Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Hunt

Je to místy působivé i zábavné, zároveň to ztrácí dech, místy by to chtělo více sestříhat...kvalitní a dobře odvedená práce, ... jen mě to moc nebralo...zda se mi, že pro laika je mnoho věcí nevěrohodných, pro odborníka zase nemožných -přitom by nemuselo jít o stejné úseky filmu ()

Shakers

Typický Scott. Fajn casting, pútavý príbeh, vynikajúca kamera, strih a dokonalý vizuál podporený fajn hudbou. Možno sú jeho filmy aj preto tak dobré, že všetko majú na starosti ty istý ľudia (kamera, strih, kostýmy, výprava), ktorý pracujú už hodne dlhú dobu s Ridleym. Ale scenáristi sa menia a tu je to dosť poznať, pretože u žiadneho Scottovho filmu som sa tak dobre nebavil ako tu (možno to je aj knihou, ktorú som nečítal). Tým nechcem povedať, že vážnosť scén, napätie a atmosféra chýbajú. Vôbec nie. Ridley je majster režisér, stál u zrodu žánru sci-fi a teraz na staré kolená sa (po kamarátskej Cameronovej rade) zvonu vracia k žánru, ktorý ho preslávil. Nikdy by som nepovedal, že film o záchrane môže byť aj zábavný. Inak začiatok ma dostal. Pohlaď na vesmír, logo Twenty Century Fox, záhadná hudba a názov filmu, ktorý sa pomaličky odhaľoval až príjemne odkazoval na prvého Aliena. Bavilo ma to viac ako mega premyslený Interstellar, či napínavá Gravitácia, každopádne som rád, že tento žáner je zas o ďalší dobrý kúsok bohatší (a že Sean Bean nezomrel :-)). Či už Ridley zrie ako víno, ťažko povedať, každopádne The Martian mu vyšiel. Obľúbený soundtrack: Making Water, Crossing Mars, See You In A Few, ''I Got Him!''. 85% - 4* ()

lamps

Strhující vesmírná story o skutečných lidech, o radosti ze života s minimem životadárných prostředků a o nevídané tvůrčí kreativitě v přirozené a zábavné interpretaci dramatického příběhu v rozpětí osmdesáti milionů kilometrů. Příslovečně velký a hodnotný film, který svou vymazlenou a přitom prostou vizuální stránkou a silným sjednocujícím motivem o jednotě lidského druhu a nezlomné vůli zachránit jeho jediného příslušníka navzdory "těžkým nákladům a nejapným novinářským dotazům" zanechá upřímnější, hlubší a celistvější dojem než loňský příslovečně přeplácaný Interstellar. Scott to má celou dobu nádherně pod palcem, Matt Damon se stává díky svému živočišnému herectví a smyslu pro humor nejmilovanější filmovou postavou posledních několika let a Marťan má zaděláno na to stát se budoucím kultem minimálně stejně jako Cuarónova Gravitace... Slabší, v porovnání s jinými klenoty sci-fi ničím vyčnívající závěr a některé ryze americké motivy s kořeny v béčkových žánrovkách (davy lidí sledující záchranu hrdiny Watneyho online na veřejných prostranstvích) mi sice zatím brání udělit kompletní hvězdičkovou salvu, ale přesto velká paráda a jistá účast v top 10 letošního nadupaného roku... ()

ladynka

Jako velký fanoušek předlohy jsem vcelku spokojená. Ve scénáři nebylo několik vedlejších komplikací a nejen díky jejich absenci ale také formě knihy mi scházela jistá naléhavost, takové napětí, které z předlohy doslova sálalo. Ale základ té pravé sci-fi o lidské vynalézavosti a odhodlanosti zůstal a má i pěkný dovětek... ()

Pepinec

Aneb ocitneš-li se ve sračkách, nemusí to znamenat tvůj konec, nýbrž spásu. Vynikající Scottovina, která se na rozdíl od Bohů, Prometheů a podobné havěti soustředila sama na sebe a ne na reklamu. A vyplatilo se, protože při vesmírných scénách jsem si musel podvazovat bradu, abych si čelistí neomlátil kolena. Potěšilo mě, že místo dojemné selanky se do sestavy dostal překvapivě silný humor a potěšil mě i Matt Damon, který byl tak sympatický, že jsem tam pro něj chtěl letět taky, a to se vlastně známe jen tak na půl, jakože já jeho jo. Pokud vůbec jde natočit velkofilm skromně, tak to Ridley právě dokázal. No a pak je to taky po dlouhé době třidéčko, které má vážně nějaký význam. /// Po druhý 3D projekci zvedám na pět. Co taky dělat jinýho, když ti čtyři tykadýlka přijdou málo? ()

Big Bear

Tak jsem se po skvělé Gravitaci zase po čase podíval pořádně do vesmíru. Těch pár výletů v různých béčkových filmečcích nepočítám. Marťan vás hned od prvních minut zaujme natolik, že přestanete vnímat čas. Všechno jede tak jak má a vy Markovi prostě celou dobu držíte palce. Kdyby Scott děj ,,neosvěžoval'' někdy tupým humorem a hlavně těmi různými vědci, kteří jakoby najednou na něco převratného přijdou, ale musí udělat propočty... pak bych šel na 5 hvězd. Bohužel právě tito náhle osvícení vědci provází skoro každý béčkový katastrofický film a tak jsem na ně alergický. Moc mně bavilo jak se Mark snažil komunikovat se Zemí než se podařilo hacknout jiný systém (nebudu spoilerovat), s čím jsem měl ale větší problémy byly Mac Gyverovské úpravy Hermesu pomocí výbušniny či závěrečné Markovo přiblížení.... To jsou ale opravdu jen drobnůstky na skvělém díle, které mne bavilo od první minuty až do konce celých těch 134 minut. Nedávno jsem četl knihu od jednoho doktora, který se nechal schválně sám vysadit v oceánu bez ničeho jen v člunu s vlascem. Bylo mu divné, proč tolik lidí po ztroskotání lodi tak krátce v záchranných člunech umírá. Zjistil, že je to letargií, pesimismem a odevzdání se osudu. Ti co bojovali, vyburcovali svá těla k neskutečným výkonům, které by v sobě ani nehledali. Dokut to jde měl by člověk bojovat a neskládat ruce do klína. Třeba to nevyjde, ale je hodně těch, kteří to díky tomu dali... tenhle film je právě o tom. O vůli přežít a o optimismu. Samozřejmě astronauti k hledání nových cest a pro řešení kritických situací mají asi nejlepší předpoklady. Jsou to mozky lidstva, vybraní jedinci z nejvybranějších. Oni mají mít toto přímo v popisu práce. .-) 4 brambory. * * * * ()

Indiana

Trosečník na Marsu, jen o něco zábavnější, velkolepejší a nejedná se vyloženě o Damonovu one man show, protože zajímavých postav tam je opravdu docela hodně. Ridley Scott to natočil skvěle a začínám ho podezírat, jestli v tomhle věku už to za něj netočí někdo jinej a on tam jen někde nepospává na režisérský židličce a pak ho akorát netušícího probuděj že to natočili a ať jim podepíše tohle a tohle. Líbil se mi i soundtrack a že se to po celou dobu bralo hrozně pozitivně, je to takový Scottův Dobrý ročník v žánru scifi. ()

Pilda17

Ridley Scott je výborný režisér, ale u něj mám velký problém. Buď mi film sedne nebo nikoliv, je to s ním jak na houpačce. Nemohu si pomoc, ale vše mi přišlo komické a ani při nejmenším jsem nic neprožíval a jakoby film pohltil i Matta, který mi nějak neseděl. Vše působí kýčovitě, klišovitě a tak trochu moc tažené na zlaté ušáky a já to prostě nesežral. Páprdové zažívají mnohonásobný orgasmus a já 2 hodiny svého života zbytečně vyhodil .. 2/10 = 25% ()

Rosaviva

Člověk by řekl, že když už někdo natočí 2 a půl hodiny filmu, dá tomu nějaký začátek. Alespoň v to jsem doufala, jenže film začne a oni už jsou na Marsu. Co hůř, během dalších pěti minut už ztratí Matta Damona a odletí. Což by se ještě dalo tolerovat, kdyby se tam něco dělo. Ale na to, že to byl akční/dobrodružný film, tam bylo zatraceně málo akce (ne, to, že se celý film odehrává na Marsu mi fakt nestačilo). Ano, akce byla na začátku, na konci, párkrát uprostřed, ale jinak tam bylo spousta hluchých míst. A navíc to bylo celé strašně předvídatelné. Taky mi přišlo zvláštní, že mu nerostly vlasy/vousy po spoustu solárních dní, ale když se pak děj posunul o pár měsíců dopředu, najednou jsme tam místo Matta Damona měli Leonarda DiCapria z Revenantu. Zklamání na nejvyšší úrovni, z tohohle námětu se dalo natočit docela slušné sci-fi (stačilo tam přidat skutečnýho marťana, nebo něco, cokoliv), ale bohužel. Když si vzpomenu na Gravitaci, tak se to kvalitou ani nedá srovnat. 3* A to jsem ještě chvíli zvažovala, jestli náhodou nesleduju volné pokračování Interstellaru akorát bez McConaugheyho, jenže to i ten Interstellar byl zábavnější. ()

Aky

Základní Robinsonovský námět obohacený o duši hladící celosvětové úsilí, účast a solidaritu, všechno umocněné dokonalou americkou řemeslnou profesionalitou- ()

GilEstel

Robinson Crusoe na planetě Mars. Opuštěný lidský jedinec v neznámém světě, kam lidská noha dosud nevkročila. Dobrodružství, jenž dráždí smysly moderního člověka stejně, jako kdysi námořní plavby 18. století s výpravami do nepoznaných končin širého oceánu. Film má svůj zjevný potenciál a navíc je na své téma velmi napěchovaný vtipem. Astronaut Damon je ryzí sympaťák, co nikdy neztrácí hlavu a je neustále nad věcí. Místy je to až limitující. Tohle vesmírné dobrodružství si užijete sice uvolněně, ale za to bez vážného dramatu, které se zde nabízí. Místo lidského hrdinství a síly ducha, který žene člověka na hranici sil v boji o přežití, máme možnost sledovat panoramatické záběry, high tech technologie a poslouchat disco hudbu jako doma v obýváku. Problém vidím i ve velkém prostoru, který byl věnován paralelnímu dění na Zemi. Nepřineslo to žádný stěžejní konflikt a neúměrně to protáhlo stopáž. Film mohl být mnohem účinnější, kdyby kamera zůstala po celou dobu na Marsu s hlavním hrdinou. Poctivá práce s detaily je víc než výpravný velkofilm. ()

Cappuccino

Marťan je najmä v prvej v polovici veľmi napínavou, vesmírnou púťou. Musím však skritizovať niektoré zdĺhavejšie byrokratické scény z prostredia NASA, v ktorých sa divák popri dávkach vedeckých pojmov ľahko stratí. Tieto pasáže mierne zabíjajú inak veľmi kvalitné, marťanské dobrodružstvo so skvelým Mattom Damonom. Trochu nadbytočné mi prišli aj pasáže s posádkou, ktorej sa inak film väčšinu času vôbec nevenuje. ()

S.Quentin QUALE

Pohodovějc ztroskotat na Marsu už ani nejde. Jako sci-fi survival je Marťan až příliš user friendly, jenže Scottovi evidentně nešlo o emoční ždímání diváka za pomoci melodramatických epizod, po kterých mimo jiné především finále volalo. Zvolil kombinaci střízilivě prezentovaného hi-tech, které by se mohlo zdát až jako pouze zdravý selský rozum (kosmonauta), s podbízivým charismatem Matta Damona, jež za podpory dokonalé filmařiny nedává divákovi přemýšlet nad hovadinama, natož se na přesdvouhodinové stopáži (díky Bohu, tfuj, za ni) nudit. Ať si kdo chce co chce říká, je to dobrý. Doporučuju! ()

Epistemolog

Pominuli velkohubý fakt, že Scott mimo Prometheuse posledních 15 let nic extra nenatočil, ještě ho do šrotu neházím. Damon není můj šálek piva, ale táhne film chvalitebně. Filmu ve stylu Trosečník, užitečně napomáhá Scottův dvorní kameraman, polák Wolski a úspěšný skladatel H. Gregson-Williams. Otřepané záchranné mise v americkém (patriotském) stylu moc nemusím, ale dal jsem tomu šanci. Osobně jsem vděčný za vedlejší roli ředitele NASA Jeffa Danielse (několikrát nominovaný na Zlatý Glób), kterého znáte z Dumb and Dumber. Dlouhá stopáž nenudí, šťouralové najdou i pár chyb, pokud mám být jazyk zlý, tak scottův letitý taliánský střihař P. Scalia mi příjde už za zenitem. Místy je to legrace ovšem pozor, 3D je úplně zbytečné. ()

vteco

Ridley Scott se po pár menších nezdarech opět vrací na svůj filmařský vrchol a svým technicko-vizuálním standardem, který je na té nejvyšší úrovni, dostává prostředí Marsu parádní rozměr. Skvělý Matt Damon drží pozornost po celou stopáž a nejen, že je inteligentní, ale taktéž je příjemně vtipný a sympatický. Z Marťana tak neustále vyzařuje pozitivní pocit a chvílemi se tím tak trochu okrádá o výsledné napětí v závěru filmu. [85%] | Kino ()

Rominator

V porovnání s knihou, kterou napsal Andy Weir, to je pouze za silné čtyři hvězdy. Kniha začíná nepříliš povzbudivými slovy: "Jsem v hajzlu." Mark Watney při cestě do kráteru Schiaparelli musí překonat mnohem více překážek a spoléhat více sám na sebe. Ve filmu jsou proto některé věci urychleny (delší minutáž by vůbec nevadila) a závěr se dočkal decentních změn (samotná záchrana) a rozšíření. HODNOCENÍ 80% ()

misterz

Opätovne ma tento jeden z kráľov amerického mainstreamu nesklamal. Scottov Marťan neponúka len vizuálnu nádheru, ale niečo aj omnoho viac. Napr. asi tak nejak som si vždy predstavoval, že by mohlo fungovať vedecké oddelenie NASA. Samozrejme, vo filme sa vyskytne aj pár nejasností, ktorým som buď nerozumel alebo to boli hlúposti, napríklad by ma zaujímalo ako vyriešili problém s kozmickou radiáciou, ale to sú našťastie len také malichernosti. K hlavnej postave Marka Watneyho si divák získa sympatie už hneď od začiatku kedy ho jeho kolegovia nechajú opusteného na planéte, pričom našťastie Mark je všetko možné (hlavne botanik, ale má i značné technologické vedomosti), len nie psychicky labilná padavka. Situáciu zvláda s nadhľadom a humorom sebe vlastným, čo celú tú jeho neutešenú situáciu značne odľahčuje. Divák si tak s úsmevom na perách môže pôžitkársky vychutnať jedno veľké dobrodružstvo hodné Robinsona Crusoa, s napätím sleduje jeho úspechy a s ľútosťou sleduje jeho pohromy. Môžem len odporučiť, ukážkový príklad filmu na zlepšenie nálady. ()

HAL

Ridley Scott se konečně vrací ve svém filmografii na úroveň, na které ho chceme vidět. Byť dějiny kinematografie Marťanem nepřepíše tak, jako to zvládl s tím BHD, Vetřelcem, či Blade Runnerem – takový pocit jsem z letošních filmů měl jen u Mad Maxe – pořád je to zatraceně skvělý kus filmařiny, ke kterému se navíc dá s velkou chutí často vracet. Feel good ultramotivační náborovka do NASA, a já tomu bez uzardění tleskám. Recenze zde - http://www.sci-film.4fan.cz/?p=586 ()

Vančura

Film, který mě naprosto dostal - od prvního záběru mě neuvěřitelně bavil, emočně zasáhnul a bezmezně nadchnul. Je tam tolik napínavých, vtipných, dojemných i úchvatných momentů, že mi bezprostředně po opuštění kina bylo líto, že už je konec - 134 minut nikdy neuteklo tak rychle. Titulní postava je velký sympaťák, kterému člověk celou dobu urputně drží palce. Ve scénách, kdy sedí sám na červeném povrchu Marsu, hledí do dálky a přemýšlí o svém postavení na cizí planetě, nemá daleko k Defoeově Robinsonovi, opuštěnému námořníkovi na pustém ostrově, se vším jeho bezbřehým optimismem a nezdolnou vůlí. Ačkoli je pro mě vesmír a všechno kolem španělská vesnice, celý film na mě působil velmi uvěřitelným dojmem, jako že by se to takto klidně mohlo stát, a všemu jsem věřil (už po rychlém přečtení pár článků o letech ve vesmíru a kolonizaci Marsu člověku ale dojde, že tak jednoduché by to asi nebylo). Abych jen nekriticky nechválil - na filmu mi trochu vadila ta politická omáčka okolo (postava vedoucího NASA coby klasického nesnesitelného nadřízeného, vzorná spolupráce s novou kosmickou velmocí - Činou...), soundtrack (ta ABBA byla sice vtipná, ale vážně jsem ji protrpěl) a 3D potenciál mi nepřišel moc využitý, resp. neměl jsem pocit, že sledovat to ve 3D znamenalo nějaký bonus navíc (ve srovnání s tím, kdyby to bylo klasicky ve "2D"). Jinak za mě ale naprosté nadšení a velký divácký zážitek z dechberoucího filmu. V době, kdy není politická vůle pro let živé posádky na Mars (techniku na to prý máme už od 80. let) a kdy se ve filmech lidé připravují o život jako na běžícím pásu, se mi strašně líbí, že je tady film, který říká, že letět na Mars je dobrá věc a že i jediný lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)