Nedodržaný sľub

• Česko Nedodržený slib (viac)
Dráma / Vojnový / Športový / Životopisný
Slovensko / Česko / USA, 2009, 129 min

Réžia:

Jiří Chlumský

Scenár:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (viac)

Film na základe skutočného príbehu, ktorý vás vtiahne do deja plného napätia a zvratov, v ktorom sa z mladého chlapca vďaka dobovým okolnostiam stáva mladý muž trochu predčasne. Udalosti rokov 1939 až 1945 ho prinútia opustiť svoje mladícke naivné futbalové ideály, poprieť svoju identitu, stretnúť sa zoči-voči so smrťou, žiť a bojovať bok po boku s drsnými ruskými partizánmi a zistiť, že aj najlepší priateľ môže byť zradcom. Nielen jeho odvaha a šikovnosť, ale aj zhoda náhod a životné šťastie mu umožnili toto peklo prežiť so snahou dodržať sľub, ktorý si kedysi ako rodina dali - doma sa opäť stretnúť. Skutočný príbeh židovského chlapca, ktorému silu prežiť dal sľub, ktorý chcel splniť... Skutočný príbeh židovského chlapca Martina Friedmanna - Petráška, na pozadí ktorého sa odvíjajú politicko-spoločenské zmeny vo vojnovom Slovensku a povojnovom Československu. Martin je nadaný futbalista a so spoluhráčmi často behá zvoniť do miestneho kostola, kde pôsobí ako farár Jozef Tiso. V čase okolo Martinovej bar micvy je vyhlásený Slovenský štát a u Friedmannovcov sa koná posledná rodinná oslava. Otec prosí všetkých členov rodiny, aby sľúbili, že sa tu o rok opäť zídu, ale tento sľub napokon nik z nich nedodrží. Mamička krátko nato šije žlté hviezdy na kabáty. Martina vylúčia z futbalového klubu a všetky židovské obchody sú „zarizované." Keď sa rodine naskytne príležitosť emigrovať do Palestíny, ich otec neistú budúcnosť „v púšti" odmietne. Začínajú sa transporty a Martinov brat so sestrou odchádzajú do Poľska medzi prvými. Martin sa vydáva za svojím spoluhráčom Fredom Mahlerom do „židovského tábora" v Seredi, kde sa stanú ozdobou táborového futbalového mužstva, ktoré poskytuje svojim hráčom aspoň dočasné bezpečie. No ocitá sa v pasci. Musí tvrdo pracovať a bojovať o život v brutálnych zápasoch proti strážcom. V roku 1942, tesne pred transportom, sa Martin dozvie o Osvienčime. Snaží sa uniknúť, ale skončí s číslom na krku v rade pred vagónmi. Vyslobodí ho až veliteľ tábora, ktorý je futbalovým fanúšikom. Martin sa dostáva do pracovnej čaty a odtiaľ uteká do Bánoviec. Rodičovský dom je zapečatený. Prepracovaný a podvyživený Martin dostáva dvojitý zápal pľúc. Odchádza na liečenie do sanatória. Po vyliečení musí odísť, pracuje ako robotník v kláštore a pod falošným menom Martin Petrášek sa pridá počas SNP k partizánom. Poslednú vojnovú zimu prežíva v horách so skupinkou sovietskych výsadkárov. Na konci vojny sa Martin vracia do Bánoviec, ale v jeho rodnom dome už štyri roky žije iná rodina. Dovolia mu prehľadať povalu, kde nájde staré rodinné fotky a žltú hviezdu. Prichádza čas odsťahovať sa do Izraela... (oficiálny text distribútora)

Marys

Popri Muzike určite jeden z najlepších súčasných slovenských filmov. Pár vecí tam bolo akosi nedotiahnutých, zvlášť mi nejak nesedel vek hlavného hrdinu s tým, ako roky v deji plynuli ale inak si myslím, že to dostatočne splnilo to, čo si to predsavzalo. Film ponúkol obraz 2. svetovej vojny na Slovensku bez nejakých vplyvov režimu naň samotný, ako tomu bývalo za čias socializmu, predostrel nám obraz riešenia židovskej otázky u nás a ukázal nám veci také, aké skutočne vtedy boli. Hodnotím ho určite kladne. ()

sona123

Přiznám se, že mě to až tak úlně nechytlo. Vetchý mluví slovensky a jen se tam mihne. Nevědět, že je to podle skutečné události, celou dobu bych kroutila hlavou. Je to životopisné a my sledujeme osud Martina Friedmana v dobé druhé světové. Měl kliku, ale hlavně se uměl rozhodnout. To, co mi vadilo nejvíc, je, že to bylo tak životopisné. Nechytlo mě to a místy i nudilo. Čekala jsem něco jiného, velké drama, kopu emocí a tohle nejsou třeba nedávné Lidice, kde to teda na ty city hrají festovně. Je to skromnější a poctivé a netradiční na naše poměry. ()

Marina111

Môj film. Chápte to ako chcete. Myslím si však, že tak, ako existujú ľudia, ktorí sú si sympatickí na prvý pohľad a potom na celý život, môžu podobne silné symaptie vzniknúť i v kombinácií človek-kniha, človek-hudba, človek-film ... Nedodržaný sľub je pre mňa viac než filmom. Je to príbeh, ktorý sa vo mne zachytil, a ktorý považujem v mnohých ohľadoch tak trochu už aj za svoj. Je to príbeh, ktorý som videla 6x v priebehu jedného roka (neskôr som to prestala počítať), a vždy na mňa nanovo zapôsobil. Iste, má svoje chyby - ale čo nie? A potom, nie je v ňom naozaj ani jedna jediná scéna, ani jeden jediný moment, skrátka naozaj nič, čo by ma čo i len na chvíľu zneistilo v mojom názore - totiž že ide o jeden z najprelomovejších a najzásadnejších filmových zážitkov môjho života. Tento film mám jednoducho tak neskutočne rada, že som zrejme stratila akúkoľvek schopnosť posúdiť ho objektívne - ako vravím, Nedodržaný sľub je pre mňa skrátka niečo bytostné. ()

Mikino00

Další z nepřeberného množství filmů s tématikou perzekuovaných židů za druhé světové válkym nenabízí nic vyjímečného, až do opuštění lágru, pak se příběh točí kolem mnohem zajímavějších aspektů dějin Slovenského štátu, ukazuje různé situace i různé lidi, velmi mě zaujal i nepřikrášlený pohled na partyzánské hnutí. Ve výsledku se jedná na naše poměry o lehce nadprůměrný film. ()

Santino7

Jeden z mála súčasných slovenských filmov (tých z tretieho tisícročia by som asi mohol spočítať na prstoch jednej ruky), z ktorého mám fakt že dobrý pocit. Príbeh Martina Friedmanna a jeho rodiny ma chytil v podstate okamžite - okrem iného totižto mal hlavu aj pätu, mohol sa oprieť o skutočný historický základ (ktorý je navyše emočne veľmi silnou záležitosťou), miestami bol napínavý, taktiež pútavý, z časti aj náučný. Po obsahovej stránke teda nie je čo príliš vytknúť, možno iba ak pár hluchších miest, ktoré sa počas tých dvoch hodiniek vyskytli. Za to sa však našťastie nestrieľa (dnes už nie), niekto tu veľmi príznačne napísal že "Chlumský nie je Spielberg" a ja by som k tomu už len doplnil, že títo dvaja páni majú asi aj dosť značne odlišné rozpočty, takže asi toľko. Ako celok je to stále (na naše pomery) vysoký nadpriemer a musím opäť zopakovať, film na ktorý môžeme byť pyšní. A to nie len po stránke obsahovej, pretože po tej vizuálnej to bolo ešte o niečo lepšie, skutočne radosť pozerať. Vidno, že financovanie snímku nemali na starosti čisto iba slovenské kultúrne inštitúty, tá zahraničná finančná výpomoc je tam jasne citeľná a som za ňu veľmi rád, takáto téma si dôstojné spracovanie skutočne zaslúži. No a pozastaviť by som sa chcel ešte pri hereckom obsadení, pretože sa tam objavila celá plejáda slovenských (a taktiež českých) top hercov, čo sa v našich končinách zas tak často nevidí. Menšie negatíva okrem tých zopár hluchších miest vidím ešte v predabovaní českých hercov - Ondřej Vetchý ešte ako-tak, lenže u niektorých to bol otras, napríklad u Pavla Kříža to bolo priam na nevydržanie. Inak tento problém v predabovávaní zahraničných hercov sa už pri našich filmoch stáva takým nepísaným pravidlom, s ktorým som sa v poslednom čase stretol hneď niekoľkokrát, trebalo by na tom viac zapracovať, pretože to vcelku dosť kazí celkový dojem (možno som však iba prehnaný puntičkár, neviem posúdiť). Napriek tomu tieto veci považujem za "prkotiny", takmer bezvýznamné maličkosti, ktoré v konečnom dôsledku celku zas toľko neuškodili, stále mám z toho výborný pocit. Toto sa skutočne vydarilo, prial by som si viac kvalitatívne aspoň zrovnateľných filmov z domácej dielne, snáď sa časom dočkám. 80% ()

filipvrbik

Dojemný příběh Martina Friedmanna- slovenského Žida za druhé světové války. Film je kvalitně natočený s poctivými hereckými výkony..ale tak nějak mám pocit, že jsem danou tématiku viděl už nespočetněkrát....70% spoiler (scéna jak mu odsávají vodu z plic stojí za to..) ()

Maslord

Nie je to urcite zly pribeh ale filmovo nie az tak prevratny ani napad ani spracvanie. Ale kedze je to Slovensko Cesky film tak celkom uznavam ze je to lepsie ako hocico za posledne roky! ()

poet

Pomerne dobre zrežírovaná drama z obdobia slovenského štátu. Niektorý herci vid. Roman Luknár sa vo svojej postave celkom našli:). Snímka nemá sice taký emočný náboj ako napr. komornejšie ladený MUSÍME SI POMÁHAT ale ako celok nenudí a nechýbajú zaujímavé momenty..... ()

Furmi

Bez pochyby najlepší Slovenský film modernej doby. Slováci neprodukujú toľko filmov aby to dokázalo fanúšikov uspokojiť, ba dokonca sme radi keď od nás víde jeden film za pár rokov. Naposledy to bola Muzika, typický Slovenský vláčny film plný romantiky ale na mňa až s veľmi "Slovenským" tématom. Nedodržaný Sľub mieri oveľa vyšie a neuspokojí sa len s obyčajnou priemernosťou. Životy za 2. sv. vojny a boj o ne je (zatiaľ) nevyschnuté a nevysychynajúce téma v ktorom sa stále nájde niečo zaujimavé, nové. Naposledy ma podobne ale s ešte silnejším emočným a filmovým zážitkom dali dole bratia Liebski vo filme Odpor. K nedodržanému sľubu som si vytvoril citový vzťah s dôvodu že aj v mojej rodine (konkrétne prateta a prastrýko ktorý len doplatil nato že si vzal židovku ktorej bohužiaľ nepomohlo ani prekrstenie sa pár rokov pred vojnou, hold Slováci sú odporný a zákerný a v tej dobe s púšťaním si jazyku na špacír problém nemali) sa nachádzali židia ktorý počas vojny nevzdali boj o život a dokázali sa zachrániť priamo s transportu do Osvienčinu. Cestu späť na Slovensko celú absolvovali vďaka tetinej znalosti Nemčiny z nemeckým transportom vojakov. Vojnu prežili a to len vďaka tomu že sa nevzdali za žiadnu cenu ako i hlavný hrdina nedodržaného sľubu. Kto vie, možno sa raz i o ich príbehu dozvie nejaký šikovný scénarista a ja budem hrdý nato že som mal v rodine židov (resp. židovku). 74% ()

majec4

Wau. A to som si myslel, ze som presyteny filmov o zidoch z 2. svetovej vojny. Neskutocny filmovy zazitok okoreneny povodom diela. Najlepsi slovensky film od ery pana herca, Jozka Kronera. Ak ho nadhodnocujem tak mi to prepacte, ale fakt som ostal prijemne poteseny. Vsetko to dokopy davalo zmysel a sila pribehu je tu neprehliadnutelna. Mozno by to bolo aj na plny pocet hviezd, ale chybalo mi tam trosku viac akcie. Na zaver mi neostava nic ine, ako len dufat, ze na podobne kvalitny slovensky film nebudeme opat cakat niekolko rokov. Aj ked to tak znovu vyzera. ()

dawe787

Kdyby byl takovým stylem natočený Protektor, tak by to byla paráda! Jinak poslední partyzánská půlhodinka opravdu stojí za to :-) ()

BathoryMan

Slovenský film sa pomaly ale isto začína prebúdzať z dlhého obdobia,kedy sa tu natočili tak max.1-2 nové filmy ročne ale o ich kvalitách sa tiež nahlas nedalo hovoriť!To obdobie už pomaly odchádza a ja sa už začínam tešiť na zmrtvýchvstanie Slovenského filmu.A ked si odmyslím večného provokatéra Rapoša/Cinka Panna/ alebo nejaké tie vztahové a konverzačné blbosti z poslednej doby/Tango s komármi,Nebo Peklo...Zem/stále mi tu zostáva celkom vydarený Pokoj v duši alebo polovojnový dokument Ako sa varia Dejiny či Slepé Lásky!Bathory nespomínam zámerne pretože tento film mi príde ako účelový a viac koprodukčný ako náš Slovenský!Ale potom ako som vzhliadol v kine Nedodržaný Sľub začínam veriť aj tomu že unás sa už začínajú točiť aj velmi dobré filmy!Silná téma prevedená na plátna takmer bez chýb!Režisér Chlumský pracuje zručne a citlivo k spracovavanej látke a poňal film ako výpravnú story z obdobia 2.svetovej vojny zasadenú na našé malé krásne Slovensko!A ja už neviem čo mám začať vychvalovať skorej!Či už je to spracovanie filmu,ktoré mi prišlo viac europske teda grandioznejšie než na aké som na Slovensku zvyknutí.Alebo je to Samo Spišák,ktorý síce v hlavnej úlohe nepodáva prevratný výkon ale aspon sa snaži a je to nanom tiež vydieť!Potešila aj účasť velkého množstva niekdajších hereckých elít,ktoré ale časom zapadli do zabudnutia/Vetchý,Slovák,Romančík,Černý,Kríž,Paulovič,Palúch...../.Nádherné exteriery,výborný hudobný doprovod,uveritelnosť príbehu....a takto by som mohol pokračovať donekonečna ale nebudem.Súhrn:Nedodržaný Sľub sa oplatí vidieť a to nielem kvoli tomu že ja osobne ho beriem ako začiatok novej ery Slovenského filmu ale aj preto že sa jedná o naozaj silný a ľudský film a pri ktorom mi nakonci skrsla myšlienka že aj na takých Oscaroch,by sme už neboli úplne bez šance! ()

Illioplius

V tomto filme sa striedajú nedôveryhodné herecké výkony s výkonmi výbornými, dôveryhodnými. Myslím si, že niečo takéto na Slovensku chýbalo, tak isto ako stále chýba aj mnoho ďalších, z možno ešte dôležitejších období v našich dejinách. Oceňujem veľmi pekne spracovaný bežný život, ktorý zaiste pomôže aj laikom sa do tých časov vžiť. Avšak pozorný divák si isto všimne aj nejaké chybičky, napríklad dvadsaťkorunáčka, ktorá sa mihne v scéne s morušovými listami, je celkom očividne perforovaná textom SPECIMEN. Je to škoda, lebo taká bankovka sa bez perforácie dá zohnať celkom lacno. Je to ale iba maličkosť, pretože celkový dojem z filmu som mal vynikajúci. Hodnotím jeho kvalitu na päť hviezdičiek, pretože nič vážne ma na filme neiritovalo, pôsobil na mňa silným emotívnym dojmom, i užitočné informácie sa z neho dajú odniesť. Plusom je samozrejme aj skutočnosť, že bol natočený podľa skutočnej udalosti. Čo sa týka obsahu, okrem relatívne otrepanej časti v koncentračnom tábore v Seredi, je dobre zobrazená aj situácia pred vojnou, či na jej konci z pohľadu partizánov. Nedodržaný sľub ma potešil aj pre jeho slovenský pôvod. ()

Rockerman

Už se budu opakovat, ale takové filmy jsou prostě potřebné. Člověk má krátkou paměť, proto je třeba připomínat ty hrůzy totalitních režimů, které jsme ve dvacátém století zažili. Ať už se jedná o fašismus nebo komunismus( socialismus). Tento film má silný příběh, ale už jsem viděl lepší filmy s podobnou tématikou. Takže asi 3 a půl. ()

agassi68

Židovská tematika po x-tý krát. Schindlerov zoznam bol vrcholom a každý ďaľší pokus je len omieľaním mnohokrát prevareného čaju. Film má v človeku vyvolať emócie a tento napriek slušnému spracovaniu vo mne nevyvolal nič.. ()