Bílá královna

• Veľká Británia The White Queen
Veľká Británia, 2013, 9 h 57 min (Minutáž: 58–62 min)

Predloha:

Philippa Gregory (kniha)

Hudba:

John Lunn

Aneurin Barnard, Rebecca Ferguson, Amanda Hale, Oscar Kennedy, Reece Pockney, Juliet Aubrey, James Frain, Max Irons, Janet McTeer, Hugh Mitchell, David Oakes (viac)

Seriál Bílá královna strhujícím způsobem ztvárňuje jedno z nejdramatičtějších a nejbouřlivějších období v dějinách Anglie. Příběh lásky a chtíče, svádění a podvodů, zrady a vražd je vyprávěn z pohledu tří zcela odlišných, ale stejně neústupných žen – Alžběty Woodvillové, Markéty Beaufortové a Anny Nevillové. Ve svém honu za mocí budou používat intriky, mistrnou manipulaci i ženské půvaby, aby se probojovaly na anglický trůn. Je rok 1464 a Anglie se před příchodem Tudorovců na trůn zmítá uprostřed války o legitimního krále. Je to trpký souboj dvou stran jedné rodiny – rodu Yorků a rodu Lancasterů. A všechny tři ženy zoufale touží získat korunu. (HBO Europe)

liquido26

Dějiny Války růží smrsknuté do deseti dílů, zbavené Shakespeara a sledované očima ženských postav. Poměrně zajímavá a po prvotních rozpacích musím říct, že povedená kombinace. U prvního dílu jsem to z té přehršle romantiky a sexu a absence napětí a děje chtěl skoro vzdát. Naštěstí tento seriál zrál jako víno, ve kterém byla utopena jedna z postav :-) Rozjíždí se tu poměrně solidní intriky a díly baví od začátku do konce. Z toho ten poslední je naprosto strhující. Ocenil bych sympatické herce, hezky zvládnutou výpravu (s vyjímkou prvního dílu, tam vypadalo všechno divně, jak z nějaký pohádky) a taky historickou přesnost, protože až na drobnosti (Buckinghamovo povstání proti Richardovi III. proběhlo v roce 1483 a ne jako v seriálu 1484) všechny události seděly (no a čistý zuby, umytý vlasy a nestárnutí postav zkrátka musíme skousnout). Trochu mě mrzela absence bitev. Až na jednu amatérsky vypadající potyčku někdy v půlce a závěrečnou bitvu u Bosworthu, tady žádné nečekejte. Ale bitva na Bosworthském poli (i když se odehrává v lese) je opravdu hodně působivě natočená, až mi bylo skoro toho RIcharda líto. (Hezký byl odkaz na slavnou repliku z Richarda III. - "Sežeňte královi koně.") No a celkově mě z postav nejvíc bavil asi právě Richard III., který nebyl díky bohu vykreslen jako krvelačné monstrum, ale jako ambiciózní vladař, který se choval tak, jak to bylo v jeho době v politice zcela běžné. ()

hellstruck

Britská historie je velice bohatá, vydala by snad na tisíce dalších seriálů - a obzvlášt pokud by to bylo pod záštitou BBC, rozhodně by se vždycky jednalo o velice kvalitní počiny. Spojení Británie a historie nemůže prostě nikdy vyjít špatně. Období krvavé války růží si už dlouho něco podobného zasloužilo. The White Queen splnuje všechny moje požadavky do puntíku - napětí do poslední minuty, krásné kostýmy, intriky jak se patří, charismatické postavy. Každý díl je jako jeden výborný dobový film a působí jako realistická Hra o trůny. Obzvlášt jsem si zamilovala Rebeccu Ferguson v hlavní roli a mladého Ironse jako krále Edwarda. Uvidíme, jestli do úplného konce neztratí tempo, ale silně o tom pochybuji, takže jasných pět. EDIT: V posledních dílech mám výtky ke vzhledovému nestárnutí postav (to se opravdu nepovedlo), navíc sílí můj odpor k představitelce Anne, která hraje již od počátku opravdu, ale opravdu mizerně. Myslím, že by navíc bylo lepší zaměřit se v celém seriálu na jedno kratší období, než na dvacet let, působí to mnohdy zmateně a překombinovaně. ()

angel74

Vzhledem k tomu, že se seriál Bílá královna věnuje dost dramatickému období v dějinách Anglie, tak je na můj vkus až příliš zromantizovaný. Taky jsem moc nepobírala ty nadpřirozené schopnosti v ženské rodové linii Alžběty Woodvillové. To si mohli tvůrci opravdu odpustit. Nicméně několik dílů bylo natočeno celkem poutavě, tak přimhouřím oko nad tou hromadou zbytečného balastu. (60%) ()

Malarkey

Po shlédnutí Bílé královny musím říct, že se určitě jedná o lepší historický seriál ze světa anglického aristokratického středověku. Má to dobrý námět, kvalitní středověké prostředí, mnohdy některé díly nabízí i solidní příběhové přesmyčky, které mě lákají do dalšího sledování. Jenže k tomu všemu je tady strašný množství romance a navíc je Bílá královna a ženské kolem ní tak strašně hysterické, že jsem měl co dělat, abych ty kecy o dětech vůbec ustál. Po shlédnutí podobných seriálů ale okamžitě tušíte, kde autor Hry o trůny sbíral inspiraci… ()

Elví

Přestože jsem se v druhé polovině série trochu ztrácela v tom, kdo s kým a za kolik, a měla nutkání po 8. díle, kdy naposled vydechne král Edward (Max Irons - čerstvě v mém TOP 10 a momentálně na vrcholu žebříčku mých idolů), to vypnout, vydržela jsem až do konce. Ačkoli bylo jasné už od začátku, jak to dopadne, bylo zajímavé sledovat všechny ty pletichy dokola. Také oceňuji, že jsem byla ušetřena pohledu na useknuté hlavy - opravdu nemusím vidět vše. Škoda, že druhá série nebude :( ()

• Dalo by sa povedať, že David Oaks je dvojnásobný seriálový brat Maxa Ironsa. Kým v The White Queen stvárnil jeho brata Georga, v Borgiovcoch (2011) naopak vystupoval v úlohe syna Maxovho reálneho otca - Jeremyho Ironsa. (lilina133)