Príbeh zasadený do Los Angeles začína tragickým okamihom, keď za horúcej letnej noci vyskočí z okna svojho bytu Mandy Hunsakerová. Vyšetrovaním je poverený Roger Murtaugh (Danny Glover), skúsený čierny detektív pred penziou, ktorý lipne na svojom rodinnom zázemí a vždy sa snaží o nenásilné riešenie. Ako parťák je mu proti vôli pridelený Martin Riggs (Mel Gibson), špecialista z protidrogového oddelenia, nervovo labilný chlapík so samovražednými sklonmi. Martin je skľúčený smrťou svojej manželky a nikto s ním nechce spolupracovať, pretože je to nebezpečné. Silná averzia medzi oboma musí na čas ustúpiť udalostiam, ktoré nadobudnú dramatické tempo. Rogera navštívi otec zavraždenej, jeho bývalý kolega z Vietnamu, a chce od neho, aby vrahov jeho dcéry nezatýkal, ale zabil. Keď policajti navštívia jedného z Mandyiných priateľov, dostanú sa do divokej prestrelky a Martin zachráni kolegovi svojou nezvyčajnou odvahou život. Roger ho pozve k sebe domov na večeru, kde je Martin zaskočený rodinnou pohodou. Muži k sebe začínajú byť zmierlivejší. Ďalší deň  chcú navštíviť Mandyinu kamarátku Dixie, tá však zahynie pri explózii svojho domu. Martin zistí, že bola použitá vietnamská nálož a Hunsaker prizná, že za všetkým je bývalý generál McAllister (Mitch Ryan), ktorý za vojny vo Vietname organizoval obchod s heroínom. Keď bol vyhodený z armády, opäť obchod rozbehol, tentoraz samozrejme nie pre vládu, ale na vlastné triko. Tiež prizná, že Mandy bola zabitá ako výstraha, aby Hunsaker neprezradil chystanú zásielku veľkej ceny. Skôr ako stačí povedať všetko, zastrelí ho McAllisterov zabijak Joshua. Skutočne do tuhého ide v  okamihu, keď je unesená Rogerova dcéra Rianne a obaja muži sa ocitnú v zajatí bezcitného generála... (TV Markíza)

anais

Klasika buddy movies. Je vtipná, má silnou ústřední dvojici a charismatického záporáka. Ve své době určitě přelomový film (ve svém žánru), dnes působí trochu zdlouhavě, hlavně ve srovnání s vypiplaným druhým dílem. V tomto úvodním filmu série je postava detektiva Riggse (Gibson) asi nejšílenější, a tedy i nejzajímavější. Právě jeho vnitřní boj proti démonům minulosti povyšuje tento film na klasiku, která překračuje hranice běžného akčního filmu. ()

Ivoshek

Mel Gibson je tady hodně psycho, skoro jako v Maxovi. Akorát o kus vtipnější. Moje nejmilejší scéna je zachraňování sebevraha, kdy mu přicvakne náramky a začne na něj řvát, že už taky nechce žít a že teda skočí ze střechy spolu. :o)))) Rozhodně tenhle "buddy movie" funguje výborně. ()

honajz

Začátek je takový poněkud unylý a dost těžko se mi do toho dostávalo. Ve chvíli, kdy dvojka začne konečně pracovat spolu, to začíná nabírat grády, ačkoliv samotný případ se tady řeší nakonec snad jen třetinu stopáže, vždycky, když už rodinné hrátky přestávají táhnout. Ne že by to nebylo sem tam zábavné a úsměvné, ale přece jen má jít primárně o akční krimi. O těch pár nelogičnostech nemá smysl se zmiňovat (třeba jste na hlídce, čekáte nějakého zloducha, a pak když přijede podezřelý chlap, ani netasíte zbraň a necháte se rovnou odprásknout?). A ten závěrečný souboj v blátě mi taky přišel už zbytečný a dost mizerně natočený i s mizernou choreografií. Ale jinak buddy chemie mezi oběma herci funguje, některé hlášky ujdou, pár akcí se povedlo, projeli jsme si Los Angeles odshora dolů, na pozadí obrazu se občas najde pár vtípků pro zasvěcené, padouši nejsou tak zcela bezduší a dokonce mají nějakou dobu navrch, takže je to nakonec vlastně takový pohodový film. ()

MM11

...propásl jsem něco? Jedna z nejznámějších kriminálek, co kdy Amerika vyprodukovala mně vlastně nebavila ani trochu. Jakožto mix akčního filmu a jakési (mnou nepochopené) komediální složky tomu chybí hafo věcí. Vím, v záplavě chvalozpěvů vypadá každá větší kritika jako ignoranství nebo nepochopení. Ale aspoň uvedu, co nechápu -> otravný je Gibson, hlučná rodinka kolem Glovera, Clapton se mi sem nehodí, kvalitní akce se rozjížní až v poslední třetině, efekt "v poslední vteřině" a natahování scén mě totálně dožírá... Asi jsem propásl. ()

Othello

Donnerův a Blackův oldschoolový pokus o drsný urban western, který se s dalšími díly odklonil od původní atmosféry, což je nejspíše třeba dávat za vině jedinečné a podle mě i pro tvůrce neočekávané chemii mezi hlavními představiteli. Já svět šestiraňáků, houkaček, špinavých ulic, fastfoodových stánků a krve na asfaltu zbožňuju, takže pro mě se jedná o nejsilnější díl. ()

ArnoldJ

Dvojice Murtaugh a Riggs nemá snad jedinou chybu. Každý je úplně jiný, ale dokonale se doplňují. Tento film odstartoval vynikající sérii akčních filmů Richarda Donnera. ()

eraserhead666

Následující díl jsem viděl každý hned několikrát, ale tenhle první mi dlouho, dlouho unikal. A možná proto mi přijde nejslabší. ne vůbec nijak špatný, to vůbec ne, je to fajn, jen mi další díly přijdou zábavnější a ze zde nastolených postav ždímají více akce i humoru. Asi se nevyhnu srovnáním právě s těmi pozdějšími a tímto se to odráží i na hodnocení. 3.5* ()

SOLOM.

Výborný americký akční filmeček, který jsem už viděl tolikrát, že to snad ani nedokážu spočítat. Mel Gibson je pan herec, což dokazuje ve většině svých filmů a i solidní režisér. Do role rebela a ujetého leč nekompromisního detektiva Martina Riggse dal opravdu všechen svůj um a Danny Glover udělal to samé. Jedna z nejlepších filmových dvojic všech dob…Navíc tomu kromě slušných akčních pasáží a dobré detektivní zápletky nechyběly ani humorné situace a dnes již nesmrtelné hlášky. ()

veru_needy

Černošský seržant Roger Murtaugh mající pár týdnů do důchodu a bílý seržant Martin Rigs se sebevražednými sklony. Tak tihle dva dohromady by skutečně mohli vytvořit coby parťáci smrtonosnou zbraň proti všem zlotřilcům. Tato akční komedie z opravdovou trefou do černého. Děj nesleduje jen daný případ spojeného z různými humornými situacemi, ale i soukromého života každého z nich. A tím vznikla podívaná, kde víme o hlavních postavách už opravdu téměř vše. Děj se hlavně trefuje do diplomatického problému lehce zneužitelného a tak se vlastně jedná i o upozornění na danou věc a jistou kritiku. Snímek je svěží, zábavný a patřičně akční. - "I can't shoot a dog. People, okay, but not dogs." ()

Bauer

Celou serii Smrtnosných zbraní prostě miluju.Považuju to za něco dokonalýho.Dvojka jako je Mel Gibson a Danny Glover je prostě super , která sem tam řekne nějakou dobrou hlášku.Prostě bomba film kterej můžu vidět zas a znova. ()

JASON_X

Na jedné straně spousta vtipných momentů a koukatelné akce, na druhé straně spousta blbých klišé, patetických keců a "dojemných" pohledů z očí do očí. A samozřejmě taky reklama na pozitivní diskriminaci. Hádanka: Máme párek policajtů, jeden je spořádaný otec rodiny bydlící v upraveném středostavovském domku ve spořádané středostavovské čtvrti, druhý je asociální magor přespávající v karavanu na pláži. Jeden je černý, druhý bílý a nejedná se o realitu ale o film. Otázka: Který je který? Není to tak těžké, co? ()

ancientone

V princípe je to strašne ohraná pesnička. Dvaja zo začiatku odlišní policajti, z ktorých sa postupne stávajú priatelia, bojujúci proti drogovej beštii v klasických akčných schémach. Avšak stará vs. nová škola tu znamená Gibson vs. Glover rýchlo sa meniace na Gibson + Glover. Koncert tryskajúcej chémie medzi hercami. Testosterónová jazda brúsiaca estetiku 80-tych rokov (už len tie maskulínne, tmavo modré matné titulky týčiace sa na začiatku filmu nad večerným veľkomestom sa nedajú menilovať), zapájajúca do hry zo začiatku jazzovú hudbu ktorá akoby vypadla z noirového New Yorku a zaujímavé výjazdy kamery, užívajúce si slnkom, neskôr dymom, explóziami a Gibsonovými hláškami zaliatu Kaliforniu. Richard Donner má zlaté ruky, ktoré dokážu aj symptómy najväčších klišé a stereotypov premeniť v ukážkovú štýlovosť, zastupujúcu žáner na predných pozíciách. ()

luka4615

Výtečný "buddy" film, jež zaujme především svou akční, scénáristickou (Shane Black!) a castingovou stránkou. Právě tyto atributy totiž činí ze snímku Lethal Weapon kult, jehož nezpochybnitelný odkaz tu s námi ještě bude hodně dlouho. Skvělá práce! „I'm too old for this shit!“ ()

matestlust

Tenhle film a celá navazující série udával a stále udává směr akčním komediím. Naprostá a dokonalá klasika svého žánru. Dal bych i šestou hvězdu. ()

Sawy

Poctivá akční klasika.Nic víc,nic míň.Mel Gibson je výborný,jeho Riggs je uvěřitelně zoufalý a zároveň naprosto bez zábran.Danny Glover jako taťka od rodiny taky skvělý.Ti dva dohromady vytvářejí určitě tu nejlepší policejní dvojici vůbec.Přesto mám o dost radši Smrtonosnou past.85 % ()

Lucasion

V roce 1987 stvořil Richard Donner dvojici zabijáků. Gibson a Glover jsou perfektní dvojice. Starostlivý Roger ( Glover ) a jeho nový parťák do akce flegmatický a humorem sršící Rigs ( Gibson ). Jako akční komedie to určitě obstojí. Stovky kulek a výbuchů jsou zde na denním pořádku. Jako komedie ovšem docela ztrácí. Film není naplněn super hláškami či vtipnými poznámkami. Je to trošku škoda. Ve všech ostatních věcech totiž Lethal Weapon exceluje. V této době již klasika, která se dočkala skvělých pokračování. ( 55 procent ) ()

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

23.08.2023

Tak se dvojici herců Jason Momoa (Aquaman) a Dave Bautista (Strážci Galaxie) přece jen poštěstilo. V roce 2021 totiž navrhli, že by si spolu mohli zahrát v akční buddy komedii ve stylu Smrtonosné… (viac)

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (viac)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)