Jurský svet

• Česko Jurský svět (viac)

Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi. Od tej doby sa toho veľa zmenilo, park ide na plné obrátky, ročne ním prejdú milióny nadšených návštevníkov, ktorí s sledujú v akcii desiatky,, vyhynutých" živočíchov. Lenže vedenie parku neustále hľadá nové spôsoby, ako túto jedinečnú atrakciu ešte viac zatraktívniť. A v tej chvíľu prídu komplikácie. Vedecké experimenty s novými druhmi veľmi podporuje manažérka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), ktorá v zvieratách vidí predovšetkým čísla. Na rozdiel od nich biológ Owen Grady (Chris Pratt zo Strážcov Galaxie) vidí hlavne nebezpečie, zvlášť vo tvoroch, ktoré nestvorila príroda, ale laboratórium. Udalosti mu dajú za pravdu, keď sa jeden z takýchto maznáčikov doslova utrhne z reťaze a začne si pochutnávať na zamestnancoch a aj na návštevníkov parku medzi ktorými sú aj synovci Claire, ktorí za tetou prišli na prázdniny. Teraz už nejde o vyššie tržby ani o udržanie prestíže. Cieľom je prežiť. (Barracuda Movie)

BoPo

Jurský park bol po technickej stránke prelomový film, ktorý sa navždy zapísal do histórie. Ale rozhodne to nebol úžasný film. Jurský svět si berie všetko zásadné/základné a rozvíja to. Páči sa mi tá myšlienka, že po toľkých rokoch dinosaurus jednoducho ľudom zovšednie, a tak sa naňho chodí ako do ZOO. Vidieť niečo, čo bežne človek nemôže vidieť, ale už si z toho necvrknúť do spodného prádla od Disneyho. A keďže každé naozaj veľké ZOO potrebuje svoju "pandu", tak sa rozohrala logicky pôsobiaca nadstavba. Tie dve hodiny utečú ako voda. Príbeh nemá zbytočné odbočky. Stále šľape dopredu. Postavy sa nechovajú stupídne. Príbeh nerieši krízové situácie nepravdepodobnosťou. Za mňa vlastne super rodinná akčná zábava s kingkonggodzillovským záverom, ktorú však zráža to, že sa síce bavíte, ale ľudské postavy Vás vôbec nezaujmú. Určite lepšie než legenda z parku, takže za oprávnenosť existencie JS sa môžem kľudne podpísať. Príjemné prekvapenie u ktorého rozhodne nekrútim hlavou, ak niekto dá 4*. U mňa len 3*, ale teda tri hrubo napísané a trikrát podčiarknuté. ()

Baxt

Jako v podstatě všechny současné sequely, remaky či reimaginace, Jurský svět odměňuje diváckou paměť a na své původní zdroje sebereflexivně odkazuje. Poněvadž v Jurském parku se Spielberg octl na jakémsi vrcholu tvůrčích sil a jako síto se v něm zachytily pro něj typické vypravěčské charakteristiky, je i Jurský svět jakýmsi neoficiálním kánonem režisérových fines. Leč Spielbergova dochvilnost zcela absentuje. _____ Všechny představené figury jsou neodpustitelně fádně napsané, včetně těch nejdůležitějších. Owen a Claire jsou handicapovaní tím, že nedostaneme žádný vhled do jejich soukromí. Otázka, co dělají ve volném čase, zůstane nezodpovězena a při pátrání po ztracených chlapcích si počínají jako páreček naprogramovaných robotů. Jejich vzájemná náklonnost je nejvíce podtržena v jejich první společné scéně a vyskytuje se v ní hned několik pokusů o nejtrapnější filmový vtip roku. Je minimálně podivující, že scenáristé odmítli využít komediální talent Chrise Pratta, kterému se po Strážcích galaxie dostalo takového mediálního ohlasu. I dvojice nezletilých hrdinů se časem stává nesnesitelnou. Na počátku druhého aktu je nám prostřednictvím menšího z nich naočkována informace, že se jejich rodiče rozvádí. Bez jakékoli precedentu. Společně pak absolvují několik sentimentálních chvil, v kterých znovu objeví bratrskou lásku. Film také beze studu využije neotřepanějšího vypravěčského klišé s cílem odlehčit frenetickou scénu pro nejmenší v sále – malý bratříček se potom, co ho málem roztrhal patnáctimetrový dinosaurus, rozesměje nad akrobatickým kouskem, který mu jen tak tak zachránil život. _____ Když před posledním vypravěčským blokem konečně dojde ke shledání postav, scenáristé si uvědomí, že i jako společná síla neoplývají žádnými výjimečnými schopnostmi. Jakákoli snaha učinit je užitečnými se ukazuje jako směšná, na rozdíl od Jurského parku, kde každý z ústřední čtveřice plnil v týmu určitou funkci a jen díky tomu byli nakonec úspěšní. Jurský svět dělá ze svých hrdinů návnadu a rozuzlení řeší chabě motivovanou deus ex machina. _____ Nezávazně bavit se dá u Jurského světa jen na vlastní nebezpečí, hrozí totiž čelní srážka s nezáživnými pasážemi plnými suchopárných postav. 5/10 ()

BigDeal

Nový Mad Max má blízko k dokonalosti, ale úprimne - Jurský Svet som si užil oveľa viacej. A pritom si uvedomujem, že charaktery nie sú prepracované, dialógy asi nomináciu na Oscara nedostanú a klišé je tu ako po daždi slimákov. Lenže narozdiel od pánov kritikov, mne spomínané "nedostatky" film nekazili, ale krásne dopĺňali. Aj kvôli nim cítiť z plátna chlapčenskú nadšenosť vďaka ktorej je film nasýtený kreatívnymi prvkami, štýlovosťou a láskou k Jurskému Parku. Vôbec nechápem ako môže niekto povedať, že tvorcovia narýchlo zbúchali sprostosť, ktorá má len zarobiť peniaze. Veď film predsa netvorí len scenár - tvorí ho aj hudba, efekty a akcia. Pochybujem, že dychberúce, nápadmi preplnené dinosaurie zápasy za tónov epickej hudby sa dajú jednoducho "zbúchať". Pre mňa išlo o strhujúcu, napínavú, no zároveň nádhernú jazdu a prvý film videný v IMAXe. Som rád, že to bol práve Jurský Svet. ()

st.ranger odpad!

Převelice smutná a zvláště nudná podívaná, plná opravdu špatných rozhodnutí a přehmatů scénáře, bez kterých by se již tak trapný děj nemohl dále rozvíjet. Za největší urážku považuji opakování situací z velkolepého Jurského parku, v podstatě za původní postavy nahrazeny nové a skutečnost, že i přes zřejmou dějovou linii zkrátka musí film obsahovat alespoň menší, o to však hloupější zvrat. Celý film je ke všemu natolik nudný, že je Vám úplně jedno kdo zahyne, zvláště když je naprosto jasné, že z hlavních postav to zkrátka nemůže být nikdo a možná ta jediná smrt je potřebná jenom proto, aby se uskutečnil nejstupidnější plán, který už od první upoutávky brázdil internetem. Podobně laděný film bych s mnohonásobně menším rozpočtem očekával spíše od SyFy nebo Asylum. ()

bouncer

Je to vykrádačka/předělávka Jurského parku, ale překvapivě to není k zahození, právě naopak - jedná se o slušný blockbuster, který funguje jak má. Ovšem za předpokladu, když utišíte mozkové buňky protestující proti logice, tu v takovém filmu hledat nelze. Je fajn, že to jde i bez hereckých a režijních superhvězd. ()

MoiJe

Rozhodne som sa nenudila. :) Vacsina veci hrozne over the top, ale skor by som bola sklamana, keby to tak nebolo. :) Snad len hlavnu priserku som si predstavovala vacsiu. ()

Terva

Má to spousty klišé a okoukaných situací, ale dokáže to pobavit, překvapit a nenudit. Trochu mi vadilo to skleněné auto, takhle by prostě nemohlo fungovat. To sklo by muselo být řádně špinavé, kdyby to tahle doopravdy jezdilo. ()

jh666

Na Jurský svět jsem byl velmi zvědavý. Původní filmy mám rád všechny tři, byť prvnímu dílu se ani jedno pokračování nevyrovnalo. To se sice nepovedlo ani čtyřce, ale být druhým nejlepší dílem série je pořád fajn. Dinosauři jsou klasicky super, hlavně smečku raptorů si člověk musí oblíbit. S lidskými hrdiny je to trošku těžší, jelikož si na dýl zapamatujete (kromě těch dvou kluků, bez kterých by se film klidně obešel) jen tři postavy. Jinak akce povedená, Tyrannosaurus ex Machina potěšila, takže tady je taky spokojenost. K tomu docela příjemný hudební podkres. Ve výsledku povedený nenáročný letní blockbuster. 85 % ()

Hwaelos

V poslední době mě ten trend sebeuvědomělých frančíz, které polovinu času nového filmu citují své předchůdce, pomalu přestává bavit. Jurský svět je Spielbergovi poplatný ve všem - je tak akorát akční, tak akorát rodinný, zbytečně patetický a má trochu nudnou první třetinu. Akce ale odsýpá rychle a přehledně a odmyslím-li si nešvar blockbusterů posledních let, která potřebují neustále pohybovat kamerou, i kdyby se zrovna nic nedělo, špatná výplň na večer to není. ()

Dale

Tak by som chcel Velociraptora ako domáce zvieratko, very cute. :-) Zvieratká aj technika vyzerajú skvele, nádherný ostrovček, aj pár pekných zožratí... uvažoval som o štyroch hviezdach, no ten záver a celý súboj s raptormi a T-Rexom ma sklamal. Asi som čakal od toho genetického saura viac po tom, čo nafingoval svoj útek a vytrhol si čip, práve v súboji s obyčajnými dinosaurami mal využiť svoju inteligenciu. Inak klasika, má to všetky klišé blockbusterov, našťastie tá romantická linka je len tak nadhodená a veľmi sa nerozvinie. Na jedno skuknutie a dve hodinky popcornovej zábavy môže byť. ()

m.krudenc

Další pokračování Jurského parku mě velmi potěšilo, moc jsem se na něj těšil. Nebylo to žádné zklamání. Dokonalé efekty, propracované interiéry, vynikající výprava. Bylo zas krásné slyšet tu známou melodii, (kterou považuji za do dnes nepřekonanou) která provází celou trilogii. Vynikající byla i kamera i režie. Sice příběh měl drobné chyby, třeba když se s usedlé manažerky stala náhle akční bojovnice nebo kdy hlavní hrdina byl samozřejmě bývalí mariňák a uměl ovládat Raptory. No. Nic není přece dokonalé (až na vyjímky). Já osobně jsem byl spokojen. ()

Beznoh

Neurazí, nepotěší nějak moc. Typická Holywoodská produkce zaměřná v podstatě jen na efekty. Hezky se na to dívá a ta správná cílová skupina si v tom asi najde to svoje. Ale moc hodnotné dílo v těch ostatních ohledech to není. Je to prostě uděláno pro masu a masa to určitě ocení - tím to ale neodsuzuji, jen konstatuji. Je to tak 3-4 za mě ale spíš 3. ()

Chermy

Je to taková jalová ptákovinka. Baví, ale jen jako barevná arakce. Ten původní hmatatelný strach a pocit, že se to skutečně děje je ten tam. Jako romantická komedie to ale funguje dobře. ()

JohnCZ

Ideální zábava pro celou rodinu, která obsahuje všechno, co má správný rodinný blockbuster obsahovat. Akci, napětí, parádní efekty, sympatické postavy a to dokonce i ty dětské, nějakou tu love story a boží hudbu, která míchá kultovní theme z původního Jurského parku s novými motivy. A přes to všechno jsem měl neustále pocit, že film nejede úplně na doraz a byly momenty, kdy jsem si určité scény představoval upravené malimko jinak (chyběla mi například nějaká delší one-shot scéna). Takové to právě klukovské nadšení u mě Jurský svět na rozdíl od původního parku nevyvolal. Film balancuje na hranici remaku a sequelu - na jednu stranu tu máme scény, které tak trochu vykrádají původní Jurský park, avšak jakoby si toho byl film vědom a obsahuje tunu odkazů pro fanoušky původní trilogie. A s tím já osobně problém vůbec nemám. ()

PanCitron

Bylo to vcelku zábavné, ale nebýt značky, tak to splyne s těmi všemi ostatními omalovánkami, co na nás sypou kina v posledních letech. Velociraptoři bavili, od jistého "zvratu" i ten mutant, ale tyranosaurus to pak celý úplně pokazil. ()

Pegas1632

Giant octopus vs megashark je na tom dějově asi stejně, ale aspoň je to tak blbý že se u toho může člověk smát. V případě jurského světa sem se moc nebavila, nějak nevím kdo má být cílová skupina. Efekty krásný, fakt se na to kouká hezky, ale to už dnes taky není žádná vzácnost. takže 40% a znovu to vidět nepotřebuju ()

corpsy

Zdravý skepticizmus bol na mieste. Ale neoprávnene a zbytočne. To čo sa podarilo Stevenovi v roku 1993, to sa podarilo ( na 99% ) Colinovi. A to natočiť univerzálny spektákel pre celú rodinu - vrátane ich domácich mazlíčkov : ) a opäť zodvihnúť vlnu záujmu o praveké tvory. Keď sa vám pri Williamsových themes ( parádne adaptovaných Michaelom Giacchinom ) budú hrnúť slzy do očí, keď sa vám pri pohľade na známych veľjašterých ,,hrdinov,, ( T- Rex, Raptory ) bude triasť brada a keď herecký nováčikovia tejto ságy vám budú maximálne sympatický, ste TAM. Na výlete do jedného z najlepších dobrodružstiev za posledných 22 rokov. ()

Zeebonk

V posledních letech mám takové nepříjemné dilema, který mě tíží jako sousto uhnilého hovězího surfující na vlnách mých žaludečních šťáv. A ono je nad slunce jasné, že se ho nezbavím, dokud ho nevybleju do nějakého komentáře. Jedná se o skutečnost, že soudobé blockbustery jsou jaksi idiotské a já mám takovou utkvělou představu, že kdybych jim cejchoval odpádek/hvězdičku/dvouhvězdičku na pravou půlku prdele, tak by to o mně něco značilo. Značilo by to o mě, že jsem nadutý kokot, který si potřebuje dokazovat vlastní neretardovanost tím, že dělá zářez největšímu Downovi ze střední. A pak taky - má vůbec smysl vyčítat stupiditu něčemu, u čeho dělají gigantické korporační pařáty fyzicky nemožné nebýt stupidní? Jenomže já si nemůžu pomoct. Mě debilita a šablonovitost těchhle zkurvených Avengerů, Spidermanů, Hobbitů, Rychlých a zběsilých čůráků, Transformerů, Pixarovských čuramedánovin a nakonec Jurských světů rok od roku sere víc a víc. A s dnešním datem mě sere makabrózně. Ale přece nebudu nadutý kokot, vždyť mě dohromady tak 12 minut a 39 vteřin skutečně bavilo. ()

Petrson17

Omg, ten zpomalený sprint na pod patkách mě docela bavil. Jurský svět se nemůže vyrovnat předchozím dílům, ale vizuálními efekty to snad celé omlouvá. Příběh je hodně předvídatelný, hlavní hrdinové nejsou nejhorší, avšak emoce jsem hodně postrádal, umělotina skrz na skrz. Nápad zábavního parku plného dinosaury s úchvatnými atrakcemi na jedničku, úvod a první hodinu filmu skvělá, další část filmu nic moc, celkově příběh žádná laskonka, nápad hudba a vizuální efekty neskutečný zážitek. A pozor můžete si ochočit raptory (to byl asi největší bullshit) Průměrák! ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (viac)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (viac)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru