Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

Kanca

Šla jsem na to s pocitem, že to nebude dobrý. Všude možně jsem rozhlašovala, že není možný, aby Ben Affleck hrál Batmana tak, aby to nepůsobilo jako parodie. A nakonec musím říct, že jsem odcházela překvapeně spokojená a natěšená na pokračování. Affleck to zvládnul!, i když ty jeho basetí oči mi v masce netopýra pořád trochu vadí, ale bavil mě mnohem víc než Henry Cavill jako Superman. Největší šťávu celému filmu ale dodával Jesse Eisenberg jako Lex Luthor. Takže ano, čtyři hvězdy si to určitě zaslouží. 80% PS: Christian Bale je ale jen jeden! ()

Giggs

Doneba volajuce, absolutne nezmyselne a zbytočne flašbeky do Batmanovej minulosti ktore sme už videli nespočetne krat. Ďalšia stupidna recyklacia, zbytočnosť v tej najpanenskejšej podobe. Zvyšok filmu celkom slušny akčny narez. To čo ho zachraňuje je dosť vydarena filozoficka rozprava nad tym čo ak a čo keby, ako analogia sučasneho svetoveho diania a z toho prameniacich problemov. Je to paradoxne film na zamyslenie, nie na bezduchu, jednorazovu, komerčnu konzumaciu, na ktoru je primarne určeny. ()

HArna

V tonhle filmu je snad úplně všechno a přesto si myslím, že je to jeden z největších propadáků za posledních několik let. Možná právě proto, že se snažil režisér nasrat do filmu všechno co mu blesklo hlavou. Navíc podle mě Zack Snyder na takto vysokorozpočtový film nemá, ono to asi není vůbec snadné tohle ukočírovat. Hlavní postavy filmu a asi největší komiksový hrdinové jsou bez charisma. To je asi problém, ponurá atmosféra Benu Affleckovi sice svědčí, může mít stejný výraz celý film, na druhou stranu stejně je to oproti Cavillovi oscarové eso. Největší průser toho všeho je SCÉNÁŘ!! Navíc mě připadá, že Zack Snyder kopíruje temný rytíře, ale zdaleka nemá tak dobrý scénář a není tak dobrý režisér. Samotný boj mezi Batmanem a Supermanem trvá asi 10 minut. Ve filmu se objeví i Lex Luthor, Alfréd - Jeremy Irons, nějaká velká DOOM nadupaná příšera, Wonder Woman, Costner, Diane Laneová a další. A muselo to být velmi drahý. Ale nefunguje to absolutně vůbec oproti Avengers, které mě sice začínají unavovat, ale jsou úplně jinde než DC. 20% ()

Fary odpad!

Celou dobu jsem si říkal, že tomu dám aspoň * nebo **, ale fakt nevím za co. To je totální sračka! Tohle fakt nemohl nikdo myslet vážně. Herecky na hovno, obsahově na hovno, CGI na hovno, soundtrack na hovno -> na tom filmu není jediná věc, která by stála za zapamatování. Nesmyslně vykonstruované situace, nelogické jednání postav, absolutní pomíjení schopností jednotlivých postav, ... a takhle bych mohl pokračovat ještě na 3 odstavce minimálně. Fakt škoda peněz jít na tohle do kina... ()

POciSEM odpad!

Nad tim za co jsou dneska filmaři ochotný vyhodit miliony dolarů,zůstává rozum stát.Digi souboj na konci celkem ušel ale třeba v Superman:Doomsday byl udělanej o hóóódně líp.Votpad ()

Corpsegrinder

Lidi nepolíbený komiksem se z tohohle filmu asi poserou protože i pro víkendovýho fanouška to nemůže dávat smysl. Film totiž rozplejtá asi 4 příběhový roviny který do sebe nezacvaknou takže se v tom lze snadno ztratit a ty snový sekvence nepomáhaj. Když tohle pominu tak naprostá spokojenost protože přesně takhle by měl vypadat film podle komiksu. Žádný buzničkování pro děti, žádnej humor pro blbečky, žádný rádoby hrdinský proslovy. Ben Affleck to pojal velice dobře jelikož je hodně temnej a málo rytíř a tahle pološílená verze Bruce Waynea je pro film mnohem zajímavější než předchozí pre-důchodová verze. Eisenberg jako Lex Luthor správnej magor a Superman je prostě Superman no. Drsnost příběhu bude pravděpodobně důvod proč film tak propadl, lidi jsou prostě odkojený na Avengers a podobnejch kravinách takže tenhle film je pro ně asi něco jako tvrdý porno pro pětiletý dítě. Spousta odkazů na Batmanův svět je samozřejmostí a některý jsou hodně silný (ve scéně s posprejovaným Robinovo oblekem se nedalo neusmát). Myslim že chápu jak ten film Snyder myslel takže se přidávám k tý menšině co si film užila. Vy ostatní se můžete posadit na prdel z toho až v Avengers 3 zase zvednou do vzduchu nákej bulharskej prdelákov. ()

alouch

Tak tohle bylo slabé, velice slabé. Úplně zbytečně promarněný velký potenciál. Scény totiž samy o sobě fungují dobře, hlavní hrdinové do příběhu sedí jak hrnec na prdel, ale samotný běh děje občas postrádá logiku. To ani nemluvím o scénách, které tam fakt nemusely být. Marvel svůj univers budoval mnohem déle, než vypustil do světa Avengery. Pokusit se udělat to samé v rámci jednoho filmu je opravdu nesmysl. Sečteno a podtrženo, pro mě je film spíše lepší trailer pro další DC filmy. ()

dopita

Kupodivu o fous lepší než byl Muž z oceli. Zack Snyder opět dokazuje, že je především břídil, ale zároveň se z něj stává "pěknej" megaloman. Na Emmericha nemá, ale rozhodně mě baví víc, než efektní nuda Michaela Baye. K filmu asi tolik že děj je pitomej, batman je paranoidní a vyhořelej zoufalec oháklej v ňákým brnění nebo co, Henry Cavill je strašidelně neschopnej herec, zatímco Amy Adamsová je trestuhodně upozaděná, akční scény ujdou, ale že by tenhle ponurej digitální bordel musel stát 250 mega, no to teda nevim..., nicméně film jako celek je celkem koukatelnej a neurážející, ale taktéž rychle zapomenutíhodnej. ()

ChrisBa

Po sklamaní z Man of Steel prišlo príjemné prekvapenie. Úvodné prepojenie s Man of Steel je fantastické, temná atmosféra okolo Batmana je snáď ešte lepšia. Takisto sa mi páči riešenie otázky potreby či nepotreby Supermana, ktorý je konforntovaný s jeho odporcami. Prvých 90-120 minút nie je veľmi čo filmu vytýkať. Herci svoju úlohu zvládajú veľmi dobre, Ben Affleck sa zhostil úlohy staršieho Batmana dobre, takisto Hans Zimmer štandardne dobrý. Síce jeho hudba nie je nijako zapamätateľná, ale k filmu prispieva výborne. Vytkol by som snád len to, že Snyder prináša až príliš veľa postáv, až príliš chce ukázať prepojenie na univerzum DC a preto sa zdá, že sa film trochu ponáhľa a sedela by mu ešte väčšia stopáž a ešte väčšie prepracovanie postáv s hlbšími motiváciami. Na súd so Supermanom som sa napríklad veľmi tešil a pritom trval prikrátko. Lex Luthor by si zaslúžil viac priestoru pre zobrazenie jeho charakteru. Čo však Snyderovi ťažko odpúšťam je záver. Po vypustení Doomsdaya prichádza veľký digitálny chaos a fantasy orgie samotného Snydera. Dovtedy film pôsobil temne a vážne(čo veľmi kvitujem, pretože Batman bol vždy temný a vážny). Potom však prichdádza zbytočné finále. Vzhľadom na to mi príde Doomsday zbytočný vo filme. Už Wondar Woman by tam nemusela byť(ale pre prepojenie s JL sa to dá odpustiť). Nebyť záveru dal by som 4*. Bez ohľadu na to však film vôbec nie je taký zlý ako hovorí o ňom hodnotenie tu. Má svoje chyby a veci, ktoré šli spraviť lepšie ale v konečnom dôsledku ide o podarený veľkofilm. ()

Zmrv

Napodruhý a v prodloužený verzi je to už výrazně lepší. Ty největší problémy nepřekvapivě zůstávají - ani další půlhodina nestačila na to abysme se dozvěděli proč vlastně Luthor po Supermanovi a Batmanovi jde (Nehledě na šílený přehrávání mýho jinak oblíbenýho Jesseho Eisenberga); samozřejmě je zde bohužel pořád známý problém jménem Marta ale když víte že vás to čeká tak se to pak i dá přežít; a pořád se nějak nemůžu smířit s tím že Batman zabíjí. A tak jak jsem v kině před půl rokem trpěl a chvílema se i nudil, tak teď jsem si to ty tři hodiny prostě fakt užíval a nenudil se ani na chvíli. A rozhodně sem si to užil víc než celý poslední dva Kapitány dohromady. Takže s vědomim že asi nejsem objektivní ale o prsa korejské plavkyně se to na ty čtyři hvězdičky vyšplhalo. 70% ()

Gogo333

Dokoukal jsem prodlouženou verzi a funguje to dobře, nechápu proč do kin šla tak divně sestříhaná verze se spoustou mezer v ději kvůli kterým pak některé scény nedávaly moc smysl. Film by si zasloužil červený čísla, něco mezi 70-75%. Osobně se už dost těším na Justice League a další filmy z DC stáje. Nakonec se mi tenhle film líbil víc než Civil War. ()

Janega

Vyjsť tento film pred 10 rokmi bola by z toho bombastická bomba. Avšak dnešný filmový svet je už tak presýtený komiksovými filmami, že dnešní diváci už nie sú schopní tolerovať u nových komiksoviek ani prd. Filmová spoločnosť urobila sama sebe medvediu službu, keď robila okolo tohto filmu takú megakampaň. Nespočetné trailery ukázali snáď to najlepšie z filmu a divákom zostala na pozeranie v kine len tá prvá dosť statická časť. Film som si musel pozrieť viackrát, aby som pochopil počínanie postáv a niektoré vedľajšie dejové línie. Herci sú super, Ben Afflack snáď prekonal aj Christiana Balea, Jeremy Irons (ktorého moc nemusím) je v roli Alfréda úžasný, len Hanry Cavill je taký nemastný-neslaný. Ja osobne ho považujem za najlepšieho predstaviteľa Supermana, avšak jeho postava v tomto filme je dosť zle napísaná. Chýba mu také odľahčenie. Celý film má Superman len jeden výraz - mokrého šteňaťa. Jesse Eisenberg ma v roli Luthora bavil, tešil som na scény s ním. Síce je to také zakomplexované decko, ktorému keby ste strelili za ucho, šiel by sa do detskej izby vyplakať, ale rolu psychomaniaka zahral dobre. Boj Supermana a Batmana je zvládnutý na jednotku, aspoň sme videli, že je možné poraziť aj neporaziteľného. No a potom prichádza toľko kritizovaný zvrat alá "Marta". Pravdupovediac neviem, čo mám na to povedať. A tak ako ma bavila záverečná akcia v Muži z ocele, tak ma to bavilo aj tu. Skrátka u komiksoviek také akčné scény očakávam a patrí to k tomu. Film ma zas tak neohúril ako som čakal podľa trailerov (asi preto, že pred filmom ukázali viac než mali), ale nejak to moc neriešim, takže preto som dal 4 hviezdičky. ()

Milan25

Nerozumím tomu špatnému hodnocení. Já jsem si dopřál extended tří hodinoviu verzi a užil jsem si to. Temná komiksovka jak mám rád, a na nic si to nehraje. Ve scénáři by se sice našlo děr hromadu, ale oscarový scénář u takového typu filmu asi nikdo nečeká. Jediné co mi tam fakt nesedlo, byl Batmanův obrat z "nemám rád Supermana" na "mám rád Supermana" během rvačky. Nicméně Affleck jako Bruce Wayne naprosto v pohodě, a rád ho v té roli uvidím v dalších filmech. ()

tom.nosek

Rozhodně mi to přišlo lepší než Man of Steel. To každopádně. Nicméně je to jinak silně generická komiksovka, takže víc než tři dát nemůžu. (Následují spoilery.) Dokonce jsem uvažoval, že dám dvě, potom, co: 1) Batman přestane bojovat se Supermanem jenom kvůli tomu, že Supermanova matka se jmenuje Martha stejně jako jeho. 2) Nejenže Batman přestane bojovat, ale i zahodí svou jedinou zbraň, kterou kdy může Supermana porazit, a také poslední výskyt kryptonitu na Zemi. 3) Nejenže to "kopí" zahodí, ale když odchází, nechá ho na místě, asi aby si ho mohl vzít náhodný kolemjdoucí. Kromě toho tam je samozřejmě další tuna logických chyb, ale tuto příběhovou logiku bych očekával od Sharknada, televizní film s rozpočtem 2 mil. dolarů, ne od hollywoodského blockbusteru za 250 mil. dolarů s plno velkými jmény. Nakonec dávám tři hlavně díky poslední půlhodině, kdy zabili Supermana. Což je cool. A kdyby to fakt udělali a nebylo tam to poslední zachvění rakve, možná bych se odhodlal i ke čtyřem hvězdám a odpustil ty nelogičnosti, protože konečně by se odprostili od základního problému komiksovek - tedy jasnou neúmrtnost hlavních hrdinů. ()

Admirall

asi si budem musieť začať zvykať na to, že hollywood začína robiť filmy "od podlahy", alebo jak by som to mal nazvať. Teda aby som vysvetlil - som fanúšikom batmanoviek tak isto ako Warcraftu a tento rok sa nám do kín dostali nový batman v podaní Afflecka takisto aj film Warcraft - prvý stret. Mal som pocit, že oba filmy akoby boli skôr pre tých, ktorí nemajú potuchy o tom, ako by tie postavy mali vyzerať. Batman, ktorý nemá problém vystreliť na človeka? Normálne som si šúchal oči, že či dobre vidím... to je prvá vec, a druhá, čo sa viac týka toho, prečo mám pocit, že autori točia "od podlahy" je, že mi to príde ako nejaký úvod do pokračovania - DC totiž chystá na budúci rok Justice League a teda Batman V. Superman mi pripadal ako dosť "pilotný film s predpokladom pokračovania (preto "od podlahy")". Warcraft bola tiež taká vysvetlovačka prečo horda, prečo aliancia, prečo orkovia vs. ľudia aby tí, čo nemali kontakt nikdy predtým s Wacraftom alebo Justice League, vedeli o čo sa jedná. Nemyslím si však, že blizzard a DC zvolili správnu cestu a bohužiaľ musím konštatovať, že keby som bol na ich mieste zvolil by som si skôr cestu marvelovho X-mena (bohužial, pretože mám radšej DC :D). Ono totiž tak ako vo Warcrafte aj v Justice League existujú príbehy, ktoré podľa mňa diváka získajú oveľa skôr ako nejaký origin príbeh. X-men zvolil origin príbeh až v nejakom štvrtom filme, ak si správne pamätám a oveľa viac sa mi páči táto cesta nakrúcania, alebo skôr následnosti distribúcie? Každopádne aby som len nehanil tak späť k filmu - Affleck celkom prekvapil, cameo flasha naparádku!, muzika vynikajúca, Eisenberg sánka dole šéfe... zahral jak pán! ()

ti88na

Keď môžem vymenovať pozitívne momenty, tak je to určite hudba, potom by som vyzdvihla dobre zahranú postavu Lexa Luthora a na moje počudovanie ani Ben Affleck nebol ako Batman úplne nepoužiteľný. Samotný film je však dosť tragický, nudný, dej len akosi plynie bez väčšej atmosféry alebo gradácie. Spojenie môjho obľúbeného komixového hrdinu s tým, ktorého najviac neznášam ma zrejme už v zárodku nemalo šancu osloviť a som rada aj za tých pár kladných momentov, ktoré som v ňom objavila. ()

Hanys_

Tak nějak už jen z toho názvu dýchá osudovost a temnota. Tu temnotu Snyder dodržel, osudovost se ale nekoná, protože emoce a spol pohřbívá hodně špatný scénář. Hlavně slavná scéna "Martha" patří k nej wtf letošního roku. Závěrečná řež už je potom klasický nepřehledný digibordel jako v každé druhé komixovce. ()

Eraserhead

Jestli se film bude nebo nebude líbit, záleží na tom, jaký přístup ke zpracování komiksu divák vyznává. Osobně dávám přednost temnějšímu a dospěláčtějšímu stylu, kterým se vydal DC Comics a naplno ho definoval Christopher Nolan ve své batmanovské trilogii. Zack Snyder v tomto trendu pokračuje, ale jede si po svém a Nolana se nijak nesnaží kopírovat. Akcentuje především mega-epickou akci, na kterou se parádně a přehledně dívá. Zbytek neakčního děje (a je ho většina z dvou a půl hodinové stopáže) bych přesto velmi těžko nazval nudou, jak se o to většina recenzí snaží (ti samí recenzenti pak dávají palce nahoru infantilům z Marvelu). Raději znovu vidět Batman vs. Superman než oba Thory, druhé Avengers a možná pár dalších, které zapomínám ve chvíli, kdy opouštím kinosál. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce