Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Írsko / Kanada / USA / Veľká Británia, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scenár:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (viac)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

jenik71

Předem podotýkám, že jsem zatím zhlédnul pouze první dvě kompletní série, tedy 20 dílů. Hodnotit tento seriál je ovšem poněkud tvrdý oříšek. Začnu tím, co považuji za klady. To jsou jednoznačně herci. Pokud pominu samotného krále, musím pochválit zejména Marii Doyle Kennedy, která fantasticky ztvárnila královnu Kateřinu Aragonskou. Její projev zasluhuje uznání a její postava nepochybně v divákovi vyvolá lítost a soucit. Výborně zahrané jsou také postavy kardinála Wolseyho (Sam Neill), Thomase Morea (Jeremy Northam) a také Anny Boleynové (Natalie Dormer). Dalším plusem jsou skutečně vynikající kostýmy a samotné dobové prostředí. A zápory ? V první sérii je to nepřiměřeně natahovaný děj, kdy se tři čtvrtiny řeší, jak se má král rozvést, aby si mohl vzít Annu. To se rozebírá ještě v prvních dvou dílech druhé série. Tvůrcům také musím vytknout některé historické nepřesnosti. Že věk a ani přibližná podoba krále z oné doby neodpovídá skutečnosti a Anna Boleynová nebyla žádná kráska, to by se dalo překousnout. Kdo by se také chtěl dívat na ošklivé herce. Nepochopitelný je však osud Wolseyho, který nejenže nebyl ve skutečnosti králem vůbec vězněn, ale dokonce ani nespáchal sebevraždu. To bych v seriálu takového zaměření nečekal. Menších či větších polopravd se tu dá najít bohužel víc. A to je škoda. Druhá série se mi jevila dějově pestřejší než první a já se budu těšit na další pokračování. Zatím přimhouřím oči a dávám ****. ()

Mythago

,,Víš, že královna vojela číšníka?" ,,No nekecej a jak to všechno víš?" ,,Řekla mi to, když mně vojela." Myslíte, že historické seriály jsou plné bitev a násilí? Podívejte se na tenhle a zjistíte na jakém jste omylu. ()

Rousse

Po velkém očekávání přišlo velké rozčarování. Kdo od Tudorovců očekává nahlédnutí hlouběji do zákulisí politikaření, intrik a vládnutí u dvora Jindřicha VIII., bude zklamán, stejně jako já. Místo toho se mi totiž dostalo zejména nahlédnutí na věčně nadrženého krále a do tajů sexuálního života jeho veličenstva. Jasně - k věci to patří (zejména k osobnosti takové, jako byl Jindřich bezpochyby). Ale seriál na mne působí, že tohle je ta hlavní dějová linie a nějaké vládnutí je až někde hodně vzadu. Po kostýmní stránce pěkné, po stránce exteriérové hodně nepřesvědčivé. Na druhou stranu pohled na J. R. Meyerse ... co vám budu vykládat - stál za to a v tomhle seriálu odvedl skutečně dobrou práci - tu hereckou samozřejmě. ()

LadyVader

Po zkouknutí druhé série musím změnit hodnocení ze třech, na čtyři. Seriál i přes to že se snaží bejt historickej, vypadá dost moderně.. Všici jsou tam jak ze škatulky, jakoby měli všechno čerstvě ušitý. Musím uznat že mi to vůbec nevadí. na ty kostýmy se krásně kouká. Jsem ráda že druhá série se nesla v trošku umírněnějším duchu než první, co se týče sexuálních scén. Ne že by mi vadily, ale připadla jsem si spíš že koukám na nějaký softporno, než na historii :-). Co je ale opravdovej důvod změny mýho hodnoceni.. Je to Anna Boleyn, kterou jsem až do půlky druhé série opravdu neměla ráda a na její popravu jsem se těšila. O to víc mně překvapilo, že jsem si ji ke konci série oblíbila, asi nějaká zvláštní lítost, na druhou stranu měla co chtěla :-). Každopádně její poprava byla zatím snad nejlepší částí seriálu. Trošku morbidní, ale musím uznat že se mi nejvíc líbila právě když její hlavička byla sťata, měla snad nejmilejší výraz za celou dobu :-). ()

Jungolink

Aneb další příklad toho, že seriály se mají utnout brzo po tom nejlepším, v horším případě hned v tom nejlepším. Kdyby autoři zlisovali děj 18 dílů třetí a čtvrté řady do deseti dílů, bylo by to ideální. Takhle z toho je jen slabší a rozvláčnější sourozenec jiných seriálů od Showtime. ()

danca044

Tenhle seriál prostě miluju. S každým dalším dílem si ho oblíbím mnohem víc a je mi líto, že má jen 4 série. Jonathan Rhys Meyers hraje krále Jindřicha na jedničku a lepšího herce na tuto pozici obsadit nemohli. Dále mám velmi ráda Sarah Bolger, která hraje lady Mary a získala si mě od prvního okamžiku, co jsem jí uviděla. Kéž by tvůrci Tudorovců přišli s nějakým dalším stejně dobrým seriálem. Bude se mi po něm stýskat. ()

Sdoom

Tudorovci jsou poměrně kvalitním seriálem, který ocení zejména divák zajímající se o historii. Je to chvílemi nudné a zdlouhavé, ale v každém případě zajímavé a po technické stránce velmi dobře zpracované. Jonathan Rhys Meyers si svou roli krále Jindřicha evidentně užívá a já mu ji, musím říct, opravdu věřím. Ovšem skvělý je celý herecký ansámbl, kde musím vyzdvihnout ještě zejména Sama Neilla a Natalie Dormer. Po první sérii sice slabší, ale přesto 4 hvězdičky. Edit 1.2.2015: Druhá série původně spíše slabší 4 hvězdičky přetavuje na čistých 4,5. Naprosto skvěle zahrané a vygradované, díly s popravami patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděl v seriálové produkci. Rhys Meyers je snad ještě lepší a myslím si, že zahrát lépe už by to ani nešlo. Nelze jinak než zhltnout celou sérii najednou. Edit 3.2.2015: Tak 3. a 4. série sice kvalit druhé série nedosahují, protože Ann Boleyn je prostě jednoznačně nejzajímavější postavou celého seriálu a bez ní to už není úplně ono, ale stále se jedná o vysoce kvalitní seriálovou produkci. Některé díly jsou opravdu vynikající (zejména ty s popravami velkých osobností), některé části i trochu nudí, ale celkový dojem je více než dobrý. Henry je definitivně ten nejodpornější nejalibističtější manipulovatelný vrtkavý sráč, se kterým už asi nikdo nemůže po skončení 2. série sympatizovat, natož v průběhu dalšího dění. Trošku mě mrzí, že se tvůrci nepustili do další řady, která by určitě byla extrémně zajímavá vzhledem ke zvratům, které se po Henryho smrti v království děly. Tak třeba se někdy dočkáme. (HD, orig.) ()

uzzi

Tudors těží ze dvou silných zdrojů. Tím prvním jsou vynikající herecké výkony hlavních postav - Rhys Meyers hraje Jindřicha VIII. tak charismaticky a přesvědčivě, až naskakuje husí kůže. Kardinál Thomas Wolsey v podání Sam Neilla je také bezchybný. Druhý zdroj, který mě přesvědčil o absolutním hodnocení, je skvělý a mistrně vystavěný scénář, který nechává postavy dýchat a překvapuje posuny děje do nečekaných zákrut. Postavy jsou víceméně zkažené, pyšné nebo prospěchářské, rozhodně však jsou obrovsky lidské, chybující, nebo zaslepené i poučené (obrovsky zde vyčnívá postava kardinála, se kterým chtě nechtě musím sympatizovat , ve smyslu uzavření a průběhu děje - a nic tak skvěle napsaného jsem dlouho neviděl - ani v klasickém filmu). Na začátku ho nenávidite, pak ho začnete akceptovat, posléze chápat a na konci litovat, to vše jakoby mimochodem a bez křeče. Vzhledem k těmto kladům mi tolik nevadil nižší rozpočet, který asi celý padl za krásné kostýmy a již nezbyl na technickou a exteriérovou podívanou. Počáteční obavy z moc současných tváří zůstaly liché (Jindřich rozhodně nebyl takový švihák, což platí i o ostatních). Tudorovci prostě jen zpřístupnili svou dobu a předložili prvotřídní hutné drama s historickými osobnostmi - na kostře dějepisných odkazů. Vynikající 90% + II sezóna, opět se pokračuje v nastoleném směru a přidává ještě více v krvavosti a bezcitnosti. Jindřich je ještě více nevypočitatelný a krutý. Trochu jsem přeci jenom postrádal Sama Neilla a jeho Wolseyho, jeho charisma sice téměř plnohodnotně nahrazuje Peter O´Toole v roli papeže, ale neovládá tolik stopáže seriálu, kterou by zasluhoval (ale je skvělý). Hodnocení i tak s přehledem zůstává - konverzační historické drama, není nic masově oblíbeného, a proto je skvělé, že tvůrci drží nastavený směr i nadále (a bude se pokračovat další sezónou 09). ()

Jezinka

Co o tomto seriálu říci. Snad jen to, že byl právem oceněn jen za kostýmy, protože vše ostatní je více jak tristní. A nepomůže tomu ani chameoleonský kardinál. Autoři scénáře ukázali, že se s touto v celku známou historickou dobou setkali naposledy na základní škole. I internet má lepší přehled než oni. Celé to vyznělo, že potřebovali napsat lehce erotický příběh a historické období je holt v módě. Z tohoto úhlu pohledu se pak záměna jednotlivých osob a slabé dialogy může zdát jen banalitou. ()

xaver

Celkem slušně až naturaliosticky natočený seriál o významné části britských dějin. Jenom mimochodem autora obsahu musím upozornit, že první polovina 16. století byla počátkem Novověku. Středověk skončil v roce 1492 objevením Nového světa, tedy Ameriky. Rovněž tak Jindřich VIII. nezaložil novou církev a nejmenoval se hlavou této církvi kvůli ženě, nýbrž především z toho důvodu, že nechtěl být absolutně v područí katolické církvi. Na seriálů hodnotím pozitivně zejména jeho věrohodnost, pokud se týká vykreslení reálií tehdejší doby. ()

adam9

KDO NEZNÁ TUTO HISTORII, AŤ NEČTE. MŮŽE SE JEDNAT O SPOILERY Tento seriál se zapíše do mého srdce zlatým písmem. Předem říkám, že jsem toho o Jindřichu VIII. věděl jen to základní, ba ani to možná ne, a proto mě možná seriál dostal víc než někoho jiného, neboť jsem nevěděl úplně všechno, jako např. smrt Jany Seymourové (S03E04 - nejlepší díl společně s S02E10 a tím posledním). Král Jindřich byl dozajista neobyčejnou osobností s proměnlivým charakterem a v neposlední řadě také králem, jehož jméno zůstane v anglické historii na věky. Každá jeho manželka měla něco do sebe, mě ovšem, asi jako většinu, oslnily hlavně Anna Boleynová a Jana Seymourová. Anna - nejvlivnější a nejdůležitější manželka, reformátorka a co se týká hereckého ztvárnění Natalie Dormer, nemůžu pochválit víc. Ta neobyčejná krása a především ty oči, které naznačují nejen svůdnost, ale zároveň i vychytralost, promyšlenost, cílevědomost a odhodlání nebýt jen poslušnou manželkou. Poté, co byla sťata, nastal u Jindřicha neskutečný zlom a pak přišla na řadu Jana. Sladká Jana, opět skvělé herecké obsazení (Annabelle Wallis) a charakter této 3. manželky byl prostě tak...jak to jen říct...prostě si ji nešlo zamilovat a samotný Jindřich ji miloval ze všech nejvíc, o čemž svědčí i fakt, že svou rakev nechal ležet vedle té její. Miloval ji tak moc, protože mu jako jediná dala syna, ale zase okouzlení Annou, které vedlo až k rozkolu s Římem, tomu říkám být sakra omámen. Všechny 4 série byly víceméně vyrovnané, za nejlepší období bych asi vybral 2. sérii s první polovinou té 3., no a poslední scéna v posledním dílu byla jako z partesu. Byl jsem na měkko, když byl sťat Thomas More, byl jsem ještě víc na měkko, když byla sťata Anna nebo když zemřela Jana a vévoda ze Suffolku, ale jakmile se přehrála ta scéna, kdy Jindřich pohlédl na obraz a vybavil se mu celý jeho život (mimochodem ta hudba u toho je neskutečná, ale to vůbec celý soundtrack), měl jsem už slzy v očích. Nejen, protože mě to prostě dostalo, celý ten jeho život vůbec, ale že končí velice povedený seriál. Seriál, jenž je mým prvním z kategorie historických, co jsem zhlédl. Na závěr musím samozřejmě ještě sklonit hlubokou poklonu hlavnímu herci jménem Jonathan Rhys Meyers. Tento pán se do role vžil parádně, lépe to prostě zahrát nešlo a jen potvrdil statut jednoho z mých nejoblíbenějších herců. NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVY: Henry VIII., Anne Boleyn, Charles Brandon. UPDATE: Uplynulo půl roku od mého příspěvku a má láska k Tudorovcům neochabla, naopak sílí. Celé to období, dynastie mě strhly na tolik, že už jsem se začetl do několika knih, prostudoval celý internet, sjel seriál znovu a stále mám málo. Neznám hlavní a pravý důvod, proč jsem se do téhle doby tak zamiloval. Ale prostě je to tak. Jindřich VIII. a Alžběta I.. Jakmile slyším tahle jména, okamžitě mi vyletí husí kůže. Jsem asi blázen, no nemohu si pomoct... ()

Rssa

Prostě další skvělý seriál z prdoukce HBO, po trochu únavené 2.sérii Dextera osvěžující. Jisté ústupky historie vůči spádu a dramatičnosti nejsou na škodu, historie patří do dokumentů. Po slabší třetí sérii přišla ta poslední, díky které jsem se mohl s Jindřichem VIII. rozloučit a to loučení bylo velmi povedené. 90 % za všechny 4 série. ()

DocBrown

"Showtime commissioned me to write an entertainment, a soap opera, and not history ... And we wanted people to watch it.". Tohle dilo je mozna o fous blizsi historii nez Cerna Zmije, bohuzel ani z poloviny tak zabavne. Nejhorsi je, ze tomu spousta lidi bude verit. Po druhem dile nemam naladu ve sledovani pokracovat. ()

Pussycat18

Po těch několika málo zhlédnutí, kdy jsem se snažila kápnout na chuť tomuhle hodně chválenému seriálu, to bohužel vzdávám. Nejvíce mi to připomíná "souložné" americké seriály pro prepuboše akorát situované do jiné doby a jiné vrstvy. V tomto případě mi stačí znát konec, nepotřebuji znát příběh a už vůbec se nechci vracet na začátek abych poznala srdce příběhu. Jako jediný klad vidím v koukatelném Jonathanu Rhys Meyersovi a hezounkém Jeremy Northamovi. ()

Stromovous87

Když, jsem se o tom tomto seriálu dozvěděl moc šancí jsem mu nedával, ale po zhlédnutí prvních dvou sérií musím svůj úsudek změnit. Tudorovci nejsou tak dobrý seriál jako Řím (také z produkce HBO), ale nejsou rozhodně špatným seriálem. V některých komentářích jsem se dočetl o historických nepřesnostech, ale s tím se musí počítat. Děj je spíše komorní a akce je zde opravdu málo, ale to mi u historického seriálu tohoto typu vyhovuje. Navíc oceňuji dobré herecké obsazení do hlavních vedlejších rolí. No zatím dávám 4* a už se těším na 3. sérii. ()

Janega

Je to taká historická telenovela. Samotný dej je dosť zamotaný, keďže sleduje až niekoľko osudových peripetií množstva postáv. Nechápem, čo to bol za nápad obsadiť do role Henricha VIII. napúdrovaného pubertiaka Jonathana Meyersa, ktorému chýba charizma mocnéného anglického vládcu narozdiel od takého Erica Bana vo filme Kráľova priazeň. Autori asi chceli k seriálu prilákať aj mladé dievčatá, tak tam museli dať niekoho sexi, aj na úkor nie príliš presvedčivého hereckého výkonu. Filmárom sa však podarilo vskutku vystihnúť vtedajšiu dobu. Sex, moc, intrigy, to všetko tam je vo veľkých množstvách až sa v tom divák začína strácať a chvíľu potrvá než sa v tom zorientuje. Seriál ako celok je celkovo dobre natočený.. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (viac)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (viac)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (viac)