Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Írsko / Kanada / USA / Veľká Británia, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scenár:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (viac)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

javak810i

Tudorovci se vás snaží spíš bavit, než vzdělávat. A já jim to vůbec nezazlívám. Většina lidí už asi příběh Jindřicha VIII. dobře zná, tak proč se dále babrat v dějepise, že. Místo toho se dočkáte pořádné dávky intrik, bojů a sexu. To poslední mě osobně vůbec nevadí (a dokážu si představit, že ve skutečnosti to mohlo být ještě pestřejší), ale chápu, že někteří prudérnější jedinci to mohou seriálu zazlívat, že se "lacině prodává" přes odhalená ženská těla. Každopádně skvělé herecké obsazení a pěknou výpravu tomuto seriálu upřít nemohou. Snad jen záběry exteriérů působily občas hodně uměle, ale od televizní produkce nelze čekat zázraky. Za mě 4*. ()

Džejkop

Příběhy z lidské historie bývají často zahaleny rouškou tajemství, nejinak je tomu v tomto případě. Seriál se zabývá dobou, která pro Anglii přinesla změnu v podobě reformačního procesu. Poodhaluje důvody, proč se král Jindřich VIII. rozhodl k tak radikálnímu kroku, jakým byla odluka od papežské stolice. Odpověď je nečekaně prostá, za vším hledej ženu, to platí v tomto případě dvojnásob. Je zajímavé sledovat politické machinace té doby a různé společenské intriky, člověk záhy zjistí, že lidé se příliš nemění. Samotné herecké obsazení je perfektní, prokreslenost jednotlivých postav je také na solidní úrovni. Herci se svých rolí ujali na výbornou. Kardinál Wolsey (skvělý Sam Neil) je nejpovedenější postavou, navenek působící zcela počestně a v souladu s desaterem, ve skutečnosti jako ten, kdo si s koláče snaží ukousnout co nejvíc. Přesto však naprosto oddaný králi, to bohužel Jindřich později nepochopí.. Proč tedy jen průměrný výsledek? Tvůrci by se měli vyvarovat historických nepřesností nebo je alespoň omezit, ale budiž. To co Tudorovce podkopává je fakt, že seriál netvoří komplexní a kompaktní celek. Jednotlivé dějové linie do sebe příliš nezapadají, seriál působí dost útržkovitě, škoda toho. ()

elizabeth_ba

Zatím jsem viděla teprve první řadu, ale myslím, že k ohodnocení (jak hvězdičkovému tak slovnímu, které budu po zhlédnutí dalších upravovat) to už stačí. Tak tedy k 1. řadě: Hezounká pohádka (v první části série spíše pro dospělé, od doby, kdy král zahájil pokus anulovat své první manželství pak z té erotiky trochu ubrali) s občasnými (a velmi depresivními) prvky balady (na mor zemřelá dívka v manželské posteli, spoiler, Markétina smrt v louži krve a mléka, upalování knih a kacířů), s herci (s výjimkou představitelů kardinála Wolsleyho a lorda Rocheforta) vybraní v nějaké modelingové agentuře (ano, tak jsou pohlední) leč typově postavám vůbec neodpovídají (naštěstí většinou hrají dobře, či tam jsou tak málo, že se to dá prominout). Odchylek od toho, jak to fakt bylo, je na Wikipedii na několik stran A4, tak tím tady nebudu (protentokrát) obtěžovat. Pěkně u toho zrelaxuji, kouknu se na Cavilla, Rhys Meyerse a Blua a jsem víceméně (uf to je ale slovo) spokojena. Ovšem, kdyby se to nejmenovalo Tudorovci, byla bych určitě spokojenější. 2. řada: Zatím co první připomínala pohádku, ta druhá spíše horor (ono taky od pohádky k hororu bývá jen krůček). Příliš mnoho mučení, popravování a na můj vkus příliš mnoho stětí (jimiž si navíc v několika případech nejsem jista, předpokládala bych spíše věšení), no ale s tím jsem u tohodle seriálu tak nějak počítala. Každý z popravovaných se modlí za krále a lid nabádá k poslušnosti k němu, celý středověk to bylo pevně zakořeněno a i na počátku novověku to nepřipadlo nikomu nepřirozené, i když (řečeno s pláteníkem z pohádky Byl jednou jeden král) to co tehdy Anglii vládlo, nebylo ani dobré ani král, ale odpovídalo to realitě (co taky čekat od člověka, který sám sebe vyhlásí druhým hned po Bohu), takže druhá série se mi líbila více než první, konec konců v ní každý (až na Kateřinu Aragonskou, která si to nezasloužila, a Thomase Boleyna, který si to naopak zasloužil) dostali, co jim patřilo, a většinou se svým koncem naložili o dost lépe než s předešlým životem, tak snad i tvůrci dobře naloží s dalšími dvěma sériemi, třetí jsem už mezitím rozsledovala. ()

Sidonka

Jeho veličenstvo Jindřich VIII., významná postava anglické historie, je pro mě osobně už od školních let velice nesympatickou, nectěnou osobou, z níž mám bez ohledu k jeho politickým zásluhám osypky. K lidem a ženám zvláště se choval (až na občasné výkyvy dobré nálady) především surově, krutě jako ke psům a nemám chuť se dívat několik hodin na to jak každých 5 minut neuctivě souloží s jinou dámou urozeného původu (které vždy neumírají přirozenou smrtí). Jak podléhá vrtochům, aroganci, je nestálej, prchlivej a můžu v tomhle výčtu ještě sáhodlouze pokračovat. Moje osobní averze k arogantnímu ctižádostivci a nejvyšším služebníkům zkorumpované, špatností prolezlé církve by nemusela být na závadu věci. Dá se točit o špatných charakterech i smutných událostech, intrikách a jiných nepříjemných věcech poutavějším způsobem. Tohle mě nepřiměje k hlubším úvahám. Neupoutá, neobohatí. Je to nezáživné, bez spádu, tenhle Jindřich prostě nemá šťávu ani pozlátkovou, kýčovitou líbivost. Je to tak nějak o ničem, špatná dramaturgie, která ve mně vyvolává především depku, přitom mi to nepřijde dramatické, spíše nudné a vyprázdněné . - Ne, než tohle zpracování Tudorovce, to si dám raději snesitelnější, ač nasládlejší romantickou Bílou princeznu a na slavného Jindřicha se v dalších sériích s chutí vybodnu. ()

Freemind

"Tudorovci" nejsou dokonalí, ale dokážou skvěle vyvážit své slabší stránky. Průserem seriálu jsou hlavně na začátku směšné CGI krajinky a mdlá hudba, postupně se k tomu přidává i nešťastné herecké obsazení. Hlavním problémem je sám Rhys Meyers, který to jakž takž zvládal jako mladý Jindřích, u starého ale připomíná nějakou postavičku z Monty Pythonů. Nenadchla ani Natalie Dormer. Pak jsou tady ale i překvapení - a to hlavně ve vedlejších rolích: skvěle dozrávající Henry Cavill coby Charles Brandon, pak slabě začínající, ale skvěle finišující Sam Neill a Anthony Brophy (překvapivě dojemná role velvyslance Chapuye). Postupně začíná dorůstat i hudba - ústřední smuteční melodii nebo motiv Wolseyho konce (i když se hodně kradlo z Posledního Mohykána) mi na Spotify hraje dodnes. Ve třetí a čtvrté řadě chytá druhý dech i scénárista (i když je stejně půl seriálu o sexu a popravách), takže po pompézním finále musím dát za čtyři - prozatím je to asi nejlepší historický seriál, jaký jsem viděl. Nemluvě o tom, že jsem se - po Tudorovcích, White Queen a několika hodinách strávených na Wikipedii - konečně začal trochu chytat v anglické historii. Juj! P.S. S těmi popravami by to mohli mírnit - při kuchání zaživa si má milá musela odběhnout na WC odhodit boa. ()

rt12

To čučim kolik je tady odborníků na Anglické dějiny, že ví o dějinných nepřesnostech. Tak to mě v patě neleží. Pro mne je důležité, že to má dynamiku, děj který chytne a charismatické herce, kteří umí. Tudorovci mě nadchly zatím první řada. A že to má trochu modernější šmrnc, tím líp. Však Moliere se také hraje jinak, než před 100 lety. ()

Helo

Po dokoukání celého seriálu zvedám na 5*, neboť z lehkého nadprůměru se seriál v poslední sérii vyhoupl opravdu vysoko. A to především v posledních šesti epizodách při obléhání Boulogně a při konečném smíření Jindřichově se svým stářím a nevyhnutelnosti jeho smrti, stejně jako při ohlédnutí se za celým svým životem. Nutno pochválit i za to, jak si tvůrci vyhráli s popravami a jejich průběhem. A na konec i za to, jak si dokázali hrát s city diváků, protože vždy když jsem si oblíbil nějakou postavu, tak ji nakonec nechali vyhnat či zabít. ()

Aiax

Moc povedený historický seriál, který, jak už tady zaznělo, má trochu pomalejší rozjezd, ale časem nabírá tempo a poslední díl je naprosto strhující. Především poslední motlitba kardiála Wolseyho prostřihávaná s divadelní fraškou a úžasnou hudbou podobnou Zimmerově Rytířům svatého grálu je naprosto úchvatná a představuje doslova zlatou korunu celé první série. Výpravou a celkovou epičností se sice Tudorovci nemohou měřit se současným králem historických seriálů, Římem, ale jako výborná studie Jindřicha VIII. a poměrů na jeho dvoře splňuje všechna očekávání. ()

Želik

Moc, pretvárka, intrigy, láska a sex. Prečo to potom pozerám? No lebo Jonathan Meyers sa dokáže fantasticky rozčuľovať a kostýmy sú také šik. A znelka tiež nemá chybu. ()

kajas

Začne opravdu vyvedená úvodní znělka a pak už se přeneseme do 16. století. Nádherné kostýmy, výborné výkony herců (Jonathan musí být tak démonický i v reálu, to jinak není možné). První řada je naprosto brilantní po všech stránkách, ve druhé mi chybí pořádný záporák, jakým byl Sam Neill, pro mě jsou ale "Tudorovci" pořád výborným historickým seriálem. Po dalších dvou řadách původní nadšení poněkud opadlo, přesto mě závěrečná epizoda dojala a Jindřicha mi bylo líto. ()

Fanucci

V historii Anglie se tak moc nevyznám, abych mohl kritizovat, tudíž tak činit nebudu:-) Líbí se mi herecké výkony, naopak mne hodně zklamaly efekty a umělost prostředí, v kterém se děj odehrává. Také přílišná modernost dialogů, vzhled postav a jejich občasné chování mi k historické předloze nesedí. Jinak ale moc fajn seriál. Slizoun Wolsey 4ever!;-) ()

Sheldra

Zase jednou s překvapením zjišťuju, kolik věhlasných historiků a myslitelů se pohybuje na stránkách csfd. Tito lidé nám vyvsětlují, že Tudorovci jsou pouhé konverzačně-kostýmní drama bez špetky myšlenky a nevímcoještě. Nuže, mé dámy a pánové, jděte se vycpat a nalaďte si kanál History, nebo ještě líp, AXN. Ano, šaty tu padají k zemi dříve, než stihnete poobdivovat lemování rukávníku, ano, Jindra byl na stará kolena tlustej jak prase, a jasně, změnili jména některých osob. A takových šťouranců tady můžete vynípat mraky. Ale k čemu je to dobrý? Co chci od historického seriálu, to jsem taky dostala: víc než dobré herce, kvalitní sénář, schopnou režii, kreativitu, krásné kulisy a kostýmy, napětí. Že je tu snaha o historickou věrohodnost alespoň co do vykreslení dobových poměrů a zachycení významných událostí, o kterých zaručeně většina zdejších nimralů neví ani co by se za nehet vešlo (já vím asi tak přesně co by se za nehet vešlo, ovšem víc ni ťuk), to považuju spíš za úctyhodný pokus, přičemž je pořád třeba brát ohledy na fakt, že se jedná o umělecké dílo, kde se autor snaží předestřít svůj pohled na věc. Co si asi král myslel, když mučil své poddané, rozváděl se s manželkou a pronásledoval kacíře? O tom se opravdu dá jen spekulovat a to je právě důvod (teda vedle snahy o dobytí slávy a bohatství), proč tahle díla vznikají. To a taky fakt, že to lidi fascinuje. Takže místo abych se zabývala tím, že králova sestra se nejmenovala Margaret, ale Mary, se radši budu kochat uhrančivým pohledem Jonathana Rhys Meyerse (jak vystřihl starce s bércovým vředem a protivným kukučem, to je prostě nezapomenutelné samo o sobě, přičemž maskéři by zasloužili minimálně nominaci na Oscara), pěknou figurou Henryho Cavilla, krásnou hudbou Trevora Morrise, skvěle vybudovaným dějem a všemi dalšími proprietami, které tenhle vynikající seriál nabízí. P.S. Pokud máte pořád bordel v těch jeho manželkách, mám starej fígl z angliny: Divorced, Executed, Died, Divorced, Executed, Survived :-) ()

dee-key

Dobře, doukoukal jsem čtvrtou a poslední sérii Tudorovců a můžu říct, že to ve mě zanechalo hlubokou stopu. Krásná to historická sonda do 16. století, která si čas od času s historií moc nezadá, například co se týče podobnosti hlavního představitele a skutečného JIndřicha, který byl k stáru už fakticky tlustý. Ale co ztratí na dějepisné hodnověrnosti, nabírá jinde, například na kostýmech, které jsou nádherné, hereckém umění hlavních představitelů, které je nepopsatelně přesvědčivé. Časem jsem si uvědomil, že vlastně koukám na historickou telenovelu, takže jestli někdo prahne po krvavých bitvách, tady se toho moc nenabaží. Ačkoli krve je tu dost a dost, některé realistické výjevy mučení a poprav bych si klidně odpustil. Myslím že každý si v seriálu najde toho svého oblíbence (třeba v mém případě Charles Brandon) se kterým lze sympatizovat. Serial me nadchnul a v dnešní době Ztracených, Big Bangu nebo How I Met... je to příjemná vzpruha. ()

Lauri

Po dlouhá léta můj vůbec nejoblíbenější seriál a vesměs první, který spustil mou seriálovou a filmovou mánii spolu s Angelinou Jolie a Johnnym Deppem. Anglickou historii mám ráda obecně vzato, ale jestli existuje nějaké období, které si užívám více, než ostatní, tak je to právě Tudorovská doba v Anglii a její potomci. Když se mám vyjádřit k obsazení, nevyměnila bych jedinou osobu, hlavně titulní postavu Henryho zahrál JRM na výbornou a už nastálo se zařadil mezi mé největší favority. Další, kdo mě první dvě série uchvacoval byla Natalie Dormer a její ďábelská Anne Boleyn, kterou mám z celého seriálu úplně nejraději - jsem proto ráda, že se jí teď dostává zajímavých rolí a doufám, že i JRM se dá brzy dohromady a bude zase hrát v něčem kvalitním, protože jeho talent je neuvěřitelný. Třetí a čtvrtá řada nezapomenutelná, velmi jsem se bála, že bez Anne to už nebude ono (a taky že tedy nebylo), ale překousla jsem to a obě řady si maximálně užila. Teď po letech jsem viděla už i mnohem lepší seriály, ale nějaká nostalgická část mě bude Tudorovcům vždycky vděčná. ()

Beagle

Hodnotim 4 hvezdickami a podobne jako Ant pripominam, ze nejde o serial HBO, ale z produkce Showtime - podobne jako The L Word, Dexter nebo Californication s Davidem Duchovnym. ()

lekr

Historické seriály moc nemusím, ale tohle je bomba!! Skvělá atmosféra, napětí, dějové zvraty a historická přesnost dělají z tohoto seriálu bezpochyby špičku ve svém žánru, kterou budu vždycky sledovat se zatajeným dechem!! ()

johny89

za první tři díly dávám 3 hvězdičky. Přestože mám rád historické filmy a Anglii nijak zvlášť mě to zatím neoslovilo.. uvidíme jak to bude s dalšími díly ()

Marqta

Přes všechny nedostatky včetně místy až trapných dialogů mi tenhle seriál dal asi tak o 80% víc než veškeré snahy mých dějepisářů na škole, alespoň tedy ohledně Tudorovské doby. A přestože nejsem velký history- fanda- tak jsem se bavila. Slabší 4 hvězdičky. ()

Vyhy

1. série - 60 % Budu zcela upřímný - není to můj šálek čaje. Zajímá mě to pouze z historického hlediska, ale uznávám, že výprava, kostýmy a kulisy jsou povedené a jsem zvědav, jak moc se to bude držet historie. ()

Nach

Možná ne úplně podle skutečnosti, ale tak dobře servírované, že jsem se nemohl dalšího dílu dočkat. Jonathan Rhys Meyers je jasným tahounem celého seriálu. Bez něj bych hodnotil o dva stupně níže. Díky bohu tedy za něj! Tudorovci mají vše, co od takového seriálu očekávám. Dobovou atmosféru, dvorní intriky, moc i prohnanost církve (jedno jestli katolické nebo protestantské) i vladaře a i pár idealistů, kteří chtěli království v co nejlepších barvách, ale realita je smetla na popraviště. Poslední díly seriálu jsou vydatně drsnější a po rozpočtové stránce i bohatší, což je jednoznačné další plus a o hvězdičku více i v mém finálním hodnocení. Tudorovci to u mě dotáhli na jasných 95%. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (viac)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (viac)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (viac)