Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Írsko / Kanada / USA / Veľká Británia, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scenár:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (viac)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

ifa

Ten Jindřichův kukuč stojí za to. Jinak se mi líbí, že tento seriál není pojatý svázaností historie, hraje si, škádlí, "možná moderním způsobem" ukazuje dobu dávno minulou. A taky si díky němu už Jindřicha VIII.nepředstavuji v kožichu a s tou čapkou,nebo co to měl, na hlavě-otázkou je, zda je to dobře, či špatně. ()

zuzinka2

Po první sérii dávám slabší 4*. Hlavním plusem tohoto seriálu jsou výborné herecké výkony, J.R. Meyers výborně vystihuje náladovost Jindřicha VIII., dále mě zaujala M. Doyle Kennedy v roli jeho manželky, S. Neil jako kardinál Wolsey (u kterého nevíte jestli mu máte přát nebo ho nenávidět) nebo J. Northam jako T. Moore. Dále se podařilo výborně vystihnout atmosféru královského dvora a intriky na něm. Ale co mi trochu vadí je, že právě tyto intriky a soukromé problémy panovníka jsou někdy příliš upřednostňovány před historickými politickými událostmi. Dalším mým problémem je nerespektování historických faktů (například to s Jindřichvou sestrou - ve skutečnosti se za CH. Brandona vdala jeho sestra Marie a ta rozhodně nezemřela po několika měsících tohoto manželství). Ale i přes tyto výtky je to dobře koukatelný seriál a já se už těším na další serii. 70% ()

danecek24

Zlatý Glóbus - nominace (3) - 65. ročník (za rok) 2007 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - Jonathan Rhys Meyers, 66. ročník 2008 - Nejlepší herec v seriálu (drama) - Jonathan Rhys Meyers ()

pufina

Zajímavý seriál, hezké provedení a úžasná atmosféra. Ale je to až moc zidealizovaný (a to se mi na tom nelíbí) seriál o Jindřichovi VIII., jeho ženách a osudech rodu, atp. Pokud budete chtít nahlédnout trochu blíže reálnější podobě tehdejší doby, tak si raději pusťte film Jindřich VIII. :-) ()

O´Hara

V poslední době jsem viděl hodně seriálů.....a s klidem můžu říct, že tento k nejlepším nepatří. Neříkám, že se na to nedá dívat, ale není to úplně ono. ()

zorro

The Tudors mají pár chyb, ale v rámci seriálů z historického prostředí co se kvality týče vyčnívají. Nejvíce jsem měl problém s tím, že se neobjevují letopočty, takže se tam najednou objeví místo mimina malý kluk anebo umře 40 000 lidí na pot během 20 minut. Škoda že díly jsou hodinové a ne jenom 45 minutové, určitě by to prospělo gradování jednotlivých dílů a nebyli by tak roztahané První série 75%. Druhá série 80%, ()

SoolenJV

Televizní série HBO je příjemným překvapením, které zaplnilo místo po velkolepém Římu. Tento kousek je sice méně okázalý, většinu času se vše řeší pomocí dialogů a na akci moc nedojde. Herecké výkony se k rolím přesně hodí, akorát že Jonathan neni Jindřichovi dvakrát podobný. Ale to je detail a celkovému vyznění seriálu nějak neubírá. ()

danliofer

Formálně opulentní seriál. Oko má stále příděl potravy všude, kam se podívá. To vše dokresleno smyslnou hudbou. Jen Jindřich VIII. z toho vyšel jako přílišný hezounek - i když mám pro Jonathana Rhyse Meyerse slabost - hlavně proto, že je dobrý herec - představila bych si v roli raději někoho Jindřichovi zjevem podobnějšího, tak jak tomu bylo např. v TELEVIZNÍM zpracování příběhu sester Boleynových... http://www.csfd.cz/film/118098-other-boleyn-girl-the/# ()

smrt.ka

Tak hele - naštvali mě už tím, že Jindra, ten ošklivý zlý necita není ošklivý, ale jen zlý necita. Samozřejmě nevytvoříme jako hlavní roli tlustou fousatou kouli, to by se špatně prodávalo (a čert vem, že to má být historický). A za další mi začal velmi brzy lízt Henry, ač nefousatý a prý krasavec, neuvěřitelně na nervy (a nejen proto, že sekal svým družkám hlavy). Každopádně na druhou stranu jde o zábavný, rozhodně dobře zpracovaný a vymazlený seriál, který zaujme. Jen mě překvapuje, že ho mají na svědomí Kanaďani...a hlavně ti Irové. ()

dr.fish

Tak tohle jsem opravdu nedal. Mám slabost pro historii, ale tohle s ní nemá nic společného. Historické období je zvoleno jen proto, aby mohlo být použito kostýmů, herci se ale pro zvolené období nehodí, stejně jako scénář a dialogy. 20% ()

Stirek45

Dodnes nevím, jak to, že jsem se do tohoto seriálu tolik zamilovala. Prostě dávali ho v telce, já si řekla : Zkusím první díl a už to jelo! Samozřejmě se mi nejvíc líbily první dvě řady seriálu, prtž. Natalie Dormer v roli Anny Boleynové byla prostě skvělá :) ()

Laerry

Dějepis nebyl nikdy tak zábavný:) Historici si už zřejmě vykroutily krky nad kdejakou nesrovnalostí, ale o to tu přeci nejde - Tudorovci nejsou žádný dokument, ale "jen" seriál s atraktivními kulisami. Ale nelze přehlídnout skutečnost, že je to VELMI kvalitní seriál s úžasnými hereckými výkony, za které by se nemusel stydět kdejaký držitel toho nablýskaného plešouna. Ve srovnání s žánrově příbuzným Římem, Tudorovci vycházejí z tohoto "souboje" se vztyčenou korunou. ()

Mr.Ripley

To už si raději pustím kvalitní porno, než tenhle podivný paskvil se skvělým Meyersem a dračicí Natálkou Dormer. Kdo ví, třeba tomu v budoucnu přeci jen ještě jednu šanci. Ale vidím to bledě. ()

Motinski

Predchodca GoT zasadený v reálnom svete no s rovnako intrigánskym pozadím vo vyšších vrstvách. Skvelé herecké výkony, kostými, zvraty a pútavý dobový vizuál. Časom ale aj moc pomalé tempo a nezáživný príbeh, no hlavne sledujeme dookola to isté. Príbeh graduje poriadne iba na konci sérii a v ďalšej už presne viete čo čakať. Fajn sa na to pozerá, ale iba zo začiatku. Postupne je z toho nezáživný historický seriál s jemnou erotikou a nudným príbehom. 1.séria 5/10  2.séria 7/10 3.séria 5/10 ()

markuc

Po dlouhe dobe serial, ktery se mi libi. K absolutnimu hodnoceni nedosahne diky nekolika vedlejsim rolim, ktere jsou zahrany neskutecne mizerne, ale nastesti opravdu velmi vedlejsi role. Jinak scenar, kostymy, rezie, hudba, na vybornou. EDIT: Nastesti asi autori vedi, kdo hraje spatne a toho se postupne zbavuji. EDIT 14.04.10: Ale ctvrta serie teda nezacala zrovna skvele, snad se to zvedne. ()

Sokkk_y

The Tudors je po imperialistickém Řimu další dílo mapující historii Evropy a životní osudy mocných vládců. Nicméně oproti Římu je příběh o Jindřichu VIII. velice odlišný, a to tím, že seriál je natočen spíše jako drama a neváže se tolik na pouhé vyprávění historie. Na jednu stranu to velice oceňuji, protože Tudorovci mají ten správný ráz a napětí, avšak na druhou stranu mi některé scénáristické úlety téměř vyráží dech. Naštěstí je zde vynikající herecké obsazení, které předvádí excelentní výkony. Ať už se jedná o tvrdohlavého, sebevědomého a neústupného Jonathana Rhyse Myerse či mocichtivou Natalii Dormer. Přijemně jsem byl i překvapen červeným rouchem kardinála Sama Neilla a nádherným španělským přízvukem královny Marie Doyle Kennedy. Nejvíce mě ale dostal charismatický štěk úžasného Petera O'Toola, jehož papežování vneslo do seriálu chybějící eleganci. Po zhlédnutí dvou sérií bych tak nejraději dal, co se týče historického hlediska, čistý průměr, avšak skvělé výkony herců a barvitý pestrý příběh, který mi narozdíl od Říma nedovolí odskočit si, mě nutí dát plný počet. A také nesmím zapomenout na úvodní titulky, které patří co se týče hudby a obrazového zpracování snad k těm nejlepším seriálovým. ()

Kamkon

Za pomoci krásně sedících a slušivých oblečků roste u malého Jonathana přímá úměra velikosti jeho herectví a škatulky, do které se touto rolí zasouvá, ale kvůli jeho zvláštnímu a tajemnému pohledu mu přeji jen to první a doufám, že vše bude úplně jinak a že ho to vystřelí v k dalším uplatnění u filmu. (Původně jsem chtěla napsat, že je to jen další historická srajda (moooc se omlouvám za to slovo, ale prostě mi vytanulo na mysli), které nemám ráda) ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (viac)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (viac)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (viac)