Je to už desať rokov, čo Sydney Prescottová (Neve Campbellová) naposledy bojovala o život s maskovaným vrahom. Dnes sa vracia do rodného mesta Woodsboro, aby promovala svoju novú knihu, v ktorej sa vyspovedala z traumatických zážitkov minulosti. Bola to skvelá metóda na očistu duše a terapia s katarzným účinkom. Po príchode sa zvíta s Gale Weathers-Rileyovou (Courteney Coxová) a jej manželom, šerifom Deweym Rileym (David Arquette). Jej návrat však priláka aj sériového zabijaka s maskou ducha - Ghostfacea (Dane Farwell) a v mestečku prepukne panika. Po tom, čo zavraždi dve študentky strednej školy, Sidney dostane varovnú správu. Tuší, že vrah ide po nej a musí sa ukryť. Sydney sa uchýli k svojej tete Kate (Mary McDonnellová) a sesternici Jill Robertsovej (Emma Robertsová) a stane sa svedkom vraždy svojej kamarátky, ktorá býva oproti. Vydesená Sydney si uvedomuje, že história sa opakuje - tentoraz už po štvrtýkrát. Keďže umierajú ďalší ľudia, Sidney sa rozhodne dopadnúť vraha na vlastnú päsť. Zároveň plánuje načerpať inšpiráciu pre svoju ďalšiu knihu. Onedlho sa sama stane obeťou, ale útok, našťastie, prežije. Sydney napokon zistí, kto sa skrýva pod maskou sériového zabijaka, a je šokovaná. Vďaka svojim skúsenostiam vraha oklame, podarí sa jej vyviaznuť a prichádza čas na záverečný duel... (TV JOJ)

DJ Obelix

Prvně osvětlím hodnocení - film balancuje mezi 4 a 5 hvězdami, ale nostalgie to převážila na "totálku". Chlapci a děvčata, zapomeňte na chvíli, že Vřískot je hororová série. Pokud na film zamíříte s tím, že se budete napětím zařezávat do sedačky, odejdete určitě zklamáni. Oproti "běžnému" slasheru My Soul To Take (a ano, já beru předposlední Cravenův počin za příjemné dílko) je toto nová vize slasheru pro rok 2011 z geniálních mozkoven pánů Cravena a Williamsona (ať mi nikdo neříká, že Kevin je vyhaslá scenáristická hvězdička) a ta je mnohem zábavnější a černočerného humoru je zde víc než strachu. A to je zřejmě to nejlepší, co s daným žánrem v dnešní době lze udělat. Ostatně Williamson si bere na paškál prakticky všechny horory a nové série, které vznikly v 11letém mezidobí od třetího vřískání. A ruku na srdce - často oprávněně. Jeho bryskní pero nevynechá jedinou možnost píchnout do všech těch remaků a nekonečných pokračování. O příběhu samotného Vřískotu 4 toho ale moc napsat nelze. V oficiálním textu najdete vše podstatné a ono toho ani o moc víc není. Jednoduše - oběti vřískají, vrahova čepel je v jednom kuse rudě zbarvena, diváci zuřivě tipují, kdo se za maskou skrývá tentokrát a tím vším nás provází staří dobří známí - Sydney, Dewey a Gale. No a pak tu máme samozřejmě novou krev v podobě sympaťand Emmy, Hayden (+ pro fanoušky Community i Alison Brie, které to s velkým výstřihem na velkém plátně tuuuuze moc sluší ;-). Suma sumárum: parádní začátek, parádní poslední půlhodinka, občas "líný" střed = pošušňáníčko pro fanoušky původní série, milovníky černého humoru a všechny nevěřící Tomáše, kteří Wese a spol. posílali do starého železa. Tenhle stařík to pořád umí rozjet. P.S.: V kolínském kině nás v premiérový den sedělo 10!!! slovy DESET!!! platících diváků. No aspoň, že jsem byl ušetřen nájezdu pubertálních výrostků, "šustilů" a podobných filmokazů. P.P.S: MINISPOILER ZÁBAVNÉHO CHARAKTERU - Když se při promítání Stab 1 objevilo na plátně jméno režiséra Robert Rodriguez, vážně jsem se s chutí zasmál. Tohle byl rozhodně lepší vtípek než příliš "okaté" Fuck Bruce Willis... ()

Goldbeater

Tak tohle bylo opravdu krásné překvapení. Po celkem (pod)průměrném hororu My Soul To Take Craven ukázal, že má pořád ještě na to natočit skvělý film. Možná jde i o nejlepší díl série. Připadalo mi to jako neustálá mozaika popkulturních odkazů. Mám skvělý zážitek z kina, možná dokonce nejlepší za posledních pár let, díky pánové Cravene & Williamsone. ()

mzss1

Skvělé oživení série po 11 letech. Velkému návratu, který se povedl dopomohl stejný režisér a také stejný hudební skladatel, spolupracovaly oba na předchozích dílech. Film má opět zajímavý příběh, jednoduchý, který vůbec nenudí. Napínavost ve filmu a atmosféra je opět skvělá, trochu už slabší než v předchozích filmech, ale ne o moc. Herecké obsazení je stejné, velmi dobré, potěší. Musím se přiznat, že toto jsem nečekal, byl jsem v kině a absolutně nadšen, oživení se dost vyrovnalo dvojce a trojce, nepřekonalo je, ale vyrovnalo. Kdo je hlavní padouch v masce ? To jsem neuhodl. Proto film hodnotím na zasloužených 92% = ***** ()

kingik

Fanoušky série netrpělivě očekávaný návrat běsnícího Ghostface. Maniak v masce v rámci zachování sterilního prostředí jistě nakoupil nerez nože v dobré prodejně, ale kdoví, jestli nekecal. Na stáncích se podobné zboží pohybuje ve výprodejích, ale čtvrté pokračování takový výprodej rozhodně nepřipomíná v mnoha ohledech, a navíc, zmíněná sterilita se v příběhu rozprostřela jen minimálně. Je příjemné se po tolika letech setkat se Sidney a spol. a kdysi rozhádané tvůrčí duo Wes Craven a Kevin Williams čtvrté pokračování zastihlo poměrně dobře připravené. A diváci očekávajíc bombastický díl, který předčí všechny předešlé, byli tak namlsáni, že od tvůrců chtějí nápaditý příběh nepostrádající napětí, vrcholící pointou, kdo za vraždy přebral zodpovědnost tentokrát. Chtěli to, mají to mít!. Stab, který se už za tu dobu dočkal několikanásobného pokračování, je zmíněn už v prologu. Bez logických klopýtnutí se to tak úplně docela neobešlo. Namátkou šerif Dewey v jasné střelecké pozici mine vraha. Nově stanovená pravidla, která byla tak vehementně proklamována v traileru, vnáší do vyprávění něco inovativního a vesměs fungují podle přání tvůrců. Tedy dobře a spolehlivě, ne však úplně perfektně. Jsou trošku překombinovaná, ne až tak propracovaná, avšak i přesto scénář nejednou zajde do vod originálních hororových překvapení. Zvláštní kapitolu tvoří množství postav, kterými je děj až zbytečně zahlcen. A nejsou to nějaká bezejmenná herecká jména, ale většinou hvězdičky představující pro určitou diváckou skupinu jisté uspokojení. Jenže stopáž filmu nedovoluje všem se pořádně představit, a tak se narazí na problém co s tolika známými herci v jednom filmu, když většina z nich nedostane potřebný prostor. Oproti tomu staří známí, jako třeba Courteney Cox, překvapí tím, jak po letech skvěle vypadají. S krvavostí a brutalitou filmu je to na solidní úrovni. Jde také o to, kolik hororů jste viděli. Jestli jsou jich stovky, tak vás nějaké jedno, dvě bodnutí nemůže rozhodit. Samozřejmě klasická slasherovská tipovačka spočívající v tom, kdo že se skrývá pod maskou vraha, opět z pohledu diváka nesmí chybět. Jasně, také jsem si párkrát zatipoval, a dokonce jsem se jakoby i trefil, ale radost uhodnutím vraha jsem si nechtěl kazit. Pravým synonymem, které vystihuje čtvrtý díl, je snaha o restart série a s ním možné inovativní změny. Výsledkem je množství příjemně mrazivých scén, jako celek to má šťávu i neotřelý design a vřískat napětím se u toho dá taky. 90 % ()

InJo

Finální půlhodina je sama o sobě prvotřídním slasherem, který válcuje většinu subžánrové konkurence (minimálně) posledního desetiletí (přestože "alternativní konec" je spíš úlitbou pro řadové diváky než uspokojením tužeb hardcore fans). Všechny ty neustálé citace, odkazy, narážky (jména postav jako Perkins nebo Marnie určitě nebudou náhodné) a reflektování pravidel žánru, remaků, sequelů, rebootů a současné, technologiemi a médii přesycené doby obecně, jimiž do té doby Williamson spíš jen tak ledabyle a bez většího účinku hýří, najednou dostanou smysl a dokonalý tvar, který má slušné koule zásluhou epického bodycountu (s krví a brutalitou se to tady sice nepřehání, ale to je spíš ku prospěchu), správně zvrhlého a nekompromisního vraha a jeho výborně vymyšleného motivu (je vážně trochu škoda, že tvůrci tu myšlenku nedotáhli do konce). Bohužel více jak hodina před tím je pouze takový lepší "vřískotovský" standard, jenž sice uhozenou trojku strká do kapsy, ale pořád mu chybí postavy, jejichž úmrtí by vás opravdu zasáhlo (u mě se to podařilo asi jen u jednoho mordu), což se týká jak nováčků, tak titulní trojice, která je stále stejně nevýrazná - Sidney je v podstatě jen ikonická figurka, která se uplatnění dočká právě až na konci, a Gale a hlavně Dewey jsou opět jen do počtu. Taktéž absentují atraktivnější a nápaditější vraždy - de facto se jede podle stále stejných schémat (pronásledování, pár tuctových lekaček, a nakonec samozřejmě likvidace). Takže skoro všechny plusové body jsou za neutuchající hravost (podrazácký úvod na druhou), uvědomělost (obligátní nabourávání klišé je fajn, i když se pak stejně nakonec dojde do očekávaného cíle), jednu bezva hlášku a pochopitelně za výjimečně povedené (před)poslední dějství, které převyšuje předchozí děj přinejmenším o jednu hlavu a především ospravedlňuje existenci tohoto dílu. 75 % ()

Šakal

Nejen pro skalní příznivce, ale i pro ty z vás, kteří jste vždy toužili vědět, co skutečně znamená přísloví „jít přes mrtvoly“ popř. „dělat do roztrhání resp. rozřezání (svého) těla“, (byť pro sebeprchavější okamžik slávy), je tento nejnovější zářez a přírůstek do (ne)konečné? série W. Cravena. Místo komentáře tentokrát malá rada (zdarma). Pusťte si prvních (nápaditých) „předfilmových“ 10min, následně si natáhněte budík na nějakých 50min, schrupněte si a pokud se vám podaří načasovat probrání na „fuck B. Willis“ čeká vás osvěžující jízda, přičemž pokud se vám podaří opět zabrat cca 10 min před samotným finále resp. (nemocniční) afterparty, budete usínat s pocitem dobře odvedené práce. Když se k tomu přidá živý sen, ve kterém vyjma vás bude ústřední postavou H. Panettiere (ostatně samotné „lehce“ poupravené (její) jméno k tomu přímo vybízí), člověku se budou těžko hledat negativa.... Back to reality. Myslel jsem, že už jsi (Wesi) „dost starej (čti zkušenej)“ na to, abys moc dobře věděl, že alternativní konce patří pouze a jenom na DVD do bonusů! Chápu, že jsi chtěl, aby „bylo dostatečně jasno“, ale to přeci každý správný filmový fanda moc dobře dávno ví sám! Ostatně tento snímek je toho jasným důkazem. 55% ()

Kudly4

EDIT 12.11. 2019 - Musel jsem si tohle znovu osvěžit, jelikož se za těch 8 let u mě hodně změnilo (za tu dobu viděno právě pouze jednou) hlavně to, že Emma Roberts se stala moji oblíbenou herečkou. Nikdy jsem nijak extra nesledoval Vřískot sérii a nepamatuji si skoro žádný předešlý díl, ale co se mi líbí je to, že ve všech dílech je ta původní sestava. Scream není špatný slasher, je to dnes už taková kultovka v tomto subžánru a chápu i parodie, které vznikly (Scary Movie), protože Vřískot si o to přímo říká. Možná se v budoucnu dostanu ke starším dílům, ale tady jsem si chtěl připomenout právě krásnou Emmu. Těším se na Scream 5, o kterém už se vedou debaty. ()

Jordan

v pohode... že aj vo štvrtom diele dokáže starý wes mať gule, nestratiť vyše hodiny a trištvrte výdrž a niť a prísť aj v tak otrepanej sérii stále s niečim novým - veď si to uvedomte: už štvrtý diel je o tom istom, s tými istými hercami: a predsa sa na to dá pozerať, myslím, že v tomto sú vreskoty oveľa pozoruhodnejšie než napríklad pre mňa nepochopiteľne nudná série s jasonom vorheesom, ktorá sa až po neviemkoľkých dieloch dostala do zaumímavých kontúr a nadobudla až spätne status kultovosti práve svojou tuposťou, béčkovosťou a konvenčnosťou... zato vreskot v niečom v zásade definuje a revitalizuje subžáner, ktorý sa za veľmi krátku vodu skoro dostal do slepej uličky - nie že by sa z nej dostal, len si v nej našiel spôsob, ako byť pánom tej uličky a vyťažiť z nej každý centimeter štvorcový... no, aby som však bol konkrétnejší: na vreskote, ktorý je už mega kultom - sa mi v štvorke páči veľké množstvo pekných mladých dievčat a žien a to, ako dokáže reflektovať, ako sa posúva nielen žáner, ale aj sebareflektovať film a všetko okolo neho (všetky tie odvolávky a odkazy na pôvodný film, knihy, premietania stabu - kde stab splýva s prvým screamom... všetky citácie a spätné referencie...) - a nerobí to vôbec trápne alebo okato či nasilu... ()

Frajer42

Ptám se zcela vážně.... Tohle měl být skutečně horor. Párkrát jsem si myslel, že sleduji kriminálku, která se velmi bravurně přetavila v lehčí komedii. Pan či paní Ghostface se několikrát nechal nakopat a složit od ženské, čímž v mých očích ztratil poslední zbytek těžce dobyté autority. Herecky klasické, jak jsme v této sérii určitě zvyklí. Příběh těžce debilní a naprosto nudný. Vtipný nádech. Bohužel hororové vakuum. Jediné co bych mohl hodnotit pozitivně je konečné rozuzlení, které, musím se poníženě přiznat, by mě ani ve snu nenapadlo. Ale čekat na jeden zajímavý okamžik 103 minut nudy mi nepřijde jako adekvátní satisfakce. Přesto s konstatováním, že se už asi kvalitního hororu, který bude mít ten zapomenutý potenciál děsit, asi nedočkám, tak ocením i tento přešlap jednou hvězdičkou. ()

Kothy

Celkem předvídatelné. Konec je dost překvapivý a řekl bych až přehnaný. Místní policajti byli naprosto neschopní. Aspoň že tam hraje pohledná Hayden Panettiere. :) ()

AllShallFall

Na tenhle film jsem se dlouho těšil. Prvním vřískotem to odstartovalo a nástup byl vynikající. Druhé pokračování bylo průměrné. Třetí už takové nic moc. Ale čtvrtý díl..... Vřískot 4 měl vcelku hutnou atmosféru, že jsem zařezaně sledoval vyvražďovačky a o to více rozuzlení celého děje a finální akci, které nebylo vůbec zlé. Mě film přesvědčil a musím říct, že to je po jedničce určitě nejlepší díl série. ()

swamp

Wes Craven si očividně čtvrté pokračování užíval. Spousta odkazů, narážek, sebeparodování.. a navíc slušivá (nejspíš i nejzajímavější postava - charakter) Hayden Panettiere s "vystajlovaným" účesem. Místy jsem se opravdu bavil, ale do hororu to má sakra daleko. Dokonce jsem chvílemi uvažoval, zda se náhodou nedívám na Scary movie. Neve Campbell je příšerná (vzhledově je opuchlá, herecky nezajímavá) a přišlo mi divné, že když skopala vraha, nikdo se jí ani nezeptal, kde se to naučila.. čekal bych vtipnou narážku typu "to víš, když se tě někdo pokouší zabít ve třech dílech, do čtvrtého se naučíš taekwon-do".. nic takového se ovšem nekoná. Postava Courteney Cox se chová jako vymaštěná kráva, David Arquette s celým policejním sborem působí jako debílek a vrah (nebudu psát kdo) je přespříliš směšný. Třeba se Wes ve 5creamu rozhodne o čistokrevnou parodii série a my se z toho potrháme smíchy. :) ()

teutates

Návrat vyhuleného ksichtu, ktorý naháňa "hrôzu". Prešlo pár rokov a nastáva generáčny rozdiel, ktorý všetko zmení. Krvavé publikum rokov minulých strieda novodobé publikum konšpiračných dvojzmyslov, kde vrahov je hneď niekoľko, bu bu. 6/10 ()

dex2man

Ono je hezké, že si Craven dělá prdelky ze zavedených hororových klišé, ale problém je, že je vzápětí sám chrlí jedno za druhým. Začátek nasadil lat'ku velmi vysoko množstvím humoru a odkazů na předchozí díly i jiné, dnes už mnohdy kultovní horůrky, ale to je tak jediné pozitivum. Jo a ještě Courtney, vypadá pořád skvěle. Jinak nulová atmosféra a na napětí rovnou zapomeňte..zbývá možná tak zvědavost, kdo že to tam tentokrát pobíhá v masce a na potkání zdraví žabikuchem? No.. osudy všech rozpáraných mi byly ukradené a motivace ke kuchání hloupoučce vyumělkovaná. Wesovi už asi na chuť nepřijdu, to raději plnohodnotnou parodii. ()

Campbell

A sakra. Tak takhle kdyby vypadal každej horor tak nedělám nic jiného než nato čumím. Craven se po průměrném My soul to take opět posunul k vrcholu. Ted trochu k filmu(možné SPOILERY) Už jenom začátek AKA Twilight zone mě naprosto odrovnal a užíval jsem si každou minutku, pak se rozjelo Something to die for a já si už v tu dobu uvědomil co mě čeká. Nářezovej slasher plnej černýho humoru a krve. Paráda. Ustřední trojice se znova vyzdvihla nostalgie se ukázala okamžitě jak nastoupila. Je pravda že mi přišlo že Sidney měla malej prostor ale to se změnilo, nové postavy jsou fajn, postava Trevora byla zajímavá, do Panettiere jsem se totálně zabouchl(kde seženete ženskou ženskou která se takhle vyzná v hororech?:-)). Humor mě v tomhle totálně rozsekal, ať jde o Bruce Willise, nebo "dont fuck with originals" a odkazi jsou prostě boží. Hudbu jsem zmiňoval STDF je geniální a pro film se totálně hodila(uvod je boží), a další vymazlená písnička je Dont mess with original. Williamson se opět na scénáři vyřádil, a diváka nechává v nejistotě a pěkně s náma na konci vyjebe. Ten konec je úžasnej jak se tam prakticky sama likviduje, fakt jsem čekal když padne opona a konec, ale Craven mě neznechutil tím že vraha nechá přežít a Sidney nechá umřít. DÍKY TI CRAVENE! Pro mě naprostá dokonalost, mohu jen doporučit. ()

predators

Uplynulo deset let, kdy jsme si naposledy u filmu pořádně zavřískali. A zdá se, že se ve Woodsboro vůbec nic nezměnilo. Staré známé tváře vypadají i po těch letech zajímavě a aby nebylo za deset minut prošpikováno, nasáčkovalo se sem dalších x pohledných teenagerů. Lekaček, na kterých je vřeštění postaveno, je hodně a kupodivu nepůsobí otřepaným dojmem. Jako letní vyvražďovačka funguje Vřískot číslo 4 na jedničku. 70% ()

PetrPan

Wes Craven opět dokázal, že prostě umí, film prošpikovaný tunou hororových klišé, z kterých si sám dělá legraci. Střet devadesátkové teen-vyvražďovačky versus moderní cool slashery a je to nátěr. Základní pravidlo remaku: Neser se do originálu. ()

silentname

Predtým ako pôjdem v sobotu na "Scream VI" bolo asi načase, aby som sa pozrel na posledný článok v sérii, ktorý som nevidel a chýbal mi. Je pravda, že po tom, čo vo mne vyvolal "Scream 3" som na túto sériu dosť zanevrel a až jej návrat v roku 2022 ma presvedčil, že by to mohlo fungovať. No po tom ako som počúval, že tento diel je jeden z najlepších a neprináša rovnaký zážitok ako to bolo v 3-ke a okrem toho sa blíži spomínaná 6-ka, konečne som sa nechal zlomiť a pozrel si "Scream 4". A musím uznať, že toto bola asi najlepšia časť od čias legendárnej prvej časti. Dokonca by som povedal, že prináša jeden z najlepších záverov, aký som videl v tejto sérii za celú dobu. Veľmi dobre zvolený zloduch, skutočne ukážka poriadneho psychopata a najmä je to po celú dobu zaujímavé sledovať. Útoky Ghostfacea sú tentokrát spravené kvalitne, film má solídnu dávku atmosféry a hoci niekedy sú veci celkom predvídateľné (som v skrini scénka) tak sú spravené dostatočne dobre na to, aby som povedal, že si ma film získal. A má aj niekoľko celkom dobrých hlášok, čo ma pobavili typu - "Fuck Bruce Willis" alebo "I´m gay if that helps". Nechcem hovoriť veľa, pre prípad, že ste film nevideli a nečítali ste spoilery o tom, no skutočnosť je taká, že toto bol solídny návrat do formy. Tak dúfam, že po dobre urobenej piatej časti bude rovnako pokračovať aj tohtoročné pokračovanie. Ako bonus ešte dodám, že bolo zaujímavé vidieť toľko mien, ktoré sa objavovali v mojich obľúbených filmov počas nasledujúcich rokov. Solídne obsadenie, možno jedno z najlepších. Hodnotenie: B+ ()

Pedestrian

Vřískot byl vždycky hlavně o postavách a nejinak je tomu i ve Scre4mu. "Scream queen that does not scream" Kirby a kreténský šerif Dewey boží. Tahle Cravenova sympatická sebereflexe a Williamsův uvědomělý scénář mají potenciál. U žádného jiného filmu jsem se letos v kině tolik nebavil. ()

klerik

Prekapivo to dokázalo udržať krok s predchodcami. Ak si však štvorku rozoberieme, je trochu nezáživná. Úvod a záver sú fajn, ale inak trochu útlm (predovšetkým nezaujímavé postavy). Mordy už moc neprekvapia, ale keďže sa film zaoberá remakmi a vysmieva sa súčasnej hororvej tvorbe, vie pobaviť. Viac ako príbeh a vraždy zaujmú odkazy a parodujúce scénky. Fuck Bruce Willis... ()

Vřískot popáté a naposled, pak televize

Vřískot popáté a naposled, pak televize

07.10.2013

Vřískot 4 měl být úvodní částí nové trilogie, ale s rozpočtem 40 milionů dolarů utržil celosvětově necelých 100 milionů a zůstal tak daleko za očekáváním produkční společnosti Dimension Films. Tu… (viac)

Vřískot pěkně postaru

Vřískot pěkně postaru

26.11.2009

To znamená se všemi, kteří přežili původní trilogii. Včetně Wese Cravena. Žerty stranou, v srpnu mu bylo rovných sedmdesát a pokud se naplní „hrozby“ scénáristy Kevina Williamsona, že Scream 4 bude… (viac)

Hororové pohromy ve 3D

Hororové pohromy ve 3D

27.09.2009

Spy Kids 4. Že to není horor? Neříkejte, že neječíte děsem. Robert Rodriguez už píše scénář, v březnu začne natáčet. Jak jinak, i tohle pokračování bude ve 3D. Stejně tak se třetí rozměr plánuje pro… (viac)

Hvězdné nábory i útěky

Hvězdné nábory i útěky