Percy Jackson: Zlodej blesku

• Česko Percy Jackson: Zloděj blesku (viac)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Réžia:

Chris Columbus

Predloha:

Rick Riordan (kniha)

Scenár:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (viac)

Dospievajúci Percy (Logan Lerman) si myslí, že nie je niečím výnimočný, skôr naopak, pre dyslexiu a hyperaktivitu už musel vystriedať viacero škôl pre problémové deti. Netuší, že tieto vlastnosti vôbec nie sú hendikepom, ale dôkazom jeho božského pôvodu. Keď najvyšší z bohov, samotný Zeus (Sean Bean), na bájnom Olympe obviní Poseidona (Kevin McKidd), že jeho pozemský syn Percy mu ukradol magickú palicu ukrývajúcu blesky, o ktorej sa dá povedať, že je to najstaršia zbraň hromadného ničenia, antickí bohovia musia zostúpiť zo svojich trónov, aby na Zemi urobili poriadok. Ak Percy, teda vlastne Perseus, ukradnutý blesk nenájde a Diovi neodovzdá, vládca bohov urobí s ľudstvom krátky proces. Percy, ktorý sa ocitol v hre bohov celkom nevinne, sa musí pripraviť na najnáročnejšie dobrodružstvo v svojom živote, pričom osud mu nerozdal priaznivé karty. Našťastie, Percymu pomôže aj jeho stredoškolský učiteľ Brunner (Pierce Brosnan), ktorý všetko chápe, pretože on sám je bohom Cheirónom, ktorý sa zriekol nesmrteľnosti a žije medzi ľuďmi. (TV JOJ)

Džef!

Docela příjemná oddychovka, který převzala to nejlepší z fantasy. Určitě jsou tam vidět prvky Narnie, které tomu trochu ubírají na kvalitě, ale i mistr tesař se někdy utne. Sice jsem se moc nevžil do rolí, které byly někdy až studené. Nedokáži si představit Percyho Jacksona, bojujícího v kovovém brnění u Trojských bran jako Achyl (stejně jako Percy i on je polobůh) ()

Crawler-D

Trojice zvláštních hrdinů bez výraznější motivace se pohybuje po Americe, kam se s božskou předvídatelností finančních trablů v domovském Řecku přesnuli Bohové v čele s Diem, Poseidonem a Hádem. Snaží se ukořistit tři perly, aby spolu s matkou mohli uniknout z podsvětí. Film, potažmo příběh, potažmo původní kniha (nečetl jsem), má problém v tom, že ani jeden z hrdinů nechodil na matematiku, a kdo má odchozenou aspoň první třídu základky, bude čekat, kdy si postavy uvědomí svoji vlastní imbecilitu. Film, potažmo příběh a nejspíš i kniha má problém s odhalováním pravd. Kdo je zloděj blesku? Výsledek potěší jen notorické sázeče na černé koně s chromými nohami. Je fakt, že o samotného zloděje zde ani tak nejde, nejde tu ani o blesk, o bohy - jde tu o záchranu matky, která by nepotřebovala zachraňovat, kdyby syn nemusel čekat, až se začne hroutit svět, aby se dozvěděl, kdo skutečně je, a zároveň někdo laskavě zmínil, že kam mohou jen božští, nemůže člověk. Zloděj je pak figurka úplně v pozadí, která do finále příletí s děravou motivací, která by mohla být číkoliv. Vedle všech možných nesmyslů mě asi nejvíce rozlítila hydra, která šlehá plameny...to pochytila manýry hollywoodských draků? ()

Amroth666

20.8. 2010 - Hromada reklam, hromada keců, ale žádný výsledky. Zábava na léto? Pro mně zábava možná tak na pár minut. Jedna čestná hvězda patří za triky a za hudbu, jinak tenhle moderní styl nemám rád! Percy Jackson? Kdyby ho aspoň nehrál takový moderní idiot a kdyby se nechoval tak hrdinsky. Otřes, otřes, otřes. Tenhle film je pro hodně lidí zábavný, ale to jsou spíše lidé, kteří se opravdu jdou do kina pobavit komerčním, nadabovaným a snadným příběhem, který nemá žádné otázky, ale jen zkouší, jak na to budou reagovat diváci. Už těchto filmů mám pokrk. Chris Columbus? Po jeho starších filmech Sám Doma, Sám Doma 2 a jedné z nejlepších fantasy postav Harryho Pottera bych čekal daleko lepší režii. Už vidím, jak za rok na tenhle film bude stvárněná parodie, ta by se na tohle hodila přesně. Percy, Annabeth a Grover. Kopírka Harryho, Hermiony a Rona. Naprosto stejně vyvíjející osobnosti. Film se mi vůbec nelíbil. ()

C0r0ner

Já jsem trpěl. Jakožto fanoušek všeho fantasy jsem zákonitě musel, protože tohle byla neskutečná ostuda. Styděl jsem se za tvůrce, za herce, za scénář. V podstatě za všechno. Trapný, předvídatelný, tisíckrát omletý příběh, tentokrát zasazený do wannabe fantasy světa, kde nějaké příšery byly spíš k smíchu, než cokoli jiného. Dost mi to připomnělo Eragona. To byla taky kolosální sračka. 15% ()

Dannysek4U

To nam z te knihy moc nezustalo. Ale dobre tak. Nebo jeste jinak. Hodne z toho, co cini Percyho tak pritazlivyho v knizni podobe, zde neni. resp. dej je uplne jiny. Ale je zde zase dost veci, diky kterym se da na Percyho koukat. Columbus si vzal z knihy to, co se mu libilo nejvic, a pretavil to do oklesteneho a mainstreamoveho gulase, kterej sice neni zas az tak orginalni a stoji hlavne na vizualu, ale rozhodne dokaze i docela dost pobavit svym sarkasmem, hlaskarenim, ale obcas i mirne usmevnou naivitou a patosem. Plus je samozrejme super obsazeni. Ne, tohle neni spatna vec, a to ani pres to, ze cili hlavne na teens. Tak nejak kolem 75%. P. S. - A ta kniha je a la Harry Potter stokrat vic. ()

campix

Už jenom začátek vás dost navnadí. Zeus a Poseidon si dají spicha na Empire State Buildingu a rozhovor probíhá takto. Zeus : Někdo mi ukradl blesk. Poseidon : Aha tak to fakt nevím kdo to mohl být. Zeus: Ale já vím, byl to tvůj syn. Poseidon: Cože to nemohl být on, odmala jsem ho neviděl a ani neví, že je můj syn. Zeus: To je mi jedno, jestli ho nevrátí bude válka. Poseidon: Tak teda bude válka. Co všechno ti američani nezprzní. Létající conversky, podsvětí v Hollywoodu a Olymp na Empire State Buildingu mě dodělali naprosto. ()

Morzael

Efekty dobré, no a to jsem asi skončil. Zbytek, hlavně scénář, je příšernej americkej shit. Všechny ohrané fráze strašně trapně naházené do sebe v tak rychlém tempu, že buď si myslíte, že koukáte na parodii, nebo že film přetáčítě dopředu. Občas se člověk zasměje a proto 2 hvězdičky, jinak opravdu příšerné. Kam se to hrabe na Harryho Pottera, natož například na Souboj titánů, k čemuž to jedna moje známá velmi netrefně přirovnala. Tenhle film si klidně můžete nechat ujít, teda pokud nejste zvědaví na letošního nejžhavějšího kandidáta na Zlatou Malinu. ()

Wormboy

Spociatku som tento pocin povazoval za celkom dobry napad priblizenia greckej mytologie dnesnym teenagerom, no s pribudajucimi minutami, ktore neprinasaju takmer nic originalne, som na povodne myslienky zabudol a bojoval som s rozrastajucou sa nezmyselnostou a najma nudou. Zlodej blesku je tragicky neoriginalny a nesmierne nudny film. No nasledne videny Last Airbender ma uzemnil dokonale ;) ()

necisty

Tak trapnou pohádku jsem dlouho neviděl. Téměř od začátku jsem se nudil, ale pořád jsem se snažil tomu dát šanci. Bohužel to bylo pořád horší a horší. Ani se nebudu pokoušet vypisovat scény, které spapají jen naivní děti, protože to budou asi všechny. Režie a herci nakonec ujdou, ale k čemu vám to je, když je d*mentní děj?! Vážně jediná věc co se mi líbila bylo podsvětí. ()

pufina

Na zkrácení nudného odpoledne je to ideální film. Není to žádný trhák, ze kterého budete paf ještě hodinu po skončení, ale rozhodně dovede zabavit. Percy Jackson jako polobůh, syn Poseidona - nu, co dodat? Nápad by sám o sobě nebyl špatný, ale americké zpracování se mi už tak nelíbilo. Herecké výkony mě moc nepřesvědčily, ale Uma Thurman jako Medúza byla perfektní.. Možná si film už podruhé nikdy nepustím, ale svůj účel to splnilo - zabavilo mě to a já vážně byla zvědavá, jak to celé skončí.. ()

carly

obsadenie luxusné a ani efekty neboli úplne najhoršie, ale samotný film nebol práve najpodarenejší. možno je to tým, že mi nesedí Columbusova réžia, ale prišlo mi to celé viac menej o ničom. v istom zmysle škoda filmu. a mrzí ma to, lebo mám pocit, že to mohlo byť dobré. ()

pakobylka

Perseus 21. století ? Snaží se poprat nejenom se svým původem a s řeckou mytologií, ale i s neumělou a trochu dětinskou režií, která mu permanentně hází klacky pod nohy, když se ho neobyčejně vytrvale snaží přetvořit k obrazu svému. Jeho vítězství je tudíž nepřesvědčivé - ale cesta k němu vám může připadat originální i zábavná … pokud nad jejím průběhem nebudete přespříliš hluboce přemýšlet. ()

Juto

Efekty CGI sú poriadku, rovnako ako motív hrdinských úloh. Hlavnou cnosťou tejto skromnej zábavy je, že mladé postavy pôsobia ako skutoční tínedžeri. 5/10 ()

Blackros

Velice mě zaujaly digitální efekty a v celku slušné obsazení (na takový počet teenagerů se na to ještě dá koukat) . Bohužel děj byl žalostný, ne že bych tedy od toho očekával něco víc, ale určitě nenadchne. ()

Maty85

Taková malá příjemná ochutnávka na nadcházející Souboj titánů :-) Velký plus dávám tomu, že filmek má dvě hoďky, ale nuda žádná, pořád se něco děje...zpracování i herecké obsazení dobré... pěkná podívaná pro malé i velké. ()

WolfR

Percy Jackson je taková fantasy pro nenáročné teenagery. Lidský syn Řeckého boha Poseidona, Percy Jackson, je obviněn z krádeže blesku boha Dia, ovšem neprávem, a tak musí očistit své jméno. Při svém dobrodružství potká mnoho všelijakých antických bastardů a příšer, takže si asi dovedete představit, kolik asi Percy Jackson stál a kolik spolkly digitální efekty. Ty se ale v celku povedly, takže klad. Stejně jako sestava herců. Loganu Lermanovi to v hlavní roli neuvěřitelně sedí a není to úplné dřevo. Dost se mi líbí také obsazení vedlejší rolí, kde uvidíme taková jména jako: Pierce Brosnan, Sean Bean, Steve Coogan, Uma Thurman nebo Rosario Dawson. Tyhle aspekty filmu shledávám kladnými, včetně skvělých akčních scén. Co ale beru jako zápory, je například značné poameričtění Řecké mytologie. To mně fakt naštvalo, protože jsem se na tu pravou Řeckou mytologii celkem těšil. Dále pak celý scénář je prošpikovaný kopou nelogičností a klišé a je vlastně neuvěřitelně naivní. Například, jak se může náš boží synek naučit všem svým schopnostem prakticky za 24 hodin, aniž by mu někdo pomáhal? Když ale pominu, že je Percy Jackson film plný nelogičností a že je obdařen dávkou stupidity, pořád můžu říct, že běží v rychlém tempu a ani chvíli se nebudete nudit. A to zejména díky vyvážené akci a občasné trefné hlášce. 3 hvězdy. Na knihu nebo další pokračování ale chuť opravdu nemám. ()

KajusaK

Mmm v podstatě celkem zajímavé fantasy i když myslím,že na něj opět velmi rychle zapomenu :)) .. Původně jsem chtěla dát hvězdy 3 ale 4 jsem musela udělit za herecký výkon Umy Thurman :)) .. Tá tam byla opravdu nejlepší. Logan Lerman mi přijde jako typický pubertácký idol. ()

animaxis

Tohle neměli budto točit vůbec,nebo na to měli sehnat někoho schopnějšího a natočit to klidně jako tříhodinový film,mě by to nevadilo.Chrise Columba si vybrali,protože natáčel první dva díly Harryho Pottera.Harry se mu sice docela povedl,ale tohle není ve stylu Harryho.Je to více dobrodružné zatímco celý Harry byl v Bradavicích(alespon první dva).Cestování Columbovi prostě moc nejde.Jedna hvězdička za knihu a druhá za samotný vznik filmu. ()

Safenat

S tímto filmem dosahuje význam slova pitomost do nekonečna a i ještě dál. Poselství tohoto veledíla je jasné, pokud jste dyslektický, tak je to tím, že umíte číst starou řečtinu, pokud je váš nejlepší kámoš o berlích, je to tím, že je to satyr, chromý učitel je kentaur a otec hlavního hrdiny opustil rodinu ne proto, že je prostě opustil, ale protože je to bůh a bratříčkovat se s lidmi má zakázané atd. Cílovou skupinou jsou bezpochyby zamindrákovaní teenageři, ale samotné sledování filmu není vyloženě utrpením (jak tomu bylo u Stmívání); sice Percy trochu nudí, ale dá se to přežít. ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (viac)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (viac)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (viac)