Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Ukážka z filmu 13
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (101)

Povídka o lásce (2012) (S04E15)

Nádherný príbeh o láske medzi Petrom a Oliviou, ktorá dokáže prekonať všetky prekážky. Olivia má za sebou naozaj emotívny deň, keďže ten emocionálny rozkol, kedy sa nechala naplno uniesť svojimi vášňami a na rovinu vyznala svoje city Petrovi, ju natoľko deprimoval, že nemá chuť ani silu v tom ďalej pokračovať. O svojom momentálnom psychologickom rozpoložení sa zverí Nine, ktorá naliehavo prosí, aby vyhľadala Walterovu pomoc. Každopádne počas riešenia záhady svoj názor znova prehodnotí, po novom už sa nemieni vzdať lásky a necháva spomienkam i pocitom voľný priebeh. Zatiaľ čo Petrovi sa podarilo prísť na spôsob, ako oslobodiť Septembra, načo sa od neho dozvedá, že svoju Oliviu mal po celý čas na dosah. A ten neskutočne podnetný okamžik znovuzjednotenia Petra s Oliviou ma dojal k slzám. ()

Nic není jak se zdá (2012) (S04E16)

Do hry sa vracia staronový prípad ohľadom geneticky šľachtených hybridov, ktorý hoci neprináša žiadne závratné nóvum, ale pár výchyliek sa tu predsa len nájde. Peter a Olivia boli jednoducho predurčení k tomu, aby skončili spolu, a som z nich oboch veľmi šťastný. Síce Livvy získala späť lásku svojho života, na druhú stranu však prišla o svoje terajšie spomienky a s tým aj o svoju prácu. Liv má skrátka priveľké očakávania od života a bolo mi jej ľúto, ako ju Peter musel opustiť kvôli práci, na ktorej sa Oliv už naďalej nemohla podieľať. To by však nebola ona, keby si svojou tvrdohlavosťou nevydobyla právo aspoň na čiastočné pôsobenie. Walter si tiež dopriava toho sladkého pocitu, že je so svojou rodinkou a taktiež sa pomaly začína dostávať do role otca. A s Leeom nemôžem inak, než súcitiť. ()

Vše je tak, jak má být (2012) (S04E17)

Je evidentné, že Lee prechováva city k Olivii, lenže akékoľvek jeho plány si s Livvy niečo začať boli zmarené s Petrovim návratom. A tak si Lincoln chce dopriať trochu času pre seba a stráviť isté skutočnosti, čo ho privedie na druhú stranu. Tam spoločne s alternatívnou Oliviou a Lincolnom prenasledujú Shapeshiftera, ktorý im môže poskytnúť kompromitujúce informácie o Jonesovi. Nakoniec sa im úspešne podarí infiltrovať Jonesovu základňu a získať prístup k jeho sieti. Tomu však predchádzala velice napínavá prestrelka, pri ktorej sa kráľovský vyznamenala práve Olivie, ktorá je schopná zasiahnuť cieľ s chirurgickou presnosťou. Žiaľ sa to nezaobišlo bez strát a Lincoln z tejto reality zomiera. Oznámenie tejto skutočnosti bolo mrazivé a záverečná scéna s Oliv a Leeom bola naozaj pohnutlivá. ()

Poradce (2012) (S04E18)

Jonesovi sa zázračne podarilo prinútiť rezonovať obidva vesmíry na rovnakej frekvencii a tak vrámci jednej reality zinscenuje destabilizáciu lietadla, ktorej následky sa prenesú aj do tej druhej. Táto havária obete na oboch stranách, takže sa naskytol ďalší podnet k prehĺbenie vzájomnej spolupráci. Walter chcel nechať zamilovaným holubičkám trochu času pre sebe a preto súhlasí s premostením na druhú stranu, kde sa stretáva s trúchliacou alternatívnou Oliviou. Walter a Oliv sa od minula veľmi zblížili a bol to práve Walter, ktorý jej pomohol zvládnuť tieto ťažké časy a zlepšiť jej náladu. Ich intímne konverzačné chvíľky mali skutočne veľkú hĺbku. Tiež vypláva na povrch skutočný dôvod, prečo Broyles kolaboruje s Jonesom, avšak výčitky svedomia ho prijmú k tomu, aby sa dobrovoľne vydal. ()

Cestovní povolení (2012) (S04E19)

Senzácia! Príbeh sa posúva do vzdialenej budúcnosti, ktorá je značne dyspotického charakteru. Budúcemu svetu vládnu Observers, ktorí po tom, čo otrávili našu planétu, cestovali späť v čase, aby opätovne nastolili homogénnu dominanciu svojho druhu. Tomuto útlaku sa však snaží vzdorovať odboj, ktorého súčasťou sú aj Simon a Henrietta. Obaja vkladajú veľké nádeje do Waltera, ktorý však bol zaliaty do jantáru, takže museli najprv prísť na spôsob, ako ho odtiaľ dostať, a následne nato bolo nevyhnutné ho uviesť i do stavu príčetnosti. Keď už bol Walter konečne pri zmysloch, predsa len si nemohol nechať ujsť tú jedinečnú príležitosť pohltiť Observera antihmotou. A na konci sa podarilo vrátiť späť do hry aj Petra, ktorý sa po rokoch stretáva so svojou dcérou Ettou, čo bolo mimoriadne pohnutlivé. ()

Rozpojení (2012) (S04E20)

Walter sa odhodlal predstúpiť pred radu a oznámiť im svoje obavy ohľadom Jonesovej snahy o zrútenie oboch vesmírov s cieľom vytvoriť gravitačnú singularitu. Jones sa už dlhodobo snaží naladiť obidva vesmíry na rovnakú frekvenciu, nakoľko táto rezonancia oslabuje bariéru medzi svetmi. A po starostlivých prípravách nakoniec prišiel ten čas, kedy zahalil finálnu fázu svojho plánu, a preto obe alternatívne reality čaká ťažká voľba. Aby sa zabránilo úplnému kolapsu, tak bolo nutné uzavrieť most medzi svetmi. Takže sme mali pred sebou veľmi silné a dojemné lúčenie sa s druhou stranou. Prekvapivo najsilnejšou scénou bol práve rozhovor s Walterom a Wlaternateom, ktorý ma emocionálne úplne dostal. Rozlúčka medzi Oliviami bola tiež príjemná. A Leea zase srdce tiahlo nejako viac na tú druhú stranu. ()

Nový řád 1 (2012) (S04E21)

A tajomná postava v pozadí, ktorá stojí za udalosťami poslednej doby, sa vynára na povrch. Predstavenie Williama Bella, tohoto veľkého hráča, prebehlo naozaj veľkolepo. Walter ihneď rozpoznal jeho rukopis a vydáva sa ho nájsť. Astrid sa nám na konci naozaj pekne predviedla v akcii, nanešťastie však schytala guľku. Chudinka Astrid, snáď to prežije. A hneď nato nasleduje opätovné stretnutie Willyho a Bellyho, ku ktorému mohlo dôjsť aj za lepších okolností. Peter a Olivia zažívajú v svojom osobnom živote hneď niekoľko intenzívnych momentov a za mňa najkrajší z nich bol ten, keď Peter utvrdzuje Livvy v tom, že ju už znovu nestratí. Oliv je momentálne veľmi vydesená zo svojich mimozmyslových schopností, ktoré jej však na druhú stranu umožnili zachrániť Petrovi život, keď bojoval s Jonesom. ()

Nový řád 2 (2012) (S04E22)

Príbeh naberá vskutku biblických rozmerov a to tentokrát doslova. William Bell je nablízku tomu, aby zrekonštruoval mnohé výjavy z Biblie, ako stvorenie sveta, Noemovu archu, Edenskú záhradu i Adama a Evu, to všetko však ide ruka v ruke s nevyhnutnou apokalypsou. Bell sa skrátka hrá na Boha a najviac pri tom trpí práve Olivia, ktorú využíva na to, aby spôsobila kolaps oboch vesmírov. Oliv je vo vnútri duše zdrvená z toho, že na nej William stále robí experimenty, našťastie ma pri sebe Petra, ktorý ju nenechá v tom samotnú. Walter však vezme situáciu do svojich rúk a namieste ju zastrelí. Každopádne sa mu podarí vrátiť Olivii život a Peter sa s ňou má možnosť znovu stretnúť. Ich opätovné zídenie sa bolo veru krásne a prinieslo so sebou radostné správy ohľadom toho, že Livvy čaká dieťa. ()

Přenosový slučovač myšlenek vzor 11 (2012) (S05E01)

Finálna séria nemohla začať lepšie, než paralizujúcou smršťou emócií. Na pozadí invázie Observers došlo k mrazivému odlúčeniu Petra a Olivie s ich dcérkou Henriettou, čo nastolilo emocionálne intenzívnejšie tempo príbehu. Znovu zjednotenie našej rodinky dokázalo skutočne rozcítiť, Peter s Ettou boli skvostní, oslobodenie Olivie a jej následne stretnutie s dcérou zahrialo u srdca, a aj Walterov emočný prejav pred jeho vnučkou vedel zahrať na citovú strunu. Najsilnejším momentom bola však srdcervúca konverzácia medzi Petrom a Livvy, ktorá otvorila staré rany. A ten záver bol velice skľučujúci a melancholický, nakoľko Walterova fragmentovaná myseľ pod náporom agónie podvedome vymazala jediný plán na porážku Observers. Avšak akýmsi kontrastom k jeho beznádeji bola kvitnúca hlavička žltej púpavy, ktorá symbolizovala vytrvalosť ľudského ducha i príchod jari a slnečných dní. Tento kvietok predstavuje lásku, nádej a pokoj. Ani tá najčernejšia temnota neznamená absenciu svetla. ()

V zastoupení (2012) (S05E02)

Počas vtiahnutia do ďalšej snovej sekvencie sme znova pocítili to nepríjemné mrazenie. Až Peter musel nakoniec zasiahnuť, aby vytrhol Oliviu z tejto nočnej mory, po ktorej však zostáva stále otrasená, dokonca až do takej miery, že sa jej celé telo chveje. Keďže si Walter nedokáže spomenúť na jednotlivé fragmenty plánu vedúce k porážke Observers, tak sa musí náš tím vrátiť späť do Walterovho laboratória, kde v jantáry je uchovaná nahrávka s ďalšími inštrukciami. Olivia však nie je príliš nadšená z metód, ktoré jej dcéra Etta využíva na extrahovanie potrebných informácií. Aj vniknutie do budovy Lojalistov malo svoje napäté okamžiky a Henriettine prahnutie po pomste takmer ohrozilo celú operáciu. Táto epizóda nám poskytla vskutku unikátny pohľad na Lojalistov a z určitej časti aj na Odboj. ()

Kronikář (2012) (S05E03)

Handrkovanie Waltera a Astrid počas dláždenia si cesty skrz jantár bolo náramne humorné. Prvá kazeta zaviedla náš tím do zalesnenej oblasti, kde narazia na podivnú skupinu ľudí, ktorá vykazuje známky zvápenatenia. Chúlostivý osud týchto skryštalizovaných ľudí čaká aj na našich hrdinov, pokiaľ v dohľadnej dobe neopustia túto kontaminovanú oblasť. Najprv sa však Walter snaží prísť na spôsob, ako z miestneho dolu, ktorý sa vyznačuje najväčšou koncentráciou vzdušnej korózie, získať vzácne červené minerálne kamene, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou plánu na záchranu sveta. Intímny rozhovor medzi Oliviou a Petrom bol v svojej podstate strhujúcim výjavom i zachytením ich predchádzajúceho rozpoloženia mysle. Nájdeme v ňom také témy ako nádej, beznádej, či druhá šanca. ()

Střela, která zachránila svět (2012) (S05E04)

Peter bol na začiatku konfrontovaný Observerom, ktorý v snahe prečítať si jeho myšlienky nečakane narazí na odpor. Nakoľko však bolo pre Petrovu myseľ vyčerpávajúce ho blokovať, radšej sa dal na útek, v čom ho zasiahol výbuch. Peter sa po tomto akčnom dobrodružstve vracia späť k svojej dcérke a prináša jej dar, ktorý vykúzli úsmev na jej tvári, takže všetky tie zranenia stáli za to. Olivia, Peter a Walter sa po všetkých tých dlhoročných skúsenostiach s riešením okrajových udalostí rozhodli zmeniť pravidlá hry a vytvoriť si jednú vlastnú. Phil Broyles je parádny človek a som rád, že je na strane Odboja. Priebeh opätovného stretnutie sa s Broylesom bol velice dojemný. A taktiež bolo mimoriadne bolestivé, ako Olivia a Peter bezmocne prihliadajú na to, ako im pred očami zomiera vlastné dieťa. ()

Vzdoruj (2012) (S05E05)

Udalosti po Henriettinom úmrtí nabrali prudký spád. Atmosféra je ponurá a nasiakla depresívnymi myšlienkami. Peter a Olivia trúchlia a oplakávajú smrť svojej dcérky, ich duše sa ocitajú v tej najhlbšej temnote, z ktorej niet návratu. Jedine ich láska im môže pomôcť prekonať tieto ťažké časy a vyšplhať sa z priepasti temnoty. Zároveň však toto pochmúrne obdobie má v moci ich ešte viac izolovať od seba a tomu sa snaží Walter za každú cenu zabrániť. Veľmi dojímavým spôsobom sa prihovára k Olivii, aby využili svoj smútok k posilneniu ich vzájomnej lásky. Lenže Petrom lomcujú také emócie ako hnev, zármutok a bolesť, že sa necháva zviesť na cestu pomsty, čím dopredu vykopal dva hroby. Peter je až príliš náchylný k emóciám a opantaný vášňou, čo zatieni jeho zdravý úsudok robiť dobré rozhodnutia. ()

Za zrcadlem a co tam Walter našel (2012) (S05E06)

Walter na vlastnú päsť vycestoval do kapesného vesmíru, čo je priestor v membráne, ktorá rozdeľuje náš a paralelný vesmír. V tomto interdimenzionálnom priestore sa čoskoro začne strácať, keďže fyzikálne zákonitosti nášho sveta tam neplatia. Celá táto realita pôsobí, ako by to navrhoval nejaký surrealista, čo je svojím spôsobom vizuálne rozhodne impresívne. Zatiaľ čo Peter spolu s Oliviou sa snažia byť jeden pre druhého oporou v týchto smútočných časov. Každopádne Walterove náhle zmiznutie neostane bez povšimnutia a tak Peter, Oliv a Astrid sa ho vydávajú hľadať. Taktiež príde aj na akciu, ktorá je poriadne kinetická a fantasticky zostrihané. Peter nám totiž predvedie jeho nové schopnosti, ktoré získal od toho Observera. A v závere sa Walter zverí Petrovi, že začína strácať sám sebe. ()

Pět dvacet deset (2012) (S05E07)

Petrove nové schopnosti nadobudli pozoruhodných rozmerov, veľmi rýchlo sa naučil vnímať časovú os inak, než iba lineárne, a dokonca bol už schopný aj čítať v čase. Bolo skutočne fascinujúce, ako vopred dokáže zahrnúť do deja takmer všetky vstupné premenené, vďaka čomu sa dali odhadnúť rôzne eventuality vývoja pohybu Observers. Okrem iného sme znovu navštívili Ninu Sharp, ktorá prispela svojim dielom k získaniu potrebných hlavíc. Ninine privítanie Olivie podnietilo emócie, aby vyšli na povrch. Konverzačné scény medzi Walterom a Ninou boli dosť živelné, niekedy až kruté, a často v nich figurovalo meno Williama Bella. A záverečné minúty sa niesli v mrazivom duchu, pretože Olivia zhrozene zistila, že si Peter implantoval zariadenie, ktoré mu umožnilo myslieť ako Observers. ()

Lidský druh (2012) (S05E08)

Príbeh nám krásne ukazuje kontrast medzi logikou a emóciami, medzi myslením racionálnym a emocionálnym. A práve tento konflikt sa odohráva vo vnútri Petrovej mysle. Ako exponenciálne narastá Petrovi inteligencia, tak rovnakým tempom aj stráca väzby s ľuďmi okolo sebe, na ktorých mu záleží. Petrova osobnosť sa postupne trieští, vytráca a je sukcesívne nahrádzaná bezduchou stránkou, čo vyvoláva u Waltera a Olivie reálne obavy. Srdcelomná scéna medzi Oliviou a Petrom na streche vháňa slzy do očí, ktoré následne tečú potokom. Ich vzájomný dialóg je neskutočne priebojný a pohnutlivý, udržuje si po celý čas neuveriteľnú intenzitu a hĺbku. Jednotlivé myšlienky sú skutočne hmatateľné, odkrývajú zlomenosť a krehkosť ľudského ducha, i tá bolesť, ktorú smrť ich dcérky spôsobila, rozvíri stojaté vody. ()

Černý Blotter (2012) (S05E09)

Walter sa opäť nechal zlákať psychedelickými drogami a pomocou LSD si navodil nadskutočný pôžitok. Jeho zmyslové vnímanie naprieč celou epizódou sa nieslo v duchu halucinácii a bludov, ktoré miestami nadobudli podoby vskutku fantazijných výjavov. Toto však malo iba zakryť skutočnosť, ktorá jasne vypovedá o jeho roztekanosti a rozpoltenosti. Totiž dochádza k stretu medzi ním a jeho minulým ja, tento vnútorný konflikt podnecuje Wlatera k zamýšľaniu sa nad hranicou, ktorú ešte môže prekročiť. Pri týchto chvíľach vás zaručene chytí nostalgická nota. Scénka z lesa s Oliviou a Petrom bola pozoruhodne krásna a emotívna. V dokoch zase dôjde na strhujúcu prestrelku s Lojalistami, ktorá mala skvelé grády. A konečne sa podarí nášmu tímu nájsť empatika, ktorý je nevyhnutnou súčasťou Walterovho pláne. ()

Anomálie XB-6783746 (2012) (S05E10)

Peter, Olivia, Walter a Astrid sa zúfalo snažia prísť na spôsob, ako komunikovať s malým Observerom Michaelom. Akonáhle sa ocitajú v slepej uličke, u Waltera sa začne prejavovať temná stránka jeho osobnosti a znova sa začína premieňať na toho človeka, z ktorého má oprávnené obavy. Koniec koncov bol náš tím odkázaní na Ninimu dobrú vôľu, čím ju žiaľ aj vystavili značnému nebezpečenstvu. V dôsledku toho bola jej pozícia nakoniec kompromitovaná a tak už nebolo pre ňu cesty návratu. Bez akéhokoľvek náznaku strachu sa postavila utláčateľom, s ktorými bola pripravená viesť dialóg, ktorý vyústil do vskutku dramatických rovín. A ako jej posledný akt vzdoru, bola neochota dať svojim nepriateľom nič iné, než len svoju krv. I Walterove rozpamätávanie sa na minulosť sa nieslo v znamení nostalgie. ()

Chlapec musí žít (2013) (S05E11)

Tempo sa nám trošičku ustálilo a prevláda komornejší prístup, čo vytvára jednak priateľské prostredie pre osobitné scény, ale zároveň aj podporujúcu atmosféru, ktorá sa stane riadne hektickou na konci. Walter vzhliada za veľmi oslobodzujúce tú skutočnosť, že si pamätá na všetky tie zážitky so svojím synom Petrom z druhej časovej roviny, že mu bolo umožnené vidieť život, ktorý nežil. Tento nádherný okamih mnou veľmi silno rezonuje. Následne sa stretávame so Septembrom, respektíve s Donaldom, ktorý ponúkne vlastnú perspektívu príbehu, na chvíľku zabehne i k mytologickému podkresu zrodu Observers, a nakoniec sa dostáva aj k ultimátnemu plánu, ktorý bude pozostávať z cestovanie v čase. Záver je vyskladaný z nervydrásajúcich sekvencií, pri ktorých nasajeme atmosféru thrilleru ako nikdy predtým. ()

Svoboda (2013) (S05E12)

Broyles je poslom zlých správ, keďže práve naňho pripadlo sa podeliť s našim tímom o informácie ohľadom miesta pobytu, kde držia malého Michaela. Ide o prísne strážený komplex, kde vniknúť bez spozorovania sa javí byť nemožné. Aspoň do momentu, než sa Walter rozhodne podať Olivii ďalšiu dávku cortexiphanu a tým reaktivovať jej schopnosti. Olivia tak bola schopná sa znovu teleportovať na druhú stranu, avšak počas trvania tejto cesty ju sprevádzala dezorientácia, halucinácie i skoky v čase. Návšteva alternatívnej reality sa samozrejme nezaobišla bez navrátilcov v podaní alternatívnej Olivii, ktorej nový účes neskutočne sekol, a Lincolna Leea. Neuveriteľným spôsobom som žasol z tejto príležitosti, ktorá nám umožnila sa s nimi ešte raz patrične rozlúčiť pred skončením celého seriálu. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)