadprůměrný scénář (rozhodně ne stoprocentní) byl zaobalen úžasným vizuálem mimozemské planety. Tady by tvůrci měli býti minimálně nominováni na ceny za vizuální efekty. Malinko rušivým elementem působil křečovitý závěr, ve kterém se tvůrci snažili o výrazný emocionální zážitek, ale ve skutečnosti působil poněkud odfláknutě a velice střídmě. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Dzeyna

Filmy o létání do vesmíru mě moc neberou ani nebaví. Ale jelikož téměř každý viděl Marťana a každý ho opěvuje, jak největší trhák, tak jsem se na to prostě musela podívat taky. Dalo by se říci, že z povinnosti, než ze zájmu. Matta Damona totiž taky nijak extra nevyhledávám, takže tak. Nicméně mě to mile překvapilo. Čekala jsem to sice napínavé se spoustou problémů a taky bez vtipu, prostě takovou tu klasiku, kdy se něco pokazí a všichni mají depku a hotovo. Tady je ale i vtip, což mě překvapilo a díky tomu se mi to také libilo a bavilo mě to. Rozhodně bych to ale kratší ocenila. ()

boshke

Nevěřil jsem, že mne bude bavit se dvě a půl hodiny (!) koukat na Matta Damona, ale opak je pravdou. Skvěle obsazené a dobře natočené, ale na zadek jsem si z toho vyloženě nesednul... 80% ()

AllShallFall

O vynikajících hereckých schopnostech Matta Damona nepochybuji a zde mě v tom opět utvrdil, že herec vynikající je. Stejně tak, jako nepochybuji o siru Ridley Scottovi, coby jednoho z nejlepších režisérů planety Země. Dokázal opět vytvořit vskutku dech beroucí podívanou. Hlavně na konci celé té záchranné mise. Tak jak jsem nemohl přijít na chuť filmu Gravitace, přišel jsem mnohem více na chuť Marťana. Film celkově dost dlouhý, místy nudný, ale celkový dojem vydal určitě za 80%. Čili, spokojenost a to velká :) Budu pevně věřit, že to co Ridley Scott vložil do Marťana, vloží i do pokračování Promethea, coby nového Vetřelce. ()

DwayneJohnson

Nevím, co na tomhle filmu všichni vidí, protože pro mne to byl jen veskrze průměrný snímek, kterým si možná Ridley splnil svůj sen, ale to je tak zhruba všechno. Kdyby nebyl tak moc dlouhý, kdyby tam nehrálo tolik známých herců, kdyby to nemělo typicky americký konec, možná bych ho ocenil víc. Takhle si odnesu z rudé planety vzpomínku, která je ale hodně, hodně, (pod) průměrná a za tu konečnou trojku jsem se musel moc přemlouvat. ()

Slartibarkfast

Marťan je příběhem o odvaze, nezlomné vůli a odhodlání přežít, kdy jednoho z astronautů omylem a shodou nešťastných okolností nechají osamoceného na rudé planetě. Nemohu říci, že mi to nepřipomnělo Apollo 13 s plejádou skvělých herců, které se snažila NASA také zachránit. Drew Goddard však sepsal docela optimistický scénář, plný veselých chvilek, které vás opravdu dostanou do kolen. Samozřejmě film nepostrádá i dramatické momenty, kterým se v takové situaci nelze vyhnout. Matt Damon mi v roli Marka Watneyho docela sedl, ačkoliv jsem si nejprve myslel, že to bude spíš špatný tah. Navzdory tomu, že je stopáž filmu přes dvě hodiny, ani si to neuvědomíte. Zkrátka a jednoduše je to nadprůměrný počin, který by rozhodně měl dostat šanci i na to opáčko, když se chcete vypravit do vesmíru a venku zrovna prší. 85% ()

nascendi

Mám rád žáner sci-fi. Zatiaľ iba v literárnej forme, pretože dobrých až vynikajúcich filmov je ako šafránu. Netuším, či na vysoké hodnotenie stačia mená Ridleyho Scotta a Matta Damona, tuším však, tolerancia divákov k technickým a logickým nezmyslom utešene rastie. Keď porovnám s koľkými problémami sa musel vysporiadať Hanks v Stroskotancovi a aké depresie pritom zažíval (a to bol iba na nejakom neobývanom ostrove na planéte Zem!)) a porovnám to s problémami dlhodobej existencie na Marse, ktorú Damon zvládal za zvukov disco hudby, pestujúc krumple a riešiac všetky skutočné i neskutočné problémy s nadhľadom a žoviálnosťou, tak mi z toho vychádza podceňovanie diváka a ako nasvedčuje úspech filmu, obišlo sa to bez akýchkoľvek konzekvencií. Mladosť som prežil s hlúpymi sovietskymi filmami, v starobe ma čakajú rovnako hlúpe americké filmy. Silnie vo mne vôľa obmedziť sa pri výbere filmov iba na 20. storočie. Tie dve hviezdičky sú za pekné zábery prostredia na Marse. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)