Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Írsko / Kanada / USA / Veľká Británia, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scenár:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (viac)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Paity

Nevím jestli jsou Tudorovci mezi nejoblíbenějšími seriály proto,ž e do toho HBO dalo tolik peněz a rozpočet je znát, ale já jsem se dost nudil. Nejsem tedy bohužel ani celkově nějaký extra fanda historických seriálů, ale Tudorovci mě vyloženě uspávali. Pořád dokola se točící zápletka intrik mezi králem, církví a "povedenou královskou rodinkou a šlechtou kolem" + do toho nějaký ten přespolní nepřítel. Nic pro mne. ()

Scevola

Konecne sa zacali vo vacsom tocit historicke seriali ktore ukazu neokukanych hercov zasadenych na historickom pozadi. Zameral sa na obdobie vlady Henricha VIII (jedneho z najsilnejsich panovnikov v dejinach Britanie). Prve dve serie nemali ziadnu chybu, dalsie boli trochu slabsie (co ale vyplyva z historickych suvislosti) 9/10 ()

derryl

Hodnocení po shlédnutí celého seriálu, 38 dílů: VÝBORNÉ. Všem vřele doporučuji nejen jako doplnění znalostí historie, ale i jako skvělý vhled do světa rodu Tudorovců, do jejich soukromí, názorů na život a také do jejich ložnic... Nádherné kostýmy a excelentní herecké výkony (především Jonathan Rhys Meyers) jsou zárukou dobře stráveného času u skvělého seriálu. ()

Ještěřák

Na TUDORS koukám primárně kvůli prachům ( www.tudorovci.cz ) a zatím se mi to v hlavě "vrbí" jako takový slabší ROME, který je úplně stejně povolnej s tím, že mi tu chybí někdo jako je Attia. Po prvních čtyřech dílech tedy orientační ***, ovšem hvězdička/y můžou ještě s klidem přibejvat. Doba to byla zajímavá a TUDORS ji mapují myslím kvalitněji než nedávný celovečerák s Ericem Banou v roli Jindřicha VIII. Ale seriál má na to taky více času. ___ PO ODKOUKANÉ PRVNÍ SEZONĚ zvyšuji na ****, přibližně od 7. epizody TUDORS neskutečně chytají grády a pomalu se vrbí první oblíbenci (otázka bohužel většinou stojí ne jestli, nýbrž kdy přijdou zrovna oni pod nůž) - v mém případě sexy kreativní bisexuál Thomas Tallis a sladký dareba Thomas Wolsey. ()

Cassandra

Po první sérii - je mi líto, ale já vidím jen partu pečlivě depilovaných a naleštěných modelů a modelek v novotou zářících kostýmech, jak si hrají na dějiny. Seriál je neuvěřitelně rozvleklý a za něco stál snad jen poslední díl, který byl celkem dramatický. Jedna hvězdička je za tento díl a druhá za Neilla. Je možné, že seriál dost poškodil dabing, ale tomu věřím jen napůl, na scénář dabing nemá vliv. ()

Prochy38

Pro mě výborně natočený seriál z doby Jindřicha VIII. Největší úspěch seriálu zaručují výborné kostýmy a skvěle volení neokoukaní herci. Právě (u nás) probíhající 3. série drží stále nasazenou laťku od prvních dílů. Kvalitní, velmi kvalitní.|||||||||| Tak dokoukána i poslední série. Musel jsem přidat * do plných, páč ten závěr neměl chybu. Děkuji děkuji za tuto parádu! ()

Drirr

Tenhle seriál pro mě stojí a padá s postavou Sama Neilla. První série je tak za jasných pět hvězd. Kolo intrik se točí stále rychleji a závěrečné díly trhají oči z důlků. V druhé sérii se nám ale začne kupit vata a začínají převažovat nezajímavé postavy. Třetí sérii už jsem nedokoukal, prostě si mě seriál neudržel a neměl co nabídnout nového. Tudíž kotvím na třech. První sérii ale rozhodně doporučuju... ()

bloodcountes

Někdy mě podrobné detailní sledování zviřátek na dvou nohách nudí, otravuje až sere, ale někdy se stane, že na to tak nějak fascinovaně hledím jako králíček na kobru a nemůžu se od toho odtrhnout. Tohle je ten případ. Možná i to pomalé tempo přospívá k tomu hypnotickému efektu, rozhodně ale herci a výprava. Samozřejmě Jonathan, kterého jsem viděla asi poprvé v tkto rozsáhlé a herecky náročné roli. Uvěřila jsem mu všechno, ten Jindřich VIII. je prostě bytostně v něm, nemusí ani moc hrát :) Uvědomila jsem si u toho seriálu, jak je všechno pořád stejné, jak mezi lidmi, tak mezi národy a vládci, a jak se lidstvo pořád motá v kruhu a nedokáže ten středověk v sobě překočit někam dál. Původně jsem podle komentářů myslela, že to bude nějaké pouťově erotické, nějak pouťově násilnické a byla jsem připravena to kdykoli opustit, ale přišlo mi to docela střízlivé, co se sexu týče (další řady byly málem úplně bez sexu), takže za mě jsem s tímto seriálem velice spokojená. ()

Ant_Antony

Příjmně koukatelné, pokud si člověk odmyslí historické přešlapy v rozvleklém scénáři... Tvůrci se snaží držet faktů ovšem limonáda, kterou k nim přilévají občas vyvolá úšklebek na tváři... Pochala budiž za Jonathana Rhyse Meyerse, který Jindřicha skvěle táhne, i přes jeho všeobecně známou nechuť k této jeho roli (v dalších sériích)... Škoda pořádně nevyužitého Petera O'Toolea coby papeže v II. sérii, Sam Neil naopak v I. řadě skvěle rozehrává pestrobarevnou (zápornou) roli... Skvělá hudba Trevora Morrise provází v každém díle dějem a prohlubuje tak emoce a intriky daného období - škoda jen, že skladba v době popravy Anne na CD chybí... Zatím jsem na startu III. série a už teď musím říct, že mi Natalie Dormer coby Anne doooost chybí, protože vývoj její postavy byl po celé první dvě sezóny nejzajímavější a její charisma mě dokázalo bezpečně udržet u obrazovky... I. série 7/10, II. série 8/10 (hlavně za poslední dva díly), III. série 6/10 ()

kikka20

Moc toho o tomhle seriálu nenapíšu, viděla jsem pouze pár dílu, ale myslím si, že je to pro mě úplná ztráta času. Omlouvám se Vám, ale tohle si o tom myslím. Nebudu se rozepisovat, ale to už bych radši koukala na nějakou odpornější parodii.. ()

Movie Gourmet

Můj komentář se zatím vztahuje pouze k první sérii, ale myslím, že i co se týče dalších sérií zde máme zaděláno na velmi kvalitní seriál. S první sérií jsem velmi spokojen. Obzvláště pak s hereckým koncertem hlavního představitele Jonathan(a) Rhys Meyers(e) a Sam(a) Neill(a), který výborně ztvárnil intrikánského kardinála Wolsey(ho). Neopomenutelné výkony předvádí i Maria Doyle Kennedy, coby královna Kateřina Aragonská a Jeremy Northam, jako sir Thomas More. Do role francouzského krále Františka I. dobře tvůrci obsadili charismatického Emmanuel(a) Leconte(ho). Verdikt: První série 4* a 80 %. ()

CamperCz

Vyborne herecke vykony, bezkonkurencni kostymy, skvele napsane a historicky verne. Na druhou stranu jsou tu pak strasne CG animace a tezko definovatelny, prilisny cool nadech...Za 4* ()

Murphy722

Tudorovci předběhli film Králova přízeň, ale jsou ve všech ohledech lepší a ve všech podmínkách detailnější, než film. Samozřejmě je to taky seriál!! Další historické vzdělání do mé hlavy a do dalších hlav je vždy přínosem a takovéhle seriály, či filmy by měli točit častěji. Intriky, láska, hudba a charizmatičtí herci. To jsou Tudorovci!! ()

Greg25

Seriál Tudorovci není na poli historických filmových a televizních počinů nikterak špatný, kdyby nebyl tak zoufale nudný a rozvláčný. Jestliže do popravy Anny Boleynové to bylo pořád unosné, potom už tedy rozhodně ne. Je to seriál o intrikách, ale přiliš roztáhlý. Mám ráda dějiny Anglie a znám daleko zajímavější období anglické historie než je život a vláda Jindřicha VIII. - a o to jde, tvůrci vsadili na silnou osobnost a výborné charizma Jonathana Rhyse Meyerse (ale pozapomněli na tempo vyprávění), ale to nestačí - ne na tolik dílů. Jako kdyby tvůrci pozapomněli na fakt, že to co si může dovolit románová kniha, si nemůže dovolit seriál. 55% ()

Kroupa

Odjakživa jsem si myslel, že ve zpracování historie je naše kinematografie přebornicí, a že západním historickým kusům chybí vnitřní rozměr a zaměřují se především na okázalost. Skutečně, Tudorovci si na okázalosti zakládají. Skoro stejně jako si na ní zakládal král Jindřich. A je na to nádherný pohled, protože i kamera je perfektní. Na BluRay verzi je to opravdu lahůdka sledovat. Krom těchto kvalit je tu ale sebejisté podání historických reálií (určitě s jistou autorskou licencí v detailech), lidskost postav - jejich obojakost, pýcha, hamižnost, všeobecná povolnost k zaprodání za důchod, statky anebo privilegia, touha po rozkoši. Zároveň nechybí ani ideály - nejen Thomas More, ale i kardinál Wolsey nebo král jim občas podlehnou. Politika se ani dnes nedělá o moc jinak, ale jen vzácně je představena věcně, bez zybtečně moralizujících emocí, taková, jak si ji představuju já. A taky tu je láska, i když její četnost v je značně přebita prostopášností a vilností. Jako v normálním životě :) ()

werus

Tvůrci tohoto seriálu by mi asi museli sami říct, jak to dělají, že si v pátek pozdě večer většinou najdu čas (a hlavně chuť) a podívám se. Přitom je tam nemálo věcí, které by standartního diváka mohly odradit. Ať už ty subjektivní jako (ne)sympatie herců, moc sexuálních scén, málo "příběhu" nebo ty objektivní - že to zkrátka takhle tak docela nebylo a ti lidé takhle tak docela nevypadali, mluvili trochu jinak, dělali věci jinak.. Ale co! Když se chci dozvědět něco o historii tohoto nebo jiného rodu, tak si k tomu asi nevyberu seriál, ale dokument. Od seriálu čekám trochu něco jiného - aby mě bavil (čímž nechci ale nechci říct, že dokumenty jsou nuda), a to i na úkor toho, že se trochu pozmění minulost. Je to problém všech historických seriálů i filmů a pokud nejste ochotni se smířit s tím, že si to tvůrci upraví k obrazu svému, ani tu Novu v pátek večer nezapínejte. Ale mě to tak baví! Parádní výběr herců, zejména Jindřicha a kardinála Wolseyho. Král (J.R. Meyers) je zaručeně nejlepší, když se zlobí, jeho herecké ztvárnění chvílí kdy se vzteká, je opravdu zážitek :-). Kardinál Wolsey (S. Neil) zas vyniká jakousi "poťouchlostí" nebo úlisností, která z něj v seriálu přímo čiší. Ostatní herecké obsazení vypadá, jako by se hledalo na přehlídkových molech, takže pro dámy, ale i pro pány, bude určitě na co koukat. Ještě bych nerada zapoměla na pana Moora(J. Northam), který je v Tudorovcích asi tou nejmilejší postavou. A samozřejmě to, za co je seriál nejvíc chválen - kostýmy. A pak je tady spoustu dalších věci, co by mohli Tudorovce zkazit jako - scénář, hudba, kamera... Ale nekazí. Všechno je jak má být a proto si nenechám ujít ani další díl.. ()

muoaner

Namyšlený seriál plný nicneříkajících dialogů, sem tam pokokujícím prsem či dvěma, zdlouhavým dějem, nabubřelým hlavním hrdinou, který končí pomalu každou 3větu křikem "Já jsem anglický král", a tak nudným zpracováním, že to uspí rychleji než sledování přímého přenosu gambrinus ligy. Přiznávám, jsem nejspíš zaujatý a znechucený sledováním v dabované verzi ( o1* navíc by určitě dostalo hodnocení při sledování v originále), ale měl jsem bohužel smůlu, narazil na ní a na tento exeplář něčeho tak primitivního, co se tváří jako historické seriálové dílo, ale má k tomu daleko asi jako já ke kalhotkám Elishi Cuthbert. Hodnotím po ztrastiplném shlédnutí 5 dílů a ta 1* je za ty kostýmky. Ty jsou asi tak jediné na co se dá (i někdy opravdu pěkných dam) koukat. ()

cherita

No nevím. Asi jsem čekala příliš, když jsem si myslela, že by Jindřich nemusel být jenom rozmazlený promiskuitní fracek, ale taky by mohl mít nějaké charisma. Pořád je to sice anglický král a pořád ho hraje Jonathan Rhys-Meyers, takže chápu, proč mu ty ženské lezou dobrovolně do postele, ale stejně je to zatracená škoda. Být hlavní hrdina trochu silnější a zajímavější osobnost, možná bych si z celé první řady pamatovala víc, než že se tam pořád jenom mluvilo a mluvilo (už ani nevím o čem) a když se nemluvilo, tak se souložilo (už ani nevím kdo s kým). S vyjímkou toho morového dílu, který byl vážně psycho, neuvěřitelně mdlý zážitek. ()

Patrac999 odpad!

Můj dojem ze 2 dílů je asi takovýto: kecání o ničem, kecání o ničem, strašně cool milostná scéna, kecání o ničem, strašně cool milostná scéna a na závěr kecání o ničem ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (viac)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (viac)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (viac)