Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

korbitch22

Jeden z mých deseti nejsilnějších kino zážitků v životě.Doslova přikovaný v křesle jsem si vychutnával ten neuvěřitelný skvost záběr od záběru, vteřinu po vteřině.Nepatřím k fanouškům druhého dílu,který považuji scénáristicky za strašně obyčejný a bez emocí,mimo silné herectví Ledgera, proto jsem měl z třetího dílu nemalé obavy. O to větší je překvapení, o to silněji jsem prožíval završení osudů všech postav. Geniální příběh narvaný silnými emocemi, zlomený Bruce Wayne plný hořkosti,smutku,hněvu,ale o to většího odhodlání ( Bale u mě skomíral,ale tady měl zase konečně co hrát a já si jeho bravurní herecký výkon užíval jako kdysi ) záporák Bane , nepřekonatelně zahraný i nadabovaný Tomem Hardym,s tou nejdémoničtejší hudební znělkou deshi,deshi,basara,basara.Při každém záchvěvu onich zkázonostných tónů,při každém výstupu Banea,jsem měl sevřený hrdlo a husí kůži. Obrovské překvapení v Anne Hathaway. Nolanův systematický styl vyprávění s neskutečnými zvraty,dokonale propojující všechny tři díly dohromady,v jeden perfektně fungující kus té nejlepší filmařiny.Jedničku miluju tudíž jsem naprosto slintal blahem s obrovským záběrem navazujících informací na její příběh.Zimmer předvedl nejsilnější hudební doprovod z celé trilogie a po Počátku svůj nejlepší soundtrack vůbec. Občas je sice vidět,že Nolan musel hodně stříhat,přeci jen pár scén pro šťouri se tam najde a dva zvraty jsou opravdu hodně předvídatelné, ale celé je to tak strašně dojemné,depresivní,cynické,plné zoufalství...až je to oto víc plné naděje,síly a odhodlání. Hardyho Bane u mě vyhrává na plné čáře co se do charakteru týče,překonává Jokera úplně ve všech směrech, každá postava má o proti druhému dílu jasný cíl,jasný směr,jasnou minulost a díky tomu nabízí spousty hereckých možností a spousty těch potřebných emocí.Film jasně navíc útočí na celý nejen americký systém,jak politický,tak finanční i lidský a jasně tím Nolan dáva najevo že se nebojí a co je důležitější,má co říct. Na konci jsem brečel prvním,stejně tak i druhém a nejvíc mě dostávalo,že i v posledních 5ti minutách mě Nolan dokázal doslova rozbít napadrť novými informacemi. Díky dokonale fungující ose celého příběhu považuji třetí díl za nejzábavnější a nejpromakanější z celé trilogie,shledávám ho doslova epickým úplně ve všem.Nechápu rozporuplné recenze,takhle sem si to vysnil a beru tím na milost i druhý díl,který má konečne v závěsu nějaký ten hlubší smysl. Děkuju Nolanovi skoro za životní zážitek a dvojici Bale/Hardy za nejdokonalejší boj dobra se zlem,dobrem,zlem,dobrem zlem a vlastně prostě zlem a dobrem ;) Navíc jak Nolan sám řekl,je opravdu dobré mít ve filmu kousek Michaela Caina,protože při každém jeho monologu mě tekly slzy. Proto už můžu jen spokojeně sedět v křesle,psát tenhle zbytečnej dlouhej komentář kterej si stejně nikdo nebude číst a zpívat si deshi deshi basara basara,jak už to dělám tejden v kuse a budu to dělat už asi do smrti. JUST EPIC! 100% ()

mcb

Až na druhé zhlédnutí, kdy jsem byl oproštěn od všech přehnaných očekávání a také částečného zklamání, se přede mnou zjevil ohromně komplexní film, který velmi smysluplně zakončuje trilogii a zároveň je promyšleně vystavěn jako samostatné vyprávění. Naprosto vše sedí - od zapadajících dějových informací, přes dořešenost motivů až po vývoje jednotlivých postav. Těch však "povstanuvší" Temný rytíř obsahuje zhruba dvojnásobek oproti kompaktnímu a uzavřenému čtyři roky starému kriminálnímu opusu - to může mnohé diváky (alespoň na první zhlédnutí), kteří čekali další emocionálně působivý souboj pečlivě vystavěných charakterů, zaskočit. Tentokrát nejsou postavy prokresleny až za rámec jednoho charakterního rysu, tak nám s nimi související šokující zvraty nepřijdou tak zdrcující, ale spíše povrchní jako ze špatného filmu. Nolan si zkrátka ukousl příliš velké sousto a pokusil se všemi prostředky překonat bezchybného Temného rytíře a splnit tak "nesplnitelné" sny fanoušků. To však bohužel nejde, jelikož vše podstatné už bylo řečeno minule - tentokrát se jen zvětšuje měřítko (jak záběru, akce, tak postav a příběhu) a fyzicky se zhmotňuje již uplatněný koncept chaosu v Gothamu, zde navíc napojen na trefné podobenství hospodářské krize. Rozechvělý pocit nad devastující a ve smyslech rezonující podívanou, jakou nabídl Temný rytíř, už absentuje, přesto nelze TDKR odepřít nános monumentálního zpracování a osudové atmosféry, která v duchu dialektiky smysluplně uzavírá trilogii. Sympatické navíc je, že se Nolan rozhodl skloubit dva koncepty, které uplatnil napříč předchozími díly - a to komiksovou mytologii jedničky a syrovou realističnost dvojky. Trojka tyto koncepce neustále střídá, což se nám občas může zdát nepatřičné (například polibek na poslední chvíli, buddy hláškování Catwoman, nerealistická akce apod.), ale v rámci žánrových konvencí ospravedlnitelné. Nejúžeji přitom souvisí s Batman začíná a jeho rozpracované myšlenky (strach a otázka "Proč padáme, Bruci?") dovádí do konce jak symbolicky (pasáž z vězení a šplháním), tak konceptuálně v rámci celého netopýřího triptychu (všimněte si, že dvojka s jedničkou moc nesouvisí a dokáže fungovat sama o sobě jako kriminální sága v duchu Kmotra - absentují flashbacky, provázanosti apod. - na rozdíl od trojky). Nakonec jen zamrzí, že v rámci perfekcionisticky vystavěného vyprávění začínajícího pomalým budováním atmosféry a rozvíjejících se motivů a následné symbolické "očisty", začne úplné finále ovlivňovat přílišná zkratkovitost, méně důsledná práce se zakončením příběhu, včetně nutných zvratů a vysvětlovaček, postavami (nejhůře to odnesl chudák Bane) a filmovým časem, kde téměř chybí jakákoliv časoprostorová orientace (aneb postavy se vyskytují náhodně po Gothamu, kde je příběh potřebuje). Monumentální rozmach a osudové tokání zkrátka trochu zakrývá onu zmatenost závěrečného zúčtování, která mohla, ale nemusí být režisérovým záměrem. Přesto jde stále o jeden z nejzručněji realizovaných počinů na poli blockbusterové tvorby poslední doby a další ohromná úklona Nolanovi, že dokázal s grácií ukočírovat jeden z nejočekávanějších a nejambicióznějších počinů poslední dekády. 9/10 a věřím, že ta finální hvězdička je pouze rozdíl mezi normální a IMAX verzí. P.S. Nevyslovitelnou radost mi dělala hudba Hanse Zimmera, neustále experimentujícího a obměňujícího své typické motivy - perfektní Jokerovu tenzi tentokrát vystřídalo mohutné Baneovo skandování a lehkonohý klavírek Catwoman. () (menej) (viac)

Yardak

Celý film je neskutečné drama! Grandiózní finále sice obsahuje pár slabších míst, ale i tak jsem si těch 160 minut neskutečně užil! Hudba je i v tomto díle neskutečně skvělá, takže doufám v nějakou hodnotnou cenu:o)). Bane nedokázal "přehrát" Jokera, ale i tak to byl opravdu velmi silný a důstojný protivník Batmanovi. Christian Bale, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt a Michael Caine hráli naprosto bravurně, dvěma posledně jmenovaným bych přál minimálně nominace na Oscara. Celá trilogie je pro mě 5 (spíše 6 :D) hvězdičková záležitost, Christopher Nolan prostě filmově umí. Zatím nejlepší film léta...nakonec pro mě film roku 2012 (těsně před Skyfall!). ()

VenDulin85

Nádherný zážitek, který budu dlouho vstřebávat. Miluju Alfrédovy projevy, jeho postava je tak krásně filozofická a ironická, zajímavá je i Catwoman, přestože jsem v této postavě zprvu viděla slabinu. Abych tím nevynechala ostatní, všechny postavy jsou dobře promyšlené, kladné i záporné (+ bezvadně odehrané). Srovnávat tuto závěrečnou část s ostatními je nesmysl. Ano, navazuje na ně, dočkáme se malých vzpomínek na oba předchozí "díly", ale jinak je to samostatný film, mnohem temnější, zlověstnější a ... osudovější. Líbilo se mi, že jsem na jedno řešení Bruceova/Batmanova problému přišla dřív, než na něj přišel on, to se mi přímo při sledování nestává, ale na tomto se dá poznat, jak jsem se do děje vžila. _____ Rozhodně po Jokerovi vymysleli adekvátní protipól a TDKR je pro mě snímek roku. Velmi oceňuji vtip scény, kdy batman pozná, jaké to je, když mu náhle někdo zmizí z dohledu, přestože ještě rozhovor nepovažoval za ukončený (v předchozích filmech to dělal nejčastěji on Gordonovi a Dentovi) "aha, tak takový je ten pocit?" :-D ()

Stanislaus

Vždy jsem říkal, že Nolan si mě nezískal díky svým "netopýrským" filmům, ale u poslední části trilogie o Batmanovi se mi dostal konečně pod kůži. Celou dobu na mě sálala jakási atmosféra bezpodmínečné rezignace, beznaděje a zoufalství, abych pravdu řekl, tak jsem měl značné obavy o osud netopýřího muže. Vedlejší charaktery v podání Anne Hathaway a Toma Hardyho byly pěkně zahrané, zejména postava Banea, který se u mě vyrovnal výkonu Jokera. Opět nádherný hudební doprovod Hanse Zimmera a dobře udělaná vizuální stránka filmu a hlavně samotný závěr filmu a tím i trilogie. Režisér nemusel být v závěru ani natolik důsledný a mohl nechat diváka na pochybách, ale to asi k úplnému konci patří. Zkrátka pro mě úžasný zážitek z kina, který si zaslouží pozornost - rozhodně nebudu patřit mezi ty, kteří si myslí, že na konci ztratil Nolan sílu ... teprve tady se pořádně nadechnul. ()

rollman1

Výborný film, o tom žádná, ale Nolan si předchozím dílem ukousl veliké soustíčko, tudíž je závěr trilogie o maličko slabší. Jako obvykle film nenudí. Dialogy jsou inteligentní a také akce je zde pastva pro oči. Bohužél už jí tady není tolik, jako v dílem předchozím. Bane je záporák jak se patří. Svalovinou obalený řízek, který má na sobě masku, se kterou vyhrál cenu maska roku. S ničím se ne*ere a má to v hlavě docela v pořádku, avšak na pana Jokera nemá ani omylem. Uvažoval jsem o silných třech, ale jelikož mě nadchnul konec, dávám za 4*. ()

mat.ilda

Na první projekci těžko vstřebatelné, avšak vskutku velkolepé, jen smůla, že od Nolana nečekáte nic menšího, cítíte se v podstatě ochuzeni o momenty úžasu s ústy dokořán, vlastně neděláte nic jiného, než že očekáváte v dalším a dalším okamžiku veliké wow, které předchází filmovou pověst tvůrce a nemůžete si pak dílo doopravdy užít. V závěrečném zpracování mně především chyběl Joker, jehož zásluhou se dvojka stala v batmanovském žánru nepřekonatelnou a nástupce Bane je proti extravagantnímu chlápkovi ve fialovém celkem nudným patronem, ale krom silného závanu velkých ambicí by se našly i další drobné chybičky - postradatelná Catwoman, malý prostor pro Batmana i Bruce Waynea, úsporné záběry vlání Batmanova pláště po gothamovských bulvárech za už klasicky batmanovských úderných tónů a vtipu jak šafránu. Faktem je, že mně Nolanova trilogie přirostla k srdci a na konečný verdikt budu potřebovat odstup času, nesubjektivní přístup k osobě režiséra a další zhlédnutí, nejlépe všech tří částí. A až si srovnám v hlavě ten souzvuk dovedností s emocemi, které vyvolal, dám najisto vědět. ()

heyda

Na úvod se hodí říct, že jsem veliký fanoušek Christophera Nolana, nicméně Batman mě jako komiksová či filmová postava nikdy příliš neoslovil. Temný rytíř (viděno 2x), který je zdejšími uživateli chválen do nebes, mě tolik nesejmul a stále ho považuji jen za velmi dobře odvedenou filmařskou práci, nic víc, nic míň. O to víc jsem nadšený, že Dark knight rises není opět jen solidním akčním filmem, ale dle mého názoru nejlepším Batmanem vůbec, kde akce nijak nezastiňuje příběh a přitom dokáže vyvolat emoce, o kterých se mi mohlo v Temném rytíři jen zdát. Jsem mile překvapen, že jsem byl svědkem ještě o úroveň vyspělejšího Batmana, který v tomto roce nemá a už ani nebude mít žádnou konkurenci a kdo ví, jestli se mu vůbec něco v dalších letech přiblíží. Podepisuju se i pod názor Isherwooda. Skvěle řečeno... ()

packa

Nolanovi se v posledním dílu trilogie podařilo fascinujícím způsobem skloubit veškeré motivy, které byly předchozích dvou částech byť i jen naštípnuty - v něco takového jsem ani ve snu nedoufal! A především první netopýří dobrodružství získává po shlédnutí trojky naprosto jiné vyznění. Už se těším, až si jednou udělám batmanovský večer a všechny tři části si pustím v jednom kuse. To bude nářez! ()

Nettrass

Temný rytíř povstal a pustil starší pani sednout. Nicméně, měl chlapec štěstí, objevil se tam Verbal a ten ho spolehlivě usadil. ()

Darneth

NO WAY! Maskovaný DC mstitel v netopýřím hávu patetičně zakončuje celou trilogii, to bych od mistra Nolana rozhodně nečekala. Přemíra zvratů, zpomalená kadence, nevyužitý potenciál postav, akcí i konfrontací uzemňuje poslední dílek skládačky tak markantním způsobem, až to divákovi vyrazí znechuceně dech. Sterilně neagresivní podívaná bez špetky vychytralých plánů. Přičtu-li nudné střetnutí Banea s Brucem, bondovské sbalení dvou jediných sexy buchet, triviální zlikvidování Hardyho Ančou na Batčopru a následný happy end.... SHAME ON U NOLAN! 18.12. 2013 Edit: měním na slabé 4*, nakonec jsem si na polovičního Batdůchodce zvykla a především se ztotožňuji s názorem, že lidstvo je třeba vypálit do základu, aby znovu povstalo. 13.9. 2015Edit:sákryš, ten film ale zraje.....po včerejšku zaslouženě silných 5! ()

sharky

nolan velkolepy, nolan neselhavajici (s vyraznou pomoci hanse zimmera)...jako divak, kterej ma radsi prvni dil nez druhy jsem se proste skvele bavil, tecka... na konci se mozna i slzicka v oku zaleskla...u temneho rytire mi prisla stopaz prepalena, tady to bylo akorat a dal to nebudem rozebirat, na to jsou tu jini hype experti, tento film rozebere tolik lidi, ze stejne bude vse napsano. ()

Flego

Nolanovská trilógia sa zavŕšila a určite patrí k tomu lepšiemu v celej sfilmovanej batmanovskej histórie. Trojka síce neponúka nič mimoriadneho, dokonca sa niekedy topí vo vlastnej minutáži, ale jej ukončenie je dôstojné a páčilo sa mi. Vkusne ponúka možnosti na nové vzkriesenie comiksového hrdinu, ktoré sa určite časom udeje. Dôležité je, že posledný diel ukázal aj niečo nové... akúsi pridanú hodnotu. Spoločensko-politické paralely so súčasným svetom jeho demokratickými princípmi a snahou ovládať masy... ()

MontyBrogan

Bola to epická pecka, ale čakal som jednoducho viac. Áno, aj kvôli Dark Knightovi s Jokerom, ale hlavne kvôli tomu, že je to Nolanova posledná časť trilódie o Batmanovi, čakal som niečo geniálne. Kdežto realita napriek všetkým nesporným kvalitám občas vyzerala iba ako súboj Batmana s Baneom o to, kto má drsnejší hlas. A tiež mi vadilo pozadie postavy Catwoman, ktoré nebolo zobrazené tak ako by v komiksovom filme malo byť, resp. pozadie ani nie, ono to celkovo nebola ani úplne Catwoman. Nosila zrejme masku len kvôli tomu, že je zlodejka. V tomto Burton vedie! Páčila sa mi postava Levitta. A najlepšia bola asi Batmanova motorka. Ale naozaj si režisér ako Nolan nemohol odpustiť niekoľko klišé? Vrátane tých hlášok, jedna sa mi páčila, ostané boli ako tá z trailera, slabé a ohraté. Je to ale film vrstevnatý a (aj keď menej ako som čakal) komplikovaný ako sa na Nolana patrí, preto si ho plánujem ešte pár krát pozrieť, možno aj zmením hodnotenie na 5*, ale keď ma na to dostatočne nepohltila atmosféra pri prvom zhliadnutí v kine, veľmi to nepredpokladám, 85%. ()

honajz

Zatímco u předchozího filmu mne ta temná a vlastně nekomiksová atmosféra bavila, tady se vše rozplynulo v planých řečech, nelogickém chování postav - a v přepísknutých akčních scénách, které se snažily být ještě velkolepější a účinnější než kdejaký prací prášek z reklamy, a dopadlo to podobně - směšně. Hvězdička za Marion. ()

poz3n

Nolan natočil obrovský spektákl, který se ale pod tíhou rozpočtu a očekávání bortí a stává se z něj nejslabší díl trilogie a pravděpodobně i nejslabší Nolanův počin vůbec. Celých 164min mi chybělo to základní, čím předchozí dva díly, a především pak Temný rytíř, disponují. Atmosféra. Ta se nedostavila pravděpodobně z důvodu totálního překombinování děje a akce. Možná chtěl Nolan naplno využít rozpočet, nebo prostě podlehl tlaku a nechal se strhnout k téměř bezduché a prvoplánové akci. Zklamání už neodvrátily ani poslední minuty, kdy Nolan v každém svém filmu nechává vygradovat příběh a nechal mě tak vzpomenout, jaká to byla paráda, když jsem šel do kina na Temného rytíře. 6/10 ()

Roman.Ticka

První třetina naprosto bombastická emocionálně, scénářem, efekty, herectvím. S tak silnou jiskrou, která diváky zarazí do sedadel a mezi zhruba 100 stejně postiženými jako jeden muž (žena) je cítit úchvatné napětí a slyšet ticho. Jestli tohle chtěl Nolan z dychtivých duší unikajících realitě vydolovat, je to borec, protože vyhrál na plné čáře. Dokázal všecky ohromit, oklamat, svést z cesty, zviklat, aby je znovu nabudil a velkoryse královsky potěšil. Vnitřek filmu byl jak ve svěráku, ve vězení, jako bloudění, tápání a procitání, možná klid před bouří. Smršť přišla pochopitelně v poslední fázi a důstojně završila trilogii v ucelený skvost, který má pevné místo v historii filmu jisté. Zajímavé, že v momentě, kdy mi přišly na mysl chyby, omyly a dilemata, zároveň jsem si ve stejném okamžiku uvědomila, že je to pohádka a skvěle natočený komiks, nic víc a nic míň, a proto není proč řešit levý či pravý proud nebo nějaký vyšší princip. Zábava, to je to, oč tu běží především. Jedno mě přece dostalo, ono okřídlené, za vším hledej ženskou, a sakra.;-) ()

Jinny

70%. Inu, skákat radostí nemůžu, ale zatracovat třetí film o Batmanovi taky nejde. Selhává hlavně scénář, protože se ztřetelně přiklonil ke komiksovosti, klišé a špatným hláškám. Děj zčásti opakuje předchozí dva filmy (situace v Gothamu). Hlubší emoce ve filmu nefungují, protože žádný vztah tu není dobře vybudovaný. Celkově je to důstojné, ale zároveň nevýrazné zakončení trilogie. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)