Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

Mouchal

Rozhodně velmi inovativní film, který v technických kategoriích nemá konkurenci. Dá se polemizovat, jestli filmu neuškodila absence nějakého příběhu či výraznějších charakterů (nemyslím herců), ale pohledy na naší planetku z dalekého vesmíru nám to celkem náramně vynahrazují. I přesto, že se film odehrává na opravdu obřím prostoru (jsme přeci jen v kosmu), jedná se o film dost komorní, což dokládá i fakt, že za celou dobu filmu se setkáme pouze s dvěma lidmi (nepočítám tu promáčklou kedlubnu). Rozhodně dobrým tahem bylo povolat do skafandru takové charismatické tváře, jakými jsou George a Sandra (ikdyž herecky nijak zvlášť ve své tvorbě nevynikají), protože sledovat hodinu a půl nějakou odpornou vochechuli? Toho už mám dost z přednášek vysoké školy. Největší devízou gravitace je jistojistě zvuk a bezkonkurenční zpracování, co se týče všech technických hejblátek a ostatních pitomostí, které nám obyčejným smrtelníkům stejně prd říkají. Pro milovníky kosmu je Gravitace vlhkým snem a pro nás ostatní je to velmi svěží a příjemný vánek na poli amerických celovečeráků. 80% ()

Parm1

Gravitace je průměrný film, ale nutí člověka se zamyslet nad tím, jaký odpad létá okolo Země. Asi 20 000 kusů vesmírného smetí tvoří pole trosek na nízké oběžné dráze a za ní. Dalších neuvěřitelných 300 000 kusů trosek je Zemi blíže, pod 2 000 km. Vypadá to tak, že se bohužel z vesmíru postupně stává skládka. Tento odpad se skládá z raketových motorů, vloček nátěrů, zmrzlé chladicí kapaliny a dalších. Aneb co člověk ve vesmíru už nepotřebuje, to tam jednoduše nechá... ()

mogul01

Já nejsem úplně na ty obří plátna a tak dále, ale tady trochu lituju, že jsem nebyl na 3D. Každopádně poutavá podívaná. ()

loveless

Vlastně nejsem úplně fanda do "reálných" věcí odehrávajících se ve vesmíru, vlastně nejsem úplně fanda ani Sandry ani George. Ale tak nějak se mi to líbilo, vlastně mi skoro nic (až na malé detaily) nevadilo, vlastně jsem byla docela i zvědavá, jak to dopadne. Alfonso Cuarón prostě jasně patří do mého top10. ()

Sweat55

Cuarón je borec, co vždycky dokáže za kamerou předvést pár neskutečných kousků a u Gravitace se opravdu vyřádil, protože to, co udělal, je neskutečná pecka. Vizuálně nádherný, temný a vychytaný. Po příběhové stránce je to trochu horší, ale i tak pořád dost napínavý. Naštěstí to zachraňuje Cuarón a jeho skvělá režie.Gravity bych přirovnal k Fincherově Panic Room. Kratší, ale za to mrtě vydařený a neskutečně poctivý. Jo, už jsem zmínil, že to vypadá skvěle? ()

Durgas

Ak niekomu prišla improvizovaná tryska z roztrhnutého skafandru v Marťanovi cez čiaru, tak potom Gravity vypne najneskôr v polovici. Neskúsená doktorka sa behom totálnej (a riadne ustrelenej) deštrukcie na orbite vždy ako zázrakom zachráni, odpilotuje všetko, nech už sú tlačítka v ruštine alebo čínštine (aj keď v simulátore vždy nabúrala) a dostane sa šťastlivo až na zem. The end. Veľká škoda, že prepracované efekty a krásne (a často pekne reálne) náhľady do vesmíru sú prebité takýmito negatívami. Asi som na to mal ísť do kina, tam by to druhé vyznelo viac. Dávam veľmi tesné tri zvjozdy. Na tému "sám vo vesmíre" odporúčam skôr oveľa podarenejší Moon (2009). ()

mirra66

Hodnotný zážitek po vizuální i zvukové stránce, ale to je asi vše. Nic zásadnějšího jsem bohužel od filmu nedostal. Za technické zpracování však hodnotím vysoko (pohled do vesmíru a z vesmíru byl nádherný). 73%. ()

GTS_PUNK

Filmy odohrávajúce sa vo vesmíre zohrávajú dôležitú úlohu vo filmovej histórii prakticky od jej vzniku. To, čo začalo pri Le Voyage dans la lune, pokračuje viac než úspešne dodnes. Podobne ako je to aj pri iných žánroch, aj v tomto prípade divák narazí na lepšie a horšie kúsky. Ku ktorým však patrí snímok Alfonsa Cuaróna z roku 2013? Snímok, v ktorom do hlavnej úlohy obsadil Sandru Bullock ako doktoru Ryan Stone, ktorá na svojej prvej vesmírnej misii čelí nepredstaviteľnej katastrofe. V nekonečne tichom, chladnom a temnom vesmíre musí nájsť spôsob, akým sa dostane späť na Zem. Obmedzené zdroje kyslíku, obrovské vzdialenosti a nečakané komplikácie. To najhoršie, s čím sa však doktorka Ryan Stone musí vysporiadať, je jej vlastná myseľ. Na prvý pohľad veľmi lákavo pôsobiaci film režiséra Alfonsa Cuaróna ponúka veľký potenciál, aby nalákal k zhliadnutiu aj divákov, ktorí inak možno nevenujú toľko pozornosti sci-fi žánru. Prečo je tomu tak? Množstvo ľudí by si mohlo myslieť, že je to kvôli príbehu, aký snímok ponúka. Lenže v tomto prípade tomu tak nie je. Samozrejme, dejová zápletka, na ktorej je celý film postavený, je dôležitá, a celkom zaujímavá je aj "backstory" hlavnej postavy, avšak príbeh nie je tým, vďaka čomu dokáže tento snímok zaujať. Najväčší divácky zážitok film ponúka svojím vizuálom. Ten je skutočne podmanivou záležitosťou, ktorá si ľahko získa nejedného diváka. Ako vynikajúco pôsobí v 2D, o to lepšie musí vyzerať vo svojej trojrozmernej podobe. Skafandre astronautov, vesmírne lode a stanice, ale hlavne fascinujúci vesmír, ktorý tu aj napriek svojej nekonečnosti pôsobí až hravo minimalisticky, nie však klaustrofobicky. Tak je to vlastne so všetkým v tomto filme, čomu určite dopomáha aj vesmírne plávajúca, zväčša pomalá kamera. Do akej miery by bolo za daných okolností považovať príbeh za skutočne realizovateľný, je otázne. Ale možno je lepšie sa nad tým ani nezamýšľať a pri sledovaní si užívať najmä spomínaný vizuál. Gravity totižto najviac boduje práve na ňom, pričom je okrem príbehu ďalej pomerne ťažké hľadať v ňom niečo, čo by bolo možné adekvátne ohodnotiť. Určite by však bola škoda sa mu vyhnúť, pretože vizuálna stránka je vskutku diváckemu oku lahodiaca. Príbehovo ho však nemožno radiť na vysoké priečky žánru, pretože v tomto smere má od nich relatívne ďaleko. Inak povedané, Gravity je akousi pozlátenou krabičkou, na ktorú na skvelo pozerá, ale po jej otvorení neponúka nič extra. Možno okrem jednej či dvoch pomerne brutálnych scén, ktoré však určite stoja za to. ()

Inozuka

Mam rád Sandru Bullock, mám rád George Clooneyho a tak je pro mě malou záhadou, proč jsem si tenhle film pustil až 5 let po jeho vzniku. Ale všechno má svůj čas a místo, snad i pro to je můj zážitek z filmu umocněn. Gravitace je pecka s mnohovrstevným příběhem, který je ještě umocněn krátkým bonusovým filmem Aningaaq. Technicky, trikově a vizuálně naprostá nádhera .... Ta smršť Oskarů je naprosto na místě. Škoda, že jsem neviděl na velkém plátně. ()

Demonic189

Edit: 5.11.2018 - musím prihodiť aj tú poslednú *, keďže aj po rokoch je to neuveriteľne strhujúca jazda s napätím, ktoré by sa dalo krájať. K tomu nesmierne sympatickým Clooneyom a Bullock. ()

Armin82

Ne že by na mém názoru záleželo. Či měli dokonce Clooney s Bulldock skončit na dlažbě. Nicméně toto, kdyby předvedli na začátku kariéry, tak nevim nevim. Kdyby v tom hrál kdokoliv jiný, tak to bude asi velké fiasko. Nuda, nudné plky, nudné vše. Co stojí za řeč, jsou krásně natočený scény stavu beztíže a slušná postava jedné uvadající herečky. Slabší průměr 50% ()

Kritik.

Toto hodnotenie bude stručné: veľkolepý námet a potenciál...avšak nevyužitý. A to, že si nevydýchnete ani na 1 minútu, je už voastne nudné viac ako napäté. Radšej odporúčam Marťan alebo Pasažieri. ()

Hashirama

Dokonalost. Filmová dokonalost. Kamera se opájí nezměrnou krásou Země a pohlcující prázdnotou vesmíru, ve které utápí nejen hlavní hrdinku. Gravitace s každou dobytou metou konejší klidným pocitem bezpečí, jen aby v dalším momentu vykročila vstříc nové nevyzpytatelné hrozbě, tváří v tvář které hrdinka nachází vůli žít a divák může být svědkem toho, jak umanutý a silný tvor může člověk být. Gravitace je neustále intenzivní, vtahující a zároveň vytrvale dokazuje, že i pouhá fúze zvuku a obrazu dokáže polapit dech a vyvolat husí kůži. Jedinečný zážitek a vrchol toho, čeho je filmové médium schopné. Aningaaq. ()

Hellknight12

Ďalší dlho nevideny film . Dnes som si to pozrel prvý krát na BRD . Ani po rokoch a po snáď 4X videný film má neprestáva baviť. Film má dosť kolísavé tempo. Začiatok je pomaly po nejakom čase sa zrýchli z 0 na 100 za pár sekúnd to sa drží pár desiatok minút potom na chvíľu zas spomalí a ku koncu sa to zrýuchli. S. Bullock a G. Clioney pre tento film zaujímavá voľba. Na to, že nie som ani u jedného z nich zvyknutý že hrajú niekde v dráme tak v tomto kúsku to aspoň za mňa potiahli bravúrne. Sú tu krásne zábery, či už je to na Zem, vesmír, prípadne vesmírne stanice. Je to síce sci-fi, ktoré skôr beriem ako varovanie v dnešnej dobe pred takouto katastrofou, ktorá je podľa mňa dosť reálna, keďže vo vesmíre nad našimi hlavami je kopa satelitou... Hudba je tiež výborne zvolená na každý zaujímavý záber je trochu inak zmenený ton prípadne na čele sekvencie filmu je zmenená hudba či už tón alebo tempo hudby. Je to vesmírne dráma, ktoré som vo filmografií nevidel nejako často... Celkové hodnotenie za mňa je 95%. Tých 5% uberám len za dĺžku filmu, ktorá je 90 min za mňa to mohlo byť o málinko dlhšie na mňa to nejako rýchlo skončilo . ()

gemi

Skoro padesátiletá Sádra Bulldog, která tradičně vypadá o dvacet let mladší, ve vesmírném survivalu. Není to tak vizuálně opojné, jak jsem si to pamatoval z prvního zhlédnutí, což je možná dáno tím, že slavné HBO Max mi namixovalo maximálně 720p bez možnosti nastavit lepší (to není Apríl), což je prostě trestuhodně málo. Na druhou stranu rozhodně JE na co se dívat a atmosféru to má slušnou, občas jsem křečovitě svíral opěradla křesla a v závěru zadržoval dech společně se Sádrou! (Druhé zhlédnutí, první 5. 1. 2015) ()

Nix

Ten vizuál je prostě parádní, to musím uznat. Trochu jsem i přehodnotil svůj původní pocit z filmu, ale pořád nemůžu jít víc než přes průměr. Stále na tom filmu nevidím nic tak spešl, ono herecký výkon nejde moc hodnotit, spíše intenzitu hlasivek. Každopádně ani konec na mne neměl vliv abych ukápl slzu nebo cokoli, nevím prostě mne to nechalo chladným. Ten hype moc nechápu, ale udělaný je to pěkně, jenže to je tak pro mne vše, bohužel. Třeba po dalším shlédnutí to zase uchopím jinak. ()

subconscious

Na tenhle film se těším už od doby, co se objevily první zmínky o jeho vzniku. Vím, že bych se neměl dopředu tolik těšit, abych nebyl posléze zklamaný, ale teď po opuštění IMAXu vím, že mé natěšení bylo zcela oprávněné. Celou dobu jsem byl naplej jak kšandy. Když Sandra byla bez dechu, já byl taky. Když brečela, tak já taky. Tenhle masterpiece vážně dokáže vtáhnout člověka do děje..to samozřejmě umocňovalo skvělé 3D, ze kterého se mi nejednou zatočila hlava! Sandra předvedla oscarový výkon! Stejně se tak klaním skvělému Caurónovi a mistrům vizuálních efektů! ()

DD

Recenzi jsem ještě nečetl, protože jsem zrovna přišel domů, takže nějak můj krátkej pohled: úvodních 20-25 minut je famózních, ale pak to začne být moc repetetivní, občas se nahodí nějaká rádoby symbolika a... jsem rád, že to má jenom 90 minut, ale i to je ve výsledku moc. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)