Prípady 1. oddelenia

• Česko Případy 1. oddělení (viac)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (39)

Prípady 1. oddelenia (2014)

Jednoznačně nejlepší Česká kriminálka, která svou kvalitou předčí mnohé zahraniční seriály. Reálnost hlavních postav je až k neuvěření, a všichni "obzvláštění" Mentalisté atp se proti nim mohou jít zahrabat, někdy je prostě obyčejný lidský kriminalita to nejlepší, co může seriál mít. Velmi potěší také široké spektrum řešených případů, které vycházejí ze skutečných událostí. ()

Season 1 (2014) (S01)

Před lety se jako z čistého nene na ČT zjevila nová kriminálka, která dosti vybočuje z řady mnohých kriminálek, které se u nás vyprodukují, a to díky aspektu výborně napsaných postav, které opravdu vypadají, jakoby vypadli z reálného policejního oddělení, a nejsou to žádné dokonalé archetypy policajtů, ale každý má své chyby a problémy. U jednotlivých dílů pak vidíme detailní pohled do vyšetřování, ale opět vidíme i případné chyby či neduhy, které se u policie stávají. ()

Rozčtvrcená (2014) (S01E01)

Tentokráte už posílen o znalosti z Devadesátek, se opět vracím do víru Případů 1. oddělení. Oni hned některé ty scény a postavy dostávaj nový rozměr, když člověk vidí jejich předchozí osudy :) (Mladí si dělaj prdel z dědka Plíška, dialogy Kozák - Korejs). Hned první díl ale ukazuej tu nejsilnější část Případů...Výborně znázorněná policejní práce, která tu působí tak lidsky a přirozeně. Ona i ta úvodní vsuvka s bezďák bábou, je v tom ta lidskost a přirozenost každodenní rutiny. ()

Fantom z Jižáku (2014) (S01E02)

Líbí se mi, že se krom samotného případ, který se točí okolo dementa, který ale není takový dement, aby utrácel ze svého :) :) řeší i další věci, jako novináři u případů a jejich egocentrismus, dále se také načrtávají jednotlivé charaktery, jako třeba Korejs jako hlavní policajt - dement, když schválně simuluje rýmičku ("Však tě slyšim....No teď už tě neslyšim") aby byl Kozák za dementa na tiskovce. Opět velmi reálné provedení i vedlejších charakterů (Socka od pachatele - "Sežer si je, debile") a vůbec reálií a policejní práce (Nástěnka - to musí vyžadovat obrovské analytické nadání, aby se to dalo navzájem pospojovat) ()

Doživotní chyba (2014) (S01E03)

Další případ, a další větší prostor pro jednoho z komisařů. Tentokráte se dostává k slovu více Vašek Plíšek, trousící životní moudra ("Jak to má kola nebo kozy, tak jsou s tím problémy") a oslavujícího 55. narozeniny (Takže Fingerovi v Devadesátkách je nějakých 35-40, aha....). Jak se ukazuje, tak ani policejní práce se neobejde bez protekčních synků, snažících se možná vymanit ze stínu svého jména, nebo naopak si myslící, že jejich jméno jim zajistí všechno?...No a pětkrát denně, to je fakt dost. ()

Klíčový důkaz (2014) (S01E04)

Emočně i příběhově zatím asi nejvíce nahuštěný díl. Přitom ze začátku to bylo stanovené jasně, Arabové nesmí projít...Přitom pravda byla vlastně o mnoho horší. Závěr pak vybízí k tomu, co je vlastně dobré, co špatné, co všechno jsme schopni udělat pro svoji rodinu? Ve vedlejší roli pobaví Predrag Bjelac, díky kterému konečně pochopíte, jak je to s tou identifikací osob ("Přátelé, včera byla tma, dneska je tu světlo") jehož linka vyústí v dost možné nejvtipnější scénu seriálu ("Jestli tu najdete zbraň, tak mě s ní můžete hned zastřelit") - Víťa to doslova "zabil". Mezitím se také úspěšně vyřeší linka práskače, ale úřední dokumenty se nesmí ničit, co kdyby přišla inspekce :) Korejs už definitivně jede svojí ligu přizdisráče, vlezdoprdelky a egoisty. ()

Laborant (2014) (S01E05)

V podstatě takovej případ-nepřípad. Ideální věc, jak dostat do popředí posledního z kriminalistů Víťu "Bzzzz" Sršně, jakožto outsidera týmu, s určitým pocitem méněcennosti, který se pak snaží nahradit falešným sebevědomím při poradách či výjezdech. Díl jinak spíš taková vtipná vsuvka v seriálu. Ať už scény ve fotolabu, nebo linka s Jastrabanem. No v závěru bych to těm frackům snad i napálil, ale Vašek se teda dobře udržel. Minimálně takovýmhle nechat proplatit všechny faktury, i za prokopnutý dveře. ()

Nenávist (2014) (S01E06)

Zatím asi nejslabší díl, který okoření dva solidní vtípky, ale za mě ho trochu dramaturgicky kazí to, že hned ze začátku odpálí tři možné podezdřelé, kdy jedna z nich je mnohem známější herečka, a tím pádem pachatelka na první dobrou, což se následně i prokáže. Její výkon při výslechu dle mého trochu přehnaný a přehrávaný, ale při scéne s psychiatrem už jsem se mu nedivil, že se rukou blížil k tlačítku zachrány. Tenhle díl je takový obyč vyšetřování, kdy se neuděje nic moc zvratů, nebo větších náhledů do krimi práce. Korejs klasicky mimo, ale jablíčka naštěstí proti kašlíčku stále zabíraj. Pobaví narážky na Devadesátky. ()

48 hodin (2014) (S01E07)

Odlišně pojatý díl, kdy vraha známa už cca v třetině a jde o to, jak mu vraždy dokázat...Samotný případ je zatím ze všech asi nejméně zajímavý, a tvůrci si tu dost vypomáhají osobními linkami kriminalistů, kdy Plíškovu nemoc dokážou nakonec "náhodně" propojit s případem. Aspoň víme, že drbání pod krkem pejsek nemá rád. ()

Policajt na odstřel (2014) (S01E08)

Jakmile jde o útok na policajty, tak je to vždycky pro kriminalisty něco víc. Takže není třeba šetřit s projímadlem :) Přitom stačilo, aby si obarvily vlasy, kokoti, a nikdo by je nepoznal :) K samotnému případu se tu také rozjede druhá linka, točící se okolo GIBS a zaprodaného extechnika Štrompfa. Líbilo se mi, že je ukázáno, že inspekce dokáže zavařit nejen poldům, ale zároveň si uklidit i na svém vlastním písečku. Přitom je jasné, že řídit se vždy předpisy může být mnohdy kontraproduktivní, a některé menší kličky, vedoucí k urychlení vyřešení případu, můžou být naopak prospěšné, a práce inspekce tak naopak může sloužit k tomu, aby brzdila policejní práci, ale to už je věcí samotného systému, aby to pořešil... ()

Totožnost (2014) (S01E09)

Z osobního hlediska jsme se tentokráte nejvíce podívali ke Kozákovi, který testuje svou dceru skrze nabídku na drogy, a dcera si z něj pak na oplátku dělá prdel skrze ubytko v Anglii. Parádní souhra dvou generací. Samotný případ táhne hlavně Anděl, a opět dostáváme několik životních mouder, která by se měla tesat do kamene ("Čím větší řetěz na krku, tím větší kretén") a naprosto výborných a vtipných situací (Scéna s dementníma popelářema) - "Když se naseru, tak si tě klidně odsedim") a soudcem, který je prostě také jenom člověk, a do toho nákupáku někdy prostě taky musí, případ-nepřípad. Realita případu byla nakonec o dost horší, když se muselo na dořešení čekat hned několik let, což zvlášť pro pozůstalé muselo být opravdu velmi náročné. ()

Sladký vyděrač (2014) (S01E10)

Tak poprvé se dostáváme do případu, kde se nejedná o vraždu, ale díky protekční paničce ředitelce se dostáváme do vyděračské sféry. Samotnej případ za mě moc netáhne. Kdo se orientuje v české herecké scéně, tak podle hlasu a následné fotoidentifikaci hned rozpozná pachatele. Opět se tu objevuje krimanilista z ÚOOZ, který je v podstatě za zápornou postavu, a najednou působí jako úplně arogantní egomaniak. V závěru určitě bonus za to, jak si to Vašek celé ukradl pro sebe. P.S.: Geniální věstecký tah s Drahošem a Zemanem, to se tvůrcům povedlo. ()

Hodinka k dobru (2014) (S01E11)

Je mi jasný, že Víťa tu má bejt takovej outsider a otloukánek, ale v tomhle díle mě docela štvalo, jak si z něj bezdůvodně dělaj srandu. Takhle podělaná dovolená by mě docela naštvala....Samotný případ za mě patřil k těm slabším. Každopádně to ulíznití vlasů, to bylo dokonalý :) Přesně to vystihlo ten charakter pachatele. "Domrhal jste, pane Mrha" ()

Důvod k zabití (2014) (S01E12)

Tentokrát zas trochu jiného, a zase bez vraždy. No ale vlastně to vražda mohla být, neobjasněná, a to by statistiky a ředitel nebyli rádi...Anděl tentokráte trochu za lajdáka, který se k práci moc nemá, a všechno řeší spíš lážo plážo, že se to vyřeši nějak samovolně.  Klukův motiv určitě neni ojedinělý, takových zhrzených platonických lásek by bylo nepočítaně, ale řešit to takhle? Nejvíc mě možná zaujala ta vsudka s tím psychoušem, co chodil s nožem po ulicích, a během pár minut pobodal několik lidí. ()

Smrt novináře (2014) (S01E13)

Řekl bych, že vražda Michala Velíška je určitě jednou z těch nejznámějších, které se na území ČR udály. Pochopitelně to bylo i díky značné medializaci, kdy se přesně jako v seriálu úplně obrátila karta, a novináři najednou přestali být těmi hyenami, a ráčili se pomáhat policii v jejich práci. Samotnej díl je pak klasická hra na kočku s myší, kdy od začátku známe pachatele, a hledá se způsob, jak ho dopadnout. Korejs si konečně pořádně přihřeje polívčičku na tiskovkách, a klasicky si přisvojí všechny úspěchy (Kachnička už se peče). "Tak ta druhá bába ho taky poznala - Naschledanou" ()

Klubové barvy (2014) (S01E14)

Musim říct, že v tomhle díle pro mě naši kriminální partu zastiňuje Martin Hoffmann z extrémistického a jeho sólo razie v hospodě. Zase vidíme úplně jiný typ policajta, s jiným přístupem, vyšetřovacími metodami, a také hlavně jiným záběrem, co se týče samotné práce. Víťa si konečně udělá svůj případ, ikdyž zase jakoby trochu náhodou, než nějakou poctivou prací. Samotné prostředí fotbalových fans generuje opravdu velké množství podobných individuí, které v tomhle díle vidíme, a je spíš jen zázrakem, že k podobným incidentům nedochází častěji. V reálu bylo ještě štěstí, že to oběť přežila... ()

Season 2 (2016) (S02)

Druhá řada je pro mě dost možná vrcholem TV tvorby za posledních mnoho let. Oproti první řadě přidává nový prvek v podobě případu, který se prolíná hned několika díly, a ovlivňuje i některé kriminalisty. Mimoto sledujeme také postupně vzrůstající napětí až válku mezi Korejsem a Kozákem, kdy oba dva postupně získávají body na svou stranu, aby nakonec vše dobře dopadlo v původně plánovaném konci celého seriálu (Nebo teda nakonec nebude happy end? Uvidíme ve třetí řadě...). Jako nová tvář se objevuje Igor Chmela v podání Dušana Vrány, který je takovým protipólem k již zavedeným postavám, a ukazuje zas trochu jinou tvář kriminalistiky. Faktem zůstává, že chválit tvůrce, jak dobře vystihují policejní práci, a všechny její strasti, je vážně nošené dříví do lesa, a všechny pochvaly byli již na mnoha místech několikrát zopakovány. Druhá řada ještě přidává bonus v podobě několika výborně odehraných epizodních rolí (Javorský, Kozub). ()

Slepý svědek (2016) (S02E01)

Druhá série začíná ve velkém stylu, určitě jedním z nejlepších dílů seriálu. Celý případ už nám představen před lety v Expozituře, takže znalý divák příjde o moment překvapení, ale vlastně to vůbec nevadí, protože velké sólo tady v epizodní roli předvádí Vladimír Javorský jako slepý svědek, určitě nejlépe zahraná epizodní role ze všech. Mezitím Korejs rozjiždí svou cestu za pomstou Kozákovi, a vidíme v podstatě začátek otevřené války mezi nimi. Teď jen čekat, jak do toho zapadne nováček Vrána, posedlý poctivou administrativou a plněním pravidel. Zajimavé bylo také to, že týpek, co umí zabíjet 17ti způsoby, a Kozák si z něj slušně nadělal do gatí, tak opravdu splnil svůj slib, a zabil toho, kdo je za to zodpovědný... ()

Informátor (2016) (S02E02)

Tenhle díl patřil podle mého k těm slabším. Samotný případ nic moc, pořádně ho vytáhne až závěrečný "mistrovský" výslech Sršně "Ať chcípnu, jestli lžu - To bys byl za ten výslech 5x mrtvej, debile" Hodně prostoru tu dostane Igor Chmela, a jeho šíleně upjatý a všemožných pravidel se držící kriminalista, který viditelně od první chvíle svým přístupem štve, a jeho zase štvou ostatní. Dost kontraství postava vůči ostatním, jelikož tomuto tématu, tedy dodržování legislativy apod se tvůrci spíš věnovali z toho pohledu, jak policajty zdržuje a otravuje. Dostane se nám také vysvětlení Víťova příběhu u policie, zajímalo by mě, jestli je ve skutečnosti něco takového opravdu možné...Postavit kariéru, ikdyž třeba nechtě, na svojí vlastní neschopnosti, a dostat se tak v podstatě na vrchol žebříku. ()

Súdánský student (2016) (S02E03)

Jak z malého prostoru udělat velkou roli ukázal v tomto díle ještě tehdy bláznovinami ze Tří tygrů nepoznamenaný Štěpán Kozub, a vytvořil tu určitě jednoho z nejzapamatovalnějších pachatelů celého seriálu. Tenhle díl je pěkná ukázka naší společnosti. Jednu dobu byli tyhle pravicové demonstrace docela časté, a dovedu si představit, že značná část naší populace by nad takovouto vraždou prostě mávla rukou. Celého případu tady mistrně využil i Korejs, a dovedl svůj boj s Kozákem ke svému největšímí vítězství. Je třeba říct, že tohle se mu taky opravdu povedlo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD