Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

Midori_Mike

Je spousta lepších filmů, to bez debaty. Nicméně v porovnání s většinou filmové produkce je Dark Knight Rises podle mě stále 5ti hvězdičková záležitost. Pro mě film nejvíce vynikal např. v dialozích, které jsou většinou sice kratší, ale zato velice trefné a úderné (a to nemám namysli klasické americké rádoby drsňácké kecy. Tohle jsou přesně ty hlášky, u kterých se člověku, co má pod čepicí, šibalsky zvedne jedna strana úst a potutelně se pro sebe usměje). Určitě mě nadstandardně potěšil i fakt, že autoři opět dokázali příběh příjemně zamotat a hlavně zase smysluplně rozmotat. Opravdu jsem filmu do karet příliš neviděl a byla to skutečná jízda. Co se týče hudby, to nemá cenu komentovat, když je pod ní podepsaný Hans Zimmer. Dopadlo to jako vždy. A "jako vždy" to naštěstí dopadlo i s úplným závěrem, kde Nolan opět v mojí soukromé anketě potvrdil, že v tomto směru patří k naprosté špičce. Kdybych měl filmu něco vytknout, tak jsou to určitě jisté nelogičnosti v chování lidí nebo v rozřešení situací, které se ve filmu vyskytují (podle mě nejvíce z celé trilogie). Jsou to momenty, kdy si říkáte "No, tak takhle by to nejspíš neproběhlo..." nebo "No to určitě. Všichni po zuby ozbrojení a oni se jdou mlátit na pěsti." Pokud jste ale schopní se nad tohle alespoň malinko povznést, kouzlo celého filmu vás určitě zasáhne a 2 a 3/4 hodiny utečou jako nic. Závěrem pouze dodám, že jsem taky velice vděčný za tuhle trilogii, protože v posledních letech to byla asi jediná sága, na jejíž filmy jsou se vždy naplno těšil :) ()

Beatle

Jako nefanoušek nové batmanovské trilogie jsem šla do kina s dost neutrálním, až mírně skeptickým pohledem. Překvapení pro mne však bylo, že (a paradoxně) na rozdíl od DARK KNIGHT, jsem se u tohohle skvěle bavila. Sice...nalezla jsem i zde pár věcí, co mě bily do očí - především motivace League Of Shadows - na Zemi je dle mého i v batmanovském vesmíru víc, než jedno prožrané město, tak proč proboha jen Gotham? Dále scéna "budeme se líbat minutu a něco před tím, než nám exploduje nukleární bomba pod zadkem", Baneova motivace (zamilovaný synovec Dartha Vadera zabíjí lidi kvůli ženské), a pak vlastně celé to rozuzlení, odhalení kdo je ve skutečnosti "ten zlý"...nevím. Nějak mě to nesedlo. A jinak si nestěžuji. Klasicky monstrózní a poznatelná hudba Hanse Zimmera, skvělý Michael Cane, kterého by chtěl mít doma každý a sexy Anne Hathaway. Osobně jí zas tak moc nemusím, ale scéna, kde se natáhne na motorce a vypálí raketu, zatřásla i starým, dobrým, heterosexuálním já :D Jen ty mizející podpatky...proč si na to filmaři nedávají pozor? ()

nevermore

I toho SPOILERU trochu. Pokud jsem dal Batman begins za ***, nemůžu tady dát stejně. Nechápu, že tolik lidí nevidí ten propastný rozdíl mezi tímto dílem a tím předchozím. Je tam značka Batman/Nolan/Temný rytíř/whatever, ale je to úplně jiný film. Okázalá gesta, velké myšlenky, někdy až směšně vyhrocená dramatická atmosféra, (i když zase parádní spád - to se musí říct) postava jako je Bane je absolutně bez charisma, postava - "variace na něco jako Catwoman" - (proč?!) je prostě, kam vítr tam plášť a neříkejte, že to je právě to, ta vnitřní nestálost. Kravina. No a ten náhlý obrat, který jsem jen čekal, kdy už to konečně přijde a od koho, ten byl k uzoufání na sílu naroubovaný. Fakt mi nevadí, když se mnou někdo nebude souhlasit, já beru protinázory od fandů, třebas tomu sám nerozumim. Mně se to prostě tak moc nelíbilo. ()

Brandon

Nolanův zmrtvýchpovstalý Batman urazil kus pořádné cesty. Nejsem si jist, jestli jsem ještě koukal na komiks, tohle už byl sakra thriller a navíc skvělej. ()

chubaka

Tak mám za sebou zase jeden filmový orgasmus . Po skončení Temného rytíře jsem okamžitě nedočkavě vyhlížel 3 díl této trilogie a i díky mému cestování se to protáhlo až do včerejška. A díky bohu, to čekání naprosto stálo za to. Z mého pohledu naprosto geniální, doslova jsem hltal každou vteřinu filmu. Opravdu bych asi nenašel co filmu vytknout (možná po druhém zhlédnutí), takhle nějak bych si představoval kombinaci famózní hudby, skvělého scénáře, exkluzivních hereckých výkonů (Tom Hardy opravdu stoupá v mých očích stále výše :-) ) a v poslední řadě samozřejmě výborné režie od Nolana. ()

TionMedon

Stačí napsat, skvělé zakončení. Dodatek: Velice mě potěšil Teal´c, který taky jednou dostane nakládačku a William Devane v roli, v které jsem ho poznal. ()

swe

Dark Knight Rises je vskutku masivní dílo s krásně nablýskanou fasádou, které však pod vlastní tíhou praská zrovna tak jako Batmanova maska pod Baneovou pěstí. ()

Narya89

No, nechci být přehnaně kritická, ale neleze taky už někomu ten Batman krkem? Jasně, že Nolan ho zpracoval dobře, ALE já v tomto snímku vidím akorát charakterově černobílý akčňák, kdy od začátku vysloveně dobří pronásledují vysloveně zlé a naopak. Každý má dopředu jasně dané založení a celý děj se dá krásně předvídat. Co se týče emocí, tak mě to nechalo chladnou, včetně závěru, který se mi zdál dost neuvěřitelný a takový násilně naroubovaný, aby mohlo být pokračování... někdy by také hlavní postavy měly zasáhnout kulky už jen proto, že je to prostě pravděpodobné. ()

Danny F.

O něco slabší z celé trilogie. Na vzdory minutáže se objevovala i trocha nudy s postupujícím dějem. Vizuálně se film povedl, ale podle mě je dost přeceňovaný. Batman trochu zanikl a hlavní záporák Bane mi byl o dost sympatičtější. Je to fakt frajer a dost upoutal mou pozornost. Živější je to až u samého závěru, což není dobré. Rozhodně jsem očekával o dost víc. Celkem dobré pokoukáníčko na samotné akce. 80% ()

Trustme

Nemám rád filmový komiks. Děsí mě posedlí fanatičtí uctívači kultu Nolan's Movies. Bojím se o tvořivost filmové budoucnosti a doby umírání generace filmových Mistrů velkofilmů. Žánr akce je postaven na hrdinovi (potlačujícího zlo) a padouchovi (zlo konajícího). Tato základní předurčenost nedává příliš nové možnosti a originální variace. Odlišovat jeden film od druhého se dá pouze rozpočtem, hereckými výkony, epičností, použitím krvavé brutality, efektnějšími efekty a na jakém území a v jaké době film vzniknul. Současným trendem velkého blockbusterového (tudíž určujícího) akčního filmu je nezničitelný hrdina využívající sci-fi, fantasy prvků k obraně proti psychicky narušeným ukřivděným šílencům, kteří si libují v okázalých způsobech jak dokázat protivníkovi (hlavnímu hrdinovi), že nezapomínají na minulost a udeří na ta nejcitlivější místa - hrdinovy blízké a vlast. Komiks dal světu ty nejtypičtější hrdiny - postavy co jsou určeny svými schopnostmi a silou k ochraně světa. Ti klasičtí jsou až vesmírně dokonalí s veselými designovými kostýmky a tučnými konty po boku a divák očekává zábavu a radost, že zlo bude potrestáno někým superschopným. Pak jsou hrdinové, kteří své schopnosti vytrénovali životem a ranami osudu. Jsou sice zasazeni do zlejšího světa, než je ten náš reálný, ale ne o tolik. Jejich kostým a výbava je nutná pouze k přežití a maskování. Batman patřil spíše vždy do té fantazijní kategorie a díky dřívějším adaptacím i ke komediím. Vzpomínám si jaké pozdvižení nastalo měl-li komik Michael Keaton hrát Batmana. Stejně tak před léty jsem se zlekl, co stvoří Nolan z typické komiksárny, která má už poněkud vyčpělý nádech a zadýchanost a je tak figurkovitá. Nolan však vzkřísil něco, co má v sobě tu sílu vidět znovu tuto postavu a dát mu tu největší filmovou poctu jakou si tento nekorunovaný král superhrdinů zaslouží (Supermane, promiň). Zasadil ho do až nepříjemné reality, temnoty, deprese světa reálného, světa terorismu a mafiánské politiky. The Dark Knight Rises je vrcholným eposem trilogie, který vděčí svým dvěma předchozím dílům za divácké zdolání této velehory a radosti říct - dožil jsem se toho! První díl spíše nesměle a dobrodružnou cestou ukazuje základní zrod, ale jeho prvky bude dobré si zapamatovat, protože zde se starý příběh znovu otevře. Druhý díl je pro mě opravdu temný a z málo kterého filmu na mě jde taková deprese a chmury jako z The Dark Knight, řemeslně jde o nadstandardní dílo, ale ve své době jsem se z něj nepokákl jako většina, co možná poprvé poznala kdo je vůbec Batman. Na třetí díl jsem proto dosedl s opatrností a nedůvěrou. Nevlídné recenze mne usvědčily, že by to mělo být dobré, ale že spatřím kolosální životní splnění mého filmového grálu jsem netušil. Tohle je lexikon a bible pro žánr akčního hrdinského eposu, který miluji nejvíc. V roce 2012 konečně někdo s dostatkem odvahy a umu předvedl všechny filmové elementy do funkční podoby na kterou by se měli chodit dívat všichni začínající filmaři a hlavně diváci ztrácející naději. Čím je tento film tak úžasný? Především je zde vyvážený prostor dobra i zla, kteréžto nejsou zcela jednoznačně kladné, či odsouditelné. Hlavní genialitu spatřuji jak je zde nakládáno s hrdinstvím. Ten vnitřní boj, nezdolnost a obětování se pro vyšší cíle. Scéna zdolávání vězeňské kobky je naprosto fantastická a vypovídá za vše. Závěrečné obrazce vyústění a Batmanův odlet je jedním z nejúžasnějších grand finale. Hardyho terrorlord Bane je kapitální hrůzonosný padouch, co se v posledních letech objevil (Joker byl jen psychotajtrdlík). Dokonalé pojetí letargického cyborga z kterého se musí posrat i Thor se všemi Avengery. Už jen ten hlas! To, co se mi ozvalo poprvé ze středového repráku, mě odzbrojilo. Baneův hlas je namixován zvýrazněně na centrální repro a pokud máte něco většího + subwoofer, tak vám už soused nepřijde nikdy nadat, že to máte nahlas. Hans Zimmer - polovina úžasu z filmu je díky němu. Za posledních x let jsem neslyšel od něj vyloženě průměrný soundtrack. Superhrdinou je zde však i Nolan. Kladení příběhu, vedení kamery, nonstop napětí, adrenalin, emoce i to nejčistší klišé zapadající do příběhu, zúročení předchozích přípravných dílů do kolosálního finále a stopáž, kdy jsem seděl jak přistřelenej bat spear gunem ke zdi takřka tři hodiny a ani se nehnul. Je dobré vědět, že filmový svět má kdo zachránit! The Dark Knight Rises se stává mým filmem roku 2012. () (menej) (viac)

LEGACY

Moc jsem nevěřil, že uvidím něco ve smyslu jedničky, ale nakonec jo. Třetí pokračování nejspíš nejoblíbenější komiksové filmové série je jenom o chlup horší než Temný rytíř. Hodně dlouhou dobu jsem čekal až to vyjde v HD kvalitě, a když to tam na tom inter(fer)netu konečně bylo co jsem mohl já nebohý divák asi udělat. Nejvíce jsem se těšil na Bane, od kterýho jsem možná čekal více, možná taky ne. Ono srovnávat někoho s Jokerem moc nejde, každý ví proč. Každopádně si myslím, že velká očekávání diváků byla naplněna a Ch. Nolan své velké břímě důstojně zvládl. Salutuju. Hodnotím 85% ()

Michi88

Temný rytíř povstal je skvělým a epickým zakončením celé trilogie o Batmanovi. Herecké výkony starých postav byly výborné, ale více mě zaujaly postavy nové, a to hlavně Catwoman. Anne Hathaway je excelentní herečka, a to dokázala i touto rolí. Věřil jsem jí, že nezklame a doufám, že jednou dostane Oscara (uvidíme po Bídnících). Hlavní záporák Bane v podání Hardyho byl krutý, děsivý a bezcitný, ale na Jokera ani z daleka neměl. Když ale film zhodnotím celkově, tak se mi rozhodně líbil víc než předchozí dva díly a patří k těm nejlepším filmům roku 2012. ()

VasaX

Temný rytíř povstal tak prudce, že za sebou strhl celou více jak dvaapůlhodinku. A to poměrně dynamickým stylem, že se člověk nestačí rozhlížet. Což mu jistě pomáhá k lepšímu hodnocení, protože dynamika a velkolepost celého povstanuvšího rytíře je nesmírná. A to tak, že člověk snadno přehlídne, že temný rytíř není žádný zázrak. Jen další superhrdinská akce, která se snaží být temná a realistická, ale přesto dost místy trpí filmovou logikou. Temný rytíř jako takový se dá brát za samostatný celistvý film. Ale DKR je klasické pokračování, klasické finále série, klasické ukončení. Samozřejmě mě u srdce hřálo že všechno dobře dopadlo a všichni komu jsem fandil jsou v pohodě a nebo ještě víc v pohodě, než byli na začátku, a zákeřní i přímí padouši dostali na budku. Ale tak nějak jsem od DKR po samotném DK čekal ještě trochu víc. Ale DKR přes celou svou velkolepsot, bombasitčnost a odkaz celkem pohodlně zapadne do holywoodských šablonek. I přes to, že Batman svou postavou mi není superhrdina blízký, mám tu sérii rád, obzvláště za její atmosféru a temný potenciál (jestli někdo nevíte, o čem mluvím, zkuste nějaké komiks-booky s temným rytířem...), ale DKR mě svým způsobem zklamal, protože jsem čekal něco víc. Alespoň to, že se Nolan nebude tak držet mainstreamových šablonek hollywoodských studií a k tomu mistrně zlomí a poruší i nějaká ty pravidla a bude kreativní. Takhle byl jen maximálně řemeslně zdatný, perfekcionistický, ale nebyl fantastický. Aby bylo jasno - já jsem se bavil a užíval jsem si to, a to do té míry že jsem hned pustil z halvy místa, kde se mi rozum pozastavil, ale po několika dnech na mě dolehlo zklamání z pocitu, že to mohlo být prostě lepší, temnější, fatalističtější, hlubší, dramatičtější. A osobně nechápu nadšené výkřiky mých oblíbených, často i poměrně kritických komentátorů, jejich chvalozpěvy a dlouhé rozpravy na téma dokonalosti, hloubky a emocionálnosti. Asi jsem si v tom šeru spletl Blu-Ray disky, jinak si to vysvětlit nedokážu. ()

VanTom

Úžasné zakončení série, které celou Nolanovskou trilogii posouvá ještě o level výše. Hloubkový ponor do duše Batmana / Bruce Waynea, tentokrát zprostředkovaný padouchem naprosto odlišným od fenomenálního Jokera ze dvojky: Bane ztělesňuje zlo snad ještě horší, chladné, racionálně kalkulující, do detailu promyšlené a naplánované. I přes velkorysou délku a snad žádnou zbytnou scénu by si ale spousta motivů zasloužila ještě rozvést a více si s nimi pohrát (např. Alfrédovo rozhodnutí přišlo tak nějak zčistajasna, postava Marion Cotillard až do úplného závěru jenom statuje), díky neočekávaně dobře obsazené Anne Hathaway bych uvítal i další záběry s Catwoman. :-) Nicméně to jsou jen detaily, které zastiňuje epický celek. ()

Mishqo

Neviem či je moje hodnotenie veľmi objektívne pretože som megafanúšik Batmanovského čohokoľvek =D ...každopádne určite sa nedá odpoprieť kvalita tohto snímku - cez scenár, fantastickú hudbu a atmosféru, vynikajúcich hercov (Anne Hathaway ma teda veľmi bavila :)) a možno trochu nečakaný zvrat...ale Dark Knight bol zrejme lepší...Pri tom ako film skončil som docela sklamaný s vyhlsením Ch. Nolana že už pokračovanie točiť nebude :( ()

Sany33

Tom Hardy nie je Heath Ledger čo má svoje klady aj zápory. Asi by ale bola chyba porovnávať tretí film s batmanom s jeho predchodcami. Druhý diel s názvom Dark Knight je jednoducho neprekonateľný. Každý sa pozastavuje nad tým, že Dar Knight Rises len profituje na kvalite predchádzajúceho dielu, ale veď o to ide ... ak je niečo dobre netreba to kaziť a to sa tu prejavilo. 3 pokračovaniu dávam palec na hor a plný počet bodov. ()

Compadre

No...pět hvězd to je, ale kupodivu bejt ani nemuselo...na Temný rytíř povstal by se mělo chodit zásadně do kina, aby vynikla ta jeho monstróznost, mohutnost..prostě Nolanova zakončovací maxitečka. Nechci něco prokecnout, takže se nebudu nijak extra vyjadřovat, jen mě trochu sralo, že Batman se v tomhle kusu ani tak moc nevyskytuje a různý zvraty mi přišly trochu divný až nelogický. Ale maxiálnost filmu mě ve finále strhla a Nolan u mě zase vyhrál. Těším se na další film. ()

harryy

Celý film bol vynikájuci od famozného Banea až po uplne vynikájucu (podľa mna najlepšia časť filmu) časť vo vazení.Tom Hardy ktorý bol vynikajuci mi pripadal s maskou zbyočný ale zdôraznujem bol VYNIKAJUCI. Nolan prišiel se skoro trojhodinovým vynikajucim filmovým zažitkom toľko som sa na tento film tešil a bol asi jeden najleplepších za rok 2012. 100% ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)