Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Írsko / Kanada / USA / Veľká Británia, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scenár:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (viac)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Oktavianus

Celá slavná Anna Boleynová je sice mimořádně nesympatická, ale Sam Neill a hlavně Jonathan Rhys Meyers seriál táhnou a úplně v pohodě utáhnou (Neill tedy bohužel jen v 1. sérii). Ale král Jindřich by si klidně všech pět hvězd zasloužil sám. Nafoukaný, arogantní, sebevědomý, nesmírně mocný a pro nepřátele velmi nebezpečný. Tak to má být. ()

Nettrass

Podle názvu jsem si myslel, že Tudorovci, jsou nějaký druh brouků. A vida, moc jsem se nemýlil. Opravdu to vypadá, že Tudor je nějaká mužská varianta Kudlanky Nábožné, pač po styku taky zanedlouho následovala likvidace samičky. A jestli je taky pojídal? Když se podívám na jeho dobové vyobrazení, klonil bych se klidně k názoru, že ano. Ten hnusák je na přesdržku, už od pohledu. To obsazení, celkem hezkým hercem, je pro něj hodně silná lichotka. 70% ()

sharky

Seriál s úžasnými kostými, trošku rozvleklým dějem, spoustou zbytečných scén na úkor těch zajímavých (jednání v zahraničí jsou mnohdy jenom popisována učastníky) se solidními herci. jeden starý filmový veterán tu dostal po letech pronásledování dinosaurů konečně kvalitně napsanou roli, dost možná svou životní, a ukradl si celou první sérii pro sebe. Sam Neill coby anglický kancléř Wolsey je hlavní důvod, proč stojí zato seriál začít sledovat. Tím ale nechci říct, že by Meyrs byl špatným Jindřichem, hraje ho dobře. A časem i člověk přijme herečku hrající famme fatale annu boleynovou, o které upřímě do teď nevím, zda je hezká nebo ošklivá, je taková zvláštní....U některých dílů mi vadilo jak se seriál snaží být přehnaně teatrálně hrůzostrašný, přízraky smrti v díle s morem byly opravdu spíš zbytečné. Místo těhto vsuvek to spíš chtělo víc dvorských intrik....1. serie 73% ()

Jinny

Tudorovci předvádějí to, na co jsme u seriálů ve stylu HBO zvyklí: zvýrazněné násilí, všudypřítomný sex, kvalitní řemeslo a ve srovnání s předchozím už slabší dramatickou linku, takže člověk bez slabosti pro historické reálie se může (ano, i přes přemíru sexu a násilí) uzívat nudou. Samotný Jindřich je ze všeho nejvíc arogantní floutek, který až příliš často předvádí dětinské záchvaty vzteku. Vlastně si sekyru nezasluží o nic míň než všichni ti, které pod ni poslal. Takřka všichni, kteří během dvou sezón ze seriálu zmizeli, byli bohužel velkými hereckými oporami - pletichář Sam Neil, Jeremy Northam jako vynikající Thomas Moore, královská Maria Doyle Kenedy a charismatická Natalie Dormer. Vlastně zbývá už jen jeden - James Frain jako sekretář Cromwell. Zkusme si tipnout, jak si s ním Jindřich VIII. poradí ;-) Po třetí sérii: Dějově slabší a roztříštěnější než předchozí, což je ale hlavně tím, že tahle etapa Jindřichova života žádný jednotný příběh ani nenabízí. Jindřich si (opět) našel nové oblíbence a těch starých se zbavil. Čtvrtá řada: Dramatičnost druhé série je definitivně pryč a my jen sledujeme sled událostí, o kterých se dočtete i na Wikipedii (což dříve tolik nevadilo). Do party se ke zbývajícím hercům přidala Joely Richardson jako laskavá a chytrá dáma Kateřina Parrová. Jinak je zarážející, že za čtyři série se tvůrci nepoučili ze svých chyb. Člověk by na konci čekal i nějaké to filozofické odfrknutí, přičemž seriál k jednomu už dlouho směřoval - na dost velkou svini se žádná voda nevaří. ()

Sawy

Po druhé sezoně: Tak musím říct,že jak jsem měl po prvních deseti dílech výtky vůči nudě a spoustě nezáživných dialogů,po další sérii jdu o hvězdičku výš,protože Tudorovci jsou poměrně nenápadnou,ale dokonale komplexní sondou do Británie 16. století.Špičkové kostýmy,výprava,kulisy,vše je perfektní,k tomu velmi realisticky vyobrazené a předposlední díl plný velmi naturalistických poprav bral dech.K tomu výborné postavy Charlese nebo básníka Thomase Wyatta.Herci jsou vůbec výborní a už se těším na další řadu,možná po ní půjde hodnocení ještě výš. 1. série: 60 %, 2. série: 85 %, 3. série: 65 % , 4. série: 85 % Díky Bohu za sudé série, které si ty liché dávají levou zadní! ()

Hwaelos

Pokud něco na scénaristech HBO miluju, tak je to způsob, jakým vytvářejí postavy. Nejen, že naprosto stírají hranici mezi hlavní a vedlejší postavou (čímž jen tak mimochodem umocňují plasticitu světa), ale hlavně nakonec vždycky docílí toho, že v určitou chvíli fandíte i tomu největšímu záporákovi a ti, kdo se zdáli jako čestní klucí se promění zcela přirozeně ve svině. Zkrátka v případě Tudorovců na dichotomii kladní/záporní úplně zapomente. Pozoruhodné na seriálu je také jak se snaží středověk udělat co nejvíc cool. Jedná se hlavně o otázky životního stylu (ranný tenis) a oblékání. Mě osobně to úplně nesedí, ale ani mě to výrazně neuráží. Jedinou větší výtku bych měl ke králi, který za avizovanou plasticitou postav výrazně zaostává. Od chvíle, co se zamiluje do Anny Boleynové už jen tupě opakuje, že si ji vezme, že ji miluje a že pro to udělá vše... ()

MoiJe

Po 1. serii: Pekne kostymy. Zacinam sa tesit na kazde "prichadza kral", co bude mat nadherny Rhys Meyers zase na sebe- ci zavesy alebo nieco fakt niiice:) Pilot sa imho moc nevydaril, ale toto nie je uplne serial na sfuknutie celych serii za tyzden. Je to vyslovene ako saga, ziadny sitcom ci pod. Imho v celku podarena saga. Obcas mi vadia len pohlady na makety sidiel ci lodi... a okate pomrkavacky vyuzitim znamych mien; predom sa predpoklada, ze mate tusenie, ze niekto taky existoval a ze zohra ulohu v tom ci onom (ked neviete, nevadi, ked viete, mozte sa 'tesit', co bude nasledovat). Kazdopadne serial, ktory vdaka peknym hercom i prevedeniu posili zaujem o Henryho dvor(-anov), ziadna sucha ucebnica:) ()

Mononoke.

Nic není tak černobílé jak se na první pohled zdá, nikdo není doopravdy zlý ani hodný, chvíli sympatizujete s tím, pak za se oním. Ano, pravda je, že kulisy vypadají jak nakašírovaný polystyren, ale kostýmy to bohatě vynahrazují. Co na tom, že šaty vypadají jak kdyby je právě švadlena došila? Královský dvůr těžko chodil v orvaných hadrech :) Kardinál Wolsey se postupně stal mojí nejoblíbenější postavou a jeho zatčení se stalo ukočením a vyvrcholením celé série, výbušný Meyers podává zajímavý a dobrý herecký výkon a osvěžíte si obzory nad politickou situací v 16.stol. a dobovými postavami (Cromwell, More...). Možná právě v době Lostů a Prison breaků je tohle svěží a příjemné osvěžení... uvidíme (pokud budou i další série)jak se bude seriál dál vyvíjet. ()

m.krudenc

Nemám seriály příliš rád, ale tohle absolutní vy-jímka. Po výborné sérii Řím je tu další lahůdka z historie a to Tudorovci. Tento seriál je to hlavně drama, kde chybí prakticky jakákoliv akce, ale herecké výkony ,výprava , hudba, režie, scénář a kamera jsou prostě výborné. Seriál Tudorovci (všechny série) je absolutní špička, dokonale vykresluje jak to na dvoře krále Jindřicha VIII vypadalo. Nádherná a poučná podívaná. ()

Marek1991

Náhodou som na to prepol v televízii a zdalo sa mi to byť celkom dobre spracované, čo sa tíka dialógov, pretože tak nejak sa dajú predstaviť tie dobové, ale inak si neviem predstaviť, že by som to sledoval každý deň, prišlo mi to dosť nudné. Vedel by som si predstaviť lepšie historické seriály. Určite by som to neporovnával s hlúposťami typu Sultán, ale dali by sa urobiť tieto veci aj lepšie, aby človekovi niečo z tej histórie dali a nenudili by ho, pri zachovaní všetkých reálnych aspektov z histórie. Zrejme tento seriál naplnil očakávania tých, ktorí čakali na nejaký modernejšie spracovaný seriál z histórie, lebo tých nie je veľa, ale u mňa ešte tie kvality nespĺňa. ()

Crazer

Spíš než kompikovaný děj tady hltám filmovou hudbu. Pokud by se vytrhly jisté erotické scény, postrádali bychom dvacet minut filmu. Ale jinak chválím. ()

kikuka

Zatiaľ bez hodnotenia - myslím, že je naň priskoro. V zásade ďakujem mojej školskej predpríprave, bez ktorej by sa minimálne prvé dve epizódy nezaobišli; aj tak som si pre istotu poobnovovala spojenia "civilné meno"-"meno s titulom". Seriál v prvom rade ťaží na atraktívnosti Hernricha VIII, v mladosti štramáka a do vysokého veku sukničkára (a J.R.-M. úloha sadne..compatibility is a must ;-), no napriek tomu stále obdivovaného panovníka. Koniec-koncov, k jeho odkazu sa prihlásila i jeho ob-nástupníčka Alžbeta. Vo výprave vidno slušný rozpočet alokovaný najmä do kostýmov a priamych "real" settings, CGI kulisy výrazne pokrivkávajú; hladký dojem občas naruší aj zazoomovanie kamerou. Čo sa týka postáv - osobností samotných, Hirst si dáva pozor a vyhýba sa šachovnicovej čiernobielosti a skôr hrá smerom: "intrigáni sú všetci". Uvidíme. So long for the frivolities. Thomas More rulz!! ;-) // (poz. po ep.4)..vlastne tam chýba skutočné napätie..uhm..teda, niežeby ho Henrichov zálusk na the boleyn girl nesaturoval, ale nestačí..// ()

baribal

blížím se ke konci první série a i když seriál nevykazuje velké množství historických faktů, tak je velmi slušnou historickou zábavou ()

verbst

Jonathan Rhys Meyers je démon. Tohle je ale pouze "dobrá" série. Škoda, že nedosahuje kvalit Říma (např.: kulisy, "triky" atd...) Herecké výkony jsou perfektní (hlavně ten Meyers) ale když vono to někdy sakra drhne. Nedokáže vás to holt pohlit, tak aby jste "dali" třeba 3-4 díly denně, a to je škoda. Tím to pro mě končí. 65% po půlce první řady, a druhou ani vidět nechci ()

MartinezZ

To množství intrik mi už přišlo nějak moc a popravdě, přestal jsem se v některých osobách orientovat, a to jsem dal celé 4 série takřka najednou, takže jsem mezi díly neměl čas zapomínat. Každou chvíli tam někdo byl, pak byl vyhoštěn od dvora nebo zabit nebo mučen a popraven nebo zavrhnut nebo něco. Dělo se to nějak rychle a i ty 4 série tak byly pro celou část dějin příliš krátkou, na vměstnání tolika událostí. Natočeno, zahráno i sepsáno je to dobře. Pěkná byla i hudba. Jen toho bylo už trochu moc a mnohdy leccos i trochu zbytečně. ~~~ 3,5* ()

mysiak

HBO....to je seriálový pojem...tento seriál je skvelý...ale určite nedosahuje kvalít Band of Brothers a podobných...ale ako ohliadnúc od toho...je to stále lepšie ako väčšina historických natočených seriálov aj filmov... ()

ivishka

Seriál, který nemá s historií rodu Tudorovců absolutně nic společného(většinu rozhodně ne).Ale pro mě pastva pro oči zejména kvůli Jindrovi v podání Jonathana Rhyse Meyerse, který byl ve skutečnosti tak odporný, že by se na to nikdo nedíval.Taky je to až moc plné sexu i když uznávám, že v dnešní době na to slyší uplně každý ale zdaleka málo šlechticů pokud teda nebyli nemocní bylo tak vypracovaných a krásných jak jsou tito herci ale budiž.Takže jako takový okrajový rámec pro zasvědcení jaké historické postavy se ve skutečnosti kolem Jindřicha VIII. motaly dobré. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (viac)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (viac)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (viac)