Jurský svet

• Česko Jurský svět (viac)

Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi. Od tej doby sa toho veľa zmenilo, park ide na plné obrátky, ročne ním prejdú milióny nadšených návštevníkov, ktorí s sledujú v akcii desiatky,, vyhynutých" živočíchov. Lenže vedenie parku neustále hľadá nové spôsoby, ako túto jedinečnú atrakciu ešte viac zatraktívniť. A v tej chvíľu prídu komplikácie. Vedecké experimenty s novými druhmi veľmi podporuje manažérka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), ktorá v zvieratách vidí predovšetkým čísla. Na rozdiel od nich biológ Owen Grady (Chris Pratt zo Strážcov Galaxie) vidí hlavne nebezpečie, zvlášť vo tvoroch, ktoré nestvorila príroda, ale laboratórium. Udalosti mu dajú za pravdu, keď sa jeden z takýchto maznáčikov doslova utrhne z reťaze a začne si pochutnávať na zamestnancoch a aj na návštevníkov parku medzi ktorými sú aj synovci Claire, ktorí za tetou prišli na prázdniny. Teraz už nejde o vyššie tržby ani o udržanie prestíže. Cieľom je prežiť. (Barracuda Movie)

SOLOM.

Uběhlo dlouhých dvaadvacet let od doby, kdy Spielberg natočil své veledílo Jurassic Park a já se při vstupu do kinosálu cítil úplně přesně, jako když jsem poprvé spatřil, co dokázal „stvořit“ filmový John Hammond na jednom z kostarických ostrovů. Jelikož jsem velkým fandou všech dílů, bylo mé očekávání hodně velké a Colin Trevorrow jej dokázal v rámci svých možností naplnit nadmíru dobře. Už to sice nebylo tak okouzlující, jako když Dr. Alan Grant a ostatní poprvé uviděli překrásné dinosaury a dávno vyhynulé rostliny, ale milovníci podobně laděných dobrodružných filmů si určitě přijdou na své. Režisér (potažmo tým scénáristů) se ani nějak výrazně nesnažili trumfnout „nesmrtelného“ Michaela Crichtona, (což by stejně ani nešlo), ale přece jenom se pokusili přinést několik nových prvků. Do jaké míry však bylo jejich snažení úspěšné? Po příběhové stránce to nebyla nikterak excelentní jízda, přestože se zde dá nalézt spousta pozitivních věcí (ty se týkají spíš efektů). Budu teď trochu kritický, ale podle mého se tvůrci nechali v určitých pasážích až moc strhnout svou bujnou představivostí a místo strhující podívané, nám nabídli několik (ne)logických kopanců, hluchých míst a hlavně dle mého v určitých scénách byl 3D formát spíše obtíží, nežli přínosem. Jeho hlavní doménou bylo samozřejmě nádherně zpracované prostředí parku, jednotlivé druhy dinosaurů i nejrůznější vychytávky, ovšem jakmile se děj přesune do temných zákoutí, nastal velký problém. Tedy alespoň u mne, protože jsem v určitých scénách (hlavně tedy v souboji T-Rexe a Indominus rexe) ztrácel přehled, cože se odehrává na plátně přede mnou a ani později ve 2D formátu tomu nebylo jinak. Střihač sice pracoval jako urvaný ze řetězů, ale nepřehlednost tím jen vzrůstala. Podobně jsem se cítil i ve chvíli, kdy se Velociraptoři obrátí proti Owenovi a jeho týmu. Naštěstí podobných momentů bylo jen poskromnu, takže jsem si zbytek filmu dokázal užít.70% ()

Thomick

Připomenutí main theme mi hned zkraje připravilo pořádnou husinu; takový vzrušení se už ale překvapivě neopakovalo. Kámoši raptoři ještě úspěšně balancovali na hraně, zato T-Rex už na mě zapůsobil jenom jako špatnej vtip. ()

ARI50

Film se mi líbil ale srovnal bych ho na urovni ostatních jurských parku přišlo my zvláštní cvičeni dinosauru jak psy, a konečně gesto t-rexe za pomoc , přišlo mi to nereálné jinak náš nový přírůstek byl povedený ale zas sem asi čekal něco víc přesto efekty výborné poslední šarvátka výtečná na pár maličkosti výborné. ()

Sofia

Já superlativy hýřit rozhodně nebudu. Všechny scény s dinosaury byly skvělé (hlavně finální souboj a útok ptakoještěrů), ale jako vždy do toho zamíchali trapnou romanci, otravné děti, rodinnou krizi a průhledného záporáka a tyto scény zabíraly na můj vkus až moc stopáže. Viděno v 3D, které mi ale přišlo značně nevyužité. ()

claudel

Jako řada jiných známých a úspěšných sérií i tato se dá točit a natahovat donekonečna. Fanoušků původního Jurského parku se najde po celém světě sta tisíce, takže stačí napsat lepší či horší scénář, přidat efektní triky, masky a prostředí a do hlavních rolí dosadit v dnešní době fyzicky atraktivní herce a máte vystaráno. Najdou se ale také filmoví fanoušci, kteří se budou nudit stejně jako já až do závěrečného finále, které bylo, uznávám, velkolepé. Bryce Dallas Howard si po natáčení musel dopřát měsíční wellness zaměřený na masáž chodidel - odběhat všechny akční scény v podpatkách - nemám co dodat. ()

JASON_X

Na jednu stranu scénář i režie špílbergovštější než sám Špílberg (a to opravdu nemyslím jako pochvalu), na stranu druhou pěkná výprava, povedené triky a slušně odsýpající závěr s parádním finálovým soubojem. Dva otravní haranti více než plnohodnotně vyváženi zlým Vincentem, panem šéfem Bollywoodem a sympatickou zrzkou, která od Shyamalanova The Village příliš nezestárla. Jako kluk bych jistojistě pětil. Mně nejmilejší scéna byla asi krmení (se) pterodaktylů, které už od Druhé výpravy v ABC považuju za moje nejoblíbenější dinosaury... tedy vlastně spolu se stegosaury, to zase od Zemanovy Cesty do pravěku. / A ostatně soudím, že plánované cenzurování "sprostých" slov v komentářích musí být KURVA zničeno! ()

veru_needy

Po tom, co už jsem několika-letou fanynkou klasického Jurského Parku, jsem nečekala, že by toto novodobé pokračování tak zaujalo mou pozornost a po dokoukání tak nadchlo. Film jsem si naprosto zamilovala a vůbec mě neštve, že nikdo ze starších herců už na scéně nebyl. Naopak se mi líbí dost originální nápad vytvoření si vztahu s raptorama. Jde vlastně o blockbuster, který má všehno. Hlavně teda nostalgickou návaznost s jedničkou (i když ne tak markantní). Dále je tu pak tucet motivů a nápadů, které svým akčním spádem a rychlostí, dělají z dvojky a trojky nepotřebné spin-offy (a to mám dvojku velmi ráda a trojka mi vůbec nevadí). V Jurském světě si najde každý tu svou, přesně definovanou postavu - od přežitku dobrodružství očima dvou kluků, přes protipólní jiskření mezi sympatickým dobrodruhem a chladnou sexy manažérkou, až po mladého brýlatého geeka v e-bay tričku 'Jurassic Park' či indického finančního ředitele parku. Je jedno kolik absurdních situací a klišé ve filmu je, je to přeci Jurassic World, vizuálně nádherný vymyšlený svět s nádhernými prehistorickými zvířaty. Efekty a scény jsou ohromující a napětí je dostačující. Viděla jsem pouze ve 2D, takže nemůžu posoudit kvalitu 3D. Česká kina bohužel 3D vysílají většinou pouze v českém dabingu. - "We're talking about an animal here, a highly intelligent animal." ()

Will_X

Ale jo! Mě se to líbilo... Další pokračování je spíše remake, který sází na to, v čem byla úspěšná jednička. Seznámení s parkem, zvířaty,"flashbacky" na předchozí díly, pár "wow momentů" a pak se to všechno nečekaně zvrtne. Kdo by to byl řekl, že... Po celou dobu si film drží slušné tempo, akce nechybí, sem tam nějaká ta uhozená hláška, nebo vtip a najdeme tu i něco k snědku... Finále na můj vkus trošku přehnané, ale co už. Parádní letní blockbuster a Chrisem, který je prostě sympaťák. 80% ()

luka4615

Tak tomuhle říkám velkolepý návrat na výsluní! Jurassic World je horkým adeptem na jeden z nejlepších blockbusterů roku 2015. Ptáte se proč? Protože je nádherně nostalgicky provázán s prvním dílem, začínaje u drobných odkazů (termo brýle, Jeep, vstupní hala z prvního dílu) a konče u soundtracku, u kterého mi při prvních tónech začala jít husí kůže. Film samotný má velmi slušné tempo, výsledný dojem tedy nekazí žádná hluchá místa. Akční scény jsou perfektně vyprofilované a gradují velmi podobným stylem, jaký jsme mohli vidět u prvního dílu. Colin Trevorrow stvořil film, který sice hodně staví na nostalgii a podobně vysoustruženém sledu událostí jaké má film z roku 1993, nicméně do tohoto koktejlu dokázal "napresovat" perfektní a moderně vypadající akci, vtipné gagy a výtečně hutnou atmosféru. Doufám, že i další díl bude takto povedený. PS: I když jsem zarytým odpůrcem 3D projekcí, po filmu Mad Max: Fury Road se i Jurassic World řadí k těm filmům, kterým 3D efekt vyloženě sluší. A přesně jako u Maxe, i tentokrát jsem odcházel z kina naprosto nadšený a prodchnut nostalgickou vzpomínkou na den, kdy jsem poprvé zhlédl první Jurský Park a kdy mě poprvé vyděsil Tyranosaurus Rex. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Watch your six! Raptors got a new alpha!“ ()

Lucasion

"You just went and made a new dinosaur? Probably not a good idea..." Žádné vraždění originálu se nekoná. I když už k nám nezavítají známé tváře a v příjezdu na ostrov už není ten "wow" efekt, tak přesto se jedná o zdařilé pokračování, které tahá z Jurského parku to nejlepší. Je to 22 let co vznikl jeden z nejlepších filmů, co jsem měl tu čest vidět. Ti kdo znají můj rok narození, ví, že se s tímto velmi rád ztotožňuji. Pravda je taková, že byl návrat na Isla Nublar velmi příjemným překvapením. Park se od základů změnil, aby vyhovoval modernímu divákovi, možná proto je začátek tak příliš sestříhaný a nemůžeme si užít dosyta otvírání brány či delších záběrů na exponáty. Trailer sliboval trošku temnější (a krvavější) atmošku, bohužel to se ale nekoná. Příběh sic těží z originálu, tak napětí je nulové. Ovšem, co je na novém pokračování to nejhezčí, tak to, že se dva malý cestovatelé podívání do prvního návštěvního centra. Za pomocí hudby, tak můžeme vidět spoustu odkazů na originál, a zarostlá hala, zablácené džípy, nefunkční noční brýle nebo tričko zaměstnance... To je prostě něco, co nejen sentimentálně pohladí, ale mě jako diváka absolutně citově rozbije. Chris Pratt v roli Owena je parádní a já musím říct, že pokud tedy někdy musí vzniknout Indiana Jones 5, tak ať ho hraje Chris. Je skvělý, vtipný a charisma má na rozdávání. Jako blockbuster je JW skvělým pokračováním, nebýt někdy zbytečných scén, absenci napětí a především ujetého finále. (87 %) ()

Morholt

Blockbuster jak se patří. Prvních cca 40 minut sice nebylo nic moc a jediné, co si z nich budu pamatovat, jsou dva extra protivní chlapečci, kteří měli být sežráni tím megakrokodýlem místo chudáka žraloka. Prostě prachsprostá nuda. Ovšem jakmile to modifikovaná ještěrka rozjela, začal jsem spokojeně chrochtat. A nezůstalo jen u ní. Přítomní byli pochopitelně neodmyslitelní raptoři, již výše zmíněný obří krokouš také dostal jistý prostor a své si k tomu řekly i létající mrchy, které byly v předchozích dílech trošku diskriminované. Příběh sám či herci nebyli v tomto případě důležití, takže ani nemá smysl se k nim nějak vyjadřovat. Každopádně po nepříliš povedených dvojce a trojce se prehistorické kreatury vrátily v plné parádě, tak doufám, že to nebude chtít někdo kazit nějakými sequely. 80% ()

Khalesi

Ale tak všetko, kde niečo čo nie je ľudské masakruje davy homo-sapiens je pre mňa príjemným rozptýlením, len tých obetí na stranách pánov tvorstva mohlo byť kľudne viac. Faktom žiaľ je, že aj keby dinosauri vyvraždili celú civilizáciu, ručičky váh by sa ani nepohli. ()

Mike.Myers

Příběh nebyl zas až tak neočekávaný, ale to vůbec nevadí.. Moc bych ocenil herecké výkony a také krvavé scény byly fascinující....Tento film předčil Jurský Park a to nemluvě o technice.. To srovnat nelze, ale je zde prostý fakt, že se mi líbil tento film více.. Njspíš to bylo kvůli těm velkým držkám, ze kterých sem nemohl spustit oči.. Tak či tak zábavné dialogy úžasné herecké výkony a nádherné záběry a skvělé exteriéry...Nádherná scenérie a ty barvy mě taky dostali... Tenhle film ze sebe vymáčkl vše co mohl.. 80% :) ()

ScarPoul

Presne ten potrebný návrat do detských čias, kedy som mal poličky plné kníh o dinosauroch a tužil som byť paleontológom. Celý čas, keď som dostával informácie o čom bude nový Jurský svet tak som len krútil hlavou a mal značné obavy čo nakoniec uvidím. A rovnako ako v prípade novej Godzilly aj tu sa jedná o poctu tradičným dobrodružným filmom, aké nás v 90 rokoch zabávali a tešili. Postupne budované napätie, krásna atmosféra, sympatický herci a strašne veľa odkazov na prvý diel. Či už vizuálnych, alebo hudobných. Osobne som veľmi spokojný a pevne verím, že sa ešte niečoho obdobného v dohľadnej dobe dočkáme. Jasný dôkaz, že Trevorrow vie zvládnuť viac, ako len indie weird komédiu. Je síce pravda, že mladé publikum bude asi unavené z malého množstva krvi a všetky tie rodinné hodnoty pošle kade ľahšie, ale ten kto vyrastal na E.T., prvom Jurskom parku, a všetkých tých Spielbergových príbehoch, ktoré rúcali hranice našej detskej predstavivosti a posúvali nás v snívaní ďalej, bude viac ako spokojný. ()

Lacike

Nie som zaryty fanusik tejto serie. Dodnes si pamätam to obrovske sklamanie, ked som prvy diel videl v kine. Kopa nadhernych trikov, ale dej ma prilis nebavil. Na môj vkus to ma prilis pomale tempo. Dvojka mi sadla ovela viac lebo v nej Spielberg podobne ako v druhom Indym znova naplno popustil uzdu svojmu ciernohumornemu zmyslu pre humor a od zaciatku do konca to bola naslapana akcna jazda. Trojka bola take predrazene becko bez ambicii, ale spickovou akciou, takze to je rychlo stravitelna jednohubka. No a teraz tu mame dalsi diel, ktory ma podla mna dost blizko k trojke. Zo zaciatku sa to snazi pôsobit ako jednotka a tak sa pomaly zoznamujeme s celym parkom a jeho jednotlivymi atrakciami. Ale akonahle sa utrhne z retaze Indiana Rex, ehm pardon Indominus Rex, tak uz sledujeme len jednu akcnu scenu za druhou. Akcne sceny su dokonale prehladne a maju bezchybne triky. Takisto cely ten ostrov je proste nadherny. Hlavny problem tohto filmu su absolutne nezaujimave postavy. Zaujal ma len Chris Pratt lebo mam rad Chrisa Pratta, ale jeho postava tiez nie je nic extra a potom este slusny zaporak Vincent D'Onofrio. Ale z neho sa na konci vykluje tiez riadny chudak. A druhym hlavnym problemom tohto filmu je akcia, ktora postrada napätie a aspon stipku atmosfery. Je sice bezchybna po technickej stranke, ale to ma uspokojilo maximalne v prvej polovici filmu a v druhej som sa zacal vyrazne nudit. Cele to zaklincovalo totalne prestrelene a trapne finale v ktorom sa mlatil kazdy dinosaurus s kazdym a medzitym nasi hrdinovia neustale niekde pobehovali. Jediny aspekt, ktory dodaval filmu atmosferu je hudba a aj ta do velkej miery kopiruje pôvodne motivy. Takze vysledok je pre mna jednorazovka u ktorej nelutujem, ze som ju raz videl, ale nemam najmensiu chut ju vidiet znova a po tom velkom hypu som cakal ovela lepsi film. 6/10. ()

Genero

Úplně vidím nebohého Ricka Jaffu, jak sedí ve své obytné buňce nad prázdným listem papíru, nervózně okusuje propisku, co chvíli čistí brýle o cíp propocené košile a se zoufalým výrazem fabuluje nad zápletkou hodnou dvacetiletého Špilberkova opusu. Jak mám navázat? Jak mám, kurva, navázat? Když tu náhle buch, buch, buch, mrdy na dveře. To pan Tomorrow spěšně kvapí se spásnou ideou. Pičo, zanech marné snahy! Už to mám, zachrání nás DNA! Nakřížíme DNU dinosaura, ropuchy, sépie a kolouška a vznikne zmrd vychcaný a strašlivý, co ďábelsky řve, běhá po lese, ubližuje lidem a zvířátkům, kouří na zastávce, no prostě rebel. No a světe div se, ono jim to vyšlo. Není třeba žádných dlouhých disputací o tom, že natočili nejlepší pokračování od dob Jurského parku. Přihlédneme-li k faktu, že ty dvě předchozí jsou skoro nesnesitelné zhovadilosti, nebylo by na tom nic tak světoborného. Stačilo vyřezat z papundeklu tyranosaura, zhotovenou maketu přilepit na násadu a pak tím druhohorním netvorem zuřivě mávat do kamery a vyluzovat divoké skřeky. Pravda, někam do poloviny filmu se sice jen tak nezáživně prchá a vyděšeně zírá, jak to dělali už ti čtyři pionýři v Cestě do pravěku. Ale od okamžiku, kdy zdrhne letka pterodaktylů z voliéry, nastane takový jurský masakr a ten film je tak nehorázně boží, že by ses z toho Kadle posral! ()

GeusX

Docela mne překvapilo, že na film jsem nikde neviděl žádnou reklamu, obří plakáty. O to příjemnější to bylo překvapení. Tvůrci si byli vědomi, že mega akce k diváckému úspěchu už stačit nebude. Příběh, při kterém se dostaví deja vu, okořenili notnou dávkou humoru a vtipných hlášek. Povedený dinousauří film. Lepší 4 hvězdy. (kino, ČSFD předpremiéra) ()

Gwaihir

Konečně jsme se dočkali povedeného návratu mezi dinosaury v duchu odkazujícím se především k původní dobrodružné výpravě parkem, kterou však zjevně není možné překonat, navzdory moderním technologiím či šikovnosti při využití jejího schématu, které nás přivádí na starý známý ostrov, kde je prostě třeba počítat s tím, že občas místní živočišstvo někoho sežere, protože lidé jsou prostě nepoučitelní. A tak je zde opět boj o přežití tváří v tvář velkému, chytrému a zubatému vládci potravního řetězce, tentokrát v o něco zběsilejším tempu, s oddílem cvičených velociraptorů a závěrečným soubojem dvou králů. 70 % (Filmový víkend ČSFD 2015) ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (viac)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (viac)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru