Vražedné pobrežie

• Česko Vražedné pobřeží (viac)
Kanada, (1991–1993), 54 h 32 min (Minutáž: 49–55 min)

Tvorcovia:

Sam Egan

Rob Stewart, Carolyn Dunn, Ian Tracey, Ari Sorko-Ram, Pedro Armendáriz Jr., John David Bland, Eugene Clark, Al Waxman, Nicole de Boer, Garrick Hagon (viac)

Edgar Allan Poe, zakladateľ detektívneho žánru, vytvoril vo svojich poviedkach dvojicu detektíva a jeho pomocníka, aj keď len preto, aby mohol múdrejší pátrač hlúpejšiemu priateľovi odhaliť svoje deduktívne schopnosti. Túto tradíciu utvrdil najmä Sir Arthur Conan Doyle, ale aj ďalší. A v televíznych seriáloch a sitcomoch to nie je inak. V kanadskom seriáli Vražedné pobrežie (Sweating Bullets, neskôr premenované na Tropical Heat) televízie CBS (tvorcom seriálu je Sam Egan) sa však tradičné rozdelenie úloh, t. j. múdrejší detektív a hlúpejší pomocník, nekoná. Respektíve, obaja spolupracovníci sú si rovnocennými partnermi a ich stret sa odohráva skôr vo sfére neustáleho boja pohlaví. Vražedné pobrežie síce vzniklo v rokoch 1991 - 1993, ale dodnes má svojich verných priaznivcov, a tak sa netreba čudovať, že sa často vyskytuje v programoch viacerých televízií. Treba súčasne pripomenúť, že viaceré epizódy sa nakrúcali koprodukčne s Mexikom či Izraelom. Celkom sa nakrútilo 66 epizód (v prvej sezóne celkom 9, v ostatných dvoch 57), v roku 2003 vo firme Artisan Home Entertainment zostrihali štyri z najobľúbenejších epizód Tohtoročný model, Smrť na pláži, Kohútia hra a Ona do dvoch celovečerných filmov Tropical Heat Vol. 1 & 2. Veď kto by sa s chuťou nepozrel na večne proti sebe stojacich Nicka Slaughtera a Sylviu Gerardovú, ktorých so šarmom a nadhľadom zahrali Rob Stewart a Carolyn Dunnová. Nick je bývalý agent protidrogovej jednotky DEA, ktorý odmietol kryť korupciu a drogové škandály siahajúce na najvyššie miesta, a radšej si založil neistú existenciu súkromného detektíva v krásnom letovisku. Ustavične sa zapletá s kráskami v ťažkostiach, jeho finančná situácia je často beznádejná. Jedného dňa ho navštívi sympatická a emancipovaná Silvie Girardová, ktorá praštila kariérou v cestovnej kancelárii a chce sa venovať niečomu inému. A hoci ju Nick najprv odmietne, neskôr ju priberie do partnerstva, a tak vytvoria nerozlučnú dvojicu. Pohodový Nick spolu so šikovnou a zvedavou Sylviou, ovládajúcou dokonale taje počítačov, riešia s prehľadom aj tie najzamotanejšie prípady. Nezostávajú dlžní nič zločincom, ale ani sami sebe. Inak to už ani nemôže byť. Aj keď sa časom vymenili viaceré postavy, či už ide o Johna Davida Blanda ako Iana Stewarta, alebo Pedra Armendáriza ako poručíka Carilla, ktorých nahradili Ian Tracey ako Spider Garvan a Ari Sorko-Ram ako seržant Gregory, treba jednoznačne konštatovať, že seriálu to na kvalite neubralo. Je totiž výbornou kombináciou akčného a komediálneho žánru, okorenený krásnou prírodou fiktívneho tropického pobrežia ostrova Key Mariah, ktoré je ako stvorené na častý výskyt nielen nádherne opálených dlhonohých krások v ťažkostiach, ale aj na nekonečné množstvo rôznych podvodníkov, defraudantov, zlodejov či vrahov. Nechajme Nicka a Sylviu nasadnúť do ich modrého Jeepu CJ7, aby sa mohli vybrať riešiť svoju prvú skutočnú zákazku... (oficiálny text distribútora)

Cisarpan

Skvost! tento seriál patřil v době uvedení k naprosto nejlepšímu co bylo možné v TV vidět!! A i po letech na tom nic neztrácí! zajímavé příběhy v krásném tropickém ráji...joo žít tak na pláži v Key Marian...to by bylo něco...barman Ian je neskutečnej mazák, Sylvia je kočka a Nick? Jedna z nejlepších postav co jsem viděl v jakémkoli seriálu..konkuruje mu snad jen Reno Raines a JR Ewing! Vtipnej, akční seriál co MUSIM doporučit! Zápletky, prostředí, tohle v dnešních nudných seriálech neuvidíte! Akční scény brilantní i humorné, zkrátka...tohle MUSITE vidět ()

Trinculo

Tohle bylo ujetý, ale na druhou stranu asi nejvíc odlehčená kriminálka, kterou jsem kdy viděl. Odehrávající se na falešné Floridě. Kde jsou ty zlaté časy, kdy všechny kolem oblažoval Nick Slaughter v rozepnuté košili a kulky se mu vyhýbaly. Navždy zůstane pamatováno jako klasika upadlého b žánru. V Srbsku se pak Nick Slaughter stal jistým druhem národního symbolu let devadesátých ... ()

Legas

Když tento seriál dávali poprvé, nevynechal jsem jediný díl. Teď bych se na něj nepodíval ani z nostalgie. Nesnáším ty písčité pláže, bary s koktejly a podobná cukrátka pro oko. Teď mám raději špinavé temné uličky. Tam se mají odehrávat zločiny a má je řešit drsnej dsňák s doutníkem, a ne tarzan s copánkem a rozepnutou křiklavě pestrobarevnou košilí. ()

Miyamoto

Seriál mého dětství, který jsem měl radši než Odpadlíka nebo KungFu: Legenda pokračuje... Drsný detektiv v havajské košili, atraktivní spolupracovnice, perfektní prostředí Hawaie a spousta kámošů z pláže... Co víc můžeme chtít:-D. Jinak je to běžné krimi 90. let, kde jsou únosy, vraždy a krádeže řešeny telefonátem Nicku Slaughterovi, který si vyslechne stížnost, ujistí klienta, že to bude ok a vyřeší případ:-D ()

Compadre

Bez tohohle jsem si kdysi nedovedl představit letní prázdniny. Ta stmosféra prosluněných havajských pláží, pohodička, krásný ženský a jeden sympatickej detektiv (zdá se mi, že Nick Slaughter se snad s každou svou klientkou ve finále vyspal) se svou zrzavou kolegyní.A ta znělka...hned mám chuť si jít zasurfovat :). Vedle Vražedného pobřeží se může jít Pobřežní hlídka vycpat. ()

• V epizodě 01x02 „Těžký případ“ nasedá Nick do Jeepu Wrangler bez přední poznávací značky. O pár vteřin později při honičce je vidět, že Jeep poznávací značku má. (A.MacGyver)
  • V seriálu stále mizí a objevují se stěrače na Nickovo Jeepu Wrangler. (A.MacGyver)
  • John David Bland (Ian) nedostával v seriálu tolik minut jako hlavní hrdinové Rob Stewart (Nick) a Carolyn Dunn (Sylvie), přestože dostával stejný plat jako hlavní představitelé. Dle svých slov se necítil být o nic menší hvězdou než Stewart a Dunn. John David Bland flustraci zaháněl alkoholem a drogami. Všechno v rozhovoru prozradil  mnoho let po natáčení Rob Stewart. (Roby)