Prípady 1. oddelenia

• Česko Případy 1. oddělení (viac)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

viperDavid

No hurá, konečně se porařilo něco natočit aniž by se kopírovali sračiky jako je kriminálka Anděl a podobné ptákoviny. Už jen ta přitomnost reality je báječná a ta syrová pomáda okolo k tomu perfektně zapadá. Doufejme, že kvalita zůstane stejně dobrá jako první dva díly. 4* ()

Mrkvič

Úžasně kouzelné herecké obsazení. Z velké části je to sice ukecané podobně jako české století, ale není to vůbec na škodu. Jestli se na scénáři podílel někdo, kdo u toho byl, tak je to dle mého hodně velká paráda. Po druhé řadě (a ač horší, tak snad ne poslední) jsem smazal výtku k Sabině Remundové. Oproti první řadě šlo bohužel do pozadí handlování s pachateli, které bylo na první řadě tím snad nejlepším. Kriminální případy jsou známější a tím bohužel i trpí napětí z celého dílu. Ale i vztahy v oddělení a hlavně s plukovníkem Korejsem jsou stále zajímavé a pracně vykreslené postavy tomu dodávají šťávu. Třetí řada je asi nejslabší. Ale i tak mě bude mrzet, jestli bude poslední. Případy jsem snad žádné z reálu neznal, ale i tak jich bylo minimum nějak víc zajímavých. Více se hrálo na vztahy na oddělení. Scény s novou ředitelkou byly tak absurdní, že mi ani nepřišly moc reálné. Moc moc se mi líbil Miroslav Hanuš, až mi na závěr jeho chování přišlo také neuvěřitelné. Ale asi logické. No a potom dcera, kolegové operativci, nová vyšetřovatelka, nová pravá ruka Kozáka, to byly všechno novinky a řekl bych i, že byly tím nejlepším na třetí řadě. ()

plechulka

Při začátku 2. serie musím o 1 hvězdičku zvýšit hodnocení - už je to o dost zajímavější hlavně díky zaměření na pnutí v týmu kriminalistů - a hlavně díky Miroslavu Hanušovi - tomu tedy fakt ti hajzlíci jdou! ... ()

flawi.f

Skutečně bych ani ve snu nevěřila, že v dnešní době řeknu o nějakém českém, novodobém seriálu, že je zatraceně dobrý. Ale nemožné se stalo skutečností - Případy 1. oddělení je po dlouhé době dílo, na které se dá koukat, aniž by divákovi bylo trapně nebo fyzicky nevolno (zdravím tvůrce a protagonisty Ordinace v růžové zahradě). Skvěle napsaný, perfektně a přirozeně odehraný, napínavý a celkově solidně zpracovaný seriál - to jsou Případy 1. oddělení. Tleskám! ()

Helmutek

(1.série) Na Případech je krásně vidět, že pánové režiséři společně se scénáristama přesně věděli, co chtěj natočit, jaký to má bejt a jak to má působit, a podle toho to taky vypadá. Seriál si nehraje na nic, čim neni, a ani se nesnaží konkurovat všem těm kriminálkám Las Vegas a spol. Jasně cílí na českýho diváka a chce ukázat policejní a detektivní práci v PČR pokud možno takovou, jaká (aspoň já tomu věřim) je - bez příkras a oproštěnou od všeho toho ať už ideologickýho nebo hollywoodskýho marastu, kterej s timhle žánrem většinou máme spojenej. Vychází ze skutečnejch případů a skutečnejch způsobů odhalení, čimž se liší třeba od Hříšných lidí točených na Markovy povídky, jinak je to ale jejich víc než seriózní nástupce. Herci jsou vybraný skvěle (ať už moula Vladyka, ze kterýho si všichni jen dělaj prdel, nebo zkušenej a rozvážnej Polívka, klasicky přesvědčivej Vetchý nebo světáckej Stach, kterej by si zasloužil, aby se už o něm konečně vědělo trochu víc, ale i ten polonechutnej Hanuš jako jejich správně protivnej šéf...) - ta partička spolu funguje bezvadně a úplně přirozeně. Kupodivu dobře vybraný jsou i herci ať už více nebo méně významnejch epizodních rolí - málokdy se stane, že by to nepůsobilo přesvědčivě (výjimky ale jsou - třeba zoufalá Něrgešová, Meduna nebo Kovář). A hlavně to na mě působí tak syrově a opravdově, že mi vůbec nedělá problém věřit, že celý to detektivování vypadá nějak takhle - že se vozej v obyčejnejch služebních fabiích a šéf na ně ještě furt prská kvůli benzínu, že v jejich kanceláři je to spíš hnusný než jakýkoliv jiný, že maj starý počítače a nějaký sofistikovaný vybavení nemaj veškerý žádný, že na ně furt tlačí šéf, kterej je drcenej svym šéfem, médiama a kterej je donucenej politikařit, že jsou často nucený případ řešit rychle na úkor jinejch problémů, prostě že to celý neni nějaká tajemná a dobrodružná práce, ale spíš samý papírování, byrokracie a politika. Občas se koná i správně černej humor (např. nahlášená rozřezaná ženská v butiku, ze který se nakonec vyklube jen fotka, pošťuchování Sršně/Vladyky a ostatních...). Za mě je to víc než příjemný překvapení a krimi seriál, kterej rozhodně má svoje místo v popředí všech podobnejch TV projektů. (2. série) Druhá série už o poznání víc trpí na ochotnicky (a často bohužel i hůř) hraný epizodní role, což bylo něco, co v prní sérii fungovalo bezvadně. Tady to už občas trochu skřípalo, ale nic dramatickýho to taky nebylo - jen si toho člověk už prostě všimne. Hlavní pětice ale nadále zůstává skvělá a ta parta dohromady funguje výborně. Míň už se řešej rodinný problémy jednotlivejch policajtů, ale to nijak na škodu neni - jen se to prostě téměř výhradně odehrává na tý "pracovní" úrovni. Korejs se tady definitivně odkopává jak pičus a podrazáckej hajzl, aniž by v jeho prospěch hrály nějaký významnější polehčující okolnosti - jde si přes mrtvoly za "svym" a neštítí se u toho moc ničeho. Ale Hanuš ho hraje naprosto fantasticky. Trochu rozporuplně ale na mě působil Chmela - prototyp postavy je to skvělej a do seriálu to přineslo novej rozměr, Chmelovi samotnýmu jsem ale občas měl problém věřit nebo rozumět. Za mě to je jenom lehce slabší než první série (ta mi přišla přeci jenom víc kompaktnější bez nějakejch větších výkyvů). Potěšil mě poslední díl, kterej byl víc než důstojným ukončenim seriálu a rozloučenim s postavama, a to, že to tvůrci nijak nenatahovali a že byli schopni v nejlepšim přestat - s klidnym svědomim to tak můžu označit za skvělej a na český poměry těžce nadprůměrnej detektivní seriál. WTF moments: Karta z rejstříku osob jistého pána se jménem Morava Luďek (4. díl, pátrání po laborantech) - s tim vyhledáváním v rejstříku osob si teda opravdu mohli dát větší práci (napsat jméno do nějakýho rádoby policejního "vyhledávače" uloženýho na ploše, kliknout na Vyhledat a pak nenápadně dát alt+tab do excelovský tabulky s viditelnym proklikem windowsovských náhledů spuštěných aplikací, to moc profi neni). A v Tescu můžou těžko zjistit, kdy a kde prodali nějakej jeden konkrétní kuchyňskej nůž - čárový kódy jsou na všech stejný. Jo a misogynie není nenávist k opačnému pohlaví, ale jen k ženám. V druhý sérii - ve zprávách, který si v prvnim díle pouštěj v kanceláři na televizi, je dole na obrazovce vidět stavová lišta, takže je jasný, že si pouštěj video a že nejde o vysílání. Ve druhym díle Kozák (Vetchý) slavnostně a sebevědomě prohlásí, že protože utíkající zloděj nerozcinkal cinkátka, tak že rozhodně musí měřit míň než 166 cm (nebo kolik) - to tam ten zloděj jako nemoh proběhnout třeba nějak skrčenej? To s tim byl hotovej nějak rychle... () (menej) (viac)

bjjoba

výborné scenaristické spracovanie skutočných kriminálných pripadov, výborné realistické predstavenie vyšetrovateľov hercami, najmä netradične Bolkom Polívkom ()

venison

Po S01: Velmi příjemné překvapení z produkce veřejnosprávní televize ve velmi lákavou hodinu :-) Vydařená akce - scénář vs. režie vs. herecké obsazení.. Ondřej Vetchý má spíše epizodní roli, Bolek Polívka solidně válí a zbytek mi více či méně nevadí :-D Takhle si představuji kvalitní televizní zábavu :-) Celá série je velmi vyvážená :-) Po S02: Připomenuto v rámci populárních Devadesátek. Přiznám se, že jsem za těch pár let první sérii zapomněla, tak jsem si jí pustila znovu a doplnila dvojkou. V podatatě jsem nezaznamenala přechod. Původní kvalita se drží. ()

noriaki

Překvapivě solidní řemeslo. A uvěřitelné k tomu, z dialogů netrčí sláma na všechny strany a postavy nejsou papírové. Scénář, atmosféra, všechno sedí. Až se divím, že to na mě mluví česky. Jednu velkou výtku bych našel. Seriál je na kriminálku málo napínavý. Případy plynou tak nějak samospádem, krásně jednoduše a předvídatelně. Život zkrátka nemiluje složitosti. Běžná kriminalistická praxe si často vystačí s pravidlem occamovy břitvy a tak se ten důraz na realitu scenáristům paradoxně vymstil. Stačilo trochu víc cucat z prstu, sem tam něco zamotat, přidat pár napínavých momentů a dojem by byl hned lepší. Ale to už by byl úplně jiný seriál a nejspíš by ztratil svoje kouzlo. ()

anli

Dalěí český kriminální seriál , inspirovaný skutečnými kriminálními případy.Je to znát už na výběru námětů a scénáři jednotlivých dílů.Je to skutečně precizní práce a myslím ,že přesně takhle má vypadat klasická kriminálka.Žádné nesmyslné akce ,honičky a další věci ,které hezky vypadají v televizi ,ale v reálu se to většinou nedějeTo patří do akčních filmů či seriálů.Případy 1.oddělení jsou velmi realisticky zpracovány a myslím ,že se velmi blíží skutečné práci policie a vyšetřovatelů.Proto budou někomu připadat nudné a zdlouhavé.Pokud ale někoho baví klasické hledání stop a vyšetřování ,bude nadšen ,stejně jako já.K tomu navíc vynikající herci ,kde jsem si moc užíval Ondru Vetchého ,Boleslava Polívku a Miroslava Vladyku ,ale celkové herecké obsazení je opravdu vynikající.Stejně jako kamera ,zvuk a hudba.Také mě potěšila precizní koncepce seriálů ,výběr exteriérů a nepostradatelný humor mezi vyšetřovateli.První řada je opravdu excelentní a druhá nic nezůstala dlužná té první a přesně kráčí v zajetých kolejích.Jasnou Sherlockovskou dedukcí dávám 100% ,protože výtek nemám a jen říkám směrem k České televizi-jen tak dál. ()

_DAVE_

Vynikají scénář a chemie jednotlivých postav. Reálná detektivka s korektníma postupama, ne jen "TV show" alá vlastně skoro cokoli dalšího. ()

JohnSmith

Prvotně jsem tento seriál hodnotil dosti nelichotivě, a to po shlédnutí jednoho dílu. Poté, co jsem se podíval na Davedesátky jsem se rozhodl, že dám tomuhle krimi seriálu ještě šanci. První série není špatná, skutečné případy, svižné a zajímavé. Z postav mi k srdci opravdu přirostli operativci, kteří jsou fakt fajn. Velitel Korejs je opravdu debil na entou. Hned v závěsu jsou za ním krajský ředitel a tisková mluvčí. Co pro mě bylo ale nejhorší, tak to mjr. Kozák v podání Vetchýho. Jeho rozumbradovsky namachrovaný přístup ředitele zeměkoule, mě docela dost štvala. V Devadesátkách byl předobraz Kozáka scénárista Josef Mareš a jestli i tady je to ta samá osoba, tak je mi až do pláče. Nejspíš s tím souvisí i to, že Kozák se zdá být jediným vyšetřovatelem na oddělení, což je neskutečná hloupost a poněkud mi zde chybí i absence zástupce vedoucího oddělení, jak to má být. Prostě tady evidentně zvítězilo ego. O to smutnější je, když scénárista zesměšňuje své bývalé kolegy a podřízené, stejně jako v Devadesátkách. Škoda. ()

Nyck

Běžně bývám velmi skeptický k jakékoliv české kriminálce, holt raději vyberu CSI Las Vegas nebo třeba méně akční seriály jako The Killing, než české výtvory. Tentokrát mě zlákaly velmi pozitivní ohlasy i nadějné obsazení a rovněž premisa skutečných případů. Nutno dodat, že po dvou dílech jsem nebyl zrovna nadšený, přišlo mi to takové unylé, bez jiskry. Pak se to rozjelo, začaly se mi líbit postavy, případy začaly být zajímavější a tak nějak mě to celé začalo bavit. Takže mi bylo líto, když 14. dílem skončily příběhy Kozáka či Plíška. Doufám, že se objeví i druhá série, stála by za to. EDIT Po druhé sérii zvedám hodnocení, v českých poměrech jedinečná záležitost. I tím, že se tvůrci rozhodli skončit v nejlepší. ()

Krustyburg

První řada je naprosto skvělá. Druhá řada už je o trochu slabší - hodně se tam řeší spory mezi Korejsem a Kozákem, na úkor řešení případů. ()

fabecc1222

Jednoznačně nejlepší Česká kriminálka, která svou kvalitou předčí mnohé zahraniční seriály. Reálnost hlavních postav je až k neuvěření, a všichni "obzvláštění" Mentalisté atp se proti nim mohou jít zahrabat, někdy je prostě obyčejný lidský kriminalita to nejlepší, co může seriál mít. Velmi potěší také široké spektrum řešených případů, které vycházejí ze skutečných událostí. ()

Natabar

Kdybychom se bavili o relativním měřítku (české poměry), je to jasných 5*, ale jelikož toto hodnocení má u mě jen opravdu pecka světového formátu, která mě usadí do židle, pak ty 4* jsou uznáním nejvyššího formátu. ()

greetchen

Po prvních pěti dílech už se dá stanovit nějaký ortel. A za mě bohužel nijak zvlášť pochvalný. Původní krimi mám ráda a Česká televize s nimi má dlouhou tradici. Jenže v tomto případě mi to připadá poněkud nedotažené. Vyšetřování mi připadá hrozně statické, bez emocí, bez akce. Netvrdím, že si musíme hrát na Kriminálku Las Vegas, ale nějaké zajímavější záběry, práce s hudbou, lepší výběr scény - to by tomu hned přidalo. Když to srovnám s nováckou Kriminálkou Anděl, nutno říct, že té se to podařilo lépe. Další bod k dobru bych jí dala i za herce. Vzbudí ve vás víc emocí, jsou vám sypatičtí i protivní, což má být. Vyšetřovatelé z 1. oddělení jsou proti tomu poněkud nevykreslení, toporní. V jejich podání vypadá česká policie jako parta chlápků, kteří si buď potřebují honit ego a dokazovat, jak jsou tvrdí machové, vedle nich sedí zapomenutí úředníčci, co se na jinou práci prostě nehodí, nebo tací, co si prostě našli příjemný flek a nějak to tam potřebují doklepat do důchodu. S hereckými Jmény, které má seriál k dispozici, to šlo určitě mnohem lépe! Za mě zatím tři, možná dokonce mezi dvěmi a třemi hvězdami, uvidíme, co ukážou další díly. ()

L_A_D_A_S

Skvělý seriál kterému hodně pomáhá založení na skutečných událostech, v místech které každý Pražák zná. Originální zápletky a rozuzlení ovšem ruší jeden důležitý fakt. Představte si že oddělení řeší dejme tomu vraždu, má 5 potencionálních podezřelých, čtyři z nich jsou neznámí lidé a pátým je Igor Chmela. Ať se jedná přímo o pachatele nebo ne, je vám jako divákovi jasné že někdy déle prostě daný známý herec bude zasahovat do děje, jinak by tam nebyl. To je přesně to co u kriminálky přece nechci, vědět co bude dál. Viděl jsem první tři díly a z toho ve dvou z nich se uvedená situace nachází. Jinak se ale jedná asi o nejlepší českou původní detektivku, konečně někdo přestal napodobovat CSI a vydal se vlastním směrem. S chutí budu koukat dál. ()

Kosmik 1

Výborný krimi seriál z českých luhů a hájů. No dobře tak ne, pouze a jen z Prahy. :D Ale i tak velice slušně koukatelný a na naše poměry opravdu parádně natočený. V každé epizodě se vyšetřuje jeden zločin. Vše jsou to pak zločiny, které se u nás doopravdy staly a spáchali je vrazi, kteří za ně byli po právu odsouzeni. Herecké výkony netřeba příliš komentovat, jen zmíním, že Ondřej Vetchý hraje svůj standart - tedy výrazný nadprůměr. Ale ostatním rozhodně není co vytýkat. Vše na mě působilo realisticky, normálně a přirozeně. Na kriminálky moc nejsem, ale tohle je pro mě unikát a každá epizoda mě baví. A Filip Blažek mi tady připomíná svým přístupem a jednáním Jasona Stathama. :D 90% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD