Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Írsko / Kanada / USA / Veľká Británia, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scenár:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (viac)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Matty

Otevřený pohled do soukromí nejnáruživějšího vládce Anglie výrazně pokulhává za nejoceňovanějšími seriály dneška a opravu si nedokážu představit, že by všech 10 epizod bez újmy jakéhokoliv rázu ustál člověk k dějepisu lhostejný. Seriál mapuje nějakých pět let Jindřichova okouzlení Annou Boleynovou. Pět let, během kterých k mnoha dramatickým událostem vskutku nedošlo. Ano, dovíme se něco o politické situace v Evropě, o šířícím se luteránství, o nesmírném vlivu španělského krále, ale vše se odehrává kdesi na pozadí, za těmi bezvýznamnými milostnými pletkami, za snováním zrádcovských plánů, které stejně nevyjdou. Unavené dramaturgii a faktu, že není moc o čem vyprávět navíc podkopává nohy tristní výprava. Kýčovitě digitální Londýn, kostýmy sice překrásné, ale vždy jakoby čerstvě ušité… a potom takové detaily jako tělesné proporce čerstvě narozeného synka, ve skutečnosti již pár měsíců dobře krmeného macíka. Chtíc nechtíc, musíme dát zavděk hlavně slušnými hereckými výkony. Podobnost mezi Jonathanem Rhys Meyersem a dobovými portréty Jindřicha sice není… sice není, ale herecky svou roli nechutně ctižádostivého krále-samce zvládá na výbornou. Nathalie Dormer jako Anna Boylenová se urputně snaží nebýt jenom ozdobným přívěskem, ale není snadné dívat se jí do tváře. Nejednoznačný sviňák Sama Neilla v plné kráse představuje něco jiného, totiž faleš církve a její schopnost manipulovat s kdekým. Období vlády Tudorovců je v celém svém rozsahu jistě obdobím poutavým a nesmírně významným, nevím, proč si tvůrci vybrali zrovna tento úsek, pro dramatický seriál zcela nevhodný. Jako konverzační drama OK, ale kdo chce dnes, v době Dextera, Prison Breaku, Ztracených, sledovat nepříliš záživné konverzační drama? 60% ()

Cervenak

Hodnotenie po 6 častiach, pretože viac neuvidím: celkový koncept a kozy fajn, herci super, ale napriek tým vášňam, o ktorých to je, pre mňa to absolútne nemá šťavu a napätie. Pri ďalších intrigách už mám chuť dodať len: Blááá-blááá-blááá. Znudených 5/10 ()

T2

__Tudors: kompletná 2.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,141,299 //počet predaných kusov 85,858║ __The Tudors: kompletná 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $5,718,372 //počet predaných kusov 248,733║ __The Tudors: 4.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $6,896,390 //počet predaných kusov 272,271 ()

Marigold

[Po 2 dílech...] Na poměry HBO to má hodně chatrnou CGI stránku, provedení staveb je příšerně umělé... a trochu kazí dojem z vymazlených kostýmů i doplňků. Postavy výborné, ani černé, ani bílé, třeba duel Buckinghama s Henrym byl výborný, přelívá divácké sympatie hezky na obě strany. Stejně tak pěkně rozeklaně se rýsuje postava biskupa Wolseyho. Baví mě sledovat poměrně neokázalou konverzační pomalost, člověk si hezky opakuje reálie z dějepisu a zároveň musí chtě nechtě ocenit sázku tvůrců na současné, ale nepateticky působící tváře. Určitě se pokusím chytit i další díly. ()

Djkoma

Historický seriál, který se prodává skrze lacinou erotiku. Každý znalejší historie nebo filmů o stejném období ví, jak skončí Jindřich VIII., sestry Boleynovi a další, ale jak sám seriál říká, není důležité znát začátek a konec, ale také průběh. Ten je postupně odkrýván, ale krom levné erotiky nepřináší extrémní posun. Vypustit zbytečnosti a tři díly by mohli být s klidem zkráceny do jednoho a divák by nepřišel prakticky o nic. Roztahanost a pomalé tempo je v dnešní době velký problém a zatím se s ním Tudorovci nedokázali podle mých představ vyrovnat. Naopak casting je jedna z velmi silných zbraní, protože v seriálu jsem prakticky nenarazil na slabšího herce... Uvidíme, co předvedou další díly. ()

novoten

1. série - 70% - Detailně probraná politika, poutavé vztahy, nekompromisní činy a spousta linií, kterým pohříchu chybí atraktivnost. Kdyby se scénář soustředil na krále, jeho partnerky a případně na nejzajímavější lidi z jeho okolí, tedy v mých očích Wolseyho a Brandona, šlo by o perfektní žánrovou dobovku. Místo toho ale jde do neúměrné hloubky historických skutečností (což při jejich občasném pozměňování lehce postrádá smysl) a podkopává tak nohy samotnému ústřednímu příběhu. 2. série - 85% - Tvrdší kalibr ve všech směrech. Prchlivější Jindřich, intriky sahající až do Říma a i bez dějepisu jasný pocit, že tady se na optimismus čeká marně. Hlavním zlepšením proti úvodní sezóně je ale určitě srozumitelnější politika a pochopení, že ne všechno, co se toho času na dvoře řešilo, musí být řečeno. Zapuzená Kateřina, Thomas More nebo všudypřítomný Cromwell mají proto v příběhu o to pevnější a zásadnější místo. Nejslavnější dějový zlom snad celého Jindřichova panování ale přichází v samém závěru a zanechává po sobě lehkou příchuť osudovosti a nového začátku. 3. série - 90% - Michael Hirst pokračuje ve svých scénářích v kvalitativním vzestupu a dovádí Tudorovce do doby věčných neshod, zdrcujících zklamání a náznaků neodvratné zkázy. Hlavně ale ukazuje, že i dlouhodobě intrikující postavy si zaslouží soucit nebo to, že i nejpevnější charakter může podlehnout všudypřítomnému tlaku a uchýlit se ke stejným praktikám, jaké používají lidé kolem něj. Kromě toho jsem se dočkal i svého nejoblíbenějšího dílu vůbec. Nechci z něj prozrazovat nic, protože historie sice možná spoiler není, ale pochybuji, že máme všichni nastudovaný Jindřichův životopis od A do Z. Proto jen prozradím, že jde o čtvrtou epizodu. Kdo viděl, ten ví. Kdo neviděl, bude očarován. 4. série - 75% - Stárnoucí král, houstnoucí intriky, rozum pobírající Jindřichovi potomci a závěr ságy. Škoda jen, že tentokrát scénář občas lehce klopýtá a pár motivů se opakuje, protože střídání manželek hlavního hrdiny nemůže být strhující napořád a debaty o smyslu a směru anglické církve už také byly probrány snad ze všech stran. Přesto Tudorovci nemají šanci spadnout kamkoli do oblasti průměru. Na to jsou totiž herci až příliš brilantní sestavou, které stále s přehledem vévodí znovuzrozený Myers. Jeho dokončený přerod z popudlivého mladíka do strhaného muže zmítaného vlastním nezvladatelným já je jedním z nejpůsobivějších dlouhodobých hereckých koncertů, co jsem měl tu čest poznat. Velmi zdatně mu sekunduje vyzrálý Henry Cavill a Sarah Bolger, která z nenápadné postavy přesvědčivě dozrála do potenciální panovnice plné až děsivě jasných cílů. Ať už je ale závěrečná série jak chce rozporuplná, její úplný závěr rozechvívá nadlouho. Osudové smíření a vzpomínky na klíčové okamžiky celého lidského života. A klid v Jindřichových očích. Poklona, veličenstvo. ()

Zeck

Pokud Tudorovci mohou někoho skutečně dostat, pak lidi, kteří mají alespoň minimální přehled o historii. Sám jsem o rodu Tudorovců vůbec nevěděl, ačkoliv se považuji za člověka historie znalého, anglické dějiny mě moc neberou. Seriál jsem zprvu vnímal s opovržením a výsměchem. Nejdříve jsem ho sledoval spíše sporadicky a jen pár minut. Můj zájem se stupňoval, až jsem se nakonec dostal k tomu, že sleduji každý díl a alespoň trochu jsem se snažil nastudovat historii Tudorovců. Seriál staví na známých hercích, kteří ozvláštňují postavy, charaktery jakékoliv postavy jsou zahrány s grácií a jsem nadšen je sledovat. Seriál jistě má nějáké nedostatky, něco zveličuje, něco zmenšuje. Každopádně nabízí hezký pohled, že nikdo není černý a bílý, ale každá postava je jednu chvíli zlá a podruhé dobrá. Neuvěřitelně se mi líbí otevírací znělka a vlastně celý soundtrack. 85% 02.09. 2010 ()

Faidra

Navzdory Mattyho pesimistickému prohlášení se ještě najdou tací, kteří si stokrát raději dají konverzační drama než nabušenou prime-time serie... jenže vydatná reklama přiživovala nástup i tohoto dílka a s mozkem pod vlivem prvních dvou sérií se opovažuji prohlásit, že zase jednou hypeová kosa padla na kámen reality a místo o dosud nevídanou moderní ságu se jedná o seriál, který se spolu s trabantem a manželským sexem řadí do seznamu záležitostí, které uspokojí, ale nenadchnou. Marná (světská) sláva, od seriálu s takovým titulem by člověk čekal něco víc než krásně okostýmovaný exkurz do Jindrovy ložnice, kde se beztoho kostýmy brzy a bez zdráhání poroučejí k zemi, protože králova přízeň je holt králova přízeň a ve frontě čekají další rozdychtěné zájemkyně. Karel Čapek svého času popsal kostyméra jako osobu, která dojatě hledí na herce a šeptá: "Jak krásně hrají ty šaty na panu X!" Tak zlé to není, Kennedyová, má oblíbenkyně od dob Generála, oplývá vznešeností, jakou by jí mohly závidět mnohé pomazané hlavy, Dormerová je dost zajímavá na to, abyste jí uvěřili, že Jindra pod vlivem jí rozdmýchaného ohně v poklopci otřásal vírou, trůny a šibenicemi a měnil se z vzorného exempláře defensor fidei v nezdárný příklad hereticus pessimus, Northam dokáže svého Thomase Mora podat dostatečně přesvědčivě a Sam Neill nemá coby vlk v rouše šarlatovém vytřískávající ze svých třiceti stříbrných bohaté úroky chybu, akorát Rhys-Meyers má tu chybu, že se svým opižlaným účesem a neustále odhalenými pažemi spíš než krále připomíná žoldáka z fantasy céčka a kdyby tam ze dvou Jindřichových sester a kdovíčeho dalšího naklonovaná Margaret se svým milostným životem "nejdřív postel, potom kostel a menší vražda v mezičase" a prapodivná zápletka Compton/Tallis (ovšem autorům historického slashe se otevírá zcela nové pole působnosti) absentovaly a zbytek ansámblu neposkakoval kolem, nekurvil se s kdekým a nepěl "kujme pikle, kujme pikle," houby by se stalo. Už druhý "historický" (čti "současně vypadající a chovající se herci se motají po place v nažehlených kostýmech a tváří se nakrknutě") seriál z produkce HBO, v kterém se mi nejvíc líbily úvodní titulky. P.S. Chápu, že "Tudorovci" zní honosněji než "Kterak Jindra přefik všechno, co nosilo sukně, dokud nepotkal Anču, a po Anče se konal rychlý návrat ke starým zvykům," ale ve chvíli, kdy se místo vybroušeného příběhu jedné dosti podstatné dynastie dvacet večerů koukáte na to, jak Božský Jonathan střídavě leze z postele do postele, zamilovaně drnká Greensleeves a válí se po zemi v hysterickém záchvatu ne nepodoben čtyřletému, kterému jste sdělili, že mu ten vláček nekoupíte, vám ten název začne připadat pro Tudorovce značně urážlivý. ()

xxmartinxx

Pátou hvězdu bohužel ubírá značné použití šampónu, kvůli kterému je snadné seriál odsoudit. Jinak jde ale o výborný kus, který má výborně profilované charaktery a atmosféru. Propracovanost některých motivů a jejich "spolupráci" s jinými díly na totéž téma (soud Thomase Moora plný odkazů na film a divadelní hru A Man for All Seasons) a plno dalších maličkostí stojí za to pochválit. Za zmínku stojí výběr herců a herecké výkony obecně a obdivuhodné množství citací historických postav a využití skutečně každého jen trochu známého jména té doby. Jistě je plno věcí změněno z dramatických důvodů, ale to na tom nic nemění. Nezbývá než postesknout si nad snahou zaujmout teenagery, která tu pátou hvězdu neúprosně strhává. ()

flanker.27

Rozjíždí se to velice dobře. Finální hodnocení si nechám až na konec, ale bude to pravděpodobně hodně vysoko. Marigold zmiňuje nic moc stavby. Mám podobný pocit, ale scénář, herci a kostýmy to bohatě vynahrazují. Jen mě mrzí, že Sean Pertwee odešel ze seriálu tak záhy :)) Update: Tak po první sérii těch 5* dám. Sice díly kolem prostředka byly mírně slabší, ale konec opět krásně vygradoval. S tím prostředím to buď není takové, jak jsem psal původně, a nebo jsem si zvykl. Chtěl jsem výslovně zmínit scénu z posledního dílu, v níž se mísí poslední modlitba kardinála Wolseyho s divadelní fraškou, ale Aiax to už udělal za mě. Co se týče spojení princezen Margaret a Mary do jedné, není to pravda nejšťastnější řešení a jestli se seriál potáhne až za Jindřichovu smrt, může to působit vzhledem k potomkům (Marie Stuartovna, Lady Jane) docela problémy. Podle Hirsta jde prý o úlitbu štábu (tedy ne divákům). Na druhou stranu proti historickým zářezům v hollywoodské rádobyhistorické tvorbě, které tepu v komentářích velmi často, jde o celkem pominutelný nedostatek. A Gabrielle Anwar je největší kočka v seriálu. 2. série: Prozatím pěkně našlápnuto ke skvělému pokračování. Update 2: Poprava Anny Boleynové (pro koho je to spoiler, ať se vrátí do školy) sice neměla takovou sílu jako závěr první série, ale to především proto, že ten nasadil laťku proklatě vysoko. Opravdu silné vyjádření královy labilní povahy, odvracení a vracení přízně, čachry v pozadí, otcové obětující dcery vlastním ambicím, ženy neschopné posoudit dopady neuvážených činů. Někteří z těchto intrikánů a děvek naleznou vlastní sebeúctu až tváří v tvář smrti. Co vůbec žene člověka k moci. Ne že by na to Tudorovci odpovídali (koneckonců o to se snaží značná část kulturního dědictví Evropy), to jsem se jen nechal unést volnou asociací. Už jsem zvědavý na třetí sérii. ()

Morien

Příliš sprosťáren a málo politiky na padesát pět minut. A jak čas postupuje, zdá se mi to jako čím dál zoufalejší nuda. Pořád jsem doufala, že se to spraví, ale asi je čas pod tím podtrhnout židli. Nedaří se sehnat dostatek charismatických herců, aby to utáhli, a to se žádnými kostýmy ani ničím jiným nedožene. ()

TeeAge

|| Scenár: Michael Hirst | Hudba: Trevor Morris | Produkcia: James Flynn, Gary Howsam, Michael Hirst | Distribúcia: BBC Two, CBC Television, Showtime, TV3 | Štúdio: Reveille Eire, Showtime Networks || Henrik VIII je veľmi zaujímavou osobnosťou histórie, a to nie len pre to, že dal popraviť niektoré zo svojich žien. Nakoľko som čítal knihu o jeho živote, som zvedavý, čo mi môže ponúknuť ďalej tento seriál. Zatial som dostal len štandard tohto desaťročia: nahota, intrigy, vraždy, krv. A len pár historických faktov a medzinárodných diplomatických detailov... Uvidíme. Keď sa to nezlepší, hodím to na vedlajšiu kolaj, ako Camelot. ()

Madison

Niektorí sú ,,namäkko" zo súčasných seriálov ironizujúcich svet aj ľudí v ňom, Tudorovcov hodnotím čoby milovníčka historických kostýmoviek, pre ktorú bol tento podrobný seriál o Henrichovi VIII. tým najväčším možným potešením. Z histórie poznáme množstvo slávnych osobností, ale Henrich VIII. patril svojou vášňou k ženám a trúfalosťou odpojiť sa od rímskej cirkvi, k tým najzaujímavejším. Seriál je postavený na pilieroch, ktoré u širšieho publika vždy zafungujú - vášeň, láska, zrada, sex, pomsta, nenávisť a v primeraných dávkach predostierané politické udalosti, či prekrásne dobové kostýmy, výprava, hudba a priam nemožne dokonalý herecký casting od démonického Jonathana Meyersa cez Natalie Dormer a Mariu Doyle Kennedy, ktoré sú na zachovaných portrétoch ako stelesnené Anna Boleyn a Katarína Aragonska - výber hercov nemohol byť lepší. Užívateľ Matty sa v závere svojho komentára pýta, či v dnešnej dobe plnej Dexterov niekoho baví nezáživná konverzačná dráma, no musím oponovať, pretože Tudorovci sú - napriek neskutočne úžasným, chytrým, sarkastickým, vyspelým a celými masami milujúcim seriálom dnešnej doby - presne mojou šálkou kávy. ()

Arachneuss

„Jaká ztráta je pro člověka nejvíc nenahraditelná? Čas. Ze všech ztrát je nejvíce nenahraditelný, protože se nedá vykoupit.” Kateřina Aragonská & Anna Boleynová - 70%: Seriál má dvě přednosti, které z něj dělají tak silně nadprůměrné dílo. První je technická stránka, počínajíc omračující hudbou, obrazovými hrátky tvůrců s představivostí, jak asi neomezený vládce vnímá dění okolo sebe a pak je zde samozřejmě úchvatná garderóba stovek kostýmů (v 15. století se zkrátka uměli oháknout stylově). Druhým a největším pozitivem jsou pak samotní herci. Ať slavní (všemocný kardinál Sam Neill), debutující (Zlatý glóbus pro Natalii Dormer!) či žijící legendy (démonický Peter O'Toole jako Bohu oddaný papež Pavel III.). Každý z obsazení vykazuje maximální snahu o co nejlepší výkon a že je to poznat. Vždyť i té Anny Boleynové musí být člověku v den její popravy líto. Vrcholem je pak samozřejmě Jonathan Rhys Meyers, který nehraje krále... on králem je! Králem nepředvídatelným a náladovým. Králem mocným a krutým. Králem ochotným pro své blaho zruinovat i zemi, které vládne. Zkrátka králem z rodu Tudorovců... Jane Seymoureová - 100%: S velkou sledovaností přichází větší rozpočet a tvůrci mohou začít myslet i globálně. Dvorní intriky již nehrají prim, tentokrát přichází na řadu vztah krále se svými poddanými a návrat k prvotní otázce, zda-li je lepší, aby se lidé svého vládce obávali či jej milovali. Na post královny navíc nastupuje dobrota sama se srdcem a tváří anděla, jejíž pravou cenu si Jindřich uvědomí příliš pozdě. A je to právě ten moment, kdy absolutistický vladař poklekne u lóže své umírající manželky, který mě bez jakýchkoliv výhrad přesvědčil, že v první polovině třetí řady stanul seriál na svém vrcholu. Anna Clevesová - 80%: Temné a depresivní, v tomto duchu se nese zakončení třetí série. Z všemocného vladaře se opět stává egoistická svině, za jehož rozmary trpí jak jeho nejbližší, tak celý stát. Opět se uzavírají tajné dohody, opět se bodají dýky do zad. Nejkladnější postavou je tak paradoxně kancléř Cromwell, který (jak už to v historii u hodných hochů bývá) sám skončí s hlavou na špalku, zatímco se jeho svrchovaný pán úspěšně transformuje do bezcitné kreatury. Největší hvězdou je ale hudební skladatel Trevor Morris, který po dvou řadách příjemných melodií přeladil o 180 stupňů a do každé druhé scény láduje zběsilé smyčce čí šíleně drunící bubny. Atmosféricky je tak třetí část Tudorovců zatím nejpovedenější. Kateřina Howardová - 70%: Král je ve stavu zranitelnosti a tak mu jeho zkorumpovaná šlechta dostrčí mladou dračici, sexuálně atraktivní blbku bez charakteru, chcete-li Megan Fox své doby. Zatímco se tak panovník oddává vášni se svou novou královnou, která není zas tak panenská, jak se zdá, tak jeho poddaní skrze jeho zranitelnost uskutečňují své podlé plány a zbavují se svých nepřátel. Ze všech částí Tudorovců je zrovna tato nejslabší. Tvůrci a ani opět výtečný herecký ansábl za to nenesou vinu, chyba je už v historii samotné. Pátá panovnice zkrátka nemá sebemenší šanci na získání divákových sympatií, neboť vyjma vznešené krve ji od dobových bezcharakterních prostitutek nedělí vůbec nic. Kateřina Paarová - 100%: Druhá polovina závěrečné řady je už naprosto jiné kafe. Vladařova nová vyvolená je silná a sebejistá žena, kterou si divák oblíbí již během několika minut. Intriky na anglickém dvoře jsou už pouze zúženy na soupeření o malého prince Edwarda, u kterého je s každým dalším rokem jasné, že za chvíli usedne na otcův trůn. Díky vysokém rozpočtu si již tvůrci mohou dovolit i velmi působivé a napínavé dobývání francouzského města Bolougne. Největšími hvězdami je však nakonec opět trojice Jonathan Rhys-Meyers, Henry Cavill (Charles Brandon) a Sarah Bolger (princezna Mary), kterým jejich postavy věříte na 200% a tento rok minimálně pro Meyerse očekávám za ztvárnění Jindřicha VII ocenění Zlatým glóbem a nominaci Trevora Morrise za hudbu. Dokonalé! Zánik Monarchie - 100%: Žádné stařecké sípání na smrtelné posteli, ale důstojný a vskutku velkolepý odchod ze scény a jedno z nejpůsobivějších zakončení seriálu, co jsem kdy viděl. Grandiózní finále Tudorovců je už spíše takové nostalgicky surealistické ohlédnutí umírajícího muže na prahu smrti za svými činy, za svými ztracenými a nalezenými láskami, za svými prohrami a výhrami, za svými přátelstvími, za svým odkazem budoucímu světu, za svým ztraceným mládím... no zkrátka jsem se v posledních dvaceti minutách doslova topil v slzách, což se předtím povedlo pouze Buffy a Battlestar Galactica. Showtime to opět dokázal. All hail to the King! () (menej) (viac)

Spooner

Historický seriály nedělaj HBO žádnej problém a ani tenhle není vyjímkou. Pohled do dvora nechvalně proslulého krále se možná někdy až moc zaobírá milostnými pletkami, ovšem nezapomíná také na konflikty postav a historická fakta. Líbí se mi, jak hodně se tvůrci zabývají jeho rozvodu a rozporu s Vatikánem. Herecké výkony to taky hodně drží. Jonathan Rhys Meyers dokazuje, že má obrovský talent. Ještě více na mě ale zapůsobil Sam Neil, kterého už jsem dlouho nikde neviděl a v týhle roli mi udělal velkou radost. HBO už má možná za sebou i lepší fláky, i tak se ale jedná o velice dobrý nadprůměr. 1. SÉRIE - 80% ()

tahit

Nebudu tady rozvíjet téma film versus literatura, ale jenom mini úvahu o tomto tématu. Král Jindřich VIII. je vděčný námět pro literaturu i film. Psát o ději podrobněji, co se mi líbí a nelíbí, by znamenalo zmiňovat jednotlivé epizody, jehož rámec a pojetí děje je vybudovaný na prvcích drsnější reálné historie jeho vnějšího života než vnitřního obrazu celé Anglie. Proto budu psát jen o dojmu, který na mě film zanechal. Myslím, že zde nedošlo k zásadním historickým omylům a drží se literárních předloh. I když jde o tradiční seriál v hollywoodském stylu, který mě občas neodolatelně přinutí k zívání. Jsem mu vše ochoten odpustit, protože je to seriál zajímavý už z toho důvodu, že je částečnou ilustrací dějových proudů epického vyprávění o Jindřichu VIII., ale přes všechny nedostatky, to má svůj klad a hlavně význam, protože to mnoho dalším pomůže alespoň vyplnit znalosti o životě a vládě tohoto muže na anglickém trůně. V případě hlubšího poznání, když bude mít někdo chuť, tak si může mnohé přečíst o něm v encyklopediích literárních žánrů, co nemohl tento seriál do svých televizních obrazů pojmout. ()

sepp

Vzkaz pro Mattyho: takovych lidi je tu dost a ja jsem rozhodne jeden z nich. Je skvele koukat na opravdove, ryzi herectvi a krasne dobove kostymy. Je to osvezujici od onech plytkych Prison Breaku a Ztracenych - take jsem jimi byl pohlcen, ale moji pozornost velmi rychle ztratili, narozdil od Tudorovcu. Ti sice nejsou historicky nejpresnejsi, ba dokonce jsou tam nektere veci mirne casove prehazeny ci prekrouceny pro vetsi efekt, nicmene milovniky historickych podivanych jiste uspokoji. P.S.: prizraky smrti v dile s morem nebyly zbytecne, tema smrti je nejzasadnejsim tematem celeho stredoveku, stredobodem celeho tehdejsiho mysleni, v navaznosti na myslenku posmrtneho zivota... ()

Nevada

Velmi dobrý dramatický seriál, který si ovšem s historickými fakty a daty pohrává trochu volně. Hlavně příběhová linie královy sestry Markéty mě trochu zaskočila. Nejenže změnili reálie (byla vdaná za francouzského krále, ne portugalského a o konci toho manželství nemluvě), ale hlavně ji zaměnili s její mladší sestrou Marií. Nicméně, výuka dějepisu není posláním této produkce a tak divák, který má rád historické dramata si přijde na své. Výborný je v hlavní roli Jonathan Rhys Meyers, který dokázal skvěle zahrát mladého prchlivého krále, který je v jednu chvíli laskavý a okouzlující společník a vzápětí je zuřivostí bez sebe. ()

kinej

Podle mého snad jediný seriál se vzestupnou kvalitativní tendencí. S přibývajícími sériemi přibývá na koukatelnosti. Zatímco první série je místy klasicky seriálová (tzn. zbytečné postavy, slepé odbočky), ta třetí už je záživná od začátku až do konce. Zmíněné vlastnosti seriálů jsou také, krom blbé znělky, jeho největším záporem. Zkrátit série taa na 7 dílů by neuškodilo. Herecky zde zcel vládne Meyersm který skvěle ztvárnil pomalu se psychopatizujícího se panovníka. Až bych řekl, že to nehraje, ale že je takový i on sám. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (viac)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (viac)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (viac)